Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de iunie - iulie 2003 (13)


vilma

Recommended Posts

Buna mamicilor ! Abia ma tin de voi cu cititul. Sunt in foc continuu. Pana pe 1 aprilie tb. sa ne mutam si nimic nu e gata ! La noi nu sunt prea multe noutati. Se sprijina in picioare de pat si vrea sa plece, dar nu poate [;)] Si zice aba- ba-ba - ba-ma nu stiu de unde le scoate ... Avem doi dintisori jos, atat. Carmen ai o fetitza superba ! Super povestea de la Polizu ! Parca ziceati ceva de o intalnire. Vrem si noi ... va pupam, Nicoleta si bebe Teodora
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna ziua mamicilor din toata lumea si "La multi ani!" sarbatoritilor de astazi. Ma alatur si eu listei, am nascut pe 07/06/2003 un baietel,Sebastien-Mathieu. Este un nazdravan si jumatate,vorbeste mult de tot, spune"ma-ma","pa-pa","ta-ta", "dai-dai", da-da si cate si mai cate, abia mai poti avea un pic de liniste in casa cu el. Vrea sa mearga mai nou si ne rupe spatele la amandoi. In premergator se plictiseste repede, ii trebuie ceva nou de fiecare data. Acum este in premergator si umbla la televizor, profita de faptul ca nu pot sa-l atentionez, vede ca sunt cu spatele la el si continua sa butoneze. Cu mancarea, cam avem probleme, refuza sa manance. Ca sa manance trebuie sa insist de fiecare data, iar uneori mai si vomita. Celelalte mamici, voi intalniti astfel de probleme?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani, Cristi si Alexia![cheers] Ne-am intors si noi de la Sinaia! Inca nu am reusit sa citesc ce ati scris intre timp...Am intrat sa va salut si sa va anunt ca Vladut spune si MAMA! Si m-a strigat in public(nu in plansete, ca de obicei)! Cata bucurie pe mine! Pt ca am plecat doar cu sotul si cu copilul, a trebuit sa-l luam si pe Vladut peste tot. Si pt ca e un mancacios(si maaare pofticios), mergeam la masa doar dupa ce il hraneam pe el.Il asezam la masa intre noi. Studia cu atentie fiecare fel de mancare. Intr-o zi am cerut si desert si a fost asa de dulce: a intins mainile spre farfuria mea, a intors capul spre mine si a strigat ma-ma! Va pup, Marta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Martta multe,multe felicitari pt "mama"!Of,sa imi vina si mie randul odata!Cred ca esti f bucuroasa,... te-a strigat pe tine si nu pe tata care,cred,ca e putin invidios![:D] Bine ai venit,Delphin!Si Sara se plictiseste f repede in premergator...dar in schimb mananca de toate,vrea chiar si de la noi ca e tare pofticioasa. Nicol 74 bafta cu mutatul!Stiu cat e de greu. Calina 73 sper ca Denisa nu e racita,dar daca e ,ii doresc insanatosire grabnica.Nici Sara nu are dintisori dar mananca ... e cam agitata,e adevarat si baga tot ce prinde in gurita. Marox cred ca toate ne-am facut sperante ca se vor mai cuminti cand mai cresc.Nu ne lasa ei noaptea sa dormim,dar dimineata cand ne zambesc, uitam de tot,asa-i? La multi ani! sarbatoritiilor de azi .[cheers][cheers][cheers] Maine e ziua cea mare:facem gauri in urechi!Ma i-a cu tremuriciul. Corina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare mamici si bebici... Cum ati petrecut in weekend? Noi am afost in vizita la nasi..si a fost tare bine... Crisa ce face bebe 2..a inceput sa miste? stii deja daca este fetita..baietel? Nu te stresa cu a doua nastere..am citit ca tot timpul este mai usoara decat prima. Nicol...spor la mutat..uff parca imi aduc si eu aminte cum era anul trecut cand ne mutam si eu aveam burta la gura...dar cine o sa aiba casa noua?? Marta felictari pentru mama! Bine ai venit Deplhin! Corinaelena eu stiu ca "ruptul turtei" in mare se desafsoara la fel ca si motzul....chiar daca stie cineva mai multe sa ne spuna si noua ..mamicilor de fete. Mai nou MAYA ne ciupeste( de gat, de fatza) de ne innebuneste de durere...ne prinde intre unghiutzele alea mici si strange..si strange....ca imi dau lacrimile de durere...bb vostri fac asa? Voi cat suc de portocale le dati? Am auzit ca nu este tocmai indicat pana intr-un an..dar ce sa facem ca este iarna si multe fructe nu avem la dispozitie>! si daca totusi dam sa nu depasim 50-60 ml/zi? Voi cat le dati? Pupici pe burtici de bebici.... www.community/webshots/com/user/carmenmaya Carmen si bb Maya Alexia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mare prostie cu sucul de portocale de la un an! Este recomandat de la o luna si daca bb tau vrea, acum poti sa-i dai si 100ml.Al meu bea si suc de mere, se stramba putin la inceput, dar apoi il bea cu placere.Pt. bb de o luna 30ml pt. inceput.