Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cu incredere, spre Canada! (5)


Recommended Posts

Acum am vazut ca nu ai inca biletele cumparate. Cum ti-am scris si in mesaj, eu am cintarit bagaje toata noaptea inainte de plecare, am avut exact cite 32 de kg in fiecare geamantan (si da, ne-am cumparat geamantane noi si frumoase, doua mai scumpute si doua doar mari, primele cu cifru si celelalte cu lacate). Am facut asta in ultima noapte pentru ca am aflat pe ultima suta de metri ca un prieten de-al nostru a scos din geamantan vreo 5 kilograme de rufe pentru ca a dat peste un lucrator foarte „corect“ (adica ori ai cit trebuie, ori platesti, ori imi dai mie 30$...). Am avut si doua bagaje de mina, destul de voluminoase, un carut pentru Agata... si o sacosa pentru orice eventualitate, daca nu ar fi fost bun cintarul de acasa, de exemplu! A fost un stres atit de mare cu bagajele, ca in drum spre avion i-am spus lui Octav: doi ani de acum incolo nu mai fac bagaje, te ocupi de asta! Noi am fost sfatuiti sa ne luam un carut, chiar si mai ieftin, pentru copil si bine am facut ca am ascultat. In primul rind pentru ca in escala pe care am facut-o in Amsterdam am stat destul de multisor si daca nu aveam carutul ar fi trebuit sa o caram in brate pe Agata (si nu erau decit vreo 13 kilograme, plus bagajul de mina). Asa ca, Agata a stat in carut, a si dormit vreo doua ore, iar noi ne-am plimbat bine-mersi prin toate magazinele, am mincat, am baut cafea, ne-am uitat la un meci, fara gifiieli si dureri de brate. Foaaarte bine ne-a prins! Apoi, cin am ajuns aici, am avut atitea drumuri de facut si cum prietenii nostri erau la servici, a trebuit sa ne descurcam singuri... zau, nu stiu ce faceam fara carut. Dar cel putin din acest punct de vedere te pot ajuta, pentru ca am carutul Agatei (si al viitorului bebelus!), pe care draguta de Angi ni l-a dat si pe care ti-l pot imprumuta cit timp ai nevoie. Dar in aeroport... Cornelia, mamica Agatei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 137
  • Creat
  • Ultimul răspuns
mai Ira,cand ajungi mai fata aici?! ne omori cu atetea pregatiri.[:D] cumpara biletele,4 valize sau nu,6 ca sunteti 3 si fuga la avion.Cu cat te pregatesti mai mult cu atat uiti mai multe acasa[:D] Glumesc!Nu arunca cu rosii in mine. Si totusi cand spuneai ca ajungi aici?! Apropo,cu ce companie zbori? Adela P,am picat pe spate cand ti-am vazut omuletul cu floricica de sub numele tau.Cum ai facut mai?!Vai ce frumos da! ange,mamica de 2 ori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ange
Adela P,am picat pe spate cand ti-am vazut omuletul cu floricica de sub numele tau.Cum ai facut mai?!Vai ce frumos da!
