Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de iunie - iulie 2003 (13)


vilma

Recommended Posts

Salina, multa sanatate lui David, sper sa-i treaca repede. Nu stiu daca trebuie sa te ingrijorezi pt 37.3°. Si eu am fost cu Alex la doctor pt ca de 2 saptamini ii curge nasul si mi-a zis ca bebeii fac repede temperatura, dar ca trebuie sa-i dau medicamente doar daca depaseste 38°. Asa ca doctorul i-a depistat o rinofaringita simpla, noroc ca n-a facut complicatii la plamini sau la urechi. Duminica am fost in vizita la prieteni si au aparut niste cunostinte cu un caniche. Alex intindea miinile spre el, era in culmea fericirii si nu stiam ce-l apuca. Dupa citva timp mi-am dat seama ca probabil l-a luat drept caniche-ul doicii. Crisotexa, iti tin pumnii pentru cerclaj. Iti doresc de asemenea sa ai rezultate bune la triplu test. Pufulet, baietelul meu isi baga degetul in gura atunci cind e somn. Incepe sa suga cu spor degetelele si adoarme. Delphin, ai incercat cu TOATE tipurile de borcanele? Nu-i plac nici fructele, nici legumele, nici iaurtelele pentru bebei? Nu se poate sa nu-i placa nimic! Nicol74, eu am renuntat de muuuult timp la cercei. Da' acuma Alex e foarte atras de lantisor. L-as scoate si pe asta, insa nu pot, s-a blocat inchizatoarea si cred ca am 4 ani de cind nu l-am mai scos. Banuiesc ca o sa mi-l rupa intr-o zi "teroristul" ca prea trage de el. Idem pt ochelari, dar asta-i mai putin "cool".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Problema nu este ca nu ii place, ci NU VREA SA MANANCE!!!! Ca sa manance, orice, trebuie sa insist intai si apoi mai vedem: ori face o criza de dat din cap si plans dupa care primeste ce i-am propus ori nu vrea de loc sau daca taica'su este acasa imi spune sa-l las poate cere el, dal el nu cere niciodata de mancare,doar apa.Sambata di duminica l-am lasat sa vad ce face, daca cere si nimic. Ii auzeam matele cum ii ghioraiau si el nimic, nici nu vroia sa puna mana pe biberonul cu lapte, sa-l atinga nu sa-l duca la gura.Am insistat putin, dupa care a terminat biberonul. Dar trebuie insistat!!! Ma termina psihic! cand el nu mananca nici eu nu pot sa mananc caci culpabilizez: " copilul face foamea si eu bag in mine,nu se poate!" Doctora imi spune sa nu-mi fac probleme ca este bine copilul, pai sigur ca este bine caci in ansamblu, pe luna ia in greutate, dar cu ce pret?! I-mi zice ca nu se lasa ei, copii, sa moara de foame. Copii in general cred, caci al meu ar fii in stare! Glumesc, sper ca-si va reveni o data cu cresterea. Am pus poze in album daca vreti sa-l vedet pe nazdravanul meu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Romana ma gandeam la visul tau si la ceea ce spuneai… daca ar fi sa interpretez dupa cum spunea bunica, ceea ce ai visat ar fi cam asa: iti faci griji si ganduri multe si ai grija sa nu racesti tu sau cineva din casa. Oricum se vede ca ti-ai dorit o fetita si eu daca asa avea al 2 –le as vrea tot o fetita. Dar Dumnezeu stii ca ne da cam ce ne trebuie.[amoras] Salina as putea sa –ti spun ceva naturist pt raceala care are efect imediat si e usor de facut: 10 pic de ulei esential de lavanda + 15 pic ulei esent de eucalipt +50 ml ulei masline. Dupa ce le amesteci masezi pieptul copilului. Poti sa pui si in cadita de baie eucalipt. Eucaliptul e cel mai bun in tratarea tusei si a infectiilor respiratorii, combate inflamatiile si distruge bacteriile. Eu de ex folosesc pt Flaviu in baita cateva picaturi de menta ca sa fie mai linistit. Si se simte f bine. Pt burtia e fcoarte bun “Smecta” se asimileaza usor si face si o digestie buna Pufulet ai incercat in timpul zilei sa-I ocupi manutele cat mai mult? Flaviu mai suge cate 2 degete de la mana dreapta dar ii dau repede jucarii sau lucruri tentante. Problema nu e ca se stramba dintii, ci e un obicei greu de dezvatat. O prietena de a mea a uns degetele cu mustar lui fica-sa si a mai linistit-o.[:D] Amik eu traiesc nopti continue de agitatie cu bb-ul asta.[bang][bang][bang] Sunt atat de obisnuita cu asta incat atunci cand doarme mai bine stau treaza si ma gandesc ce se petrece…. Vreau sa te intreb cum e cu olita. Te prinzi cand s-o pui la olita sau o pui din 2 in 2 ore (asa am mai auzit) ? la Flaviu nu ma prind cand face kk pt ca nu sta o clipa si nici nu se mai screme, doar mirosul… Crisa mamaliga o faci in lapte, sper ca am inteles bine?! Am facut mamaliga obisnuita si nu-I place… sa incerc si cu lapte. Sanatate si putere.! Andra multumesc ca te-ai oferit sa cumperi carticica. Asta seara m-a sunat prietena pe care o rugasem de mult tare, de carte si-mi spune ca o cumpara ea. Daca insa ai cumparat-o tu sa-mi spui ca o iau si pe a ta.Facem o biblioteca