Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de iunie - iulie 2003 (13)


vilma

Recommended Posts

Astazi am avut o zi cam rea. M-am simtit destul de rau din cauza vremii. Nu-i mai cred pe astia de la Tv cind zic cer senin si 15 grade. A plouat si a fost rece.Si nici nu m-am putut odihni deloc ca a trebuit sa stau sa fac exercitii de ridicare in picioare cu Cristi. De fapt el se ridica bine, dar eu stau cu miineile pe linga el, ca acum smecherul nu se mai tine dupa ca a ajuns sus . Inca nu-si da seama ca nu-si poate pastra echilibrul si cu seninatate vrea sa nu se mai tina de balustrada. Nici pentru site nu am prea lucrat. Am pus doar poza cu Maya mititica la sectiunea cu poze din maternitate si povestea nasterii Alexandrei lui Amik. Sa vedem daca acum seara o sa mai fac ceva ca sa nu se supere fetele care au mai trimis poze cu bebei. CRISOTEXA: Doamne ce m-ai speriat si pe mine, bine ca nu era si bebe in masina. Ai mare grija de tine ca ai in burtica ceva foarte pretios. Si sa stii ca autobuzele, troleibuzele si tramvaiele au prioritate prin definitie ca vorba aia ei is mari si fac ce vor. Desi nu am carnet de conducere eu te sfatuiesc sa ai mare grija cind esti in preajma lor. ALINUTA: Poti sa faci brinzica si punind numai lamiie, dar nu stiu in ce cantitate. Mai bine intreaba si tu la „parintii intreaba, parintii raspund“ ca poate stie cineva si-ti spune.. Eu prefer sa o fac cu calciu ca sa-i fie si mai folositoare ca si asa ii dau cam rar brinza. NICOL74: Esti obosita si de aceea te simti asa de rau. Ca ai multe pe cap acum cu mutatul. Dar nu cumva esti insarcinata? Multumesc pentru urari. BIBI: Mai voi nu pierdeti nici un eveniment important din viata bebeului David. Si noi care am pierdut niste poze din cauza unui hardisk ce s-a stricat. I-am zis sotului sa cumpere un scriitor de CD-uri ca sa salvam pozele lui bebe ca le avem doar pe fisiere, nici macar tiparite nu sint decit citeva pe care le-am trimis la Cluj. Ar fi pacat sa raminem fara ele chiar daca nu sint toate foarte reusite. In legatura cu intilnirea nu pot sa promit nimic. Oricum la ora la care vreti voi sa va intilniti Cristi maninca pireul de legume cu carne, iar daca totusi vin cred ca vin fara el. ORZU IRINA: La multi ani pentru ziua ta chiar daca e intirziata urarea. [flo] Va saruta in cor Romana [gravi] si [copil] Cristian http://www.geocities.com/bebe_iunie_iulie_2003 mail bebe_iunie_iulie_2003@yahoo.com
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns
hey...hey...hey Crisulica, saracuta de tine..bine ca sunteti ok...imi aduc aminte si eu ca eram insarcinata cu Maya si alergam ca nebuna cu masina...parca ma alergau hotzii..da' era si misto ca daca mai treceam pe un rosu nu prea se inghesuiau politistii cu amenzi ca cica..."lasati ca va trebuie bani de pampersi"..[:D] Si mie imi convine mai mult 13 pentru intalnire....sper ca fie ok vremea sa avem timp stam la palavre. V-ati gandit daca sa venim si cu tati? Eu as vrea...si Razvan ar vrea.. La multi ani [copil]sarbatoriti si Irinei[mamica]! Si eu vreau pe chat..stabiliti ora..in principiu pot oricand. Eu insist sa nu ii iau premergator desi vad ca incet, incet toate cedati tentatiei. Ce imi place sa merg cu buburuza la cumparaturi...e simpatica foc..am fost in Carrefour si am pus-o ptr.prima data in cos ( ca pana acum mergeam si cu carutul nostru) era innebunita de fericire..tragea de tot ce prindea pe rafturi...gangurea de ti-era mai mare dragul...si rade..rade la toata lumea care o priveste... Ne jucam de-a bau-bau si ne place tare, si mai incerc