Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Intoarcerea acasa: cit costa un trai decent in RO?


Recommended Posts

In prezent locuiesc in strainatate, dar imi e un dor infernal de tara mea (in titlul mesajului am fost obligat sa ii prescurtez numele). Sotia mea nu e deosebit de incintata de ideea intoarcerii acasa, asa ca incerc sa ma lamuresc si sa o lamuresc macar cam ce fel de trai ne-ar putea astepta sub aspectul material. Eu sint programator si se pare ca as putea sa cistig 800-1000 USD pe luna. Ea a facut chimie alimentara si in tara si in strainatate si acum lucreaza in cercetare-dezvoltare in domeniu. Spre deosebire de mine, insa, cred ca ar fi in stare si sa lucreze cu oameni (a si lucrat de fapt), adica sa fie sefa. Presupun ca ar mai putea cistiga si ea citeva sute de dolari. Intrebarea mea este: citi bani iti trebuie pentru a trai decent in Romania (mai precis in Bucuresti) ? Nu includeti in suma respectiva chiria, fiindca ne putem lua un apartament cu ce am economisit. Avem un copil de 3 ani si s-ar putea sa mai avem unul sau chiar doi. Acum probabil ca trebuie sa definesc mai precis ce inteleg prin trai decent: Sa pot cumpara mincare fara sa fiu deosebit de atent la pret, dar nu tin sa maninc somon sau Roquefort (sau nu zilnic, in orice caz). Dupa haine nu ma omor, am si o meserie cu cerinte minime de tinuta vestimentara. Sotia mea iubeste hainele, dar este cumpatata din fire, nu am avut niciodata grija ca face gaura in buget, nici cu hainele si nici cu altceva. Distractiile mele preferate nu sint foarte costisitoare: cartile de literatura par inca accesibile in Romania; nici teatrele nu sint prea scumpe; iar intrarea in parc e, din cite stiu, gratis (poate insa sa te coste sa ajungi acolo). In afara de asta, imi place sa merg sa inot in lacuri, Snagovul fiind fixatia mea, desi nici Teiul nu imi displace. Cind stateam in Regie, mai inotam si in Lacul Morii (sau Cringasi? nu stiu sigur cum ii zice), iar in perioada de legalitate, si in Dimbovita. In vara lui 1987, cind i s-a dat drumul, era curata, dar in 1990, cind a redevenit posibil sa inoti in ea fara sa te exmatriculeze, se mai colmatase. Asta-vara, intrarea la Snagov Parc nu era scumpa, probabil mai mult costind benzina pina acolo. Alta distractie, nici ea nu foarte scumpa, e sa merg pe munte. Si asta se reduce aproximativ la costul transportului. Sigur ca si la Snagov, si la munte poti sa mergi si la restaurant, dar sa zicem ca pot sa imi iau mincare-n traista, desi e mai comod sa mergi la locanta. Am fost ultima oara la mare in 2002, la Neptun, si cred ca am lasat vreo 400-500 USD (2 persoane) intr-o saptamina, fara sa facem nimic deosebit. Nu e superincurajator, dar nici rau din cale-afara. Cit costa sa asiguri un trai decent unui copil in Romania, nu stiu. Si aici as vrea sa aflu diverse pareri. Nu stiu daca vom avea sau nu bunici dispusi sa stea cu el, dar sa presupunem ca nu. Mi-as dori sa faca sport, nu de performanta, ci cit sa fie sanatos. Un sport care imi place si mie cit de cit si despre care stiu sigur ca e scump e schiul (din nou, nu stiu cit de scump anume; parintii mei locuind in Ploiesti, e complet fezabil sa plec dimineata de la ei la Predeal, sa schiez pina seara si sa ma intorc, nemaitrebuind sa platesc cine stie cit la hotel). Nu vreau sa imi tratez copilul ca pe o beizadea, chiar daca pare sa fie la moda (de fapt, moda asta e veche). Pur si simplu, nu cred ca a ii da tot ce isi doreste si e de vinzare e o idee buna, chiar daca iti permiti. E adevarat insa ca, atunci cind ai de unde, exista tentatia sa