Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Intoarcerea acasa: cit costa un trai decent in RO?


Recommended Posts

Am uitat sa precizez un lucru foarte important. In Romania (dupa cum probabil bine stiti) se practica sistemul: "Suma de bani din cartea de munca nu corespunde cu cea luata in mana". Concret: salariul "pe bune" e de 500$ si in cartea de munca este trecut salariul minim pe economie(in jur de 2.300.000 lei). Vrei sa faci card de credit? Nu se poate decat pe suma trecuta pe cartea de munca. Vrei sa faci credit ipotecar? Nu se poate ca suma trecuta in cartea de munca e prea mica si banca nu-ti acirda creditul. Vrei masina? Nu se poate ca cine iti face leasing pe 2.300.000 lei? Ca sa nu mai vorbim de pensie. Ceea ce inseamna ca e obligatoriu (daca vrei sa ai batraneti linistite) sa faci o asigurare pentru pensie. Aurora
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 129
  • Creat
  • Ultimul răspuns
subscriu si eu la cele spuse de Julie.fiecare intelege altceva prin trai decent.si daca unii se multumesc putin,poate ca asa au fost crescuti si la randul lor au devenit chibzuiti.eu am 8 milioane.salariul peste medie o sa spuneti.dar am un copil,mama,tata de intretinut.si va spun ca nu este foarte simplu.concret:intretinre 2 camere 3 persoane.luna de iarna.3.000.000.rata banca.2.000.000.telefon fix400.000.lumina.500.000.impozit casa.500.000 gradinita copil.de stat.2.500.000.dupa cum se observa,cheltuielile depasesc venituri.mama pensie 1.400.000.tatal.ajutat doar cu mancare.si ganditi-va ca trebuie sa platesc si abonamentRATB+metrou:400.000/lunar.cablu lunar:200.000.sa nu mai punem la socoteala,haine+incaltaminte copil,vitamine,duciuri si fructe din cand in cand.plus medicamente mama.mancare 4 persoane.si vad ca nimeni nu a discutat despre cat te costa o vizita la stomatolog.s-a vehiculat ideea abonamentului la un centru performant.medical.corect. imi plateste firma un abonament anual si pentru copil.dar retele cine credeti ca le plateste?parerea mea este ca poti sa traiesti cu 1000 $/luna.dar in conditiile in care nu ai rate la banci.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by OtiliaLia Ok, scuze daca am blamat pe careva, nu dadeam lectii de viata, ci exemple din experienta personala. Iar ultima data am fost cu preitenii si cortul cand eu aveam deja 34 de ani ! (tot experienta personala) Si ca sa revin la tine, 15.000 euro mi se pare iarasi exagerat. Anul trecut in sept la blocul meu s-au vandut 3 apartamente: 2 camere 2 bucati cu 16-17.000 dolari fiecare si 3 camere 1 bucata cu 22.000 dolari. (asa mi s-au spus preturile, si nu cred ca aveau motive sa minta). 15.000 euro pt o garsoniera ! VALEUUUUU ! Ce-ar fi sa facem un top al preturilor la locuinte in diferite zone ale tarii. Tare-s curioasa. Si cred ca l-ar ajuta pe Nemo. Lia-S
E bine ca au mai scris si alte fete din alte parti din Romania despre preturile apartamentelor, poate asa se mai lamuresc lucrurile. Lia-S, fara suparare, nu crezi totusi ca ar fi bine sa te informezi din surse mai demne de incredere inainte de a mai comenta situatia din Romania? Crede-ma ca nu este in intentia mea sa te "atac" in vreun fel, dar daca tot discutam, este de dorit sa plecam de la o baza reala, altfel o facem degeaba... Daca realitatile din Romania nu iti sunt familiare, poate ca ar fi mai corect sa intrebi, in loc sa afirmi. Despre problema cortului nu mai vreau sa reiau discutia - am mai spus-o, nu toti avem aceleasi pretentii de la viata, ba nici nu suntem indreptatiti uneori sa le avem. Cit despre "purtatul crucii", eu una nu ma simt datoare sa port nici o cruce, cine se simte dator sa pofteasca!!! Si