Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de iunie - iulie 2003 (13)


vilma

Recommended Posts

Vad ca s-au legat prietenii frumoase pe aici...Eu nu sunt din Bucuresti, stau destul de aproape de bucuresti(120 km) dar cam multi pt o plimbare in parc:) Maine, 25 februarie, Rares implineste 8 luni.[copil]Suntem bine, sanatosi.Ieri ne-am ridicat in picioare sustinut de marginea patutului.Toate progresele astea le-a facut deodata.Azi nu putea maine, da! mananca bine, NU doarme bine...sdar ne-am obisnuit. V-am citit pe toate...si ma bucur.Eu stau mai mult la "parintii intreaba, parintii raspund". dar promit ca mai vin sa vad ce va fac puiutii de-o seama cu al meu[bonjovi] Toate cele bune! M.P
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Fetelor, sunt tare suparata! Nici n-am apucat eu bine sa va povestesc ce baiat vesel si vioi nevoie mare am, ca am si patit-o. De joi l-a lovit diareea...apoi a inceput si febra, mai apoi i-a curs si nasucul, tusit, stranutat...Si ca sa fie tacamul complet, acum ce credeti ca are? E ragusit. Dincolo de faptul ce e tare dulce cum „vorbeste”, eu sunt speriata...mai ales ca febra nu cedeaza sub 37.3 . Pentru diaree ii dau Colistin, iar pt. raceala Panadol 2,5ml x 2 si Nurofen 2,5ml x 2. Din pacate nu-i pot da vitamina C sau citrice pt. ca l-as intoarce cu burtica. Am uitat sa va spun ca de 6 zile il tin pe regim: - supa-crema de morcov (in care am introdus de ieri si telina,pastarnac si dovlecel) - orez fiert (pasat la blender) - carne de pui/vita fiarta - branza de vaci (scursa bine, peste care se toarna apa fiarta, asa m-a invatat Gio - care mi-a fost ajutor de nadejde toata perioada asta) - banana (de altfel, singurul fruct crud) - mar copt Imaginati-va ca am combinat toate astea in fel si chip, iar la multe din preparate am adaugat si glucoza. De azi dimineata m-am incumetat sa-i dau si laptic, preparat insa cu apa de orez. Surpriza!!! I-a placut la nebunie! V-am scris toate astea in caz de...Doamne fereste! Eu ma simt atat de aiurea pt. ca dr. mi-a zis ca e greseala de alimentatie, dar eu ii dadusem aceleasi alimente ca de obicei. Ea zice ca e de la lapte- ca o fi vreun lot prost. Si o chestie stupida - mi-a zis ca si raceala e tot de la problema cu burtica. Am crezut ca mor! Unde naiba am gasit-o pe tanti asta??? Hai ca va las cu problemele mele dar va doresc sa fiti sanatoase si voi si bebelusii. Dar revin pt. ca bebe face nani, tati e in focuri mari pt. ca maine are sustinerea proiectului de master si e dus...iar eu sunt singurica. A! Si de-abia astept sa ne intalnim. Cu bebelusi cu tot. Si votez pt. Herastrau dar sa dea caldura mai bine. Va pup, ALINA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Mamici! Am mai adaugat poze la site http://www.geocities.com/bebe_iunie_iulie_2003 Calina73 am pus si pozele de la tine. Vezi ca daca apesi pe trandafir ( la sectiunea Unde ne-am nascut) se deschide o fereastra unde asteptam sa ne spui povestea nasterii Denisei. Poti sa o trimiti prin mail ori sa o postezi aici. Gio am pus si cele doua poze de la tine. DELPHIN: Am primit 3 poze de la tine cu Sebi. E un scump, mai ales in poza cu matura. Spune-mi te rog la ce sectiuni sa le pun. Eu m-am gindit ca cea cu borcanul de nutela sa o pun la sub 7 luni, cea cu matura la peste 7 luni, iar ce de la bazin la evenimenta. Daca ai o poza cu el mai mititel o putem pune la sectiunea "unde ne-am nascut". Sa-mi dai amanunte despre nastere ( vezi cam ce scrie la ceilalti bebei). Azi m-a disperat si pe mine Cristi. De dimineata nu am reusit sa-l adorm mai mult de 5 min. Apoi pe la 12,30 am iesit cu el afara si dupa citeva miriieli de oboseala a adormit si doarme si acum. Intre timp i-am facut si fiertura de legume si am modificat site-ul. Imi pare rau ca nu pot sa vin la intilnire, dar poate alta data. O sa vin cu doi bebei. Am visat noaptea trecuta ca eram insarcinata si ca medicii nu au vazut bine la ecograf. Ei ziceu ca e doar un bebe si de fapt erau doua fetite. Ciudat era ca deja aveam doi baietei. Sa urmeze apoi doua gemene? Cind i-am spus sotului ce am visat m-a intrebat ca eu de fapt citi copii vreau sa avem. I-am zis ca doi sint de ajuns. Mai vedem noi. SALINA: Sanatate bebeului. Mai eu nu inteleg cum e ragusala de la burtica. Parerea mea e ca e invers. Poate a racit si de acolo si problemele cu burtica, dar nu e obligatoriu. Te-ai gindit ce s-a intimplat in ultimul timp, cam de unde au putut sa apara probleme astea. S-a molipsit de undeva cu un virus sau a stat in frig ori in curent? Succes sotului la examen S-a trezit Cristi...