Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cu incredere, spre Canada! (5)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 137
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Ira, in legatura cu bagajele. Eu am venit cu doua geamantane conforme ca dimensiuni si greutate maxima cu ceea ce a fost permis, inchise cu lacatel, cu adresa pe ele, dar am avut si un "bagaj de mana" care era de fapt o alta valiza mai mica si pe roti. In plus aveam pe umar si o poseta (pentru acte, bani, maruntisuri). Nu mi-a spus nimeni nimic cum ca ar fi prea mult ca bagaj de mana. Singura neplacere a fost ca am plimbat-o ore in sir dupa mine prin aeroport in Amsterdam, intre cele doua zboruri. Banuiesc eu ca poti lua si un rucsac cu tine in avion, la KLM conditia care o mai tin minte pentru bagajul de mana era sa fie sub 10 Kg. Laura http://photos.yahoo.com/laura00ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Laura B Banuiesc eu ca poti lua si un rucsac cu tine in avion, la KLM conditia care o mai tin minte pentru bagajul de mana era sa fie sub 10 Kg.
sint si restrictii la dimesiuni nu numai la greutate. Bagajul de mina nu trebuie sa fie foarte mare ca nu te lasa cu el in avion. cind te urci in avion e o chestie in care se poate masura bagajul de mina. La fel si valizele. Un amic a paltit extra pt ca valiza lui, desi avea sub 32kg era foarte mare. Cel mai bine e sa suni la companie (vezi si pe web) si afli exact dimensiunile bagajelor. Lorelai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vai de mine, numai pe geamantane nu mai dadeam acum banii[bang]! Ce suparata sunt... O sa sun sa aflu dimensiunile, inca nu am cumparat biletele, daca le-am fi cumparat, am fi avut instructiunile pe ele, probabil...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa e Irina, la dimensiunea ca si greutatea bagajelor e bine sa intrebi ori compania cu care zburati ori agentia de la care luati biletele(e datoria lor sa va informeze cu tot ce va intereseaza in legatura cu zborul). Un lucru e sigur insa: aveti voie doau bagaje de persoana pt check in, si unul de mana de persoana, plus poseta. Nu ai voie alte combinatii(ma refer la bagaje mai multe dar mici). Un sfat: nu luati mai mult decat puteti cara doi adulti cu copil. Bagajele de mana nu le faceti prea mari sau prea grele pt ca va trebui sa va carati cu ele prin fiecare aeroport plus unul din voi va trebui sa care copilul probabil(in carucior sau nu). Aeropoartele sunt mari, de cele mai multe ori ai de mers destul de la un gate la altul. In legatura cu patutul, nu puteti sa-l demontati si sa-l puneti la bagaj asa? Pt ca daca dimensiunile nu se incadreaza, chiar daca il pui bagaj separat, cu eticheta , legat bine, si chiar daca greutatea e ok, etc, tot va trebui sa platiti in plus daca nimeriti vreun agent la check in care e neinduplecat. Inca ceva, aveti voie sa aduceti si carucior, doar ca nu-l dati la check in, ci doar la intrarea in avion pe care il cereti la prima conectie, la a doua conectie faceti la fel, daca zborul e nonstop atunci il cereti bineinteles la sosire, cand iesiti din avion, nu cand mergeti sa va luati restul de bagaje. In legatura cu tipul de bagaj....ai voie orice tine ceva inauntru. Si cu asta cred ca te-am lamurit. Spun asta pt ca am vazut inclusiv saci vanind pe banda la ridicat bagaje. Deci nu are rost sa va puneti sa cumparati geamantane noi. Doar aveti grija sa va incuiati bagajele cu un lacat pt ca se mai "umbla" la bagaje. Cand rezervati biletele e bine sa stiti ca puteti sa-i comnadati si Sofiei mancare de bebei, asta daca doriti. Ok, inchei ca Jonathan maraie, vrea atentie. Adela http://community.webshots.com/user/adela23_1999