nu cred ca cei care au hotarit sa emigreze, indiferent din ce motive, datoreaza vreo explicatie cuiva. Chestia cu "fuga de raspundere", nu va suparati, mi se pare pur si simplu puerila, si cei care traiesc in Romania probabil ca stiu de ce. Pentru ca tu, simplu cetatean, nu poti sa faci ABSOLUT nimic in fata infernalei masinarii care guverneaza aceasta tara. Esti in fiecare zi umilit prin diverse mijloace, de la indiferenta functionarilor si pina la necesitatea "goanei" dupa hrana pentru tine si copiii tai, si nu poti schimba ABSOLUT nimic, pentru ca nu ai nici un cuvint de spus. Iar atunci cind ai (vezi alegeri democratice), se gasesc intotdeauna destui carora sa le convina din interes, ignoranta sau indiferenta, starea de fapt actuala, si sa iti mai puna o data pumnul in gura. Scuze pentru devierea de la subiect. Numai bine, Catalina. This is the first day of the rest of my life!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by cataghe
quote:
Originally posted by OtiliaLia Ok, scuze daca am blamat pe careva, nu dadeam lectii de viata, ci exemple din experienta personala. Iar ultima data am fost cu preitenii si cortul cand eu aveam deja 34 de ani ! (tot experienta personala) Si ca sa revin la tine, 15.000 euro mi se pare iarasi exagerat. Anul trecut in sept la blocul meu s-au vandut 3 apartamente: 2 camere 2 bucati cu 16-17.000 dolari fiecare si 3 camere 1 bucata cu 22.000 dolari. (asa mi s-au spus preturile, si nu cred ca aveau motive sa minta). 15.000 euro pt o garsoniera ! VALEUUUUU ! Ce-ar fi sa facem un top al preturilor la locuinte in diferite zone ale tarii. Tare-s curioasa. Si cred ca l-ar ajuta pe Nemo. Lia-S
E bine ca au mai scris si alte fete din alte parti din Romania despre preturile apartamentelor, poate asa se mai lamuresc lucrurile. Lia-S, fara suparare, nu crezi totusi ca ar fi bine sa te informezi din surse mai demne de incredere inainte de a mai comenta situatia din Romania? Crede-ma ca nu este in intentia mea sa te "atac" in vreun fel, dar daca tot discutam, este de dorit sa plecam de la o baza reala, altfel o facem degeaba... Daca realitatile din Romania nu iti sunt familiare, poate ca ar fi mai corect sa intrebi, in loc sa afirmi. Despre problema cortului nu mai vreau sa reiau discutia - am mai spus-o, nu toti avem aceleasi pretentii de la viata, ba nici nu suntem indreptatiti uneori sa le avem.
Scuze, daca am fost informata gresit, dar cea care a vandut (si care mi-e prietena printre altele) mi-a facut intai oferta mie, si pe mine nu ma interesa deloc, si mi-a cerut aceeasi suma (vorbesc de unul din ap de 2 camere). Despre celelalte doua habar n-am cat de reale sunt valorile, dar de unul din ele pot baga mana in foc ca asta a fost pretul ! Si e drept, eu n-am avut pretentii luxoase de la viata niciodata, nu ma incanta nici luxul, nici restaurantele. Prefer o carte buna sau o sueta acasa, un chefulet organizat sau spontan cu prietenii, dar nu la localuri. Sincer nu pot pricepe de ce va suparati pe mine in halul asta. Iar faptul ca nu locuiesc decat cateva luni pe an in Romania, nu cred ca are importanta asa mare. Lia-S
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

OtiliaLia, nu s-a suparat nimeni pe tine. Sa stii insa ca lista cu cheltuielile date de Tata lu Toma este foarte realista, noi le avem asemanatoare (la partea cu cheltuielie masinii nu ma bag, pentru ca nu am masina). Traiesti aproape decent! Cand este vorba sa mai faci un concediu...deja faci slalomuri. Iar la capitolul confort spiritual...[bang][bang][bang]. Toate cele bune va doresc si decizii intelepte! [flo], Claudia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by OtiliaLia