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bb-i vostri baga manuta in gura?Mara isi baga mereu mana in gura.Eu credeam ca bb-i care accepta suzeta nu sug degetul,dar Mara suge din ambele ba chiar si-a facut urma pe deget. Nici nu stiu ce sa fac , sa ma chuinui sa-I tot scot mana din gura sau sa o las in pace.Mi-e teama sa nu-si deformeze dantura. Ama si bb Mara
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hello,hello! iar sunt singura acasa.de data aceasta mama mea si-a luat concediu si mi-a luat copilul.iar vineri noi,adica eu si razvan,plecam la casa de vacanta pentru primul weekend de genul asta de cand eram prin luna a 7a. alexandra a cam racit.nu stiu de ce,caci zilele astea a fost cald si frumos afara.ii curge nasucul si parca si tuseste,dar putin. noaptea trecuta am dormit foarte prost.eu,din cauza ei.se foia in pat,se invartea,scancea,tipa,iar cand ma ridicam din pat ea tacea.si asa a fost toata noaptea.ma gandesc ca o fi fost mai agitata pentru ca simtea miscare in casa,pentru ca ra zvan a avut de lucru si nu a dormit toata noaptea...dar totusi,nu e prima oara si oricum el statea cu tv mut... cert e ca la 7.30 cand s-a sculat ea definitiv,eu eram avioane.nu vreau sa ma gandesc cum ar fi sa se repete zilnic povestea! nu avem dinti inca...la olita facem in continuare... am inceput sa spunem silabe:"de-de","di-di",ba chiar si mai lungi sau simple ,ca "ta".si are o voce asa de dulce! de cateva zile avem ghete si alexandra e tare mandra!le mangaie de cate ori le vede. eu sunt atat de innebunita de ea,incat stau si ma minunez si acum de cat de ...frumoasa e!copilul meu!nu pot sa fiu altfel.inca ma uit la manutele alea dolofane si imi zic ca am facut un lucru mare.ca sa nu mai zic ca ii spun Tatal Nostru in gand de cate ori prind ocazia! mi-e greu fara ea aici...desi e bine sa stai fara grija!dar deja maine mi-am facut program de iesit cu ea si cu mama in tineretului,caci ai mei pe-acolo stau! pupici pt mamici si bebici! Alexandra mare si Alexandra mica...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am fost la control. Cerclajul il fac peste o luna. Ce bine ca nu ma duc acum la spital. Mi-a luat si sange pentru triplu test. In rest toate bune. Asteptam in continuare dintisorul no.2 si cred ca e aproape ca parca s-a mai linistit copilul. Lui Tudor ii place tare mult branzica de vaci (facuta in casa din lapte OKE 3% si iaurt), trei felii de portocala, un mar ras, o masura de biscuit pisat, toate amestecate la blender. Papa de rupe. maine vreau sa-i dau branzica cu mamaliga facuta cu lapte, un pic de unt si smantana. Amikule, las ca va prinde bine si voua o iesire. Si eu ma minunez in fiecare zi ca am putut face o asa minune! Pufulete, ii mananca gingiile de la dintisori. Tudor e toata ziua cu manutele in gura. Romana, imi pare tare rau ca nu poti veni in parc. Vroiam tare sa te cunosc. Tot zic sa trimit si eu pozele si probabil ca zilele astea o sa o fac. Salina, Doamne ajuta sa treaca problemele cu burtica. Bibi, tu nu cred ca poti avea zile normale!!! Miruna, sa-ti traiasca puiul. Sa se faca mare si frumos!! Gio, tare mult as vrea si eu o fetita. Cum o vrea Dumnezeu. Carmenutza, pe 3 martie e si ziua mea (si a lui Iliescu, cred ca stii deja [bang][bang]). Deci ai un pestiuc la usa casei!! Tu ce zodie esti? Mie imi place si in Tineretului si in Herastrau. Fetele care lucreaza nu cred ca pot veni in timpul saptamanii, nu? Eu pot oricand. Propun sa fie ori 5 martie (vineri) ori 6 martie (sambata), pe la ora 14:30-15:00. Ce ziceti? Pupa Crisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

