Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de iunie - iulie 2003 (13)


vilma

Recommended Posts

Carmenutza am citit povestea nasterii Mayei si iar m-au apucat nervii pe Gabi(Ginecologul). Nici n-ai idee cat te invidiez pentru nasterea usoara pe care ai avut-o! Am vazut si pozele. e chiar super dolofana micutza Maya. Ca e frumosa e inutil sa o mai spun. Alinuta maimutzica ta e super, dar sti deja ca eu sunt fanul ei. Romana propusesei inca o sectiune pe site, cu maici sub motivatia sa ne cunoastem mai bine. Dar dumnealor, taticii, ce cusur au, mai ales ca unii dintre ei mai viziteaza forumul sau cel putzin sunt la curent cu tot ce se intampla. Si apoi daca nu era ala mic si rapid [gica]mai faceam noi( adica tu) acum site-uri??? Crisa, iubitul tau consort cred ca sufera destul ca nu poate petrece mai mult timp cu Todor. In plus, familia lui se mareste vazand cu ochii asa ca banii trebuie sa vina mai repede si mai multzi. O sa aibe timp si rabdare suficienta sa petreaca mai mult timp cu nepotzii. In general, barbatzii care intretin singuri o familie recupereaza cand vin nepotzii. Cel putzin asa s-a intamplat cu tatal meu. Acu, am si eu o intrebare. Ai vostrii isi rasucesc limbutza in guritza?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Martta -ce ati facut cu bb in "trasee" , cum l-ati transportat? In Franta sotul meu a vazut pe partie un barbat care schia cu bb in spate intr-un fel de rucsac.Sotul si cu mine suntem pasionati de schi si ne batea gandul sa o luam asa pe Mara la schi cu noi, dar la noi in Baia Mare nu am vazut asemenea rucsac. Am mai dus-o pe Mara cu noi de 2 ori la schi dar am schiat cu schimbul unul tinea fata si unul schia, iar de alaptat am alaptat in masina.Lumea zicea ca suntem nebuni.Dar Mara n-a racit niciodata de cand s-a nascut. Noua inca nu ne-a iesit nici un dintisor. In sfarsit a mancat si Mara legume. Greseala a fost a mea.De data asta i-am dat piureul mai subtiat si dat prin strecuratoare. Romana- eu ma gandeam ca fiecare mamica sa apara alaturi de bb-ul ei in sectiunea respectiva. Ama si bebe Mara
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai am o intrebare. Uitasem de ea. David nu prea mai mananca laptele. Cel putzin nu simplu. Cand mai pun o masura doua de cereale parca am mai mult spor dar de doua zile cand vede sticla cu lapte se pune pe urlat. Ceai, in schimb, bea pe nerasuflate. Ceva probleme similare avetzi?[:D] Nu ca m-as bucura, dar parca totusi m-as mai linisti putzin[:D].
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai fetelor, Cand sa intru pe site a aparut o fereastra cu povestea lui Cristi de care ati tot vorbit. M-am tot gandit daca sa o citesc avand in vedere [gravi] si faptul ca-s cam plangacioasa si m-am hotarat sa nu. Va intreb insa pe voi, ceva banuti i-ar fi de folos? Am fost in Carefour insa am facut cumparaturi in mare graba ca a inceput Tudor circul. Era obosit desi intotdeauna incerc sa plec cu el mancat si dormit. Am luat oala sub presiune si poate imi explica si mie cineva cum iau spuma la carnea fiarta in ea. Am luat si un cantar de bucatarie, de care sunt tare incantata, ca nu prea stiu eu cat inseamna 60 g de carne de ex. Daca are cineva cantar de bebe si poate sa mi-l imprumute si mie pt. bebe no.2, l-as primi cu placere [;)]. Bibi, daca cu celelalte alimente a fost mai cu cantec la tudor pe lapte l-a primit cu placere chiar si cand l-am schimbat. Acum mananca lapte dimineata (150 ml cu doua masuri de cereale) si seara, inainte de culcare 120 ml (simplu) si pe la ora 23:00 180 ml cu doua masuri de cereale. In total 450 ml, uneori nici atat. In "Mama si copilul" zice ca normal este intre 400-600 ml la