Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de iunie - iulie 2003 (13)


vilma

Recommended Posts

Weeek-end placut, ca abia astept sa inceapa!!! Eu am mers in fiecare luna la control cu Luca, macar ptr masurat/cintarit/vazut, iar acum l-am dus la Medicover la o doctorita pe bani (am mai zis) asa ca luna asta nu cred ca-l mai duc si la doctorita lui ca tot nu-mi zice nimic interesant, ba chiar la 3 luni cind am intrat m-a intrebat: "da' ce are?", iar asistenta (care e o cunostinta si de la care nu pot sa evadez) a zis "nu, dar are ea (eu-n.a.) mania cintaritului", de-mi venea sa-i dau doua. Mie chiar nu mi se pare exagerat sa vrei sa vada medicul un bebe de 3 luni o data pe luna. Stiu ca ma intrebase cineva: la Medicover a costat 430,000 consultatia, scump dar macar acum m-am linistit ca n-are picioarele strimbe,rahitism sau alte alea. Copiii vostri balesc, ca Luca e mereu ud din cap pina-n picioare din cauza asta de la 2-3 luni incoace. Plus ca regurgiteaza cind se agita & se tot agita. Prefer dupa ce maninca sa-l tin cit mai mult in scaunel ca sa se depuna balastul, ca altfel mi se intoarce... rapid. Si mai ales acum nu mai are stare deloc, o ia in 4 labute prin toata camera, sau se agata de mine si ma trage de par si ride, sau se ridica si merge tinindu-se de patut pina se incurca in "atitea" picioare si cade, si tot asa. Iar eu de marti am luat o viroza de la o colega si as vrea sa zac, sa beau ceai si sa fac o baie calda, dar n-apuc, seara dupa ce ajung in sfirsit acasa si il spal/il imbrac/ il culc - cad lata. Si presimt ca nici in week-end n-o sa fie mai usor, ca el ma ia de buna si e plin de energie. Si macar daca era frumos afara, sa ies si eu la plimbare! Saptamina asta a mincat mamaliga cu brinzica si cu ou, cartofi fierti cu iaurt & unt, delicatese... Am luat de la Sensi Blu cereale de la Hipp (cu caise si portocale) si sint la oferta cu un castronas cadou, costa 132,000 lei & e fr.dragut castronasul. Votez si eu ptr intilnire la inceputul lui martie, putem incerca chiar pe 6 martie, daca e cald si frumos. Iar despre locatie, mie mi-a placut mult in Tineretului, desi e departe de mine, dar e central si asa e fair ptr toata lumea. ne "vedem" luni, Andra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Fetelor, WEEKEND PLACUT alaturi de bebei si tatici. Ce frumos e in weekend pentru noi, ca suntem impreuna toti. Ce m-am laudat io cu Tudor si Bodo, ca azi am patit-o. A inceput Bodo sa maraie la Tudor si chiar sa vrea sa-l apuce de manuta. Cred ca Bodo se cam sperie de premergator si cum Tudor cand incearca sa puna manuta pe el sigur il loveste, iaca-ta belea in casa. Am am fost si am vorbit cu doctorul veterinar si mi-a zis sa il caftesc pe Bodo sa stie ca nu are voie sa il muste. Naspa treaba. Tin atat de mult si la Bodo, il am de mic, m-a ajutat sa trec de perioada neagra cand vroiam bebe si nu reuseam, cand am fost insarcinata si a trebuit sa stau mai mult in casa, ca acum mi se pare tradare daca il dau. Si cui sa-l dau? Unuia ca mine, care cand nu mai poate sau se plictiseste il da si tot asa? Are probleme cu pielea si ii trebuiesc bobite speciale pe care dau o groaza de bani, cine ar mai face asta pentru el? Of, ce trista sunt. Am mai avut eu o perioada de trei zile cand eram insarcinata cu Tudor, cand am zis ca-l dau pe Bodo pentru ca tot imi zicea lumea ca nu e bine bebe cu caine in casa, si am plans de ma durea ficatul. Ce sa ma fac? Bibi, eu il chem pe doctor lunar sa-l mai intreb de una-alta. Eu ii dau 250.000 lei si nu mi se pare mult. Andra, Tudor a balit de la patru luni pana la 7 