Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de iunie - iulie 2003 (13)


vilma

Recommended Posts

Sa revenim. Intalnirea in parc e programata cu copilasi bineinteles. Pai, nu trebuie sa socializeze si ei? Si apoi, sper ca David sa se lumineze din cauza cui a luat atatea injuraturi[:D], ca ajung acasa si-l toc marunt: "ridica-te bolovanule ca Faviu merge deja in picioare!" sau " mai zi si tu ceva, ce tot tipi asa, ca x spune deja ma-ma, pa-pa!" si tot asa. Cu regret am luat cunostinta de absenta Romanei. Hai sa-i spunem motivata, desi, dupa parerea mea, ar trebui sa mai ai si tu micile tale bucurii. Noi am rezolvat problema cu noptile agitate. Am mutat patutzul lui David langa al nostru ai am dat la o parte aparatorile, astfel incat, cand se trezeste noaptea sa ne vada. De doua nopti nu mai plange. Se mai trezeste, dar parca ma scaneaza cu privirea ca de fiecare data ma trezesc si-l vad holbandu-se linistit la mine[olala]. iar trebuie sa fug Pup U
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Bibi, greu cu musafirii care raman peste noapte. Si cand ma gandesc ca vine vara! Am tot citit ca nu trebuie sa faci comparatii cu alti bb-i. Dar cine se poate abtine? Romana, nu am comentat nimic pana acum, dar chiar nu ma mai pot abtine. Pai cum sa nu fie de acord cu iesirea in parc? Exista motive serioase? Eu as mai face si ce vreau eu. Daca mi-ar spune ca nu e de acord sa ies la plimbare, sa ma intalnesc cu fetele de pe forum i-as tranti usa in nas. El stie cat de importante sunteti pentru mine, ca discutiile cu voi imi fac bine si ca "invat" sa o cresc pe Mariuta. Plus ca o plimbare nu strica niciodata. Despre a doua nastere, stii ca se zice ca e mai usoara. Tu oricum esti curajoasa si o sa-i faci fata cu bine, sunt sigura. Nu te ingrijora de pe acum. Noi oricum suntem aici sa iti tinem pumnii. Va pupam, Cornelia si bb Mariuta http://community.webshots.com/user/cornelianis
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmenutza-si Mara ne ciupeste de gat, de fatza, de maini ,de unde apuca.Eu ii dau o portocala pe zi(50-100 ml), dar o amestc 1:1 cu apa sau ceai pt. ca Mara nu vrea sa bea apa sau ceai, nici indulcite. Delphin- si noi avem probleme cu mancatul, dar am mai subtiat piureul , am pus muzica , am cantat si parca incepe sa manance mai bine. Bibi – bine ca ai scapat de balamuc.Noi am avut musafiri peste week-nd acum 2 saptamini, niste prieteni care au un baietel cu 3 saptamani mai mare ca Mara, dar la noi totul a decurs minunat.Copiii au fost fascinati unul de celalalt , erau ca o jucarie unul pt.celalalt.Ba chiar Mara a fost mai cuminte ca de obicei. Romana – de ce oare nu e de acord sotiorul tau sa te intalnesti cu fetele? Ama si bb Mara
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Incep cu o rugaminte mare tare la voi: cine poate sa-mi ia si mie carticica cu animalute de la Diverta? Trimi banii fara probleme. Aici am cautat-o insa nu este.Multumesc din suflet. Cornelia La multi ani pt “tati” sa-ti traiasca sotul!. Eu reusesc sa-l pun in carut pe Flaviu doar cu pisicutele in fata lui. Ii place sa le vada cum se joaca si chiuie si el pe langa mieunatul lor. Ii plac si catelusii din curte si se uita tare mirat la ei. Asta vara cand nici doua luni nu avea l-am lasat intr-un cosulet in curte si unul din catei a scapat din lant si s-a dus si a inceput sa-I linga picioarele si manutele. Cand am vazut m-am amuzat tare avand incredere ca nu o sa-l muste. Bibi eu stau la casa si e destul de mare … vara e o casa