ii oferi ce vrea ca sa nu te mai siciie – am avut experienta asta. Alte cheltuieli semnificative pot fi cu masina (sper ca una singura, pe care o am deja) – sau mai exact cu benzina. Dar cit anume circuli depinde de distanta dintre reperele importante: locuinta, serviciu, gradinita, scoala. Mie personal imi place sa merg cu bicicleta sau pe jos, dar a merge cu bicicleta pare periculos in Bucuresti (si cred ca e interzis pe unele artere; ce contrast cu multe tari dezvoltate, unde circulatia cu bicicleta e incurajata, nu interzisa; urasc stilul asta boieros al romanilor – multora, chiar dintre cei sarantoci, li se pare de neconceput sa mearga cu bicicleta; in alte parti nici profesorii universitari nu par sa considere sub demnitatea lor sa faca asta). Sotia mea s-a obisnuit insa sa mearga cu masina si nu indraznesc sa ii sugerez sa o schimbe pe RATB. E drept ca depinde si de traseul concret pe care trebuie sa il parcurgi. Din cite am aflat de la un prieten avut, in prezent gasesti asistenta medicala de calitate in Romania – daca platesti destul. Dar sigur ca asta variaza foarte tare in functie de ce probleme de sanatate ai, asa ca a intreba cit costa asta in general pare fara sens. Asta e un capitol la care sigur va fi mai rau in Romania. Va multumesc pentru orice comentarii Nemo
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 129
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Draga Nemo, Din pacate nu stiu sa raspund la intrebarea ta si sper sa nu te superi ca raspunsul meu e un pic pe langa subiect. Ceea ce voiam sa-ti spun este sa va ganditi bine inainte de a lua o decizie finala, nu doar la aspectele financiare ci si la alte aspecte ale re-integrarii. Nu ma intelege gresit, nu vreau sa te descurajez sau sa denigrez Romania in vreun fel. Cred ca ar fi extraordinar daca v-ati putea intoarce si v-ar fi bine si, cine stie, poate cu pasi mici ati putea si ajuta pe ici pe colo in virtutea experientei voastre de prin alte tari. Nu stiu de cat timp sunteti plecati si in ce fel(uri) ati venit in contact si v-ati integrat in societatea in care traiti acum (care iar nu stiu care este, dar poate asta nu conteaza atat de mult). Am auzit de oameni care au trait o vreme in strainatate, s-au intors, si le-a fost bine. Dar stiu si multe alte cazuri de oameni care au plecat, au trait departe de tara cu dor de Romania in suflet, si-au creat o imagine idealizata despre viata in Romania - sau poate doar amintirile reale ale vietii lor acolo, dar intre timp se mai schimbase si Romania si, mai ales, fara sa-si dea seama, se schimbasera ei - s-au intors si nu au reusit sa se re-adapteze, si au vrut sa plece iar - unii chiar au plecat, altii nu au mai putut. Imi dau seama tocmai prin intrebarea pe care ai lansat-o pe forum ca vrei sa-ti faci o impresie cat mai realista despre ce te asteapta in Romania, ceea ce e foarte bine, dar gandeste-te si la celelalte aspecte, nu doar cel financiar (probabil o faci deja). Mai ales daca esti plecat de mai multa vreme s-ar putea sa te fi obisnuit mai mult decat iti dai seama acum cu un anumit stil de viata, cu un anumit comportament/anumite reactii ale oamenilor din jurul tau, cu un anumit stil de lucru. S-ar putea sa-ti fie greu sa te re-adaptezi la atmosfera de la locul de munca din Romania (nu spun asta cu subintelesuri - nu vreau sa spun ca in Romania nu exista profesionalism si in alte locuri da, spun doar ca sunt diferente in stilul de abordare a problemelor, nu neaparat mai rau, doar diferit..), s-ar putea sa gasesti o mentalitate diferita a oamenilor, o structura