luni cand i-a dat primul dintisor (acum 10 zile). Astazi a inceput sa baleasca iar si il sus[ectez pe al doilea dintisor ca inceara sa apara, ca a fost si mai nelinistit. Romana, eu saptamana viitoare fac cerclaj si cred ca imi revin pana in martie. Sa speram sa vina si primavara pana atunci desi azi am tras perdelele sa nu mai vad ce se intampla afara. Pentru mine e OK orice parc alegeti ca vin cu masina. data trecuta a fost Tineretului si am zis ca poate data asta e alt parc, sa facem prin rotatie. Sa iti zic ce as face eu in locul tau... daca nu te superi. prin luna a saptea as merge cu cristi la parintii tai (in presupunerea mea, ai mei) la Cluj si m-as mai intoarce cand ar avea bb. 2 doua luni (sa treaca colicii, daca Doamne fereste va avea). Sotul ar putea veni si el o data la doua saptamani sa ne vada. Mi se pare incredibil ca poti sa faci totul singura. Oricum, sa-ti dea Dumnezeu putere!!! Carmenutza, am citit si eu povestea nasterii Mayiei. Tare frumoasa!!! Acum am emotii mult mai mari decat la nasterea lui Tudor. Singura mea consolare la faptul ca am colul asta care ma tine in sah e ca se dilata repede la nastere. In orice rau exista si un bine! [box] Elena, vezi ca am postat eu un subiet la "parintii intreaba, parintii raspund" legat de cantitatea de carnita ce trebuie data la bebei. Si mie mi-e foarte neclara chestia asta. Va pupa Crisa care va iubeste tare [olala]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, multumesc pentru raspunsuri. E clar, mot dupa 1 an, macar m-am linistit pentru moment. Din ce scrieti voi am sentimentul ca ma incadrez si la cantitatea de carnita. Nu stiu ce are Mihai ca de trei zile nu mai mananca decat lapte. [bang] Cornelia, bine ai zis ca "nu vrea" sa se intoarca pe burta. Eu am constatat ca Mihai are usurinta la faza asta, dar nu se omoara cu statul pe burtica, motiv pentru care nici nu se intoarce prea des. Romana, habar nu aveam ca la Cluj nu se taie motul. Sincera sa fiu, nu stiu exact semnificatia evenimentului, dar oricum ramane un prilej de petrecere si de intalnire cu cei dragi. Bibi, pana la 6 luni dr. lui Mihai ne-a chemat lunar sau a venit ea la noi. La ultimul vaccin (de la 6 luni) ne-a spus sa revenim abia la urmatorul, la 9 luni, bineinteles daca totul e ok. In principiu, eu ma inscriu la intalnire (pe 6 martie am mai aranjat o intalnire cu prietenele, dar nu cred sa fie fix-pix la aceeasi ora, asta in cazul in care stabiliti pe 6). Numai o treaba nu am inteles eu exact: venim cu bebeii sau singurele? Crisa, sunt convinsa ca Tudor si Bodo se vor intelege. Tudor e inca prea mic si inca ceva vreme de-acum incolo nu va sti cum sa se poarte cu catelul. Dar, incet, incet vor invata amandoi sa se acomodeze unul cu altul. Cearta-l pe Bodo si articuleaza-l cu ziarul daca e maraicios, pana se prinde el ce-i cu umblaretul cel nou din casa. Nu-l da, ai sa vezi peste cateva luni ce bine le va prinde amandurora. E talie mare, e agresiv? Ce rasa e? Nu stiu daca v-ati uitat pe la sectiunea de bucatarie, sunt multe retete pentru bebelusi. va trec adresele, poate gasiti ceva interesant: http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=3532 http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=21356 Elena, mama Oanei si a lui bb Mihai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmenutza ti-am vazut dolofanica ,e superba iti vine sa o mananci! N-am reusit sa ma uit decat la cateva poze pt ca am o conexiune dial-up ingrozitoare! Romana si Crisotexa ,imi amintesc ca si eu la bebe 2 am avut pofte la tot ce era interzis:cafea,vin(eu care nu beau decat sucuri salivam in supermarket la standurile cu vin..!),coca cola,ciocolata;as fi mancat numai dulciuri.. Cred ca va este foarte greu mai ales acum cand bbi nu mai au stare si vor in fundulet ,picioare.Aveti grija si nu-i ridicati in brate,chiar daca voua vi se pare ca puteti !Emai bine sa fiti precaute..Sanatate multa!