Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de iunie - iulie 2003 (13)


vilma

Recommended Posts

In primul rand "La multi ani!" cu intarziere pentru: Tudor Andi - mami Bobi Simona - mami Gianina Luca - mami Andra Rares - mami Mirunaa Emma - mami Claudya [cheers][cheers][cheers][cheers] In al doilea rand, cum ati vazut poate din subiectul postat de mine, mi-a dat doctorita rezultatul la analiza de secretie si am: flora gradul III, numerosi bacili gram+ si Gardnerella. Mi-a prescris spalaturi cu betadine de doua ori pe zi dupa care sa pun supozitor cu betadine (care in prospect scrie ca nu sunt indicate in sarcina). nu prea stiu ce sa fac. Azi toata ziua am stat pe net sa incerc sa ma dumiresc si sunt [:(!]. Bibi, am vazut si eu faza cu amanta no.1 si no.2. Se uita dadaca si eu eram in trecere prin sufragerie cand o vad pe fatuca aia la televizor. De necrezut!!! Si acu sa va zic faza cea mai faina. Cu voi vorbeam sa ne intalnim pe 5-6 martie, cu sotul ca mergem la Cheile Dambovicioarei in weekednul viitor. Azi mi-a cazut fisa: 5-6 martie=weekendul viitor [bang]. Deci nu dati cu pietre. Ori mai amanam o saptamana (ca tare as vrea sa vin si eu) ori va intalniti fara mine. Nu-i baai, cum puteti si voi. Pupa Crisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna fetelor, Mai traim si noi dar nu stiu cum se face ca nu am avut timp deloc sa mai scriu... Maine facem 8 luni, nu-mi vine sa cred ce repede a trecut timpul. Stefa are 6 dinti deja. Astept cu nerabdare momentul cand va incerca sa se ridice singura in picioare, desi momentan vad ca nu da nici un semn. E in continuare super cuminte, mai putin ca vrea sa se joace cu toate lucrurile din casa la care nu are acces (tastatura - catzel - cartile mele etc). La sfarsitul lui martie ma intorc si eu la serviciu, pe de o parte imi pare bine ca am inceput sa ma tampesc acasa, dar pe de alta parte ma gandesc ca acusica vine vara si o sa fac 13-14 la birou uitandu-ma pe geam. Mai ales ca era tare placut, suntem 3 prietene care ne intalneam zilnic in parc si stateam 1 1/2 - 2 ore. Macar am biroul la 2 statii de autobuz de casa, daca sunt ingrijorata dau o fuga imediat... Duminica vine doamna care o sa stea cu Stefania sa se cunoasca. E o vecina a mamei pe care o stim de cativa ani si e tare cumsecade. Sper sa fie totul OK. Sincer cand ea s-a oferit nici nu am mai cautat alta bona, avand in vedere prin ce experiente ati trecut voi... Apropo de a doua nastere. Nu e neaparat mai usoara. Am o prietena care a nascut sambata si a zis ca a durat si mai mult, si s-a chinuit si mai tare decat la primul copil. Pentru ca la primul i-au dat si ocitocina (sau ce se da pentru dilatatie), si a si ajutat-o moasa (adica s-a apasat pe burta ei de a iesit baiatul in 2 contractii). Iar acum, cu acelasi medic si in acelasi spital, zicea ca se chinuia de mama focului si toti se uitau la ea si nu faceau nimic... Nu vreau sa sperii viitoarele mamici, dar pregatiti-va sufleteste ca nu e neaparat mai usor. Va pupam pe toti, Dana & Stefania
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mamicutelor, vreau si eu un sfat...aveti carucior sport? sunteti multumite? ce marca? eu vreau unul sport, pt ca vine primavara, o sa stam mai mult afara si este groaznic sa cobor 3 etaje cu un carucior greu...si cu copil. va pupic, Kara si Mihai.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! Abia mai reusesc sa va citesc. Si eu votez pentru 13 martie pentru ca, asa cum am mai scris, am stabilit deja o intalnire de fete cu prietenele mele. Tare as vrea sa va cunosc, dar daca ramane batuta in cuie data de 6 martie, asta e, sunt convinsa ca vor mai fi si alte intalniri. Kara, caruciorul sport e mana cereasca. Il recomand cu caldura. Kehleyr, ma bucur ca ai revenit! Subscriu la faza cu a doua nastere chiar din experienta. Sper sa revin curand. Acuma o sterg ca am copilul mare marait. S-a pricopsit cu o conjunctivita. Apropo, aveti grija sa evitati zonele cu vant puternic si praf ca oftalmologul Oanei ne-a spus ca circula conjunctivita in special printre copii. Data fiind situatia, l-am cazat pe Mihai la bunici si am bagat-o pe Oana in carantina cu tot tacamul de picaturi. Va pupam, Elena, mama Oanei si a lui bb Mihai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Revenim si noi... Sa va mai spunem noutati. Astazi am fost in Carrefour si i-am luat fetei mele premergator..da, da!!!!Dati cu rosii in mine ca ziceam ca nu-i iau! Dar, dupa indelungi cugetari, dupa indelungi "aprofundari" pe tema premergatorului am hotarat: luam! Si am luat - nu unul prea scump, ca am decis ca pt 3-4 luni cat il folosim nu se merita, da' nici pe cel mai ieftin. Si acum Taisia sta in el si se benocleaza la calculator, pt ca