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani bb-ilor care au implinit 7 si 8 luni! Calina, eu nu am avut probleme cu Maria la primii dintisori, dar am inteles ca e posibil sa nu mai manance asa de bine in perioada asta. Nicol, spor la treaba! E intr-adevar mult de munca, dar, asa cum zicea si Carmenutza, ce placere sa stai la casa noua! Delphin, bine ai venit! Cred ca e rau sa nu vrea bb sa manance. Nu prea stiu ce sa iti spun, dar eu daca o vad pa Maria ca face "bleah", ma opresc pt. ca imi e frica sa nu vomite. Nu o fortez niciodata, dar ea de obicei mananca mult. Martta, felicitari pt. "ma-ma"!!! Ati stat la hotel cu bb? Unde? Corina, tinem pumnii la "gaurit" urechiute! Sa iei pe cineva cu tine. Carmenutza, si Maria e mare ciupitoare. Ne face sa plangem in fiecare zi. Daca nu reuseste sa ne ciupeasca, ne paruieste bine de tot. Eu ii dau aproape zilnic sucul de la o portocala. Nu a avut niciodata probleme (la inceput ii dadeam mai putin) si ii place f. mult, nu da drumul canitei pana nu-l termina. Noi am avut un week-end agitat, ieri a fost ziua lui tati, mare petrecere mare, ca de 30 de ani. Maria a facut fata cu brio, a trecut din brate in brate, a alergat cu premergatorul, s-a agatat de fata de masa, a inghesuit pisoiul intr-un colt si mai avea putin si sarea din premergator. Nu am vazut-o niciodata in asa verva. Seara era rupta de oboseala, dar vorbea si radea intr-una. Dupa care a dormit neintoarsa. Va pupam, Cornelia si bb Mariuta http://community.webshots.com/user/cornelianis
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce bine e cand ai un calculator acasa! Tare as mai fi vrut sa pot sa stau putzin de vorba cu voi in WE. Daca vineri seara a fost super (am fost la concert la vita de vie - eu fan Despot- facut poze cu el-primit felicitari pentru "proaspata" mamica, apoi mers in Twice la aniversarea unei colege de birou) sambata si duminica... [bang][bang][bang]. Au venit rubedeniile de la Monte Carlo (vezi Movileni, o comuna in jud. Galatzi), patru la numar, doi adultzi si doi copii. S-au anuntzat sambata dimineatza la ora 9. Noroc ca NT a venit si sambata si m-a ajutata nu numai cu David dar a fost bucatar sef. In doua ore am facut piatza si am gatit doua feluri de mancare. A fost un cosmar. Eram in total 4 adultzi si 3 copii intr-un apartament de 2(doua)camere. Micutzul David a suportat destul de bine tot balamucul, dar si cand a luat-o pe aratura [q]nu s-a mai intzeles nimeni cu el. Cand au plecat eram epuizata si cu nervii prastie.Si eu care ma gandeam sa ne luam o casa mai mare. Pai ce-s nebuna? NU mai scap de ei, si credeti-ma colegul are mult mai multe rude... am treaba, revin mai tarziu PupU
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamicilor! Bine ai venit Delphin. Ii dai bebelusului de mincare din borcanase ori ii prepari tu in casa? Si Cristi al meu vomeaza de la mincarea din borcanase asa ca am renuntat la ele desi mi-ar fi placut sa-i dau fructe din borcanele. Asa ii dau doar mar. Pireul de legume si carnita il fac eu in fiecare zi, proaspat si nu a avut niciodata probleme de la el. Il manica cu mare placere. Daca vrei il trecem si pe Sebastien pe lista bebelusilor de iunie – iulie. Avem in constructie si un site pe care te invitam sa-l vizitezi. Iata adresa http://www.geocities.com/bebe_iunie_iulie_2003 iar daca vrei si tu sa trimiti poze ale bebeului iata mailul unde le poti trimite si le adaug la albumul bebeilor bebe_iunie_iulie_2003@yahoo.com (intre cuvinte este underscore adica e asa bebe_iunie_iulie_2003) Fetelor in sfirsit am iesit si eu singura din casa. L-am lasat pe sotu cu bebe si am plecat la plimbare prin magazine simbata. Am stat vreo 2 ore. Am fost si i-am cumparat ghetute , de data asta la un pret rezonabil 435.000 lei. Am fost si eu la Diverta la Mall ( multumesc cui mi-a spus ca si acolo e Diverta – eu stiam de libraria respective dar nu m-am uitat la nume). I-am luat si eu lui Cristi carticica din plastic ( de fapt e chiar material de coloac). Nu prea stiu cum sa scap de mirosul specific de colac. Am spalat-o si am tinut-o in apa si tot mai miroase. I-am mai luat o carticica cu foi cartonate groase cu animale. I-a placut la nebunie si lui si sotului. Mie mi-am luat o carte „Cum devenim parinti mai buni „ de Stanley Shapiro si Karen Skinulis. E un ghid practic despre cum sa faci fata si cum sa corectezi unele probleme comportamentale ale copilului. Am mai luat o gramada de dulciuri . In final am ajuns acasa obosita dar multumita ca am mai vazut si eu lumea. Cristi are deja 2 dintisori jos. De ieri a inceput din nou sa se prinda de gratii si sa se ridice. Se ridica mai intii in genunchi, iar apoi incearca sa se ridicie in picioare dar nu reuseste intotdeauna si se smiorcaie. Acuma iar trebuie sa fiu atenta la el. Nu-l mai pot lasa singur in camera in patut ca mi-e frica sa nu cada pe spate si sa se loveasca de marginele patului care sint din lemn. Nici chiar in carucior nu mai pot fi sigura pe el. Se catara pe spatar in sus si nu as vrea sa iasa din ham si sa cada . Of …trebuie sa fiu cu ochii pe el tot timpul. Umbla si in patru labe cu o viteza mare, dar nu as vrea sa-l las pe jos ca isi baga apoi miinile in gura si nu vreau sa se imbolnaveasca de ceva, mai ales ca noi mai umblam incaltati ca afara si prin camera. Multumim pentru urarile de la multi ani. A facut si Cristi 8 luni ieri. Ma gindeam ca peste un an si bebe2 o sa aiba 8 luni. Uneori ma gindesc cu groaza la nastere. Nu prea mai am chef sa ma duc la spital si sa stau acolo citeva zile dupa ce nasc. Oare nu se poata acasa? Normal ca nu . La momentul cind imi vine sorocul o sa alerg spre spital ca nu am incotro. Sper sa fiu la fel de curajoasa ca la prima nastere. E ciudat. La prima nastere nu stii la ce sa te astepti si ti-e frica de ce o sa fie. La a doua stii cam ce se intimpla, dar cum nici o nastere nu seamana cu alta am o retinere si tot ce pot e sa sper ca va fi si mai usor decit la prima. CORNELIA: Deja vrei sa o imbraci pe Maria ca pe o domnisoara. Ar trebui sa le-o prezentam baieteilor nostri poate cine stie…se lasa cu o mare iubire. La multi ani sotului tau. Ce fetita activa ai! CALINA73: Nu poti sa-mi pui pozele pe PM. Trebuie sa ai o adresa de mail si le pui ca atasament la un mesaj pe care-l trimiti cu mailul. Daca nu ai mai vazut pina acum un astfel de mesaj spune-mi adresa de mail si-ti trimit eu unul. Eventual o sa-ti scriu pe pasi ce trebuie sa faci ca sa trimiti pozele. Spune-mi aici daca vrei sa facem asa. Pina la urma tot o sa reusim. In legatura cu bebelusii care nu prea vor sa manince. Cred ca sint anumite perioade prin care trec si au anumite “mofturi” care , din fericire, sint trecatoare. Am patit si eu cu Cristi, iar acum maninca ceva de speriat. Uneori nu-i ajunge un biberon de 200 ml si se uita la sticla goala cu o dezamagire totala. CARMENUTZA: In legatura cu sucul de portocale. Mi-e pediatra mi-a zis ca poate face iritatie la fundulet de la el. Acuma eu i-am dat ocazional in pireul de mar si chiar si separate si i-a placut. Nu i-am mai dat de mult. In privinta cantitatii eu zic ca 50 ml e rezonabil. Acum trebuie sa inchiei ca s-a trezit Cristi si urmeaza sa-i schimb scutecul. Din pacate nu o sa pot veni la intilnire ca nu a aprobat sotu iesirea. Imi pare rau, ca imi doream sa ne cunoastem fata in fata si mai ales sa ies cu Cristi intr-un parc. Cu drag Romana [gravi] si [copil] Cristian
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...