eu sa o fac sa aplaude la Bravo..si nimic..nu prea am succes. Buburuza mea nu zice nici mama nici tata...da ii pandesc fiecare gangurit. Am luat revista Mami pe februarie si are cadou un CD cu povesti...ne-am bucurat tare caci v-am zic ca cnoi suntem mari fani povesti ..sta si asculta povesti si se joaca singurica cu jucarele cel putin 30 min. Pupici Carmen si bb Maya Alexia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand doresc sa zic si eu La multi ani sarbatoritilor de azi. Cum mai santeti voi? Noi foarte bine.Bebelusii vostri stau bine in funduc.Merg de-a busilea?Paula sta foarte bine in fundic dar nu merge de-a bushilea.De-abia asteap sa inceapa sa"vorbeasca" Acuma nu prea spune nimic decat sunete ciudate gen brrrrrrrr. Voi le dati copiilor papa din borcanase?Eu ii dau Paulei de la 6 luni.Cat despre Danonino,eu i-am dat si ii place foarte mult.Am auzit pe forum multe discutii purtate in contradictoriu despre acest iaurt,care sincera sa fiu ,m-au cam derutat putin.Totusi am continuat sa ii dau (m-a linistit doctorita ).Oricum,Paula nu a avut nici o reactie adversa de la iaurt,ba chiar ii place la nebunie! Paula se rastogoleste pe burtica ,dar nu stie sa se rastogoleasa de pe burtica pe spate.Cand e pe burta plange si atunci tre' sa ma duc sa o intorc deoarece nu poate singura. Cat despre premergator:i-ati pus deja in rotobil?Eu da ,dar Paula in loc sa mearga sau macar sa se taraie nu face altceva decat sa manance butoanele si manetele rotobilului.Voi cum va descurcati cu rotobilul(premergatorul)??? Va doresc sanatate si inca o data la multi ani SARBATORITILOR!!!!! SA CRESTETI MARI miru&nana=>fetele mele frumoase
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumim pentru urarile de La multi ani! La multi ani Stefania , Andrei Iulian, Tiberiu, Stefan, Maria Ianina Irina, Alexandru Eduard si tuturor bebeilor!! Maria are 6 dinti, 8,650kg aprox (cine poate sa o cantareasca?). Mananca - ora 10 1 mar+1/2 banana+1 morcov mic+branza de vaci + suc de portocale (20 - 50ml) - ora 14 ciorba de perisoare cu bors sau lamaie, cu marar, patrunjel,+ suc de mar (20 -50 ml) exact ca pentru noi dar ca nu ii pun sare. Pana cand nu am pus marar si patrunjel sa ii dea gust nu a mancat. - 0ra 17 lapte - ora 19 aproape o portocala fara pielita - oar 21:30 lapte 210 ml - ora 3 aprox 150ml - ora 8 aprox 120ml Nu avem premergator si sper sa nu ii cumparam. Face pasi sustinuta de axile dar destul de dezordonati. Nu mai sta nici in patut, nici in tarc, nici in scaunul de masa, nici in leagan. Este mult mai interesant pe jos langa toate acestea astfel incat mami nu poate face NIMIC. Sunt super obosita. daca vreau sa fac treaba trebuie sa cant, sa o iau periodic in brate, sa ma stramb, stiti si voi cum e... Sper sa reusesc si eu sa trimit poze, noi stam prost cu tehnica, profitam de un prieten care ne viziteaza. Bebelusii vostri sunt niste dulceti. ABSOLUT TOTI. Sa ne ajute bunul Dumnezeu sa facem oameni din ei. Voi unde gasiti peste proaspat - sursa de incredere? Abia astept intalnirea pe 13, nu conteaza cand, important este sa venim cat mai multe. CRISA, Doamne ajuta ca esti teafara!!! La un moment dat ati gasit mamici de iunie iulie. Va rog sa imi trimitti si mie pe email daca aveti. Va pup ca imi pica ochii in gura de somn.