Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Lungimea concediul pentru mamici


AC

Recommended Posts

Mor putintel de invidie ca in .ro e concediul pentru mamicute e asa de lung. E tare bine pentru bebei...si n-ar fi rau sa ramana asa. Pe aici 10-12 saptamani post-natal si 4-6 prenatal si e doar de completat cu propriul concediu pe anul in curs si gata... Daca vrei sa fii platit. In alte tari cum e? Anne-Sarah [mamica]si mamica sa Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 14
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Aici in Canada este un an platit la 55% din salariul brut cu conditia sa fi lucrat 600 de ore in ultimul an de la cererea de bani pt. concediu de maternitate. In Romania sistemul social este de invidiat, mai ceva decit in tari precum Suedia sau alte tari nordice recunoscute pentru programele lor sociale. Acum mai nou nu se mai da 80% de salariu ca inainte, ce o suma "flat" (aceiasi pt toti) de 6 milioane 500 mii lei pe luna. Pai atunci merita sa faci copii decit sa lucrezi cu doua milioane pe luna, nu ?Hummmmmmmmmm[bibe] Adina si [copil] Gabriel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In Canada(Ontario)concediu pentru parinti(parental leave)este de un an de zile. Concediul de maternitate este parca de 15 saptamini, urmind ca restul de saptamini pina la un an sa fie luat de mama sau de tata. De obicei mamele ramin in continuare in concediu, dar exista si cazuri in care mama prefera sa se intoarca la servici si ramine tatal cu copilul. Guvernul plateste un anumite o numita suma(nu mai mult de ~400 pe saptamina) in cazul in care in ultimele 52 de saptamini ai lucrat cel putin 600 de ore si ai platit Employment Insurance in perioada aceasta. Anumite firme completeaza suma pina la un anumit procent. Suma pe care o plateste guvernul depinde de salariul pe care il ai. De exemplu, firma la care lucrez eu plateste 93% din salariu. Adica pe linga suma pe care o plateste guvernul, firma completeaza pina la 93 % din salariu. Sint alte firme care nu platesc nimic pe linga suma de la guvern. Daca nu ai lucrat in ultimele 52 de saptamini, atunci nu primesti nimic de la guvern.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aici concediul este de 3 luni dar daca nu vrei sa te intorci la lucru primesti bani ca stai acasa cu copiii pana cand fac 16 ani. Din cate am inteles acum, vor sa introduca o alta varianta: il dau mamei de la inceput intreaga suma (pe cele 3 luni) si ea alege cat timp sta acasa. Eu am intalnit putine femei care sa se intoarca la lucru atat de repede, banii pe care ii primesc de la stat sunt destul de multi si joburi se gasesc atunci cand te hotarasti ca vrei sa reincepi lucrul.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In Romania, cu plata concediului de maternitate nu e chiar asa. Se plateste suma de 6, 5 milioane doar mamicilor care depasesc aceasta suma. Adica daca 85% din salariul lor este peste acesta suma li se plafoneaza. Cele la care 85% inseamna mai putin li se da cat inseamna, nu 6, 5 milioane.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mi-ar face mare placere sa-mi permit sa stau un an acasa pe 55% din salariul brut. Si cu mici exceptii banuiesc ca si cele care castiga 2 mil pe luna isi pun problema ca acel copil (sau copii) trebuie intretinut cumva si dupa varsta de 2 ani. Pana la urma chiar si aici lumea face copii de dragul copiilor nu de dragul banilor de la stat.
quote:
Originally posted by ungureaa
Aici in Canada este un an platit la 55% din salariul brut cu conditia sa fi lucrat 600 de ore in ultimul an de la cererea de bani pt. concediu de maternitate. In Romania sistemul social este de invidiat, mai ceva decit in tari precum Suedia sau alte tari nordice recunoscute pentru programele lor sociale. Acum mai nou nu se mai da 80% de salariu ca inainte, ce o suma "flat" (aceiasi pt toti) de 6 milioane 500 mii lei pe luna. Pai atunci merita sa faci copii decit sa lucrezi cu doua milioane pe luna, nu ?Hummmmmmmmmm[bibe] Adina si [copil] Gabriel
Marina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...