Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Concediu in Slovenia, Croatia?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 7
  • Creat
  • Ultimul răspuns
despre Slovenia nu stiu, dar se zice ca e mai frumoasa decat Croatia, pe care am vizitat-o in cateva randuri si pe care ti-o recomand calduros. eu am fost in Zagreb, pe coasta Adriaticii, insula Brioni...sunt multe de vazut...peisajul este absolut superb, arhitectura oraselor imprumuta mult din stilul imperial, oamenii sunt occidentali suta la suta in comportament si profesionalism. [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daaaaaa!!!!!! De o mie de ori da pentru Slovenia!!!! Nu am vizitat Croatia, deci nu am termen de comparatie. In 2000 am facut o excursie de 3 zile cu autocarul din Budapesta, prin Slovenia, pana la marea Adriatica. Slovenia nu este o tara mare, poate cat 2-3 judete din Romania, dar are orasele mici foarte curate, cochete de-a dreptul, iar de peisaje nu mai vorbesc. In Liubljana (nu stiu daca am scris corect) am vizitat un castel vechi, am urcat intr-un turn de unde am avut o priveliste de vis a orasului. In plus se vedeau si Alpii inzapeziti (era in Aprilie). Noi am dormit o noapte la Bled, hotelul era pe malul unui lac, peisajul era de basm! Am cumparat o multime de vederi cu peisaje din Slovenia si pot sa iti scanez cateva ca sa ai idee cam cum arata aceasta tarisoara (daca te intereseaza). populatia tarii este de aproape 3 mil. locuitori, iar capitala Liubljana are in jur de 300.000. Nu am vazut blocuri ca in R, ci f. multe case cu 1-2 nivele, cu multa verdeata in jur si fara gard imprejmuitor. Singurul lucru pe care il regret este ca am ajuns la pestera Postojna (renumita in toata lumea) si nu am putut s-o vizitez, din motive obiective. Vizitarea pesterii dureaza cam 1 ora si 30min, din care am inteles ca vreo ora numai cu un trenulet special. Am vazut cateva imagini si mi s-a parut extraordinara aceasta pestera. In 2000 salariul mediu pe economie era de 1000$/luna si preturile erau destul de piperate. Sper ca nu m-am intins prea mult cu descrierea, dar mie mi-a placut foarte mult aceasta tara. Am si cativa prieteni sloveni si sunt oameni absolut deosebiti. Depinde de fiecare ce vrea sa viziteze. Daca vrei o plaja cu nisip fin, ape albastre ca in Bahamas atunci nu-ti recomand Slovenia, dar daca vrei sa vezi peisaje deosebite atunci viziteaz-o fara nici o rezerva. Numai bine, Carolyne
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si Muntenegru e demn de luat in consideratie, e absolut superb, numai ca drumul e cam greu (bun din punct de vedere tehnic, dar plin de curbe). Noi am fost vara trecuta si am ramas incantati de peisaje. Daca te intereseaza pot sa pun cateva poze cu plaje si stanci... Carmen si bb Matei Gabriel http://community.webshots.com/user/carmen77102
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am fost in Muntenegru in urma cu 3 ani si a fost superb. Sunt multe statiuni, pentru toate buzunarele. Noi am locuit intr-o pensiune unde aveam acces la bucatarie, dar am folosit-o destul de putin pentru ca existau multe terase cu mancare foarte buna. Fiica-mea avea atunci 3 ani si ne-am descurcat foarte bine. Asa cum spunea si Carmen drumul este ceva mai lung si greu, dar este extraordinar. Am deschis si eu, candva un subiect legat de aceasta vacanta, dar nu stiu daca mai exista.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...