Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

triplu test de sarcina


Recommended Posts

sunt insarcinata in saptama 20 si, in urma cu 2 saptamani am primit rezultatul triplului test: AFP scazut - test pozitiv, risc crescut de trisomia 21. Riscul era de 1/240 fata de 1/700 cat este pentru o femeie de varsta mea (29 ani). Dupa ce am refacut testele (si am avut rezultate din ce in ce mai proaste, dar indoielnice) si dupa ce am trecut prin chinurile iadului am decis sa fac amniocenteza. Acum astept rezultatul si sunt pe cale sa o iau razna. Sper ca o sa fie ok, mai ales ca este stiut ca acest test are o rata mare de fals pozitiv. Am cautat mult date despre acest test, AFP si experiente similare, insa din pacate nu am gasit foarte multe. Cred ca este important pentru cele care nu au trecut prin asta sa poata obtine mai multe date de la cele care au avut ghinionul unui raspuns pozitiv. Mi-ar ajuta sa aflu istoriile voastre night_elm
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2
  • Creat
  • Ultimul răspuns
night elm, eu zic sa stai linistita. chiar tu ai spus ca testul are o rata mare de fals pozitiv. am mai auzit de multe cazuri in care a iesit pozitiv la triplul test si care au ales sa nici nu faca amnio si totul a fost ok pina la urma. e adevart ca e foarte stresant dar incearca sa gindesi pozitiv si totul va fi bine. frustrarea mea cea mai mare e ca testele se fac asa de tirziu si ca dureaza asa de mult. stiu ca dureaza trei sapt pina primesti rezultatul de la amnio si nu e usoara asteptarea. eu am peste 35 de ani si riscul de neural tube defects la bebe e mult mai mare datorita virstei. inteleg perfect prin ce treci dar, pleaseeee, pt bebe, incearca sa nu te gindesti si o sa vezi ca va fi bine. ma rog pentru tine si pentru toate mamicile care asteapta rezultate la teste sa fie bune si bebeii sa fie ok. Lorelai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

au trecut cele doua saptamani insa tot nu am rezultatele. Am sunat la Genetic Lab (cei care imi fac analliza de cariotip) dar se pare ca ii deranjasem: au zis ca nu sunt gata inca si poate saptamana viitoare. servicii de rahat , oameni de rahat, laborator de rahat. o dovada in plus a neseriozitatii si lipsei de profesionalism de care au dat dovada in repetate randuri pana acum. night_elm@yahoo.com
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...