inca nu si-a dat seama ca se poate merge cu chestia asta noua[:D]. Sper ca nu am dat banii de pomana!!!Bine ca n-am dat multi... Hai sa va spunem ce mai consumam noi: iaurt Bifidus de la Prodlacta (ca e cel mai dulceag si nu trebuie sa-l amestec cu nimic), peste (taiat bucatele - salau) si am gasit apa cu fluor: Panna se numeste. Faza dura e ca nu scrie pe ea microbiologic pura, asa ca trebuie s-o fierbem[:(]... Mancarea am inceput sa nu o mai mancam piure asa fin - mereu gustam si ceva facut bucatele - ou, peste, banana pasata cu lingurita, ca sa se obisnuiasca si cu alte consistente. Vad ca nu refuza, doar ca masa dureaza ceva mai mult. Oricum am trecut la 4 mese pe zi, asa ca ne permitem sa stam "juma" de ora la masa de la pranz, cea cu bucatele. Ca sa facem 4 mese am facut desert fructele si le dam la pranz. Oricum, dr mi-a zis clar - mai incet cu fructele, asa ca ne conformam... Intre timp am descoperit utilitatea "butoiului" de la Chicco -Taisia se uita prin el la bilele din interior si mami o pune pe burta sa faca exercitii de mers de-a busilea[:D] - normal ca nu tine picioarele cum trebuie si se ridica pe varfuri si linge "butoiul". Am gasit oferta la Hugghies cu o minge de plaja cu animalute pe ea - faina! Mai nou folosim Pampers, Libero si Hugghies - cam ce e la oferta.Sunt multumita de toti. Bella am incercat si sfatul nostru: fugiti de ei, teapa!!!! Jocul nostru preferat e : “Alo, Taisia?” Avem un telefon de jucarie care suna (fac eu tarr!!) il ridic, il pun la urechea Taisiei: “Alo, Taisia? Sunt Sebi, David, Calin (si insir toti gagicii din parc), mergem la plimbare?..Sa vedeti ce fata face…E mortala! Sta cu urechea lipita si asculta..Apoi ia telefonul si-l roade….E haioasa tare fata mea! Carmen, v-am vazut pozele: Maya e o scumpa! Elenanu ca ai tai copii ar fi mai prejos! Sa trimiteti toate poze, sa-i vedem pe toti bebelusii la un loc, atunci sa te tii! Unul mai frumos ca altul...Iar fata Alinutzei m-a fermecat de tot...De unde a luat mama ochisorii aia bestiali? Andram-a distrat faza cu pampersul...Imi aduc aminte prin cate am trecut si eu cu bonele astea... Miruna, daca nu te superi, la 120 km de Bucuresti ce inseamna? Calarasi cumva? pana la urma cand ne intalnim, pe 6 sau pe 13? Crisa, si eu am facut Gardnerella in timpul sarcinii. Dr mi-a dat atunci Flagyl ovule. Amik, pozele tale sunt chiar super! Nicol, bafta cu mutatul! Si eu imi doresc tare mult o casa, dar deocamdata ma rezum sa visez in apartamentul nostru de 2 camere.. Elena, sanatate la copii! Kara, noi avem carut sport de la Primii Pasi - e ceva mai ieftin, dar eu sunt multumita de el. Va pupam, Gio si TAisia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cornelia,sa stii ca si baietelul meu de 3 ani nu s-a rostogolit decat cand a inceput sa mearga.Incercam si eu sa-l pun pe burta si l-apuca plansul,cum spui ca face si fata ta...Si mersul de-a busilea a inceput cand era gata sa faca primii pasi.El a facut primii pasi la 11 luni si a inceput sa mearga binisor la 1 an.In ciuda faptului ca a fost asa mototol, la data cand erau asa numitele pietre de hotar ale dezvoltarii el era in termen.Si la vorbitul cu da-da da ta ta el a fost puturos insa cand a venit vremea de vorbit de-adevaratelea a fost precoce si a vorbit foarte corect. Nu te-ngrijora si priveste partea buna,mai putine accidente!! Sanatate multa! Isabela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiam ca sucul de morcov crud nu constipa ci din contra, dar sa vedeti ce patesc.Marti i-am dat Marei suc de morcov cu mar(3/4 morcov si ¼ mar).Miercuri nu a avut scaun deloc, iar joi de dimineta se tot chinuia sa faca si nu reusea.Dupamasa i-am pus un supozitor cu glicerina, dar in zadar, iesea doar supozitorul si scaunul nu, in final a adormit.Dupa 45 de min s-a trezit din somn plangand si scremandu-se.Dupa mare chin au iesit niste bile uriase si tari.La final era toata uda pe cap de la plans si efort.Nu pot sa va spun prin ce am trecut, vazand cum sufera si neputand sa o ajut cu nimic. Aseara pe la 19 i-am dat un Danonino, dar dupa 2-3 lingurite i s-a taiat firul si a adormit.Era asa de scumpa cum dormea in fundulet si murdarica pe gura, mi-a parut rau ca nu aveam o camera sa o filmam.. Ama si bb Mara
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Romana eu n-am vazut sa mai functioneze patinuaoarul. Cornelia –nici Mara nu se rostogoleste dar stie sa o faca pt ca s-a rostogolit o data pe la 5 luni si de atunci n-a mai repetat figura, dar nu ma stresez.In schimb de la 2 luni se tot chinuia sa se ridice in fundulet si si acum adora sa stea in fundulet, nu o mai pot tine la orizontala decat daca e f. obosita. Ama si bb Mara.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...