varsta asta. Dar tu ce daca i-l dai cu cereale? E prea grasut? Ai dreptate cu sotul meu, mereu zice ca nu il inteleg, ca si el si-ar dori sa stea mai mult cu noi dar nu are ce sa faca... Pufulete, si noi schiem insa nu suntem chiar asa de meseriasi incat sa ne incumetam sa-l punem pe bebe in spate. cred ca gasesti si pe la noi scaunel de pus in spate. Am vazut si eu la unii pe partie. Intreaba la magazinele de specialitate. Poate pun o poza pe site, cum aratam si io inainte vreme, sa sara Bibi invidicioasa crezand ca asa arat acum!!! He, he, ce m-as distra [pup]. Nu stiu daca v-am spus ce am patit cand am nascut. Eram in spital si intra doua tipe in salon, una uitandu-se in ochii mei si intreband de ...mine. Era o tipa de pe forum careia ii trimisesem cu un an in urma niste poze facute la mare. Bronzata, slabuta, aranjata. Nici vorba sa ma recunoasca!!!! Pupa Crisa burticoasa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M-am hotarat sa va povestesc si eu aventura plecarii in tara,in mai multe episoade eventual...asta pentru ca sunt fericita ca a mancat si ea cerealele de dimineatza(mai cu cantec,ce-i drept) ,dupa ce nu mai mancase nimic de doua zile ,decat san,iar acum doarme din nou.Waw,ce bine!!! Am plecat in data de 25 dec.,(cand ea implinea chiar 5 luni),cu mari emotii pentru drum.Aveam cu noi o multime de bagaje,plus carutzul,paturica si tot tacamul,ce le puteam lua cu mine in avion.Alinutza,atentie,carutzul il poti lua cu tine pana la scara avionului si ti-l vor da exact cand cobori.Este usor pentru ca daca schimbi avionul ai nevoie de el,sa-l pui pe bebe,cat timp astepti celalalt avion. In avion s-a comportat neasteptat de bine.I-am dat sa suga la decolare si aterizare(din cauza presiunii ,urechile se infunda si prin supt se desfunda),a dormit,ne-am jucat,ne-am mai plimbat si timpul a trecut.Am ajuns acasa obositi franti.Ne-au asteptat ai nostri ,plus o multime de prieteni,de parca eram la surprize surprize. Toate bune si frumoase ,pana am inceput sa fiu pisalogita(de stiti voi cine[:D]) cu chestii de genul:"hai,ce-i dam acuma de mancare?","da' nu-i faci ceai?","da da-i putin ceai","da' da-i sa guste din ce mananci tu","da',ai grija sa nu se inece","da' nu-i facem baita?","da' da-i cu sapun si pe la putzulica","da trage-o cu degetele si pe la ceafa","da pe spate nu-i dai?","da' nu-i pui caciulitza?","da' ce bine ca nu-i pui caciulitza!!!(asta numai dupa ce a vazut ca nu are nimic),da' nu-i dai cu pudra la fundulet?","a facut caca?","cum l-a facut?"...etc,etc.,mi se ridica parul numai cand imi amintesc.Mai sranuta copilul din cand in cand...:"ai vazut,a tras aer rece si a racit!"."Da infasoar-o la gura cand iesi afara,uite-asa(si-mi arata ea cum)","da cand cobori treptele cu ea in brate sa fii atenta si sa pasesti pe mijlocul scarii".Ce mai,am fost[mariaj]. A ineput odiseea umblatului prin magazine,dupa cumparaturile pentru nunta.Sotzul meu le-a facut in mare parte singur,eu ramanand acasa (spre marea mea bucurie[help]),dar au fost lucruri pentru care a trebuit sa plec si eu(cum ar fi rochia de mireasa ,pantofii...etc.) Va urma...va pupez Am ceva treaba acum Emma inca doarme...Uraaa!!! Mami si Emma gangurica http://community.webshots.com/user/claudik100
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hello,hello! alexandrei i se vad dintisorii.sunt inca in gingie dar li se vad colturile!incisivii de jos!sunt moarta de fericire!de-abia astept sa iasa! deja se ridica singurica in patut,nu mai are stare niciunde!vrea numai in picioare... cam atat am vrut sa va spun...sunt obosita si ma duc sa fac o baie... pupici pt bebici si mamici. Alexandra mare si Alexandra mica...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