quote:
Originally posted by cataghe
quote:
Originally posted by OtiliaLia Ok, scuze daca am blamat pe careva, nu dadeam lectii de viata, ci exemple din experienta personala. Iar ultima data am fost cu preitenii si cortul cand eu aveam deja 34 de ani ! (tot experienta personala) Si ca sa revin la tine, 15.000 euro mi se pare iarasi exagerat. Anul trecut in sept la blocul meu s-au vandut 3 apartamente: 2 camere 2 bucati cu 16-17.000 dolari fiecare si 3 camere 1 bucata cu 22.000 dolari. (asa mi s-au spus preturile, si nu cred ca aveau motive sa minta). 15.000 euro pt o garsoniera ! VALEUUUUU ! Ce-ar fi sa facem un top al preturilor la locuinte in diferite zone ale tarii. Tare-s curioasa. Si cred ca l-ar ajuta pe Nemo. Lia-S
E bine ca au mai scris si alte fete din alte parti din Romania despre preturile apartamentelor, poate asa se mai lamuresc lucrurile. Lia-S, fara suparare, nu crezi totusi ca ar fi bine sa te informezi din surse mai demne de incredere inainte de a mai comenta situatia din Romania? Crede-ma ca nu este in intentia mea sa te "atac" in vreun fel, dar daca tot discutam, este de dorit sa plecam de la o baza reala, altfel o facem degeaba... Daca realitatile din Romania nu iti sunt familiare, poate ca ar fi mai corect sa intrebi, in loc sa afirmi. Despre problema cortului nu mai vreau sa reiau discutia - am mai spus-o, nu toti avem aceleasi pretentii de la viata, ba nici nu suntem indreptatiti uneori sa le avem.
Scuze, daca am fost informata gresit, dar cea care a vandut (si care mi-e prietena printre altele) mi-a facut intai oferta mie, si pe mine nu ma interesa deloc, si mi-a cerut aceeasi suma (vorbesc de unul din ap de 2 camere). Despre celelalte doua habar n-am cat de reale sunt valorile, dar de unul din ele pot baga mana in foc ca asta a fost pretul ! Si e drept, eu n-am avut pretentii luxoase de la viata niciodata, nu ma incanta nici luxul, nici restaurantele. Prefer o carte buna sau o sueta acasa, un chefulet organizat sau spontan cu prietenii, dar nu la localuri. Sincer nu pot pricepe de ce va suparati pe mine in halul asta. Iar faptul ca nu locuiesc decat cateva luni pe an in Romania, nu cred ca are importanta asa mare. Lia-S
A sta cateva luni pe an in tara nu inseamna mare lucru. Nu poti sa simti si sa cunosti ca cel care traieste si munceste aici. Crede-ma ca am fost studenti la master si eu si sotul meu (in Coreea de Sud, unde preturile sunt sensibil egale cu cele din Japonia) si din bursele primite care insumate erau sub 1000$ puteam sa ne permitem multe. Ca sa nu mai zic de biletul de avion din fiecare vacanta (iarna si vara) care costa in jur de 900$. Si foloseam Swissair care fata de alte companii are preturi acceptabile. Mi-am putut cumpara si bijuterii din aur si veneam cu bani acasa ca sa ne putem intretine singuri in vacanta. A, sa nu uit! Mancarea o preparam in bucataria caminului din aceeasi bursa (nu aveam bani special pentru mancare). In ceea ce priveste luxul mie nu mi se pare ca a sta intr-un apartament cu 3 camere, a merge la serviciu cu autobuzul/metroul (cu masina mergem mai mult sambata si duminica), a merge o singura data pe an in concediu (ori la mare ori la munte ca pentru amandoua destinatiile nu-ti ajung banii), a merge la restaurant maxim o data pe an (eu nu am mai fost la restaurant de doi ani, si atunci m-am dus la unul cu preturi rezonabile) ar fi un lux. LUX dupa parerea mea inseamna sa-ti petreci vacantele in strainatate, sa ai casa pe pamant intr-un cartier de oameni seriosi unde nu asculti manele, sa ai doua masini, sa-ti dai copilul (copiii) la o scoala particulara, sa-ti permiti angajarea unei