Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de iunie - iulie 2003 (13)


vilma

Recommended Posts

Amik –Mara se trezeste seara dupa ce adoarme daca e televizorul deschis chiar daca e mut pt. ca o deranjeaza fluxul de lumina.Asta se intampla de cand a mai crescut , cand era mai mica ne uitam fara probleme la tv dupa ce adormea ea. Salina va doresc sanatate. Mihaela –Flaviu nu prea doarme fiinca are tare multe de facut.E cel mai evoluat bb din gasca.Felicitari pt. pasi ! Te- a rasplatit din plin pt. noptile nedormite. Alinuta-pt branzica: la 300 ml lapte facut din lapte praf, eu pun 1 pastila de Ca lactic dar si cateva picaturi de lamaie. Cu lamaie iese mai moale.Cand laptele e fierbinte, torn Ca si lamaia in oala, amestec cu lingura, si aproape imediat se branzeste. Mai las pana clocoteste o data si apoi sting focul si o strecor. Poti face si doar cu lamaie daca nu ai Ca lactic. Ama si bb Mara
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns
pojogam,stu sigur ca alex face kkita dimineata.si o pun pe olita.nu e or egula inca aceea ca face mereu acolo!dar de cele mai multe ori ne iese figura. ieri spre ex am pus-o pe olita si nu a facut nimic. am plecat la bucatarie,am papat...si am vazut ca se screme.nu vroiam sa o deranjez.asa ca dupa vreo 10 min,cand am crezut ca a terminat,am luat-o la schimbat!si surpriza!iesise ceva,dar nu era tot.am pus-o iar pe tron si a facut fata mea o gramada!nu o pun chiar din 2 in 2 ore,dar dimineata si seara sigur. scoate alexandra niste chiote de ma mir ca mai are voce!imi tiuie urechile.ca sa nu mai zic ca de-abia pot vorbi cu mama la telefon din cauza ei! i-am cumparat ieri o bascuta de blugi si era atat de mandra!!! ii place la nebunie cand e casa plina,cand trece din brate in brate,cand se poate uita pe rand la fiecare dintre noi.si toti ma intreaba cum de e atat de vesela si sociabila. e adevarat ca dupa mine e innebunita,cand ma vede i se lumineaza fata si nici ca mai vrea la altcineva. dar in mod normal sta la oricine in brate... mi-e un dor de ea de nu mai pot. de-abia astept sa plec la mama sa o vad! pupici. Alexandra mare si Alexandra mica...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mama lui Alexandru este Magda si ne plac foarte mult discutiile de pe forum si cum prindem putin timp ne facem aparitia. Acum e putin racit si e tare amarat si eu si mai si. Plus ca i-a umblat d-na dr. la putica si plange tare rau cand face pisu.Dar, in rest e un bebe superfericit si f. energic. Cum pot pune poze pe forum?[hia]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am facut gaurile pt cercei!!![:D]Sunt mai linistita azi ca ieri am vrut sa va scriu si inca imi tremurau mainile...daca mai dura putin cred ca lesinam si eu si soacra-mea.La o ureche a tinut-o bunica si la una eu...cand a bagat acul fata nici nu a simtit,radea de mine cum "cant",dar cu cercelusi a fost alta problema...niciodata nu am mai auzit-o sa urle asa,dar cred ca ne-a simtit pe noi panicate si pe deasupra o tineam si strans sa nu se miste.Cand s-a terminat tot,nu a adurat mai mult de 2 minute cu tot cu bagatul cerceilor,radea de parca nu s-a intamplat nimic.Dar am o papusa foarte frumoasa!Bine ca nu a fost si sotul cu mine ca ala cred ca o "baga" undeva pe doctorita (si pe mine)[:D] cu tot cu cercei ei. Bine ai venit, Magda! Amik felicitari pt olita, noi azi mergem sa cumparam una si mai vedem ce o fi.Ai