Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

planuri de vacanta -ajutor!


Recommended Posts

Pt vacanta de la vara, ne-am gandit sa vizitam Franta. Vom fi 4 adulti in masina (doua perechi de prieteni). Ce vreau sa va rog sa ma ajutati este sa-mi spuneti ce locuri/orase ar fi de vizitat, si ce conditii de cazare ieftine stiti - preferabil in campinguri, eventual cort, sau hoteluri/moteluri ieftine, cca 20-30 euro/zi. Vrem sa stam cateva zile la Paris, si in rest vom dormi pe unde ne apuca noaptea... Dati-mi eventual adrese sa caut pe Net, sau alte idei din partea voastra. Ce perioada este potrivita? Ne gandeam la sfarsitul lui iunie, iulie, august??? Totusi ar fi bine sa nu fie august, sa ne ferim de canicula... daca dragoste nu e, nimic nu e!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 7
  • Creat
  • Ultimul răspuns
O idee de hoteluri ieftine ar fi Formule1 http://www.hotelformule1.com/formule1/ , sint peste tot in Franta, dar cum lunile iulie-august sint pline de turisti, ar cam trebui sa rezervati din vreme (se poate rezerva on-line). Pretul depinde de hotel, se invirte in jurul la 25-30€/noapte pentru camera dubla, cu TV in camera si dusul pe coridor. Micul dejun e inclus in pret. Cit despre ce ar trebui vazut, Franta e foarte mare,si nu stiu ce preferinte aveti... o idee ar fi castelele de pe valea Loarei, si o alta Bretagne, eventual eurodisney daca tot faceti Parisul...poate mai vin si fetele cu alte idei. Cu bine, Elena
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar, hotelurile Formule1 sunt ieftine si cu conditii bune...Sa sti ca si Cote d'Azur este frumoasa, animata vara...Si puteti merge sa vizitati si Monaco, ca e aproape, aici. Puteti face Coasta de Azur cand va intoarceti spre Romania, sau cand veniti in Franta, sa incepeti cu ea...Asta daca veniti prin Italia... oana-cannes "Si maine mai este o zi..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anul trecut a trebuit sa facem o rezervare la un hotel gen Formule 1 sau Etape pentru niste prieteni. Abia-abia am gasit sa rezervam doua camere in martie pentru luna iunie! Deci atentie! Daca faceti rezervari, trebuie sa va ganditi din timp!! De la jumatatea lui iunie pana la sfarsitul lui august, e nebunie! Mai ales aici, in Sud (banuiesc...) Franta e foarte frumoasa si gasiti lucruri interesante si pentru toate gusturile, deci mie mi-e greu sa spun duceti-va in cutare sau cutare loc, fiindca totul e frumos! In schimb, daca ajungeti pe Coasta de Azur, pe care o cunosc si eu foarte bine (ca Oana...), pot sa va dau cateva sugestii, daca vreti. Cu bine, Lulu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cam asa planuim si noi... sa mergem pe drumul direct, scurt, Pitesti-Paris, iar la intoarcere sa trecem pe Coasta de Azur, neaparat pe la Venezia (de cand am fost acolo prima data, am facut un 'legamant', ca orice plimbare sa incercam sa ne intoarcem - tot asa cum speram sa ne intoarcem la Roma, insa deocamdata e prea departe de ruta. Asa ca sigur ca sugestiile legate de Coasta de Azur sunt binevenite. Din pacate, pt ca vom face drumul cu masina, nu pot face nici un fel de pronostic despre unde si in ce zi vom fi, asa ca rezervarea locurilor la hotel cade din start - ramane, probabil, varianta sa dormim in camping, la cort... Stiti cumva daca in Franta se pot inchiria rulote (casa mobile le zicea in Italia) pe doar 1 noapte??? Cateva nume de campinguri? Multumimiri, daca dragoste nu e, nimic nu e!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Despre hotelurile Formula 1 si eu cred ca sunt cea mai ieftina si convenabila solutie. Conditiile sunt bune atata tot ca e baia pe coridor dar e f.curata. Aceesul in hotel si in camera se face pe baza de cod,il primesti pe net cand faci rezervarea(noi ne-am cazat noaptea si nu era nimeni la receptie) In leg.cu rezervarea, noi am facut-o pe net cu o zi inainte(in luna iunie) si nu a fost problema. Ne-am ferit sa rezervam in Paris pt.ca in zona parisiana exista 95 de hot.F1 si ne-am temut ca nu o sa-l gasim pe al nostru asa ca am preferat sa rezervam in Orleans. Pt.ca spui ca nu veti sti exact unde si pe cand veti ajunge, puteti sa adoptati si solutia cautarii pe loc dar e cam riscanta si va ia ceva timp. Noi am cautat cateva ore in sud un hotel(la pret convenabil) si am gasit destul de greu la 32euro camera. La fel s-a intamplat si in NE(din Paris ne-am indreptat catre Luxembourg) unde ne-a luat ceva timp sa gasim un hotel la 34euro. Referitor la perioada eu iti sugerez iunie pt.ca e ziua cea mai lunga. Ca si obiective turistice va recomand sa nu ratati cumva in Paris turnul(9 euro) sau croaziera pe Seine(8 euro) dar eu personal ma declar indragostita de Coasta de Azur(Nice,Cannes,Monaco etc) unde m-as intoarce si maine daca s-ar putea. Am vazut ca sunt pe aici fete care traiesc pe coasta, poate ne povestesc si noua ceva de pe acolo. Si pt.ca mergeti cu masina, sa nu uitati de aspectul financiar si sa tineti cont ca Franta e cam scumpa. Asadar sa luati in calculele voastre combustibilul,taxele de autostrada(care o sa va zapaceasca de tot) si mai ales mancarea. Vacanta placuta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fiind vorba de taxele de autostrada in Frata, e adevarat ca te usuca la buzunar. Daca nu va preseaza timpul, puteti folosi drumurile nationale. Avantajul, pe langa financiar, e ca va puteti opri unde vreti si cand vreti, faceti poze, treceti prin sate, cumparati paine de la "boulangerie du village", cunoasteti Franta mai bine decat daca ati vedea-o cu 130 la ora din goana masinii. Iti ia timp mai mult, dar merita. Nu cunosc prea bine restul Frantei, dar in ceea ce priveste Coasta de Azur... atentie, e o capcana! Se zice ca odata venit, nu mai vrei sa pleci, iar daca pleci, vrei sa revii cat mai repede! ;-) Eu sunt indragostita de Nice (foarte colorat, "pestrit"). Cannes, desi e orasul meu, nu-mi place foarte tare (mai mult snobism). Monaco l-am vazut doar din mersul masinii (am facut circuitul de Formula 1). Nu mi-a placut. Am mers doar sa vizitam gradina exotica cand au fost zilele patrimoniului si intrarea era gratuita (noi suntem 5, deci ar fi fost exagerat de scump). Daca aveti timp, o multime de locuri demne de a fi vizitate nu departe (cativa km de Nice): Saint Paul de Vence (orasul artistilor), Vallauris (orasul lui Picasso), Le Col de Vence cu intoarcere prin Les Gorges du Loup (o ora si ceva de masina,un circuit pe drum de munte, iar de sus vezi Mediterana... in plus nu costa nimic, doar benzina!... Te dai jos din masina, te plimbi, faci poze... Faceti rost de o harta a regiunii, ca daca vreti sugestii, am o gramada! Dar depinde si de ce va place voua!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...