uraa, am reusit sa plecam si noi 3 zile la munte, in seara aceasta ne-am intors..am fost la schi...relaxare, odihna...super.. Mihai are 2 dintisori, se rostogoleste in continuu,, arunca obiectele intentionat ca sa i le dea inapoi cineva, ia frimiturile cu 3 degetele si le studiaza...ce mai..este baietel mare. Carmen, Maya seamana mai. mult cu sotul, dar si de la tine are ceva..este o scumpa si o finuta Va pupicim, Kara si Mihai. ps: o sa va aratam si noi poze recente in curand.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu am reusit sa va scriu pina la ora asta ca nu m-a lasat in pace Cristi. Nici sa ma spal pe cap nu am putut din cauza lui, ca s-a trezit si a inceput sa plinga, iar eu ma samponam de zor. A trebuit sa alerg repede la el. CORNELIA: Am gasit eroarea la pagina cu Maria in maternitate. A fost vina mea . Verifica acum daca o vezi pe Mariuca mititica. Vezi de mai ia si tu niste vitamine si fier ca in mod sigur ai nevoie. Adresa site: http://www.geocities.com/bebe_iunie_iulie_2003 Adresa de mail pe yahoo.com bebe_iunie_iulie_2003 (bebe_iunie_iulie_2003@yahoo.com) Le rog pe mamicile care au trimis poze din maternitate sa verifice daca datele inscrise sub poza sint corecte, iar pentru cele incomplete sa-mi spuneti aici pe forum ce sa mai completez, ex. Maternitatea, ora nasterii, etc. Am pus poze si la “evenimente”. Sa vedem cum organizez sectiune de „poz(n)e“ MADIC: Poza de la Craciun ti-am pus-o la “evenimente”, sa vad ce fac cu poza cu caciulita. Imi pare rau de rezolutia pozelor, poate ca pina la urma o sa le potrivesc si eu cum trebuie. CRISOTEXA: Eu te inteleg cu sotul. Cam acelasi program il are si al meu, doar ca in week-enduri nu-l urnesti din casa decit cu greu ori daca se lasa cu o bere . In schimb noi nu am atins inca confortul pe care mi-l doresc. Cel mai mult imi doresc acum sa ne luam si noi casa, dar cred ca numai daca vine proprietarul cu ea la pachet , ca acum eu nu mai am cum sa umblu la vizionari. Am tot umblat doi ani de m-am saturat. Ce rasa e Bodo. Cred ca ai mai zis dar am uitat. CORINAELENA: Chiar daca Cristi a spus mama mai demult, acum nu mai zice. Doar uneori cind plinge mai scoate un mama . In rest scoate sunete pe limba lui . Acum il chinuie si dintisorii si uneori e cu suzeta in gura si tot repeat “ai-ia-a” pe un ton necajit. Voi le dati cu ceva gel pe gingii? Are efect? Acum incepe sa se vada si al doilea dintisor. Si eu care ma temeam ca o sa ramina stirb… BIBI: In privinta pozelor cu barbateii nu stiu daca ei vor fi de accord. Eu nici nu vreau sa-l intreb pe al meu ca deja stiu ca nu vrea sa-i pun poza pe internet. Asa e el, mai retras. Nici cind mi s-a propus de la revista Mami sa le trimit o poza cu mine si cu Cristi sa o puna la articolul din numarul din ianuarie cu momente din timpul sarcinii nu a vrut. A zis ca noi nu aparem in reviste. Asa ca bebe al meu a ratat sansa de a fi vedeta nastionala, ca vedeta in familie este. In legatura cu laptele nu stiu ce sa-ti spun. Oare nu a primit vre-o sticla cu lapte prea fierbinte? PUFULET: Da fiecare mamica alaturi de bebe, dar eu cred ca o sa pun o poza de la botez. Ca noi l-am botezat pe Cristi in acelasi moment cu varul lui Adi care e mai mare cu o luna si eu am fost nasa lui Adi, iar cumnata nasa lui Cristi. Cind va aud , pardon citesc, ca mergeti la munte sau la tara si eu abea ca ies din casa ma apuca depresia. Am reusit si eu sa-l scot pe Cristi afara 3 zile la rind ca a fost vreme a mai buna si si mi s-a parut o realizare imensa. Sper sa nu mai vina geruri ca sa mai iesim si noi, chiar daca numai o ora. Acum , de cind am scos landoul de pe carut, e mai usor