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani! sarbatoritilor de azi[cheers] Miha,Sara se trezeste din nou f des,numai m-a amagit putin Mar_gia,cand mai vi in Timisoara ,hai sa ne intalnim,daca ai timp. Elena bine ca te-ai lamurit cu taiatul motului dar intreb si eu despre ruperea "turtei",stiti ceva?Asa se face ,pe la noi,la fetite. Noi mergem in fiecare luna la control ca e f aproape.Luni avem programare si vrem sa facem si gauri in urechi.Ce emotii am! Nu i-am dat,pana acum brocoli. M-am mai linistit,vad ca Sara nu e singura care nu spune nimic.Mai nou,scoate limba si sufla cu ea afara de ne scuipa pe toti...si ce ii mai place ca face si zgomot(a invatat-o si tati ceva[bang]). Inainte eram asa de activa pe forum,acum m-am mai lenevit...sper sa imi treaca repede! Va pup,Corina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Romana, Maria are alte indeletniciri cand ii pun scutecul: da din picioare, se taraste pe spate si trage cu manutele de pampers (toate astea in acelasi timp). Asa ca si la noi e distractiv! Cand se face vaccinul antirujeola. noi il facem pe urmatorul la an. Sa va spun ce a patit sora mea. A facut vaccinul si pe la 5-6 ani a facut rujeola. Dr. a spus ca nu s epoate, ori nu a facut vaccinul, ori a fost ceva in neregula cu el. Peste vreo 4 ani a facut din nou, de data asta i s-a spus rubeola. Iar pe la 14 ani (eu eram inainte d licenta si m-am procopsit) a facut din nou RUJEOLA! Dr. a zis, nu s epoate, inseamna ca data trecuta a avut altceva. SI prima data? Nu se stie. Sigur acum e rujeola. Acum habar nu am daca au fost greseli ale medicilor sau ea nu are imunitate. Oricum, o sa-si faca analizele cand se va gandi la bb ca sa vada daca acum are imunitate sau nu. Bibi, eu as fi vrut sa merg cu Maria la medic, dar pt. ca si eu sunt intrebata daca are ceva, m-am lasat. Nici nu am mai cantarit-o. Brocoli i-am pus in supa cu alte legume pe care i-am facut-o crema. A mancat-o f. bine. Provincia a receptionat mesajul cu plimbarea si propune Parcul Tabacariei [ups]. Ei, nu veniti voi la vara la mare! Marina, bafta la audit! SI nu te enerva. Eu am pus-o pe desktop pe Mariuta si daca ma supara ceva ma uit la monitor si zambesc. Lumea zice ca sunt nebuna si rad fara motiv, dar eu ma simt deodata asa de bine! Pufulet. Mariei i-a cazut parul pe la vreo trei luni (tot asa era plin patutul de par). Usor, usor i-a crescut altul mai deschis (e aproape blonda acum). Doar in spate i-a ramas o cheliuta (de la dormit). Andra si Maria baleste. Are perioade. Eu am asociat asta cu cresterea dintisorilor! Intr-un timp o tineam cu barbita. Acum parca e mai bine, dar e mai tot timpul cu manuta la dintisorul care sta sa iasa. Crisa!!!! Nu-l da pe Bodo! La noi e cainele surorii mele (ea e plecata prin strainataturi). Maria e innebunita dupa catelusa, dar ea e de-a dreptul ingrozita. Canda o vede in premergator, nu mia stie pe unde sa se ascunda. A marait-o de doua ori pe maria (cu toate ca e un catel f. bun si nu a muscat pe nimeni niciodata, nici macar in joaca). Nu am lovit-o pt. ca e f. sensibila, dar am tipat la ea. E adevarat ca trebuie supravegheati, pt. ca si copiii si cateii sunt imprevizibili, dar e asa de frumos sa mai ai un sufletel in casa! Eu nu o sa-mi iert niciodata momentele de indiferenta