Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de iunie - iulie 2003 (13)


vilma

Recommended Posts

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Carmenutza, multumesc pentru raspuns. Cred ca de la oboseala am reactionat asa. Mai vorbim. Si eu vreau sa vin la intalnire. Romana, de ce nu pui aparatori la patut sa nu se loveasca Cristi? Eu am unele din comert foarte groase si pufoase care il apara pe bebe la cap oricat de tare ar cadea in patut. Mama mi-a facut unele mai subtiri care au fost de ajutor cand bb era mica, iar acum le-am pus si pe acelea sub astea groase astfel incat sa acoper muchhia de sus a patului unde s-ar putea lovi cu dintii, barbia. Pot sa iti spun ca Maria cand cadea in patut plangea de mama focului sa o ridic la loc in picioare. Eu ma duceam langa ea si intai radeam, nu o ridicam imediat pentru ca nu o durea nimic. Asa ca dupa cateva "figuri" din astea principala distractie era sa se arunce in pat si sa rada de mama focului, fara sa se mai straduiasca sa se tina la marginea patului. Chiar ma gandisem ca poate am gresit. Acum ii pun si o jucarie in pat. In cazul in care cade nu plange, gaseste jucaria si o jumuleste. Va pup
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lamuriti-ma si pe mine despre ce album de gravidute e vorba. Romana –stam in camin langa noua Facultate de Stiinte Economice, undeva intre Gheorghieni si Marasti , pe str. Tineretului.Acolo avem baie in camera dar nu avem bucatarie.Mi-e destul de greu, dar nu vrem sa-l lasam pe tati singur. Ama si bb Mara
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, nu-mi dati emotii cu intilnirea: sa fie in week-end sa pot sa vin si eu!!!! Cit despre loc, eu prefer Tineretului sau Herastrau ca sint mari, exista si terase unde sa putem sta la o cana de vorba, alei bune de plimbat, super! Daca ramine hotarit pe 6 martie ma gindesc ca ar fi bine pe la 15:00, ca sa apuce bebeii sa manince de prinz si sa reziste citeva ore cumintei. Eu am sa o anunt si pe Bobi si probabil ca o sa o iau si pe ea cu bebe Andi. Azi Luca a facut 8 luni. Pot spune ca n-a fost bolnav deloc pina la 8 luni, ca de azi dimineata a inceput sa tuseasca, a luat in final viroza de la mine, si el si sotul [bang] De luni sta mama cu el ca soacra a cerut concediu 3 zile ca sa-si rezolve niscai probleme. Mama se descurca bine, uneori chiar face exces de zel. Sa vedeti ce am patit luni cu ea: i-am lasat eu dimineata tot ce trebuie sa-i dea de mincare, cum sa le amestece, cit etc. Ii facusem brinzica de vaci ptr citeva zile si o lasasem intr-un recipient de plastic, i-am zis sa-i puna 3 linguri, cu iaurt, biscuite si fructe si sa-i dea la 6. Cind vin zice: "a mincat foarte bine, dar n-a mincat toata brinzica"; eu ma mir: "cum n-a mincat? - si-mi pica fisa - "dar cit i-ai dat?" "pai ce mi-ai lasat" - va dati seama ca ii daduse toata brinzica facuta dintr-un kil de lapte, si normal ca nu mincase atita, chiar m-am mirat ca a mincat super multa, combinata si cu biscuite si iaurt... Iar mama era foarte uimita de ce se intimplase [:D] Iar ieri zice: _N-a facut nimic azi, nu l-am schimbat _Cum nu l-ai schimbat? _Pai daca n-a facut caca... Si chiar nu-i schimbase pampersul de dimineata, cred ca avea un kil jumate de pipi in el. Imi face economie...