carutul decit bebe. Cel mai greu e cind urc cu bebe in brate pe scari. Daca la sarcina cu Cristi imi era frica sa nu o pierd carind plasele de la piata, acum nu mi-e frica sa-l tin pe Cristi in brate. Cred ca sarcina aste e bine prinsa si chiar ma gindesc ca poate o sa depasesc DPN-ul. Romana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamicilor La multi ani Alexandru, Ionel si Calin! Dintzisorul creste si e “la locul lui” vorba cuiva… Se simt zimtii si parca nu am vazut un dinte mai dur de parca nu-s de lapte. Probabil ca si vecinul sta pe aproape sa iasa pt ca se “scarpina” mereu . De papat sa va spun ce am mai incercat: bors de sfecla cu galuste de urda (i-a placut si lui mami tare!!!) , compotel de visine facut in casa. Am cumparat si eu borcanase de la Hipp ca prea m-ati innebunit cat sunt de delicioase si … am ramasa cu el pt ca nu-I place deloc. Luasem carnita de vita cu legume. Cornelia felicitari pt primul pas. Vin urmatorii si sa te tii bine. Carmenutza e f fain daca sta in picioare, Flaviu chiar daca paseste nu are un echilibru sa stea singurel decat f putin. Felicitari. La inceput tb s-o tragi tu de manuta ca sa paseasca. Madic vreau si eu sa vad poza cu codite… unde este? Corinaelena felicitari pt somn. Eu nu mai stiu de cate ori m-am trezit insa stiu ca nu a mai tipat ceea ce a fost mai bine. Crisotexa si Flaviu se invarte in patut ca limbile de la ceas; ajunge chiar perpendicular pe pat. E destul de agitat al meu + scancet de suzi. Romana eu i-am luat Dentinox lui bb si e f bun. adica cateva ore il tine linistit. ii dau mai ales seara ininte de a adormi. Am o propunere: vreti sa punem pe site-ul cu bb-ii si o astrograma? Adica am un programel care daca ii dai ora nasterii si coordonatele orasului unde te-aI nascut face harta astrologica. va pup si somn dulce Mihaela si [copil] Flaviu http://community.webshots.com/user/pojogao
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani sarbatoritilor zilei, Alexandru,Ionel si Calin, si mamicilor din dotare! Sa va traiasca! Carmenutza, subscriu la ce a scis bibi, citindu-ti povestea nasterii, m-au apucat si pe mine nervii, dar nu numai pe ginecolog, ci si pe piticii mei de pe creier care mi-au soptit subversiv sa nasc si a doua oara in Filantropia. Dar povestea mi-a placut.:) Ca si moatza mica. Unde mai pui ca arata super [cool] cu ochelari, mai! Madic, cred ca Mariuca ta si-a castigat si aici locul unu in topul "bebelusul cu parul mare". [hippi] Crisa, ce faina faza cu Tudor si Bodo. Si noi am avut o bracutza germana, Alfa, pe care Mihaitza nu a mai prins-o. Dar am zis ca imediat ce copiii isi vor dori catel, nu stam pe ganduri si marim familia. Cu un catel!!! Lui Cristi i-ar prinde bine banii. Ii poti trimite in conturile desprecopii cu specificatia "pentru Cristi". La oala sub presiune nu iei spuma, din cate stiu eu. Eu dau orice carne in cateva clocote, arunc apa si abia apoi o fierb. S-o folosesti sanatoasa! A, inca ceva. Nu-ti face probleme de silueta ca stii cum dai jos dupa ce vine si bb2? Uite-asa, tzac-pac! Parol! Bibi, si mihai isi rasuceste limba in fel si chip si am observat ca de ceva vreme, mesteca si mancarea. Pe gingii, ca dinti nu are, desi ii pandesc ca pe turci la posada. De cateva zile, Mihai mananca numai lapte. refuza orice altceva. Merge ca o consolare? Pufulet, noi nu am mers cu copiii la schi, dar pe trasee de munte i-am luat in marsupiul clasic. Claudya, "stim noi cine" e soacra? da? la mine mama e asa... [bang] Mihaela, pozele cu Flaviu sunt ca de obicei excelente, dar le savurez si mai mult citind comentariile. Elena, mama Oanei si a lui bb Mihai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...