fata de Dasha si ca nu am strans-o in brate mai des. Imi amintesc ultima zi, cum a venit si s-a cuibarit in bratele mele si as vrea sa fi putut pastra momentul asta pt. totdeauna. Te rog, incearca sa ii impui niste limite, dar nu te gandi sa-l dai! Ai grija de Tudor si de bb2! Elena, asa sper eu ca ea nu vrea sa se intoarca! M-am uitat si eu pe retetele pt. bb-i. Am fost azi la un targ de haine in Mamaia si i-am luat Mariei 5 (!) palariute si o rochita. Pt. mine nimic, pt. ca vreau sa slabesc!!! Va pup, Cornelia si bb Mariuta http://community.webshots.com/user/cornelianis
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamici Am facut si noi 8 luni acum o saptamina. Ce repede trece timpul...Si eu care credeam ca un copil de 8 luni e deja "mare", ca nu mai plinge, ca se joaca singur, ca doarme toata noaptea...Ha! De vreo citeva zile Alex si-a facut program de trezit noaptea. Si ca sa nu ne izbim a doua zi de colturi din cauza nesomnului, ne mutam noaptea, eu si sotul, in sufragerie si-i lasam domnisorului dormitorul. Cu 3 usi inchise intre noi nu-l mai auzim. Poate ca il chinuie dintii-cei 2 de jos i-au iesit si crescut fara probleme, unul de sus s-a anuntat de vreo 3 saptamini, se vede din ce in ce mai bine, dar inca n-a iesit cu totul si ma intreb daca o mai fi inca unul. Maninca bine, tot ce-i dau, adica borcanele. Bibi, tu intrebai de brocoli-eu i-am dat si a acceptat fara probleme. Nu-i place deloc sa stea in funduletz, cum il pun, cum intinde picioarele sa se ridice. Marele eveniment e ca daca il tin de miini e in stare sa mearga, eu merg cu spatele in genunchi si el se tine de miinile mele. De citeva zile a inceput sa se tirasca, ai zice ca-i in transee. In rest, adora sa se dea de-a rostogolul si parcurge astfel camera intr-un timp record.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Astazi gargaritza mea a implinit 7 luni! La multi anisori iubirea mea! Ma uit la ea si nu stiu cind trece timpul.Ma emotionez ca un copil cind o vad cum face cite ceva nou. Si parca nu trece zi fara sa-mi scape printre gene o lacrima de atita fericire cita imi poate da fetita asta. Doamne si cit o putem iubi! Sa dea Dumnezeu sa creasca mare, sa fie sanatoasa si sa aibe parte in viata de tot ce e mai bun pe lume! Dragostea mea mica, mami te iubeste mult, mult de tot! La multi ani fetita mea!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

LA MULTI ANI! pentru Alexandra-Maria ,Mihai si Alexia. Mamicilor vad ca nu ma pot tine de voi dar mai recuperez si eu din cand in cand ... Denisa nu vrea sa mai manance vrea doar san asta de trei zile ,am fost cu ea la dr.si mi-a spus ca e o usoara raciala,eu credem ca sunt dintisorii ca din cauza lor nu ar manca.Nici acum nu sunt convinsa ca este usor racita deoarece nu are nici un semn . Nu ma descurc sa pun si eu poze pe site-ul Romanei poate nu merge calculatorul meu.Cum sa fac sa le trimit? la PM nu pot trimite si poza?sau nu stiu eu? CLAUDIYA ma bucur ca ne-ai spus de carut si mai comunicane ce ai mai intampinat pe drum pentru ca si noi vom pleca in Aprilie si vrem si noi sa facem nunta.Localul il avem deja inchiriat. Denisa pe vremea camd inca manca iam dat brocolii cu pui,asta fiind la borcanelele Gerber. Fetelor cand le-au aparut dintisorii la bb chiar asa nu mancau ? In privinta tatilor Denisa are un tatic foarte curajos la nastere chiar el a taiat buricul.i-a pus dr. foarfeca in mana si ia zis "aici",si a taiat... Pe noi nu ne bate nimeni la cap asta pentru ca suntem departe de ei dar vor recupera in aprile.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...