diferita a relatiilor sociale, sau sa reactionezi tu diferit in diverse situatii si aceste noi reactii sa nu fie acceptabile pentru cineva din Romania. De asemenea nu stiu daca ti-ai pastrat prieteni in Romania, si chiar daca da, gandeste-te la posibilitatea ca relatiile voastre sa se schimbe atunci cand voi reveniti in tara (poate nu, sa dea Dumnezeu, dar exista si posibilitatea asta). Ganditi-va bine la toate aceste posibile situatii, discuta-le cu sotia ta, cu atat mai mult cu cat ea este reticenta, eventual faceti-va un plan dinainte cum veti reactiona daca sunteti pusi in anumite situatii. Ia-o doar ca pe o sugestie. In orice caz, eu va doresc numai bine si mult succes orice decizie veti lua! Lai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Nemo, noi locuim in romania,si avem un trai decent, avem un venit de 1000$/luna, in acesti bani insa este inclusa asigurarea suplimentara(10 mil/luna )pe care o luam pana implineste copilul 2 ani(acum are 1 an). Eu zic ca aceasta suma de bani itzi asigura un trai decent in romania, mai ales daca ai o locuinta. Cat despre copil...nu stiu ce sa zic, socrii mei sunt in usa si ne trimit de toate pt el, mai putin scutece si mancarea de zi cu zi care nu mi se par a fi atat de costisitoare. Masina da ...este cam scumpa de intretinut,benzina cam 4 mil pe luna ..apoi mai vin reparatii din cand in cand.. Va doresc succes si un trai cat mai bun in ro, insa am si eu o intrebare: in ce tara sunteti si de ce vreti sa veniti?doar de dorul de tara?noi am vrea tare mult sa mergem in strainatate si nu stiu cum ar fi,poate dor de tara,dar daca o ducem bine acolo nu cred ca revenim foarte curand. Dana&bb Andy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa te mai gandesti pentru ca daca sotia ta este reticenta atunci cu ce ai sa gasesti in RO nu vei mai avea liniste in casa. Ea va fi mereu nemultumita de diverse lucruri, va face comparatie tot timpul cu ce aveati in strainatate, va spune ca oamenii sunt altfel fata de cei din strainatate etc. Iar daca se mai aplica si "barbatul e capul familiei dar femeia e gatul" cred ca nu o sa stati mult in RO si veti reveni in strainatate. Si pentru ce atat efort doar de dragul de a stii cum e viata in RO? Poti face asta luandu-ti o vacanta de o luna de zile si traind in RO si apoi iti va fi de ajuns sa te decizi. La capitolul copil e foarte greu in RO: crese, gradinite, scoli private sunt cam scumputze; medicamentele la fel(o sa vezi ca ai reteta compensata de la Dr. dar la farmacie le cumperi cu banii jos); rechizite, fondul clasei, serbari, cadou educatoare etc. pic cu pic se strange si vezi ca nu iti mai permiti sa mergi la un film la Mall. Hainutele de copii sunt cu pretul din strainatate dar raportat la sal din RO cam mari(Magazinul "Z", Crido Kids, Tommy etc). Si totusi trecand peste toate astea si admitand ca va descurcati mult peste medie veti fi macinati pic cu pic de aglomeratia urbana(un exemplu sunt masinile de pe traseul Romana-Unirii intre orele 17-18.30), de cozile de la bancomate cand ai de scos salariul, de aglomeratia din autobuze si de faptul ca se fura ca in codru prin autobuze, de mizeria de pe strada si de la metro, de drumurile noastre pline de gropi, chiar si drumul Buc-Ploiesti e degradat, de impolitetea si graba oamenilor care te reped daca insisti un pic sau faci o observatie decenta etc. Acum nu ma intelege gresit. Si eu si totul meu ne vom intoarce in RO dar trebuie sa fiti convinsi ca veti accepta nivelul de trai si sa fiti impacati cu asta. Caci daca veti regreta atunci nu are sens sa plecati. Va urez sa luati decizia cea mai buna. Mamica lui Raducu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa te gandesti mai bine inainte de a lua o decizie definitiva si afirm asta fara sa ma gandesc efectiv la partea financiara ci la faptul ca va trebui sa te readaptezi la traiul de zi cu zi de aici. nu stiu cum sa ma exprim mai bine, dar cred ca ar trebui sa veniti intai o luna in Bucuresti si apoi sa te hotarasti dc vrei sau nu sa te stabilesti definitiv!