Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cu incredere, spre Canada! (5)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 137
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by conchita
quote:
Originally posted by Ira
Masha, multumesc. CD-urile.........brrrrrrrrrr, sunt super scumpe, nu ma asteptam, (sper sa fie pret numai de Toronto[:D]) si la case la fel!
Irina, CD+DVD-uri (plus carti, videouri etc) mai ieftine gasesti pe ebay, half.com si amazon, ultra-cunoscutele siteuri pentru chilipiruri. asta la inceput. poti sa te inscrii la Columbia House sau la BMG, la primul poti plati pentru 1 DVD si iei 4 free, la al doilea platesti pentru 1 CD si iei 12 free (plus S&H insa). dupa care te dezabonezi :)) si o iei de la capat peste o luna, cand mai vrei :)) nu cred ca este o problema locatia ta viitoare in Canada, ei trimit oriunde in America cel putin. [flo]
Chiar asa usor e sa te "dezabonezi"? Ca in fond ai un contract nu? Si acum nu mai e chiar asa ,sau poate e diferit in Canada.Cind te abonezi te ANGAJEZI sa cumperi 12 CD la pret normal ($19.98+tx+s&H)in decurs de 2 ani,si in schimb devenind membru poti cumpara 12 CD la 1 cent unul + S&H (shipping and handling) care mai inseamna vreo 2-3 $/CD.Si apoi mai sunt pe parcurs diverse oferte special cumperi unul si ai inca unul sau 2 gratuite. Sunt membru Columbia House de 2 ani si mai am doar unul de cumparat ca sa scap de obligatia facuta la inceput. Daca in alte parti e mai diferit,chiar sunt curioasa sa aflu. Numai bine Dana si gemenii http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?numeX=Podeanu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana, chiar si oferta expusa de tine mi se pare buna. Cum o mai duc gemenii tai frumosi? Laura, iti doresc petrecere frumoasa cu Diana si bafta la examene! Casandra, ce mai faci?Scrii rar, dar eu nu te las, astept vesti. [flo][flo][flo], Irina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Podeanu Chiar asa usor e sa te "dezabonezi"? Ca in fond ai un contract nu?
despre ce contract vorbesti? esti liber sa intrerupi abonamentul cand vrei tu dupa ce ai cumparat un anumit numar de CD/DVD stabilit initial. exista astfel de "deal" si la cluburile cartii. daca te intereseaza numai anume exemplare si nu vrei sa primesti lunar carti pe care sa iti faci timp sa le returnezi cu refuz, te inscrii pur si simplu, comanzi la pret redus cartile dorite si gata. nimic ilegal, anormal sau mai stiu eu ce. intra pe siteurile de la BMG si Columbia House, te vei convinge singurica [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by casandra
Am citit la subiectu fetelor din US despre magazine Outlet. Sunt si in Montreal astfel de magazine? La fel am ramas impresionata de ce povesteau despre biblioteci. Si aici e la fel, te inscrii si poti imprumuta carti, DVD-uri gratis?
Da, Casandra, e la fel. La biblioteca unde merg eu am imprumutat carti asa cu comanda pt ca nu le aveau in stoc. Te suna cand le primesc, mergi sa le ridici si voila. DVD-uri nu am incercat, drept sa-ti spun. Pt fetele care urmeaza sa vina e important cred eu sa stie ca au si acces internet gratuit la cele mai multe biblioteci. Nu toata lumea isi permite computer + internet acasa, in special la inceput, asa ca e foarte utila biblioteca. Internet cafe-uri nu prea sunt pe aici. Adela http://community.webshots.com/user/adela23_1999
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

As mai avea cateva nelamuriri... Sotul meu a fost la Bucuresti sa faca rezervarile(la Buzau sub 600 euro nu erau bilete), insa a uitat sa puna cateva intrebari legate de bagaje, de exemplu... 1.Cum se poate incadra in bagaje un patut de BB rabatabil nou-nout, care nu stiu cat Dumnezeu cantareste, cam 12 KG dupa mine, dar cand se strange este destul de lung, adica nu ar incapea intr-o valiza? 2.Daca achitam biletele de acum, putem profita de ofertele din extrasezon, chiar daca plecam in sezon?Adica putem cumpara acum bilete de 400 Euro pentru la vara cand bilete vor fi mult mai scumpe? 3.Tot referitor la bagaje, la agentii i s-a vorbit de numai de valize, nu putem avea bagaje si in genti sport sau rucsac de munte?(Mi se pare aiurea sa cumparam geamantane cand noi avem niste super-rucsaci dar cu capacitate de 60 litri) 4.Ramanand la bagaje, in loc de 2 genti de persoana a cate 32 KG, pot fi de exemplu 4 genti de persoana a cate 16 kg de persoana? Multumesc mult, Irina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Irina, referitor la bilete daca le iei pentru periodada in care este sezon( la vara ) pretul va fi de sezon chiar daca le platesti de acum. Dar noi am venit in 26 iunie si nu era sezon pentru compania respectiva. Deci au fost mai ieftine. La unele companii sezonul incepe la 1 iulie, la altele mai repede. Noi am venit cu Brithish Airway, cu plecare din Budapesta, si escala la Londra. Despre bagaje am auzit ca se pot folosii si genti din acelea mari de rafie in loc de geamantane(sunt mai ieftine si nu trag la cantar). Rucsacii ar fi buni daca ai putea sa ii inchizi cu lacatele pentru a nu se deschide in timpul transportului. Dar referitor la numar nu stiu ce sa-ti spun. Eu stiam de doua bagaje de persoana de max 32 Kg. Nu stiu daca le poti impartii in mai multe mai mici. Dar cred ca tot voua v-ar fi greu cu mai multe bagaje marunte. In cazul in care s-ar ratacii, sa aveti scris numele, destinatia si o adresa din Montreal unde sa ajunga. Patutul rabatabil ar putea fi un bagaj separat daca il puneti intr-un sac de plastic si legat cu sfoara, eticheta,.... Eventual poate fi pus la posta sa ajunga dupa voi, ca si colet. Intereseaza-te cat ar costa si vezi daca merita. Daca il puneti mai repede la posta, poate ajunge odata cu voi. Sper sa-ti fie de folos ce ti-am scris. Spor la bagaje Claudia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am fost in noiembrie in Ca, la Ottawa si aveam 4 bagaje mici(30kg total). Mi s-a spus ca trebuie sa platesc supliment pt ca am surplus la bagaj. Pina la urma le-a parut rau de mine- au vazut ca situatia era absurda si ca nu prea aveam de gind sa platesc, ma tirguiam :P si mi-au zis sa iau 2 bagaje in cabina, in loc de unul. Toulouse, la ville rose
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...