Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce ma sfatuiti sa iau cu mine in SUA?


Recommended Posts

Aida mi-a dat ideea sa deschid acest subiect..si iata ca fac acest lucru ca poate ajuta si altor persoane nu numai mie[:D] In curand,mai exact peste o luna, ma voi muta cu familia in America si nu stiu ce ar trebui sa iau cu mine din Europa/Romania. Va rog sa ma ajutati sa-mi fac o lista de lucruri pe care va trebui sa le iau de aici si care imi vor folosi acolo. moniq
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Draga Moniq, Amuleta are dreptate, nu e nevoie sa iti aduci prea multe lucruri, mai ales daca vii pentru o perioada indelungata de timp/permanent. Si eu as spune tot asa, lucruri de suflet, poze, carti (depinzand de unde stai, in bibliotecile mari universitare am mai gasit carti in romana, dar in librarii n-am vazut), eu mi-am mai adus obiecte "etnice" de decoratiune interioara colectate din diverse calatorii - multe dintre ele sau asemanatoare am vazut si aici prin magazine, dar mult mai scumpe, desi la o adica, tot asa depinzand de unde stai, mai sunt si 'flea markets' unde poti sa gasesti si lucruri mai ieftine - alte lucruri dragi pe care le-am primit cadou, jurnale personale pe care mi-e drag sa le recitesc. Cum mai spunea cineva la subiectul cu asigurarile de sanatate, o idee buna e sa-ti aduci si o trusa de medicamente, antibiotice si altele pentru gripe/raceli care aici se elibereaza numai cu reteta, picaturi de pus in nas (daca ai nasul infundat iti dau doar niste pastilute care ar trebui sa desfunde caile respiratorii, dar pentru un roman crescut pe Bixtonim & co. nu prea au nici un efect) si altele in functie de ce afectiuni stiti voi ca va bantuie mai des. Altceva.. o ie si ceva obiecte traditionale romanesti, eventual un stegulet, vederi etc., nu se stie niciodata cand se iveste ocazie sa participi la vreo prezentare despre Romania, iar unele le poti face cadou. Ce mi-am mai luat eu din Romania ca mi s-a parut mult mai ieftin decat aici (desi aici gasesti mult mai mare varietate) echipament sportiv, o geaca de iarna sanatoasa de calitate. De asemenea un costum de haine ca lumea facut la croitor in Romania - iar depinde de ce o sa faci aici, in contexte sociale lumea nu se imbraca prea elegant, dar la un interviu de exemplu ai avea nevoie (desi si intr-o asemenea situatie pana la urma probabil ca tot o sa-ti iei un costum de aici, chiar daca sunt mai scumpe, dar ma rog, ca sa fii exact pe linia lor vestimentara). Daca fumezi, vino cu ceva rezerve de tigari. Cam asta-mi vine acum in minte.. Lai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ei, atunci vorbind ceva mai serios, ia-ti medicamentele cu care esti tu obisnuita, presupunind ca iei medicamente. Apoi, toate actele legate de educatia voastra si eventual istoricul vaccinarilor (americanii sint obsedati de asta) mai ales pentru copii. Sa nu uit, nu va carati cu cizme lungi si haine de blana, aici nu prea se merge pe jos si mai mult o sa va incurce. Asternuturile de pat vin in twin, queen si king si sint cu elastic, nu stiu daca seamana cu cele din Europa (vezi ce umblata prin lume sint?). Eu mi-am adus din Romania un ibric de cafea. Oalele si tigaile de calitate nu sint chiar ieftine, de la 20 de dolari in sus bucata, pentru ceva de calitate dar poti gasi si set intreg cu 60 de dolari daca n-ai pretentii. Chestiile electrice nu merg, ca aici ai alt sistem de prize. Mai intreaba daca ai vreo idee.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cartile preferate. Haine cit pentru un concediu, nu te incarca decit cu hainele cu taietura clasica si scumpe. Moda e altfel aici decit in europa, nu vrei sa sari in ochi mai ales la slujba. Obiectele iubite: icoane, tablouri, cana de la mam'mare. trusa de unghii (aici cele bune sint f scumpe) medicamente de stomac (eu aici n-am luat nimic cind ma durea pentru ca nimic nu parea ca-si face vreun efect) Cind vii aici: lucrurile de casa sa le cumperi de la Walmart calitate/pretz sint cele mai bune. hainele si pantofii de la TJ maxx, Marshalls (reduceri de la marile magazine) hainele pentru copii de la Target (un fel de walmart dar hainele sint facute de designer) la mincare incearca sa cumperi marca de magazin e mai ieftina (ex sarea de nu's ce nume e 1.99, cea de magazin 79 centi si e tot sare...), la fel si pentru medicamete, etc Mai deschide un subiect cind ajungi sa-ti povestim de adaptare lina.... sa ajungeti cu bine, Andrada L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...