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ey cred ca pentru un trai decent in Ro este necesara o suma de 1500-2000$ (venitul familiei). Eu cu aproape 1000$ (venitul familiei) intind banii de la un salariu la altul. Mancarea este ingrozitor de scumpa! Nu uita de cheltuielile lunare pe care nu ai cum sa nu le faci(2 pana la 2,5 mil intretinerea, 700.000-800.000 energia electrica, 500.000 telefonul fix, 500.000 mobilul, 200.000 cablu tv, 1.000.000 lei sau chiar mai mult gradinita (daca e particulara poti ajunge si la 200-300$ )). Benzina e aproape 25.000 lei/l. Masina va trebui reparata mai mereu datorita craterelor din sosele. Din cand in cand mai trebuie sa te si imbraci. O pereche de pantofi buni te costa in jur de 2 milioane, un costum in jur de 3.000.000 lei. Nici serviciu nu iti gasesti asa de usor. Trebuie sa ai noroc sa gesesti un serviciu de 800-1000$. Forte multi angajatori prefera studentii care muncesc mult pe bani mai putini. Trebuie sa ai o mare disponibilitate pentru a sta peste program. Mai gandeste-te inainte de a lua o decizie pe care s-ar putea ca mai tarziu sa o regreti. Aurora P.S. Statul te "ajuta" cu 210.000 lei lunar=alocatia copilului.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Subscriu la cele spuse mai sus, referitor la intorsul acasa si reacomodarea. Daca sotia ta nu este 100% convinsa ... o sa fie complicat. Noi am fost amandoi convinsi, muream de dor si ne-am intors. Dupa 6 luni nu stiam cum sa fugim mai repede, faptul ca am nascut in tara primul copil a pus capac la toate, desi am avut parte de o dr. extraordinara. Iar in ce privesc banii, la fel: mancarea e la fel de scumpa ca In Germania, scutecele si ce mai tb sa copil la fel, ba unele chiar mai scumpe, pt ca sunt aduse de aici si se mai adauga taxe vamale, comisioane, transport. Idem electrice, electronice... de fapt tot ce nu e romanesc (si ce mai e bun facut in Ro??)e mai scump decat aici. Subscriu la recomandarea de a petrece un concediu in tara, sunt aproape sigura ca o sa va "vindecati". In ce priveste asistenta medicala, citeste doar povestile de aici de pe site, si astea sunt doar cateva, insa spitalele din tara sunt pline de astfel de cazuri. Daca ma apuca vreodata dorul de casa ma gandesc cam cum ar zace vreun copil de-al meu pe un pat de spital in timp ce noi ne umilim dand spaga ca sa i se faca analizele necesare, tratamentul corespunzator s.a.m.d. Si chiar daca medicii au vointa dar daca nu au cu ce? Am nascut al doilea copil aici si pot sa spun ca al meu sot, dupa cate a tras la prima nastere si cate colturi de oras a batut ca sa gaseasca medicamente si tot ce era necesar, acuma nu-i venea sa creada ca il chemam seara la mine sa mancam cina impreuna ca era atat de multa mancare si atat de buna incat mi-era mila sa-i fac vant la cos. Ma intreba "chiar nu ai nevoie de nimic???" Hai ca ma opresc, nu asta a fost intrebarea ta dar ca sa fiu eu sigura ca am incercat macar... Sanatate si va urez mult noroc si sa luati decizia potrivita! Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nemo, sa stii ca preturile sunt aproximativ egale cu cele din strainatate. Asa ca inchipuie-te ca traiesti cu acesti 1000-1500 USD in alta tara. (singura diferenta: nu platesti chiria, care in alte parti e semnificativa). Sigur ca iti ajung banii, dar doar pt un trai "decent", cum bine ai zis, fara sa-ti poti permite sa pui deoparte prea mult. Nu crezi ca o sa fiti frustrati cand veti munci "zi lumina" (si stiu la ce ma refer; majoritatea au impresia ca pentru un salariu de 1000 USD trebuie sa lucrezi 20/24 ore pe zi); timp de copil cu greu veti avea, si in plus sa nu puteti nici sa progresati in timp (o casa, o masina mai buna, etc)? Nu veti face mereu comparatia intre aici si acolo? Diferentele sunt mari....crede-ma.... Adina+BB38W
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

asa-i , mai bine stai acolo. Eu sunt in piata de computere -hard&soft si intr-adevar marea majoritate angajeaza studenti care sunt dispusi sa munceasca 12 ore pe zi pt 300$ inclusiv simbata. Si crede-ma sunt destule capete sclipitoare, nu mediocritati. Asa ca nu prea vad ce angajator ar oferi de buna voie 800-1000$. Acum ramine sa pui si tu in balanta : - ori stai acolo, traiesti bine, ai timp si pt tine si pt familie, platesti asigurari si statul nu te scuipa-n ochi cind te imbolnavesti - ori vii in romania, cistigi 500-600$ maxim / familie, muncesti peste program, respiri un aer infect, daca ai nevoie vreodata de internare in spital (fie si pentru sotia ta cind o sa nasca) pina nu scoti din buzunar la fiecare vizita nu te ia nimeni in seama. Daca tu consideri ca merita sa suferi doar pt ca "mi-e dor de Romania" , atunci iti doresc ca "dorul" asta sa-ti fie cel mai mare necaz pe care l-ai avut vreodata acolo. Stii tu vorba aia "ai grija ce-ti doresti pt ca s-ar putea ca dorinta sa ti se implineasca" Simona & BB Eugen http://community.webshots.com/user/simonabb
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi avem o familie destul de asemanatoare cu a ta: copil de un an jumate, al doilea pe drum, sotul e programator, salariul lui se incadreaza in marja data de tine, suntem amatori de schi, dar stam la bunica mea la Sinaia, la mare noi mergem la 2 Mai, stam in gazda, e mai comod asa, din cauza copilului si a cainelui. Avem apartament, aproape am terminat ratele la masina, rata respectiva insemnand tot venitul meu. Deci pana luna aceasta noi traiam cu 800$ si ne descurcam. Asta cu mancarica buna, uneori si somon [^], cate o bere in oras cu prietenii, un film, un teatru, un concert, nu la fel de des ca inainte de a avea copilul dar asta e. Hainute nu multe dar bunute. Noi deocamdata avem mai mult cheltuieli medicale decat cu educatia copilului. Avem o tanti jumate bona jumate menajera care vine cateva ore pe zi. Ne mai permitem un "lux": avem internet prin cablu acasa [cool] Despre slujba, tu iti vei gasi relativ usor (daca esti bun in meserie si ai si ceva experienta), depinde si ce "pretentii" ai. Sotul meu si-a schimbat-o de curand, si a cautat cam 6 luni, pentru ca apoi sa aiba 3 oferte in aceeasi saptamana, dar el cauta un servici unde sa se simta bine, sa nu fie obligat sa mearga la costum (ca dincolo), etc. A, si asta cu stat peste program nu prea serveste, decat asa, cu totul exceptional. Daca esti dispus sa stai muuult timp la servici, iti poti gasi un job unde in 2-3 ani poti castiga 2000$. Despre sotia ta nu prea stiu ce sa spun, isi va gasi si ea, dar ceva mai greu si nu la fel de bine platit, cel putin pentru inceput. In rest, cum e viata in Bucuresti? Familie, prieteni buni, mizerie, drumuri proaste...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...