descris-o pe fata ta exact cum e Sara mea.Daca suntem doar noi doua,sta cat sta,dupa aia se plictiseste si vrea mai multi spectatori.Sta la oricine in brate,dar daca am aparut in raza ei vizuala vrea numai la mine.Sper sa ajungi cat mai repede sa o vezi. Mihaela multe felicitari pt pasi!!!Vezi,nu te lasa el sa dormi,dar iti face bucurii mult mai mari...compenseaza. Alinuta casa de piatra in continuare!In dormitor la noi:mai rarut catati lucreaza noaptea si vine dimineta cand imi e mie somnul mai dulce,dar de cele mai multe ori netrece somnul[;)]. La multi ani sarbatoritilor de azi!![cheers][cheers][cheers] VA PUP, Corina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Na ca acu nu mai pot zice "Dragele mele fete" ca avem si un barbat printre noi. Asa ca: Dragilor, Noi asteptam in continuare primavara. Sunt dependenta de natura. Daca e verde afara sunt super fericita. Problema e ca mi s-a lungit gatul asteptand-o. Astazi in Bucuresti e un cer innorat de parca din moment in moment trebuie sa inceapa ploaia. Corina, am uitat sa te felicit pentru picioarele si corpul ala super pentru o mamica cu doi copii. Iar puii tai sunt absolut superbi. La noi in familie tati e mai rezistent si eu mai sensibiloasa. Pe el il trimit sa faca treburile care nu-mi plac: sa-l tina pe catel la doftor daca trebuie sa-i faca ceva mai nasol, etc. Daca o sa am fetita, o sa-i fac garuri inca din maternitate (asa zic eu acu!). Alexandru, noi dupa decalotare i-am dat lui Tudor cu neopreol unguent si i-a fost tare bine. Ii trageam pielea de pe putulica, ii puneam un bob de unguent si ii dadeam pielicica inapoi. In doua zile a fost ca nou. Amik, noua ne-a iesit pipi la olita. E asa de haios cand sta pe olita. I-am facut poze. O sa le pun pe album. Ne uitam la pisu din olita ca la o mare minune. Doamne, ce ti-e si cu parintii astia! Cred ca iti e foarte dor de ea. Bine ca o ai pe mama ta care sa aibe grija de ea, ca nimic nu se compara cu dragostea binicilor pentru nepoti. Vad asta la mama mea. Alinuta, felicitari pentru cei trei anisori!!! sa dea Dumnezeu sa fie cat mai multi [cheers][cheers]. Am vazut pozele. Doamne, ce frumoasa esti. Si vad ca Alexandra are ochii tai. E o dulcica. Nu ne mai povesti de carticele de acolo, ca ma apuca nervii numai cand ma gandesc.Glumesc. Carticele noastre nu fosnesc si tare ne-ar mai place.... Pojo, reteta de mamauilga am luat-o din cartea de bucate a lui Tudor. In loc de apa pui lapte. Primii pasi deja? Ce baiat mare!!! Noi cred ca ne apropiem de faza cu mersul de-a busilea. Cu intalnirea cum ramane? Astept raspunsuri pentru propunerile de 5 sau 6 martie, orele 14:30-15:00. Pupa Crisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am lipsit si eu putin si ati umplut doua pag. Am citit repede, pt. ca sunt cam in graba. Salina, multa sanatate lui David! O sa treaca si problemele astea. AMik, sanatate si Alexandrei. A trecut si maria printr-o faza din asta cu mucuti si tuse, dar nu a avut nimic grav. Crisa, daca nu ti-a facut cerclaj inca, inseamna ca totul e bine. Noi iti tinem pumnii. Bine ca ai spus de reteta cu branzica, pt. ca eu nu stiu cu ce sa mai combin branzica. Delphin, spor la papa! Mihaela, felicitari pt. primii pasi! Era de asteptat la cum a evoluat Flaviu. Cred ca esti f. mandra. Carmenutza, si la noi tati e pesti, Maria racusor si eu, singura cu picioarele pe pamant, capricorn. Ma intreb cat or sa ma mai accepte