Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cu incredere, spre Canada! (5)


Recommended Posts

La noi procesul de emigrare a durat cam 1 an, dura si mai putin dar a aparut Matei si am asteptat sa nasc ca sa pot face razele la plamani pentru analizele medicale (noi le-am facut la Budapesta, fiind din Timisoara ne era mai aproape decat Bucurestiul). Puteam sa facem analizele si la Timisoara, dar multa lume a fost amanata pe motiv de diferite "pete" la plamani si am preferat sa mergem in Budapesta, unde totul a fost ok si civilizat. Ce sa va spun? Joburi nu ne-am gasit dinainte, pe Matei il luam cu noi (ca doar nu e pisica sa-l lasam la prieteni), o sa plecam cu vreo 20.000CAD la noi. Biletele de avion sunt la Austrian Airlines, ca vrem sa plecam din Timisoara, nu putem sa ne trambalam cu copil mic pana la Bucuresti sau Budapesta. O optiune buna pentru cei ce stau in Bucuresti sunt liniile aeriene cehe. Pentru Matei analizele medicale au fost ieftine, nu stiu, vreo 30 de euro. Biletul de avion e 70 de euro. Daca mai aveti intrebari, spuneti si va raspund. Carmen si bb Matei Gabriel http://community.webshots.com/user/carmen77102
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 137
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Carmen, mi-ai placut mult la faza cu "ca doar nu e pisica sa-l lasam la prieteni".[cool] Si noi suntem tot din Timisoara si tot cu austriecii am venit data trecuta pt ca sunt singurii care zboara ruta asta. Noi n-am avut probleme, din contra am fost multumiti, insa se mai intampla cred cu fiecare companie sa mai ai si surprize, asa ca e bine tot ce e de valoare sa iei la bagajul de mana. In rest mult noroc si calatorie placuta tuturor celor care urmeaza sa veniti incoace.[avion] Adela http://community.webshots.com/user/adela23_1999
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doamne, Dumnezeule, Adela, este incredibil, dar preturile din Ca sunt mai mici. Chiar daca ar fi exprimate in USD, tot ar fi mai mici! Ce usurata sunt[biz]! Sofia are aproape 9 Kg si jumatate la 1 an, cred ca are cea mai mare masura la scutec. Multumesc mult de tot! Cristina, dar de ce Yasmine a fost asa de agitata in avion? De la varicela? Si a mea va avea 1 an si 3-4 luni cand va zbura si e atat de agitata si energica.... Am emotii de pe acum, oare copiii ar fi avand voie pe culoarul avionului? Sau trebuie sa stea numai in scaun cu centura? Daca e asa, e grav. Numai bine tuturor!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ira, La dus a fost foarte linistita pt. ca am plecat noaptea si ea a dormit. Dar cand am venit in CA a trebuit sa o sculam de dimineata dupa ora RO si practic nu prea a dormit. A fost si diferenta de fus orar. De plimbat pe culoar ne-am plimbat pana ne-a venit rau....ca ea oricum nu sta nici 2 minute locului ....asa ca iti dai seama la 8 ore ce a fost. Loc nu va avea decat daca ii cumperi tu separat, adica daca platesti loc pt. a treia persoana....altfel o vei tine doar tu in brate, pt. ca infant seat-ul e disponibil doar pana la 6 luni. Dar poate a ta va fi mai linistita Ira...[:D] Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Preturile erau in CAD deci si mai bine, nu? Sofia va purta marimea 4 probabil pe cand veti ajunge aici(Jonathan dolofanul poarta 4 acum[:I]). Mai sunt marimile 5 si 6 dupa aceea. Intr-un pachet mega(25$) de scutece marimea 4 sunt 52 de bucati. (de ala am acum acasa, de-aia stiu) [:o)]. Pe avion, ai voie sa te plimbi cu copilul pe culoar, nici o problema singurul inconvenient e ca e destul de stramt si te tot inghesui cu altii care vor sa treaca.[colegi] Nici voi nu trebuie sa stati cu centura tot timpul ci doar la decolare, aterizare si turbulente sau mai sfatuiesc ei sa o ai pusa daca vrei sa adormi ca sa nu trebuasca sa te trezeasaca stewardesele sa pui centura in caz de necesitate. Mai exact cand e beculetul aprins pt centuri, trebuie sa le puneti. Pt Sofia voi vreti sa luati loc separat? E inca la varsta la care putei sa-i luati bilet fara loc (o tineti in brate), asta ca sa mai economisiti niste bani. Adela http://community.webshots.com/user/adela23_1999
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sincera sa fiu nu prea ma tenteaza sa-i iau loc (motivatia principala ar fi fost bagajele permise in plus la loc) din simplu motiv ca nu am de gand sa ma car cu cratite si oale dupa mine, noi vom avea un bagaj f mic, mic de tot, cu carti, partituri, 1-2jucarii si cateva haine[;)]. Ce e amuzant e ca nici bani nu prea avem, dar vom vedea cum ne vom descurca....... In acelasi timp nu-mi pot imagina ca o vom tine eu sau consortul in brate 11 ore, totusi, 400 CAD nu-s putini, parca merita acest efort, nu? Oare cum or fi scaunele, au spatiu intre ele, sau sunt ingramadite? [flo][flo][flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
[i]Originally posted by carmen77 ... pe Matei il luam cu noi (ca doar nu e pisica sa-l lasam la prieteni Carmen si bb Matei Gabriel
[cool][cool][cool] Noi luam si pisicile cu noi ! Imi imaginam eu ca e greu cu BB in avion ! Cum il fac sa adoarma .... pe scaun ?! Era perfecta aia cu infant seat, da' BB Dan are 13 kg ! Sincer .... nu cred ca putem sa-l tinem in brate ! Pt. Carmen77: Stii ceva detalii despre liniile cehe ? Numai bine ! Lili
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...