[^] pup u, Andra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cu intarziere, urez la multi ani sarbatoritilor de ieri: Emma, Luca si Rares. La multi ani si sarbatoritilor de week-end! Eu o sa plec pe la 12, asa ca ma grabesc sa va scriu cateva cuvinte. Amik, am vazut poza din albumul gravidelor. Ce mandrete de mamica! Sunt superbe pozele. Am vazut-o si pe Claudia, gimnasta. Nu pot sa cred ce bine aratati cu burtica! Pufulet, la album ajungi de pe prima pagina. Apare undeva in dreapta (Gravida si frumoasa). Romana, cred ca ar fi mai bine sa chemi ajutoare, mai ales ca bunicilor sigur o sa le faca placere sa stea cu Cristi. Gandeste-te ce bine ar fi pt. tine si bb2. Si Cristi o sa aiba o mamica mult mai odihnita. Ce probleme aveti voi cu ridicatul din patut. Eu deocamdata nu stiu ce inseamna. Maria e o "delicata" si nu isi foloseste mainile ca sa se apuce de ceva. Am incercat sa o fac sa se agate de mine, dar ea nimic, deschide aripioarele si asteapta sa o iau in brate. Nu incearca sa se deplaseze in nici un fel daca sta pe jos/in pat. Am pus-o ieri pe burta si a fost asa de surprinsa ca nu reusea sa s eintoarca si s-a pus pe un tipat. Ma gandesc totusi sa nu o deranjeze ceva in pozitia asta, nici nu stiu ce sa mai zic. Poate ajung si eu la dr. sa vad ce imi spune referitor la asta. Doar in premergator este f. mobila si nu ii mai ajunge casa. Topaie in el si cateodata il ia pe sus. Ieri a facut un spectacol la oglinda. Se certa cu bb din premergator si vroia sa-i ia jucariile de pe masuta. A tipat la imaginea ei in oglinda, a pupat/mancat oglinda, a batut in ea disperata si nimic[:D]. In final, a inceput sa planga. Jucariile ei nu o interesau. Le vroia pe cele din oglinda. I-am facut cateva poze ieri si azi dimineata dormind. Iau camera cu mine ca sa pot sa ma uit la ea cand mi se face dor. O sa fiu pt. prima data departe de ea mai multe zile. Sunt asa de incordata. Mi-e frica si ca o sa ma uite [q]. Aveti grija de voi, de bb-i si de burtici! Va pupam, Cornelia si bb Mariuta http://community.webshots.com/user/cornelianis
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O batem in cuie sau nu? Ramane HERASTRAU, 6 MARTIE, ORA 15.00? Eventual sa stabilim si la care intrare dar asta numai dupa ce ne lamurim cu vremea. M-am amuzat la episodul cu branzica si pampersul si la fel cand am vazut planul de bataie al Corneliei. Mi-am adus aminte de mine cum am avut grija ca in noaptea de anul nou sa am cu mine albumul de poze al lui David. Stai linistita, iubita! Nu te uita ea asa usor. AMIK te-am admirat in toata splendoarea ta. Acum regret ca n-am stat si eu la [foto]cand eram [gravi]. Nu am pretentia ca as fi putut sa concurez cu asa mamica cu burtica si asa un fotograf bun, dar singura poza pe care o am eu e in bucatarie cu un mop in mana[:D]cu un sictir pe fata, mama mama! Abia a inceput ziua de munca si eu stau cu voi la taclale. Revin mai tarziu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Fetelor, Ati scris asa de mult ca de abia apuc sa citesc tot ce ati scris. Irina dupa ce am cazut saptamana trecuta nu s-a mai intors de pe burta pe spate cateva zile, cred ca a prins frica, dar de ieri si-a revenit. Delphi - vad ca ai probleme cu mancarea dar nu ne-ai spus greutatea, eu m-am resemnat de mult la capitolul asta si am ajuns chiar sa glumesc pe seama lui. Irina face acusi 7 luni si are 6 kg, deci iti dai seama cum mananca. Problema ei este nu ca se stramba la mancare ci ca papa putin, de 3 zile am inceput sa ii dau Peritol, sper sa am succes. Mihaela - felicitari pt primi pasi. Crisa - mie imi convine Tineretului si 6 martie, ora e OK -14.30 - 15. Nu ca am ceva impotriva Herastraului, dar e mai aglomerat in special in week-end, dar parca vad ca suntem ne vedem iarasi 3 mamici. Eu o sa incerc sa ajung, dar cred ca depinde mult de vreme. Adi - sper ca vii la intalnire, as vrea sa ne vedem. Pupici, Adi si Irina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