in "balta" lor. Felicitari Alinuta! Multi ani fericiti impreuna! Bine ai venit Magda! Corina, bine ca a trecut! Cred ca e mai traumatizant cu acul. Noi i-am pus la bijuterie cu aparat special de perforat. Eu sunt putin data peste cap pt. ca maine plec la Sinaia pana duminica (ma cursez [:D]). Nu as fi vrut sa plec, pt. ca deja imi e asa dor de Maria, dar dupa ce m-am plans ca mu am fos luata in calcul pt. nici un curs, nu mai pot spune nu. Va pupam, Cornelia si bb Mariuta http://community.webshots.com/user/cornelianis
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dragelor, ca suntem intre noi, ca fetele( alexandreduard e noul [copil], mami e magda) am parcurs cu atentie toate paginile dar am facut greseala sa nu notez cine, ce si cum asa ca daca mai fac greseli, ma scuzati voi. AMIK, ne mai lasi mult in suspans? Eu, cel putin tare mult vreau sa o vad pe alexutza. Sunteti cam scumpe la vedere. Daca reusesti sa-ti pui poza pe albumul gravidutzelor anunta-ne si pe noi. Bun venit [copil] si mamicilor lor! SALINA daca te consoleaza cu ceva si tizul fiului tau are o mandrete de diaree pe care eu o tratez cu ceai de menta si smecta. Poate da in [consti][:D]. Si durerile de dinti sunt ingrozitoare pentru el si pentru urechile noastre. Mai ales seara plange si se vaita de ti se rupe inima. CRISA felicitari pentru colul cuminte. eu sunt de acord cu oricare dintre cele doua propuneri, herastyrau sau tineretului, dar cred ca e mai comod pt. toata lumea sambata 6 martie. Si ca sa fim sigure ca e vremea buna poate arunce cineva un ochisor pe net sa vada o prognoza. ALINUTA - felicitari pentru cei trei ani frumosi si fericiti, pentru splendida maimutzica cu cercei si sa aveti parte de ani multi si la fel de frumosi in continuare. In ceea ce priveste atutudinea mea fata de David stiu ca de multe ori exagerez. Ideea e ca nu suport mediocritatea. Stiu ca fiecare copilas are ritmul lui si nici nu cred ca David va fi un mediocru, dar nu ma pot abtine sa nu-l urmaresc indeaproape. Deh, mama obsedata! MIHAELA- Jos palaria! ROMANA- felicitari inca odata pentru tot ceea ce faci. Mai ales, pentru ca ne lasi sa te mai bagam in corzi din cand in cand, dar crede-ma ca o facem din dragoste [flo](l-ati vazut pe dumnealui care avea o nevasta si doua amante si pe toate voia sa le mute in aceeasi casa ?) am sa-ti trimit si eu pe mail poza pentru sectiunea unde ne-am nascut si cu doua trei vorbe acolo, desi tare ma mai infurii cand mi-amintesc de nastere[:(!]. CORNELIA sper sa ai vreme frumoasa la Sinaia. Pup U
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am vrut sa va mai scriu si ieri, dar nu am avut pace cu bebe asta. S-a instaurat dictatura bebe la noi in casa. Cel putin eu asa simt. Imi e din ce in ce mai greu. Aseara eram terminata de oboseala si de dureri de spate. Sotu zice sa-i chem. pe parintii mei sa ma ajute cu Cristi ca a vazut si el cit e de miscaret. Se ridica mereu in picioare in patut si e foarte incintat de ceea ce face. Dar eu trebuie sa fiu mereu linga el sa nu cada si sa se loveasca la cap. Nici cu dormitul nu stam mai bine ziua, astfel ca nu mai reusesc nici sa maninc. Daca ma pun sa maninc incepe sa tipe ca vrea atentie. Ce mai nu pot sa mai fac nimic la intensitatea dinainte. Ma solicita Cristi foarte mult si in plus burtica e din ce in ce mai mare si ma misc greu. Acuma nici nu as fi vrut sa-i aduc asa devreme aici pe parintii