plina mereu. Vine o multime de lume pe aici si asa m-am invatat de mica. La un moment dat eram vreo 16 in casa. Iar pe zi asa imi intra in casa cam 10 persoane. Eu am crescut la casa si nu as putea sta la bloc Uneori imi lipseste intimitatea si mi-ar placea din cand in cand sa …ma uit pe un vizor si sa dau drumul la cine vreau. Sunt obisnuita si-mi place atmosfera de familie mare cu vizite. Dar te inteleg! Lasa bebelusul in pace, e un scump si asa,lasa ca o sa meraga el si o sa si vorbeasca. Incurajeaza-l si nu-l apostrofa … sa stii ca in subtil te percepe. Calina73 sa stii ca lui Flaviu ia scazut pofta de mancare acum cu dintii, uneori chiar nu a mancat. I-am pus mai des in mana cate ceva de ros: biscuiti, mar, portocala cam astea a mancat fara probleme. Nicol felicitari pt casa noua Carmenutza cati doctori atatea idei. Noua chiar ne-a recomandat sucul de portocale de la 2 luni … Vara i-am dat si 90 ml de suc, acum insa mai mult de 60 ml nu vrea IAR uneori cam uit sa-i dau. Romana cand aud ca nu te duci la intalnire imi pare mie rau. Eu nu sunt din Bucuresti ca as veni cu draga inima. A fost pe Discovery o emisiune cu bb si spuneau ca imunitatea copulului creste daca il lasi sa bage in gura diverse chestii… ei ii lasau sa guste chiar noroi. Felicitari pt 2 dintisori. Poti sa-mi spui de la ce editura este cartea cu foi de plastic? Noi avem un hol lung cam de 19 m si cu o treapta la mijloc; dl Flaviu merge in patru labe si se face ca un purcelus pe holul ala chiar daca facem curat pe el mereu. L-am lasat in camera si usa deschisa la hol… evident ca dupa un timp in care aud “tropituri” il vad in usa bucatariei pe jos. Ce sa-I fac?! Daca ar avea de ce se agata ar merge in picioruse dar nu prea are de ce se tine, se ridica doar de usa. Baga toate prostiile in gura, il spal dar il las in general sa-si faca mendrele. Cu somnul e la fel doar ca nu mai tipa… si adoarme din ce in ce mai tarziu seara. Ieri nici la 00:30 nu voia sa doarma desi peste zi dormise 1 ora. Cred ca toate se trag de la dintii astia. va pup pe voi si totii bb-ii. [dual] PS pt cei din provincie cum ati vrea sa ne cunoastem?! mie una mi-ar fi usor pe chat. Am mai propus asta dar nu a tinut prea mult. Mihaela si [copil] Flaviu http://community.webshots.com/user/pojogao
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele, pojogam - scuze ca nu ti-am raspuns cu carticica, stiu ca m-ai rugat pe mine sa ti-o iau, dar am uitat, apoi cineva a postat raspuns ca se poate comanda si m-am gindit ca ai citit si s-a rezolvat. Vad ca nu. Iti iau eu carticica si ti-o trimit, spune-mi daca nu o poti comanda dupa site-ul lor si te rezolv eu. Ca trebuie musai s-o citeasca si fi-tu, ca-i tare buna. [:D] - parerea lui Luca carmenutza - pe mine copilul meu ma musca, plus ma trage ingrozitor de par, oricit l-as prinde in coada, si ride cind tip sa-mi dea drumul sau cind ii zic ca nu e voie. Dar cind e obosit sau miriit, se joaca cu cite o suvita de imi moaie sufletul... Simbata m-am simtit teribil de rau, vreo ora am zacut realmente in pat cu Luca linga mine, tineam o mina pe el si nu puteam nici sa deschid ochii, noroc ca a stat cuminte, m-a tras de par, si-a supt degetelul pasionat si a studiat fetele de perna... Seara dupa ce a venit Dani de la serviciu i l-am pus in brate si i-am trimis de-acasa, am facut o baie fierbinte si am dormit-zacut pina pe la 10 cind s-au intors veseli, eu ma simteam deja mai bine, am spatat/hranit copilul si l-am culcat. Bine macar ca sint eu bolnava si nu