Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Lungimea concediul pentru mamici


AC

Recommended Posts

  • Răspunsuri 14
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Adina nu ma intelege gresit... stiu ca sase mil cu bebe sunt foarte putin. Pampersii (68 bucati..i.e. jumbo)~500.000. Invidiam intentia legislativa.... eu as fi stat acasa un an daca macar imi pastrau job-ul. Noi abia ne-am carpit din concediul unuia, apoi al celuilalt si vacanta mamei ca sa nu ajunga inainte de sase luni la cresa universitatii. In plus stiam ca si eu am fost invidiata pentru lungul concediu de catre niste colege americance ale sotului...Pe scurt voiam si eu sa stiu...cat de puternica a fost influenta feminista in legislatia diverselor tari. Anne-Sarah [mamica]si mamica sa Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici pe aici situatia nu e mai roza. Pentru mama sint 4 luni dupa nastere, iar pentru tata sint 5 zile la nastere (pentru documente, certificat de nastere, etc.) si 15 zile dupa cele 4 luni ale mamei. Te doare sufletul sa-l dai pe mititel la cresa de la 4 luni! Cit este timpul legal inainte de nastere nu stiu, dar am un coleg caruia i-a nascut nevasta de curind. Saraca femeie a avut sarcina de risc si a stat acasa din luna a 8-a, avind insa surpriza sa-i trimita inspectie acasa, inspectie care n-a gasit-o (ea fiind la doctor), asa ca i-au bagat proces! Culmea ironiei e ca sotia colegului e medic de obstretica-ginecologie!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...