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La muti ani pt toti bebelusii!! Eu propun sa facem ziua de 1 a fiecarei luni zi de urari, casa nu va ma uit, sa nu se supere cineva!!! Mama, Crisa, cred ca eu m-as fi speriat rau de tot! Bine ca esti ok, tu si bb din burtica! Delphin, v-am vazut pozele. Tare poza in bazin! Vreau si eu sa am unde s-o duc pe Taisia! Alinuta, i-am aratat si unei colege pozele cu fata ta si am decretat ca are niste ochisori tare frumosi. Pe noi ne-ar interesa una alta, daca ne poti aduce...Poate iti dau un PM. MIhaela, in cartea dr Spock scrie ca in laptele praf se gasesc toate vitaminele necesare, dar ca un supliment oricum nu poate face rau, numai ca nu e neaparat necesar. Si noi semnam pt intalnirea de pe 13. Hai Romana, poate venit isi voi!!!!Carmen, eu oricum cred ca vin cu Vali ca eu am carnet dar nu conduc[bang] E urmatorul lucrul de care ma voi ocupa dupa ce "imi revin la viata!" Astazi am facut multe poze cu Taisia, asa ca va rugam sa ne admirati: http://community.webshots.com/user/taisiaeliana Va pupam, Gio si Taisia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hia]Salutare tuturor mamicilor de iun-iul! Sunt si eu o mamica de iulie si stau mai mult pe la "Parintii intreaba, parintii raspund" dar mai imi bag nasul si pe la voi si va citesc din cand in cand (dar nu chiar tot pt.ca scrieti intr-un ritm ametitor) Bebitza mea a venit pe lume in 17 iul. dupa 22 de ore de travaliu ingrozitor si de atunci viata noastra s-a schimbat complet.Nu credeam ca o mogaldeata de om poate sa iti aduca atata fericire, dar sunt convinsa ca sentimentul respectiv il cunoasteti si voi.De cand s-a nascut nu am dormit nici o noapte intreaga[bang], se trezeste de nenumarate ori, nu am pe nimeni ca ajutor si de multe ori ma intreb cum mai rezist. De la 5 luni 1/2 spune ta-ta,de la 6 luni 1/2 spune si ma-ma iar acum ne chinuim cu ridicatul in picioare(principala ei preocupare).Am pus-o si in premergator(de la 7 luni) dar inca nu se deplaseaza cu el si nici nu o las mai mult de 5-10 min pe zi. Totusi, cea mai mare placere a ei cred ca este baita(povesteste cu ratustele), i-a placut de la inceput, nu a plans nici macar o data in baita. O mare problema a noastra este capitoul "alimentatie"[bang](am inceput marea diversif.pe la 6 luni) unde are zile mai bune si mai proaste.Daca ar fi dupa ea ar papa numai lapte de la san, f.greu reusesc sa ii dau si altceva(totusi cu fructele parca mai merge). Nu accepta deloc suzeta sau biberonul si papam numai cu lingurita(e nasol cand e vorba de lichide) Si inainte de a incheia as dori sa felicit si eu gravidutele pt.curaj si sa le doresc sarcini si nasteri usoare precum si multa sanatate la toti bb-ii de pe aici. Va pupa dulce, Aura si bb Diana(17 iulie)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crisa eu pot intra pe chat ca sa fiu linistita cat de cat cam in jurul orei 22:00 sau 22:30. daca e prea tarziu gasim ceva mai devreme. Porblema e Flaviu care nu adorme pana atunci, dar daca tati va fi dragut o sa mai stea el cu Flaviu si noi o sa chat-uim mai devreme pe la 21:00 daca cealalta ora e tarzie. Maine sunt plecata din loco, dar duminica voi fi punctuala la chat. Sa fii mai cuminte cu masina ca nu e de gluma. Stiu ce inseamna risc de asta ca eu am facut delegatii cu masina de mi s-a acrit in timpul sarcinii... si era si eu sofer. Oricat ai spune ca nu te-ai speriat... socul e soc!!! Alinuta daca ii pui un animalut in fata gen pisicuta sau caine… sigur va pleca de pe loc ca o racheta.... Asta seara am vazut si eu pozele voastre. Sunteti superbe cu niste ochi fermecatori. Pe mine m-au cucerit si … mai sunt ceva fani pe langa mine!!! Nicoleta eu il mai alaptez pe Flaviu, insa nu am avut stari asa proaste. Doar ca la perioada nostra feminina mai am ameteli si ma doare capul. Ar fi trebuit sa