el, ca nu stiu ce m-as face. De ieri iau niste preparate homeopate si ma simt mai bine, acum nu stiu daca e de la ele sau deja a trecut "hopul" racelii pur si simplu. In alta ordine de idei, si intr-o nota mai optimista: in week-end am profitat de biberonul cu lingurita de la Chicco, e un mare ajutor cind am ceva mai lichid de dat la bebe, voi folositi? Tot in week-end, ieri - ca ma simteam mai bine - am facut si eu brinzica de vaci. Dar n-am stiut ce se intimpla si am fiert laptele intr-o oala teflonata, iar laptele s-a lipit, a facut un fel de crusta pe oala, si bineinteles ca nu se brinzea de loc, pina la urma am pus 2 iaurturi, am schimbat oala si l-am bagat la cuptor si... am reusit. E drept ca a iesit dulce de la laptele caramelizat pe oala, dar lui bebe i-a placut. Si spanacul, i l-am fiert in putin laptic facut cu formula din care bea el, a fost foarte multumit. Zilele-astea o sa incerc si prima ciorbita cu bors facut de bunica in casa, va povestesc ce reactii are. pup u, Andra P.S. ce se intimpla cu Dana, stie cineva? si P.S.2 - bibi, ma alatur tie: Romana eu nu pot sa cred ca la virsta si valoarea ta (mama-eroina cu 2 baieti) te lasa sau nu sotul sa te vezi cu niste prietene. Am citit si recitit mesajul ptr ca initial am crezut ca glumesti...daca ai nevoie de ajutor sa-l convingi, apeleaza cu incredere la noi [neand] Bibi - presimt c-o sa ne intelegem!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele fete, Azi am fost si eu la munca si m-am simtit minunat. Asta a fost numai ceva ocazional insa tare bine mai e sa mai faci si altceva in afara de bebe. Noi suntem in faza de iesire a dintisorului no.2 (tot jos) si suntem mai maraiti. La no.1 n-au fost probleme deloc. Speram sa iasa la interval mai repede sa dormim si noi linistiti ca inainte vreme. Cu Bodo catelul m-am mai linistit. Il invat eu sa-l lase in pace pe Tudor. Romana, ce bine ca ai mai iesit afara din casa. He, he, trebuia sa te [alcool][alcool]!! Bibi, se pare ca te distrezi la greu!! Asa si trebuie fetelor, distractie cat mai multa. Profitati de zilele cand mai stau bonele sau bunicile si mai iesiti si voi la destractie (cum ar zice NT). Ce simpatica esti cu Monte Carlo... Cornelia, sa-ti traiasca sotul si sa fiti fericiti impreuna. Ureaza-i din partea mea sa i se mai mareasca familia cu un membrut!!! Carmenutza, am intrat oficial in luna a patra (saptamana 15, daca ati uitat). Deocamdata bebele no.2 nu a miscat, astept cu interes, va imaginati. Sexul sper sa il aflu pe 8 aprilie, cand as avea aproape 5 luni, ca m-am programat la eco morfologica la dr. Pop. pe mine Tudor ma trage de par si nu vrea deloc sa priceapa ca mami nu are prea mult si in acest mod va ajunge cheala. Despre sucul de fructe eu stiu ca nu este indicat sa primeasca mai mult de 60 ml/zi (cred ca aceasta cantitate creste odata cu greutatea copilului) pentru ca poate face enterocilita (o prietena de-a mea a patit asa cu fetita si a stat in spital o saptamana). Eu i-am dat si ii dau suc de portocale de la cinci luni. A facut ceva eritem fesier insa i-a trecut (la noi cutadenul face minuni). ' Corina, mai bine sa ai tu emotii acum decat sa aiba ea cand o fi mare. eu cu chiu cu vai mi-am facut gauri in facultate. Muream de ciuda ca fetele aveau cercei si eu nu dar mi-era asa o frica sa-mi fac. Marta, felicitari pentru ce ti-a spus minunea. Astept si eu cu interes faza asta insa Tudor s-a oprit la ta-ta. Babele ar zice ca vine un baiat insa io mai sper la o fetita. Delphin, bine ai venit in randul [biz]. Eu cu Tudor am patit asa cu fiecare fel de mancare, pana a reusit sa le prinda gustul. Acum parca e mai uosr sa-i introduc ceva nou. Incearca sa vezi ce nu-i place si nu-l forta. La mine de ex. nu a vrut supa si dupa cateva incercari nereusite am incercat cu piure de cartofi (cartof fiert+unt). A mancat fara suflare. Nu-ti pierde rabdarea si ai sa vezi ca usor-usor o sa pape. Nicol, Doamne ajuta sa terminati de mutat pana la 1 aprilie. Va tinem pumnii!!! Marox, chiar ma gandeam ca nu ai mai dat nici un semn de viata si imi faceam griji. Ma bucur ca sunteti bine. Pupa Crisa burticoasa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele fete, Azi am fost si eu la munca si m-am simtit minunat. Asta a fost numai ceva ocazional insa tare bine mai e sa mai faci si altceva in afara de bebe. Noi suntem in faza de iesire a dintisorului no.2 (tot jos) si suntem mai maraiti. La no.1 n-au fost probleme deloc. Speram sa iasa la interval mai repede sa dormim si noi linistiti ca inainte vreme. Cu Bodo catelul m-am mai linistit. Il invat eu sa-l lase in pace pe Tudor. Romana, ce bine ca ai mai iesit afara din casa. He, he, trebuia sa te [alcool][alcool]!! Bibi, se pare ca te distrezi la greu!! Asa si trebuie fetelor, distractie cat mai multa. Profitati de zilele cand mai stau bonele sau bunicile si mai iesiti si voi la destractie (cum ar zice NT). Ce simpatica esti cu Monte Carlo... Cornelia, sa-ti traiasca sotul si sa fiti fericiti impreuna. Ureaza-i din partea mea sa i se mai mareasca familia cu un membrut!!! Carmenutza, am intrat oficial in luna a patra (saptamana 15, daca ati uitat). Deocamdata bebele no.2 nu a miscat, astept cu interes, va imaginati. Sexul sper sa il aflu pe 8 aprilie, cand as avea aproape 5 luni, ca m-am programat la eco morfologica la dr. Pop. pe mine Tudor ma trage de par si nu vrea deloc sa priceapa ca mami nu are prea mult si in acest mod va ajunge cheala. Despre sucul de fructe eu stiu ca nu este indicat sa primeasca mai mult de 60 ml/zi (cred ca aceasta cantitate creste odata cu greutatea copilului) pentru ca poate face enterocilita (o prietena de-a mea a patit asa cu fetita si a stat in spital o saptamana). Eu i-am dat si ii dau suc de portocale de la cinci luni. A facut ceva eritem fesier insa i-a trecut (la noi cutadenul face minuni). ' Corina, mai bine sa ai tu emotii acum decat sa aiba ea cand o fi mare. eu cu chiu cu vai mi-am facut gauri in facultate. Muream de ciuda ca fetele aveau cercei si eu nu dar mi-era asa o frica sa-mi fac. Marta, felicitari pentru ce ti-a spus minunea. Astept si eu cu interes faza asta insa Tudor s-a oprit la ta-ta. Babele ar zice ca vine un baiat insa io mai sper la o fetita. Delphin, bine ai venit in randul [biz]. Eu cu Tudor am patit asa cu fiecare fel de mancare, pana a reusit sa le prinda gustul. Acum parca e mai uosr sa-i introduc ceva nou. Incearca sa vezi ce nu-i place si nu-l forta. La mine de ex. nu a vrut supa si dupa cateva incercari nereusite am incercat cu piure de cartofi (cartof fiert+unt). A mancat fara suflare. Nu-ti pierde rabdarea si ai sa vezi ca usor-usor o sa pape. Nicol, Doamne ajuta sa terminati de mutat pana la 1 aprilie. Va tinem pumnii!!! Marox, chiar ma gandeam ca nu ai mai dat nici un semn de viata si imi faceam griji. Ma bucur ca sunteti bine. Pupa Crisa burticoasa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Draga Cornelia, crezi ca poti sa ne adaugi si pe noi pe lista: dana si bb meu, Andrei Iulian, nascut pe 1 iulie 2003. Sanatate multa!