bone, etc! Si inca ceva, carti bune pot prefera si cei care traiesc in lux, nu inseamna ca daca iesi la restaurant nu poti citi si o carte buna. Problema este ca s-ar putea ca din banii castigati lunar sa nu-ti permiti sa cumperi acea carte! Stii cat costa DEX-ul? 850.000 lei in librarie (am vazut eu sambata). Noroc ca la unul din hipermarketurile din Bucuresti este la reducere saptamana care vine (550.000 lei). Mereu vanez reducerile si nu pot spune ca mor de foame (as minti cu nerusinare) dar nici nu traiesc in ceea ce consider eu LUX. Aurora
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pot sa va dau exemplul meu in ceea ce priveste pretul unui apartament in Bucuresti. Din aprilie 2003 de cand au dat drumul la credite ipotecare si pana in prezent preturile au crescut enorm. In aprilie anul trecut am cumparat pe credit un apartament in Drumul Taberei cu 4 camere si a costat 36.000$, iar acum (februarie) l-am vandut cu 50.000euro. In afara de parchet nu are nici o imbunatatire. La data cand am contractat creditul nu stiam ca vom emigra, de aceea ne-am hotarat sa-l vindem. Deci nu mai faceti comparatii de preturi cum era anul trecut, pentru ca preturile nu mai sunt comparabile. Despre cheltuieli s-a tot vorbit, nu are sens sa mai mentionez nimic in plus. Un singur lucru as avea de adaugat: cineva a raspuns recent la acest subiect si spunea ca hrana spirituala este mult mai importanta decat starea materiala. Ca poti fi fericit cu 100euro/luna (tare as vrea sa-l vad pe respectivu' fericit)si nefericit cu 1000. Nu sunt o materialista si prefer sa pierd la bani in detrimentul fericirii personale, dar cand trebuie sa traiesti cu 100euro/luna si intretinerea vine 2-3 mil si mai ai si un copil... Responsabilitatile zilnice te apasa si greu mai gasesti calea catre fericirea spirituala din epoca bunicii cand viitorul mire castiga inima iubitei cu o ciocolata, o strangere de mana si peste 3 zile o cerea in casatorie. Pur si simplu sunt alte standarde la care trebuie sa ne raportam si carora trebuie sa le facem fata. Iar hrana spirituala inseamna sa mai vezi si tu un spectacol, sa citesti o carte, sa vizitezi un muzeu, etc. Pentru orice spectacol de teatru trebuie sa scoti din buzunar minim 80-150.000 lei/persoana. O carte buna n-o gasesti sub 100-150.000lei ... Nu vorbim de restaurante aici. Noua romanilor ni se reproseaza ca suntem prea crispati si am uitat sa mai zambim...Exista ceva adevar aici, iar daca am incerca sa fim putin mai politicosi, mai buni cu noi si cu cei din jur am avea numai de castigat. Dar cand traiesti in conditiile din R (nu le mai repet) este greu sa stai tot timpul cu zambetul pe buze si ... fericit spiritual...cand le gatesti copiilor mai mult cartofi, fasole si mazare etc. In concluzie , ca sa traiesti decent in R trebuie sa ai un venit de MINIM 1000$/ luna. Daca ai si copil si mai mult. Multumesc celor ce au avut rabdare sa citeasca mesajul meu si sper ca nu am lezat pe nimeni cu nimic. Va doresc tuturor multa sanatate, Carolyne
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Lia-S, Revin pt a-mi cere scuze daca tonul meu a fost putin mai taios, imi pare sincer rau. Eu nu sunt deloc suparata pe tine, si sper sa nu fi nici tu pe mine... Stiu ca este de mirare pentru multi cum e viata in Romania, dar asta e! Din pacate mie asta nu face decit sa-mi accentueze revolta si frustrarile personale...[bang] Inca o data imi cer scuze si imi pare rau daca tonul meu a fost neadecvat, Lia-S, si crede-ma ca nu am absolut nimic cu tine personal. [flo] Catalina. This is the first day of the rest of my life!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...