molfaitoare…[8D] Fetelor Flaviu a facut primii 4 pasi singurel. Si-a dat drumul la mainile de care se sprijinea si a intins bratele catre mine razand. Era atat de increzator si trumfator parca…ce mai, am fost fericiti impreuna. L-am prins la timp dupa pasi; inca nu e sigur pe picioare si merge asa cu avant de parca lumea e a lui insa vad pe fetisoara sa ca increderea e importanta. Nu ne plac borcanasele de nici o culoare si am renuntat la ele. In general ii gatesc cate ceva diferit de ceea ce a mancat ieri. Se plictiseste al naibii de repede daca repet mancarea. Sper sa ma tina imaginatia. Delphinesti nostima tare. Poate e doar o perioada. noi de la dintisori facem figuratie de asta uneori. si sa vezi ce mai dansam si facem fel de fel de chestii ca sa pape.[haibat] Bine ai venit Alexandru dar pe tine care scrii cum te cheama , mami? va pup pe toti si pe toate[grup] Mihaela si [copil] Flaviu http://community.webshots.com/user/pojogao
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crisa, eu sunt fecioara ( mai atipica[alcool])...asa ca m-am pricopsit...Razvan peste si Maya rac...ma gandesc sa le cumpar un acvariu..[:D] Adi, ti-am raspuns pe privat...de ce naiba sa ma supar?[:D] Delphin..poate ne spui si adresa albumului... Salina sanatate puiului...da' chiar asa...tu de ce nu intrii mai des? Carmen si bb Maya Alexia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari pentru pasi, pojogam! De la dinti nu prea face probleme, speram doar sa semene cu taica'su un mancacios, dar el seamana cu mine, se pare! Mama mea spune ca eu asa eram, nu spun ca m-am schimbat acum prea mult, nu mananc niciodata cum si cand trebuie, sau mai bine zis ce trebuie,daca ar fii dupa mine, mi-ar place sa existe pastile cate sa inlocuiasca mancarea( ca incartile S.F.) pe care sa le i-au ca sa nu mor de foame. Nu ca as fi slaba, Doamne feri! Dar mananc neregulat si toate prostiile si va imaginati rezultatul, iar cand ma apuca foamea intradevar, mananc cu pofta dupa care vomit ca mi sa aplecat! Si ma mai plang de Sebi! Acum cand citesc ce-am scris mai sus, spun:" saracu' barbat al meu! Ce se face el cu doi?"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Astazi ne-am sarbatorit: am implinit 3 ani de casatorie! De chefuit o sa chefuim simbata, azi ne tratam doar cu cite un pahar de sampanie (dupa ce adoarme garga) si poate mai iese si altceva...desi la cit de obosita sint, tare greu ma urnesc! Apropos, la voi cum mai e (stiti voi la ce ma refer[;)]). Mihaela - bravo pentru primii pasi! Ce mai, ai baiat mare! Salina - sanatate multa lui David! Romana si Crisa - burtici cit mai sanatoase fetelor! Bibi: de ce te stresezi asa rau din cauza lui David? E un copil atit de dulce si scump, poate n-are el chef sa faca miscare acum, are timp pentru "gimnastica". Nu-ti spun eu ce sa faci, tu stii ce e mai bine pentru puiul tau, dar nu te consuma asa rau, si nu mai da exemple gen "uite cutare ce face, sau uite cutare ce zice!" Pe bune, ajuta la ceva? Tu esti o tipa tare destupata la minte, lasa copilul sa-si urmeze traiectoria lui, asa cum are el chef. Sa nu te enervezi acum si pe mine! Fetelor, cine ma invata si pe mine sa fac brinzica din lapte praf? Tare sint tentata sa-i dau gargaritzei nitica brinzica, dar habar n-am cum s-o prepar. Cu ciupitul noi nu avem probleme, in schimb cum da de freza mea, cum isi infinge minutele in ea. Si e asa de incintata de "captura" ca trage cu asa pofta de zici ca vrea sa mi-o mute din loc. Si nu va povestesc cum scrisnesc dintii mei pina ii desprind minutele! Ca tot povesteati de carticele: i-am luat si eu Alexandrei dar nu sint pentru baie, sint pentru "lectura" inainte de culcare: au 3 pagini, dintr-un material impermeabil si umplut cu nu-stiu-ce chestie tare fosnitoare. Colturile sint dintr-un plastic facute special ca sa poata fi rontaite. Garga e super incintata de carticica, de fapt e asa de incintata ca fara ea nu adoarme. De asta va spuneam ca e pentru lectura de seara, ca o invirte si-o foieste pe toate partile pina adoarme. Am inceput sa numar zilele pina vin acasa! Mai e nitelus! Am pus si ceva poze noi. Va pupacim pe toate, Alina si Alexandra http://community.webshots.com/user/allex21 PS Bun venit Delphin, pufulet si AlexandruEduard! Tot noi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Romana ti-am trimis cateva poze cu Mara. Voi incerca sa scriu si povestea nasterii Marei, dar va mai dura fiinca desi noi locuim in Baia Mare stam mai mult la Cluj sotul meu fiind detasat.La Cluj stam intr-un camin de nefamilisti si acolo nu am internet.Va scriu doar cand sunt in Baia Mare unde am internet acasa. Ama si bb Mara
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...