LA MULTI ANI [flo] [flo] [flo] pentru Luca (Andra), Rares (mirunaa) si Emma (Claudya) – pentru ieri. Ce mai faci Claudya? Te-ai obisnuit cu schimbarea fusului orar? Dar Emma? ANDRA: Hai ca am ris de bunicuta harnicuta. Auzi sa-i dea copilului toata brinza si nici sa nu-i schimbe scutecul. Pai nu s-a mirat ce repede creste in greutate? Ca de la atita pipi in scutecel trebuia sa fie greu ca un bolovan. Trebuie sa-i spui sa-l schimbe inainte de fiecare masa. Eu asa fac cu Cristi. PUFULET: Stiu unde e caminul. Era si patinoarul acolo, dar nu stiu ce s-a mai ales de le. Mergeam sa patinez cu drag cind eram mica si tata ingheta la mantinela 2 ore cit ma fitiiam eu pe ghiata. CORNELIA: E o dulce Maria. Auzi sa se certe cu bebe din oglinda. Din cite povestesti se pare ca ea vrea sa umble direct fara sa treaca prin etapele de rostogoliri si de mers in patru labe. Petrecere frumoasa la Sinaia si nu-ti face griji in privinta Mariucai – sigur nu te uita ca doar cine e mama? BIBI: Las-o mai moale ca vine weekendul si tre sa fii odihnita pentru David. Aseara am trimis si eu mesajul dupa ce am scris toata ziua la el, asa ca ultimele mesajele nu le-am mai citit. Cine e ala cu amantele ca eu nu stiu? Iar cind ma „impingeti“ in corzi aveti mile de burtica mea ca bebe2 e foarte activ pe acolo. ADI: Ca sa pun aparatori trebuie sa mearga cineva sa le cumpere si asta e mai complicat. Dar fac exercitii cu Cristi si acum se ridica singur foarte bine. Sta ce sta in picioare , se uita la TV sau la mine ce fac, povesteste pe limba lui in tot timpul asta apoi se pune pe urlat. Si uneori vrea sa-si desprinda minutele de pe balustrada. Tactica ta cu risetele e super. Adevarul e ca nici eu nu ma manifest in nici un mod care l-ar putea speria cind i se intimpla ceva, deoarece la virsta lor se sperie de reactiile noastre si nu neaparat de ceea ce li se intimpla, desi nu generalizez. MAGDA: Ii doresc sanatate lui bebe Alex. Nu stiu ce sa-ti spun in legatura cu administrarea medicamentelor ca al mine nu a fost cazul. Eu i-am dat doar picaturi de vigantol si fier si cind i le pun pe lingurita cu mincare deschide gurita cu o pofta. Mai demult asa il pacaleam sa mai manince deoarece il atrageau sticlutele respective. Incearca sa postezi intrebarea si la forumul “parintii intreaba , parintiiraspund” ca in mod sigur o sa primesti ceva sfaturi. DELPHIN: Spor la cintat . Eu ii mai spun si poezii cind ii dau sa manince sau ii dau o lingurita pe care o tot studiaza el si o mai baga in gurita. Ideea e ca trebuie sa-l ti ocupat cu ceva si poate ca o sa ai mai mult succes cu papa. CORINAELENA: Acum ai domnisoara cu cercei. Bine ca a trecut durerea. Sa ai grija sa nu i se infecteze gaurelele. Am mai primit poze pentru site. Se pare ca Pufulet se cunoaste cu Romana74 ca avem si o poza de-a lui bebe Matei. Carmenutza m-ai omorit cu poza cu Maya mititica. Avea peste 700 de Kb si era si bmp. Am convertit-o sa vedem ce-o sa iasa. ANDRA: Care poze iti apar aplatizate cele mititele sau cele care le maresti? Daca sint cele mititele cam stiu de ce dar inca nu am putut sa fac nimic. Daca sint cele care apar in ferestrele marite o sa vad cum le aranjez ca toate astea cer migaleala si Cristi e un urlator care nu prea ma lasa sa fac ce vreau eu . Am reusit sa stau si eu linistita sa maninc, sa va citesc si sa scriu. Cristi a adormit in carucior in fundulet. Din experientele anterioare am invatat sa nu-l mai misc cind adoarme asa pe timpul zile ca apoi se trezeste si adio linistea mea. Acum doarme ca in tren – e la fel ca somnorosii care adorm in tren . Sper sa nu-i dauneze pozitia asta, dar a adormit in timp ce curatam legumele pentru supa si ii spuneam poezia “iarna pe ulita”. Va mai scriu adresa site-ului http://www.geocities.com/bebe_iunie_iulie_2003 iar adresa de mail unde trimiteti poze este pe yahoo.com la user bebe_iunie_iulie_2003 , adica bebe_iunie_iulie_2003@yahoo.com Nu stiu cum se face ca eu cind incep sa scriu ... scriu si nu ma mai opresc. Cu drag Romana [gravi] si [copil] Cristian
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...