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ira, imi pare rau ca ti-am dat o veste proasta. Lorelai, ai dreptate ca sunt si restrictii de dimensiuni; eu am spus ca m-am incadrat la dimensiuni si greutati. Desi valizele mari au fost cantarite, dimensiunile au fost evaluate numai din ochi. Nimeni nu mi le-a masurat cu centimetrul (nici valizele, nici ce am avut cu mine in cabina) ca sa vada daca suma laturilor face nu-stiu-cati cm. Oricum mi se pare corect ce ai spus: cel mai bine poate afla informatiile astea de la compania cu care va zbura ea, pentru ca e posibil ca fiecare comanie sa puna conditii diferite. Nu mai spun ca pana la urma asa poate afla precis de la cei mai in masura sa-i zica, cum e cu patutul si cu numarul de bagaje... Laura http://photos.yahoo.com/laura00ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hia]Uitati ce am gasit pe net, referitor numai la KLM Pasagerii care cãlãtoresc la clasa economicã pot avea un bagaj de 20 kg (44 lbs) fãrã taxe suplimentare. Pasagerii care cãlãtoresc la clasa Business pot avea un bagaj de 30 kg (66 lbs). Aceste restricþii de greutate se aplicã tuturor zborurilor spre ºi din toate þãrile, cu excepþia Statelor Unite, Canada ºi Mexic. La cursele spre ºi din Statele Unite, Canada ºi Mexic, toþi pasagerii pot transporta douã bagaje scutite de taxe. Cele douã bagaje nu trebuie sã depãºeascã 158 cm fiecare (lungime+ lãþime+ înãlþime). Greutatea maximã permisã este de 32 kg (70 lbs) per bagaj. Puteþi avea bagaje de mânã pe toate cursele: - O geantã de voiaj, nu mai mare de 55 x 35 x 25 cm ºi nu mai grea de 10 kg (22 lbs). - Un pardesiu/pãturã, umbrelã/baston, o poºetã, o geantã - camerã video, ºi o cantitate rezonabilã de material de lecturã. Dacã veþi cãlãtori cu copii cu vârsta de pânã la doi ani, care au bilet cu 10% reducere, vi se permite sã luaþi un scaun ambulant ºi un bagaj de mânã suplimentar, nu mai mare de 55 x 35 x 25 cm cu greutatea de maxim 10 kg (22 lbs). Carucioarele care nu se pliaza trebuie transportate la cala. Nu sunt probleme dacã veþi avea un bagaj reprezentând o bicicletã, o placã de surf sau alte tipuri de bagaj neuzual. Sunt relevante urmãtoarele restricþii: Biciclete Pentru pasagerii care doresc sã îºi transporte bicicleta, oferim cutii de bicicletã speciale. Acestea, în valoare de NLG 30 bucata, se pot gãsi la Biroul Servicii cargo al KLM, Departures 2. Ghidonul bicicletei trebuie fixat pe lungime, pedalele trebuie detaºate sau întoarse, iar presiunea din camere trebuie scãzutã. Vã recomandãm sã aduceþi scule pentru a aduce bicicleta în stare de funcþionare dupã terminarea cursei. Sunteþi rugaþi sã vã prezentaþi la aeroport cu o jumãtate de orã înaintea orei indicate, deoarece pasagerii cu biciclete vor avea mai multe formalitãþi de îndeplinit. În avioanele Fokker 50 folosite în cursele KLM cityhopper nu sunt permise bicicletele. Plãci de surf La anumite curse puteþi transporta plãci de surf. Cu toate acestea, transportul acestora este supus unor reglementãri speciale: La rezervare trebuie sã indicaþi dimensiunile plãcii. Placa de surf trebuie predatã la biroul KLM Export cu cel puþin trei ore înainte de decolare. Pentru mai multe informaþii privind costurile de transport în cazul anumitor tipuri de avioane, cutii speciale etc., vã rugãm sã contactaþi biroul KLM Export la +31 20 6495168. cu drag, Irina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...