quote:
Originally posted by Cornelia
01 iunie Alex si mami Marina 01 iunie Andrei si mami Dana (Marioara78) 03 iunie Alex si mami Malina 03 iunie Ruxandra si mami LaviniaC 04 iunie Diana si mami Denisa 13 iunie Vlad si mami Martta 13 iunie Denisa si mami Calina 14 iunie Ruth si mami Lya 14 iunie Alex Victor si mami Marox 16 iunie Daniel si mami Doinna 18 iunie Catalin si mami Dani-da 18 iunie Flaviu si mami Mihaela 19 iunie Ionel si mami Marika Stefan 22 iunie Marius Cristian si mami Romana 24 iunie Tudor Andi si mami Bobi 25 iunie Luca si mami Andra 25 iunie Rares si mami Mirunaa 27 iunie Maria si mami Adi 27 iunie Stefania si mami Kehleyr 02 iulie Maria si mami Cornelia 03 iulie Paul si mami Alexa 04 iulie Mihai si mami Kara 04 iulie Matei si mami Romana 74 05 iulie Matei si mami Madishor 06 iulie Cindy si mami Catan 06 iulie Daniel si mami Mica 07 iulie Maya Alexia si mami Carmenutza 07 iulie Rares Andrei si mami Crisfilip 08 iulie David si mami Bibi 08 iulie Tudor Stefan si mami Crisotexa 08 iulie Teodora si mami Nicol74 09 iulie Iris si mami Azibel 10 iulie Alexandra si mami Amik 14 iulie Sara si mami CorinaElena 14 iulie Tibi si mami Doina Sanda 16 iulie Emma Ana si mami Iuliana 18 iulie Taisia Eliana si mami Gio 18 iulie David si mami Salina 19 iulie Alexandru Constantin si mami Irina 19 iulie Calin si mami Maadi 21 iulie Alexandra Maria si mami Alinuta 21 iulie Mihai si mami Elena ltd 22 iulie Alexia si mami CriXia 24 iulie Simona Andreea si mami Gianina 25 iulie Emma Maria si mami Claudya 27 iulie Paula si mami Maria 28 iulie Tiberiu si mami Bychi 28 iulie Stefan si mami Anto 28 iulie Maria Ianina si mami Madic 29 iulie Maria Catalina si mami Ioana Sora 30 iulie Irina si mami Aditzu 31 iulie Daria Maria Antonia si mami Tango
dana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai lui nu-i place nimic pana la urma, caci la toate face la fel si asta de cand s-a nascut. Ii dau din borcanase acum, dar cand ii faceam eu proaspat la fel faceam. Incerc sa ma calmez si sa nu mai pun foarte milt la suflet faptul ca nu mananca intodeauna cum ar trebui si mai si vomita. Este usor de spus,mai greu de pus in aplicare, sper sa ma obisnuiesc cu ideea ca nu este un mancacios, ca si mine de altfel, si gata! Am pus foto cu el unde mi-ai spus,romana, merci pt. info.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...