Hehe, sa inteleg ca esti in urma cu ce se intampla pe forum? Floricica o capeti daca faci o donatie in conturile DC. [flo] Adela http://community.webshots.com/user/adela23_1999
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ange, nu vrei sa stii cum ma pregatesc eu pt. Canada... Ma stresez si-l bat la cap pe mon mari, si cam atat, de facut nu fac nimic, cantar nu am, la franceza nu pot invata din cauza Sofiei..... (asta e un fenomen de mare clasa, numai cand iau o revista sau o carte de invatat in mana, fiica-mea o face varza, o rupe pagina cu pagina, si asta cu o mare satifactie pe fata[:D]) Cand voi ajunge o sa zic Doamne-ajuta, cred... As vrea sa va intreb ceva....... Exista posibilitatea sa-ti gasesti job de orice fel, fara sa stii bine franceza? Adica ma gandesc ca sa imparti ziare sau sa faci portii la restaurant, nu trebuie neaparat sa vorbesti franceza literara, nu? As vrea sa evitam ajutorul social f mult, si in plus, vreau sa mai ies si eu din casa, mi s-a acrit sa stau cu copilul non-stop... (nu ma judecati gresit, dar am stat deja 1 an si voi mai sta o jumatate sigur, si nu prea e stilul meu...) [pup], Irina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nelia, am uitat sa-ti multumesc pentru mesaj, noi avem carut, bineinteles, poate il vom lua, insa e cam mare, dar nu conteaza, poate cumparam unul de vara, care este f simplu si se face mic de tot. Deci, cu geamantanele nu am de ales, trebuie sa le cumparam, [bang], cand ma gandesc cate carti as putea cumpara cu banii de geamantane, ma apuca disperarea... La noi e minimum 50 USD un geamantan, daca stie cineva mai ieftin, sa-mi spuna si mie, please. [pup][pup], Irina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ira, Pune burta pe carte pe franceza ca vei regreta clpele astea..n-o inveti acasa va trebui s-o inveti aici deci vei pierde timp implicit...intr-adevar la tipuri de "survival job" nu-ti trebuie limba, dar sa predai aici cum vrei tu nu merge decat cu franceza stiuta 100%. Asa ca nu-ti irosi momentele pretioase. Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ira , eu zic ca n-are rost sa dai banii pe geamantane noi daca aveti oricum alt fel de bagaje deja cumparate si sunt incapatoare. In Canada de exemplu le gasesti chiar mai ieftin de atat. Job o sa poti sa-ti gasesti, nu e problema, sunt pline ziarele de anunturi. Doar ca e pt munca necalificata. Acum cateva saptamani ne-am oprit sa mancam la un mall, la food court, si tipa care ne lua comanda nu numai ca habar n-avea ce vroiam(a trebuit sa vina altcineva sa o ajute) dar nici banii nu stia sa-i numere, tot tipa cealalta i i-a numarat cu incetinitorul sa vada si ea, deci daca asta si-a putut gasi de lucru, atunci...ma gandesc ca oricine poate. Sa stii ca e foarte bien ca nu vrei sa stai pe ajutor social si ca vrei sa lucrezi imediat, pt ca simplul contact cu limba, cu oamenii, cu stilul de aici te ajuta sa te adaptezi mult mai repede. Adela http://community.webshots.com/user/adela23_1999
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Ira Deci, cu geamantanele nu am de ales, trebuie sa le cumparam, [bang], cand ma gandesc cate carti as putea cumpara cu banii de geamantane, ma apuca disperarea... La noi e minimum 50 USD un geamantan, daca stie cineva mai ieftin, sa-mi spuna si mie, please. [pup][pup], Irina
Anul trecut in mai a sosit o ruda de-a mea cu sacoshe de un soi de rafie. Nu sunt de loc elegante, dar sunt solide, cantaresc foarte putzin comparativ cu un geamantan (diferentza pe care o potzi ocupa cu lucruri utile), shi ( foarte important) nu ocupa loc. Ajunshi aici, vetzi locui intr-un apartament, care daca nu are boxa, cu greu va avea loc pentru nishte "monshtri" de valize... Numai bine, Dorina.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Ira
....la franceza nu pot invata din cauza Sofiei..... (asta e un fenomen de mare clasa, numai cand iau o revista sau o carte de invatat in mana, fiica-mea o face varza, o rupe pagina cu pagina, si asta cu o mare satifactie pe fata[:D]) Cand voi ajunge o sa zic Doamne-ajuta, cred... As vrea sa va intreb ceva....... Exista posibilitatea sa-ti gasesti job de orice fel, fara sa stii bine franceza? Adica ma gandesc ca sa imparti ziare sau sa faci portii la restaurant, nu trebuie neaparat sa vorbesti franceza literara, nu? [pup], Irina
Cunoashterea limbii ( nu neaparat literara shi nu la perfectzie) este foarte importanta...Chiar shi pentru unele slujbe trebuie de inceput ( survival) trebuie un CV shi e necesar sa intzelegi ce se vrea de la tine. Daca revistele shi cartzile se fac bucatzelede catre [copil], incearca cu casete sau CD. Pune-le shi asculta/repeta, itzi vor ajuta sunt sigura. Mai exista shi posibilitatea de a face cursuri de franceza, fiind pe ajutor social, dar dureaza mult pana gaseshsti loc shi pana le termini...cam 1 an...Nemaipunand la socoteala ca trebuie sa ai unde lasa copilul in timpul cursului, curs care este la timp plin, intre 9-3:45 zilnic... Numai bine, Dorina.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...