Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cu incredere, spre Canada! (5)


Recommended Posts

buna fetelor,si bafta multa in etapele premergatoare emigrarii.As avea si eu o intrebare,la vizita medicala se cere si istoricul tau medical,adica sa aduci cu tine toate fisele medicale pe care le ai ,in care sa se specifice tot ce ai avut de cand esti tu?Sau trebuie facute doar analizele pe care le cer si gata...binenteles nu se pune problema ascunderii vreunei boli aici ci doar informativ ,trebuie sa ai aceste fise cu tine cand mergi la examinare? Si inca ceva ,in ce consta examenul medical la un copil mic(respectiv 3 ani jumate),ce-l pune sa faca sau sa demonstreze ca stie .Si cam ce analize i se fac... Multumesc anticipat Roxy si Cristi cel vorbaret huianur [i] http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?sqldtl=366&page=1 http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=roxy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 137
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna, Roxy, eu la examenul medical nu am dus nici un istoric, doar ca ti se cere sa completezi un formular (acolo, pe loc)in care sa precizezi daca ai avut vreo interventie chirurgicala, etc. Copilului de 3 ani nu i se face decat un control general, deci nu radiografii, sange si urina, ca la adulti..... Succes!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intrebari mici de la sotu' meu: Cand ajungem in QC, gasim la mana a doua, pe undeva, un patut-tarc pt. BB ? Cat costa acolo unul nou (modelul de panza patut-tarc) ? Aveti idee cat costa, tot noi, un scaunel de masina sau un carucior sport ? Multumim !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, blondo cu ochi negri[il], daca te vei uita pe site-urile cu anunturi postate de mine, vei gasi preturile la f multe articole, cred ca un carut era vreo 30 CAD, vreo 800.000 lei in banii nostri, ieftin, avand in vedere ca la noi e 2-3 milioane[bang]. I.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu pe caruciorul Yasminei cu seat car cu tot si nou am dat peste 200$. E adevarat ca erau mai multe modele, dar cam toate variau intre 150-300$ in functie de marca, accesorii etc. Unul nou la 30$ nu am vazut poate un umbrella stroller, dar cred ca nici ala nu era asa ieftin. Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ira poate in linkul tau era vorba de carucioare din acelea de vara, am vazut si pe la 18$ la Wal-Mart. Acela e foarte bun cand calatoresti, se strnge, il pui in bagaj, oriunde, in portbagaj nu ia mult loc. Insa unul de calitate e pe la preturile date de Cristina. Tarc, e tot pe la 150$. La mana a doua le gasesti bineinteles mult mai ieftin. Ira, te refereai la CD-player sau doar CD-uri. La fel si DVD..? O combina e de la 150$ in sus. Adela http://community.webshots.com/user/adela23_1999
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aha, cred ca nu am retinut bine pretul de pe site, dar si asa, tot sunt mai scumpe in Ro, cele mai ieftine carucioare la noi sunt cele sport de 2 mil(vreo 80 CAD) si am vazut carucioare pana la 700 USD(20 milioane). Noi avem unul destul de saracut care a costat vreo 150 CAD. Carucioarele scumpe au si scaun de masina incluse, cel putin asa e in Ro.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Ira
Buna, tocmai ce am vizitat virtual niste casute in Mtl, dar preturile mi-au dat dureri de cap! Intre 250.000 si 300.000 dolari. Sa fie oare adevarat sau pe internet sunt preturi exagerate? Voi ce spuneti? Si nu am cautat in Otremount sau Westmount, adica nu numai...
Si inca sint ieftine, in Toronto pretul la case e pe la 400000, dar cu imprumutul de la banca si in functie de dobinda platesti cam la fel cu chiria. In plus platesti taxe de proprietate (de la 250$ in sus) si utilities (gaz, apa, electricitate) cam la 150$ medie pe luna.
quote:
Originally posted by Ira Inca ceva..... Va rog f mult, Adela, cred ca tu esti cea mai in masura, ca ai BB-lus sau cineva din Mtl., sa-mi scrieti f exact cat costa o cutie de lapte praf(in Cad) la Nestle ma refer, cat costa scutecele Pampers, cele mai mari, si, in final, borcanasele cu mancare organica pt BB-i. Multumesc mult de tot, Irina
Le iau in ordine: - lapte praf: nu am folosit, am luat gata preparat 28$ 12 can-uri de Enfalac la 500 ml unul - Pampers: 45$ 164 diapere normale, mai scumpe daca sint specializate. Exista si alte variante (fara brand-name) mai ieftine, mie mi s-a parut ca au o calitate mai proasta. - mincarea organica e scumputa, un borcanas e intre 69c President's Choice (considerat a fi basic, no name) pina la Earth's Best 1.49$ (calitate mai buna) si Healthy Times 1.29$. Un borcanas are pe la 130g, si gasesti o varietate mult mai bogata decit in anii trecuti. Eu folosesc preparate de lapte organice si carne tot asa, dar ma costa o avere (si noi nici macar nu mincam din ele). Cereale organice gasesti la 3.99/cutie, neorganice intre 1.99 si 2.99, biscuiti org 3.99, neorg 1.99 si tot asa.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Ira
Neata', as dori sa stiu, daca se poate, cat costa muzica in Ca, in general, in jurul caror sume se invarte achizitionarea unei combine, cat costa un CD, etc. Dar DVD?Multumesc mult.
Depinde de ce dealuri prinzi. 1 CD incepe pe la 15$ si poate ajunge pe la 30$, un DVD de la 25$ pina pe la 30-40$, combina muzicala? daca e una simpla e pe la 150$ si "Sky is the limit" in partea de high-end. Exista insa CD-writere (unul bun e pe la 40-50$) si kazaa, combina stereo second hand (sint magazine speciale) sau de la Classified (rubrica de vinzari din ziar, magazine de inchirieri care vind DVD-uri folosite, etc. Nu vreau sa repet un stereotip, dar exista optiuni pentru fiecare buget [cheers]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...