iau Calciu lactic si ceva fier insa am renuntat.Am luat pana cand Flaviu a facut 6 luni. Oricum sigur fierul iti lipsestede ai ameteli iar calciu e necesar la alaptat. Bibi o sa incerc si-n timpul zilei , daca nu ma “bate” sotul numai ca ziua e mai scump pe net ca eu stau acasa. O sa gasesc o ora totusi. Acum seara am vazut ca si al 2-lea dintisor da sa iasa… dar mai este. Isi da din ce in ce mai des drumul la manute si ramane asa incordat si se uita in jur … si cand paseste e atat de incordat. E nostim dar probabil ca ii este dificil sa invete echilibru, si noua ni se pare atat de usor sa mergem! Va pup Mihaela si [copil] Flaviu http://community.webshots.com/user/pojogao
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cand va voi mai scrie ca miine plecam la Cluj. Crisa –bine ca nu ai patit-o mai rau, mai bine nu te mai urci la volan pana vine bb 2 ,ca vezi ca uneori nu esti tu de vina pt accident, dar sunt destui nebuni in trafic. Carmenutza-si noi am pus-o pe Mara in cosul de cumparaturi pt. prima dat ieri si a fost tare incantata.Nici Romana 74 nu vroia sa-i ia premergator lui Matei dar in cele din urma nu a mai rezistat ispitei si i-a luat. Maria m m-eu ii dau Marei Danonino de la 6 luni si pot sa spun ca e singurul aliment din diversificare pe care il mananca cu placere si la care nu trebuie sa-i cant ca sa manance. Caarra si noi avem probleme cu diversificarea, Mara ar papa numai lapte de la san.Am vazut ca esti din Cluj .Unde stai , mai bine zis in ce cartier?Eu stau langa Facultatea de stiinte economice.Poate ne vedem.Mi-a placut ideea ta cu data nasterii scrisa in paranteza si am preluat-o. Ama si bb Mara(29 iulie)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine ati venit Alexandrueduard si Caara! Crisotexa, bine ca totul e bine cind se termina cu bine! Romana, cred ca ar fi bine daca i-ai putea aduce pe parintii tai mai din timp ca sa te ajute cu Cristi. Nu stiu daca in România exista un fel de ham in care se pun bebeii, ii ajuta sa mearga, iar parintii care tin hamul la nivelul lor nu au probleme cu spatele. Cornelia, si eu imi ziceam ca fata de alti bebei de pe forum al meu la 6 luni inca nu se intorcea si nu statea bine in funduletz...apoi dintr-odata a facut-o. Alex a avut o noapte linistita...uff, am putut si eu dormi cumsecade, ieri eram ametita de-a binelea. Poate ca inainte nu putea dormi din cauza nasului infundat. In schimb, mai nou, vrea numai in picioare. Iar uneori nici asta nu-l multumeste, vrea sa mearga. Si daca avem alte treburi si nu ne putem ocupa pe moment de el, incepe sa urle si sa se vaicareasca de parca e cel mai nefericit copil de pe lume. Am inceput sa-i dam cite un colt de piine tare (il lasam citeva zile sa se usuce bine si il taiem suficient de mare ca sa nu poate sa-l bage in gura in intregime). Adora sa-l molfaiasca! Week-end placut!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crisa doamne ce mai sperietura, ai grija te rog ! Romana stii ce -mi spune sotul azi dimineata, ca a visat ca avea 2 copii :) adica o fetita si un baietel si era tare mandru. Tb. sa ma duc sa-mi cumpar un test de sarcina. Nu cred, alaptez de 4 ori pe zi chiar mai mult, dar ca sa fiu sigura ... Am senzatia ca e perioada aceea din luna cand ar trebui sa vina ... dar nu vine si poate si din cauza asta. Mihaela draga nu pot sa iau Fier, ma constipa ingrozitor, iau doar prenatale. Alinuta draga v-am vazut si eu. Recunosc ca n-am vazut ochi mai frumosi ca ai vostri ! Va pupam, Nicoleta si bebe Teodora
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...