mei ca stiti si voi ce rau e sa nu nu fi acasa si ma gindesc la ei ca nu le va fi usor nici lor. Oare nu o sa ma obisnuiesc cu dictatura bebe si sa-i mai las pina prin aprilie – mai. Sa vedem. Oricum incep sa caut o garsoniera de inchiriat pe aici prin apropiere, macar sa nu piarda vremea pe drum. Cel mai mult m-ar ajuta ca cineva sa-l ia pe Cristi in brate ori sa se tina dupa el cind e miscaret ca pe mine activitatea asta ma termina fizic. PUFULET: Si Cristi isi baga in gura miinile si tot ce apuca. Are tendinta sa muste. Eu il las sa-si bage degetele in gura. Nu-mi fac probleme ca o sa-si strice dintii. Am observat ca roade mai mult pe gingiile unde urmeaza sa aiba masele. AMIK: Sint niste dulci toti bebelusii nostri. Sa speram ca vor fi si ascultatori cind vor creste. CRISOTEXA: Ai grija de burtica si iti tin pumnii sa-ti iasa bine analizele. Eu cu triplu test sint in aer si am mai cheltuit si 2 milioane ca sa nu am nici un rezultat pina acum. Iar daca acum imi vor spune ca ceva nu e in regula eu ce fac? Dar sper si eu sa fie sanatos bebe2 . MAROX: Bine ca ne mai dai si tu vesti. Banuiesc ca esti foarte ocupata. Cum se intelege Alex cu bona? ALEXANDRUEDUARD, adica Magda bine ai venit printre noi. O sa te trecem si pe tine pe lisat cu bebelusi de iunie iulie de pe site-ul http://www.geocities.com/bebe_iunie_iulie_2003 In legatura cu site-ul sa nu va suparati daca o sa lucrez mai incetut la el ca nu mai am asa mult timp la dispozitie si ma simt si cam obosita. Probabil ca o sa am mai mult spor cind o sa am ajutor la copil. DELPHIN: E bine ca insisti ca Sebi sa manince. A trecut si Cristi printr-o perioada cind nu prea vroia sa manince. Nici marul nu-l mai minca. Acum ii pun ½ biscuite de la Hero in mar si-l maninca cu placere. Dar nu vrea sa manince nimic cu placere? Nici fructe, nici cereale? ALINUTA: Felicitari pentru aniversare. Sa-ti spun cum fac eu brinza din lapte praf (tot de la fetele de pe site am invatat dar nu mai stiu de la cine). Prepar 100-110 ml lapte si pun 1 pastila de calciu lactic si pun la fiert la foc mic amestecind continuu. La un moment dat incepe sa clocoteasca cu bulbuci mari, iar mai apoi cu bulbuci mai mici si incepe sa se lege. Teoretic dureaza cam 5 minute. Dupa ce fierbe torn compozitia intr-un castronel si las sa se racesca. Intre timp se mai ingroasa putin dar e ca o crema. Lui Cristi ii place mult. Eu folosesc Humana 2. Daca vrei o cantitate mai mare pune 2 pastile de claciu la 200 ml lapte preparat. Acum al voi nu e cu ml e cu OZ –uri pe care eu nu le inteleg, dar ca sa-mi iasa 200 ml de lapte eu pun 6 masuri de lapte praf in apa. Sper ca ai inteles. PUFULET: Cred ca ti-e foarte greu sa stai in camin. Macar aveti conditii cit de cit? Mie mi-e dor de Cluj. Acolo m-am nascut si am trait pina in 2001 cind m-am casatorit si am venit la Bucuresti. MIHAELA: Da asa ma gindeam si eu ca din cauza ca mi-am dorit foarte mult o fetita am avut visul acela. Cel mai tare ma supara ideea ca la prima sarcina , cea pe care am pierdut-o in decembrie 2001 se poate ca bebe sa fi fost fetita. Poate ca nu mi-e dat sa am fetita. Asa ca bebe3... ramine sa mai vedem daca o sa mai pot sa-l fac. Felicitari lui Flaviu pentru cei patru pasi. Ai grija sa nu cada si sa se lovesca rau ca pe urma o sa fie mai prudent in incercarea de a umbla. Romana [gravi] si [copil] Crsitian
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...