CARMENUTZA, imi pare rau daca te-a suparat cumva mesajul cu privire la femeia de la curatenie. Eu am fost sincera, sincera ... am spus ce gandesc. Adica, pentru toate fetele, eu as vrea pe cineva sa ma ajute la curatenie, dar sotul meu tot ma streseaza cu "probitatea morala" de parca la mine in casa ar fi tezaurul Romaniei (:)) si el e la rusi). In afara de asta m-a socat si o mamica de pe afara care are femeie la menaj si mi-a spus senina ca "nu s-ar strofoca daca i-ar disparea ceva din casa". Cred ca am fost eu prea dura in exprimare dar cred ca oricine isi pune problema cand ii intra un strain in casa daca. Imi pare rau daca te-am suparat. Numai bine ! Sanatate si energie ca eu una sunt fleasca.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Revin pt. ca piciul meu e intr-o alta repriza de somn. Crisa si Romana, va multumesc mult pt. gandurile bune. Nu e zi sa nu ma rog sa treaca toate problemele astea. Am zapacit-o pe Gio cu intrebarile...dar e super draguta [pup]. Intre atatea probleme am avut parte si de momente unice de tandrete intre juniorul meu si catelul familiei (e un caniche bej, mediu, de aproape 4 ani). Se facea ca piticul sedea comod in scaunul lui-masuta si papa un biscuite. Ma uit deodata la el si ce vad??? Il hranea pe cutu pe sub masa, asa smechereste, ca si cum se fereau de mine...Iar azi, tot la masuta se afla printul, iar cutu il mirosea la talpite si il gadila...ca sa nu va mai zic ca David radea in hohote!!! Si uite cum incep sa renunt la ideea de a mai da cainele. Oricum nu-mi venea sa-l dau dar a marait de cateva ori la bebe si m-am cam speriat. Mai tarziu mi-am dat seama ca de fapt vroia ca piticul sa se joace cu el. Si nu i-as lua niciodata puiului meu placerea cea mai mare...sa aiba o jucarie vie. Uitasem sa va povestesc dar mi-a reamintit Crisa cand a scris despre Bodo. Asa ca, dincolo de tusit, raguseli si probleme cu burtica mai avem si momente frumoase. Si am uitat sa va spun ca saracutul David mai e chinuit si de aparitia celui de-al doilea dintisor. Parca e mai rau ca la primul. Balute cat cuprinde si crize de plans mai ales seara, de am ajuns sa ma intreb daca ii cresc dintii doar seara ca sa nu ma lase si pe mine sa dorm [bang]... Dar sa va raspund si la discutiile recente: -mie mi-a recomandat dr. sucul de portocale de la 3 luni (desigur, in cantitate mica) pt. pofta de mancare. Din cate stiu nu se dau mai mult de 60ml de suc dintr-un singur fruct. Si cred ca depinde de copil cum il tolereaza. De aceea se da treptat. -apoi,kiwi i-am dat pt. ma saturasem eu de mar si banana...si nu ma prea omor dupa ideea de borcanele (iar David nu pare sa le placa prea tare – i-a placut unul de la Nestle cu mar si ananas). Insa din kiwi i-am dat partea fara seminte. Cam 1 ziwi amestecat cu 1 banana. -in supa-piureul de legume ii pun intotdeauna broccoli si n-am avut niciodata probleme. Acum, cu regimul asta, s-a cam terminat cu broccoli. Dar peste 2 saptamani ne revenim. -ne alaturam si noi grupului de bebelusi neiertatori care-si trag mamicile de plete...eu insa am scapat de ciupituri. Il mai apuca uneori pe taica-su de nas...ca are de de [:D]. Gata, va las.Azi am baut o cafea mare si tare si am avut o energie de speriat! Am coborat cu zel la munca de jos, la frecat podele, aspirat etc. Si v-am zapacit si pe voi cu mesajele astea interminabile. Sunt ca tiganu’. Cand nu scriu cu lunile, cand nu ma mai opresc. Va pup ALINA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ROMANA ESte perfect cum te-ai gandit, Sebi avea cam 7 luni in poze,voi trimite asta seara dupa ce Sebi doarme si ce mi-ai sugerat. PS. multumesc,este primul meu copil,l-am dorit enorm de mult chiar daca l-am "programat" si sunt foarte mandra de el. ( ca toate mamicile)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...