Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Intoarcerea acasa: cit costa un trai decent in RO?


Recommended Posts

Nemo, ai dat cam multe detalii personale, nu am timp sa calculez acum f. exact, dar cred ca, cu 1000 $ pe luna v-ati putea descurca bine. Mai ales daca aveti deja apartament si masina. Nu stiu de ce vreti sa reveniti in Romania si nici nu te intreb, este treaba voastra, dar as vrea sa spun ca ma bucur f. tare atunci cand intilnesc astfel de oameni care vor sa se intoarca in tara asta, asa cu probleme ei cu tot si sa traiasca aici sau chiar sa si investeasca aici (asa cum spunea altcineva la un alt subiect ca ar vrea sa faca). Succes!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 129
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Iti inteleg dorul de casa, este normal, dar, pe de alta parte, o inteleg si pe sotia ta.Ce vreau eu sa-ti spun: poate ca material te-ai putea descurca bine, dar e vorba de altceva. In primul rand respectul din partea functionarilor pe care-i intalnesti, ( mai ales daca esti intr-o tara unde se practica asa ceva si esti obisnuit cu asta), de siguranta pe strada. Spui ceva de RATB; cred ca nu stii ce inseamna calatoria cu mijloacele ce transport in comun, mai ales pt o femeie. (frica de hoti, aglomeratia).Siguranta nu ai nici in masina.Noua ni s-a intamplat sa avem accident in marea capitala, fiind accidentati de un cal cu o caruta, care au facut masina praf; noroc ca era o masina puternica si noi nu am patit nimic;eram , intr-adevar, la periferie, dar dupa aceea am vazut carute in centru , la Unirii. Nu-ti spun ca era la un metru de masina noastra proaspat reparata. Daca ai pile rezolvi repede si cu asistenta medicala si cu tot. Nu stiu, dar cred ca, dupa ce ai fost invatat cu un anumit sistem, cu respectul celor intalniti, cred ca este destul de greu sa te adaptezi la jungla din Romania. Si eu imi iubesc tara, mi-e dor de ea, dar iti spun, ca femeie, mi-e frica atunci cand merg in Bucuresti.Am stat in Bucuresti 15 ani, am lucrat. Contrastul cu tarile dezvoltate il vei simtii permanent, nu doar pt ca nu poti circula cu bicicleta. Admir dragostea ta fata de tara! Mult succes! Orice alegere veti face, va doresc sa va fie bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ha, ha, vorbea Nadine de siguranta in RATB... Eu am vreo 4-5 cunostinte carora li s-a furat geanta din masina, in timp ce stateau la semafor; le-a spart geamul fata dreapta cu ele in masina si le-au luat-o de pe scaun!...de atunci imi tin geanta sub cotul stang cand conduc...e mai incomod, dar mai sigur...nu las nimic pe scaunul din fata...ca a devenit fenomen de masa... Adina+BB38W
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Adina Iulia
Ha, ha, vorbea Nadine de siguranta in RATB... Eu am vreo 4-5 cunostinte carora li s-a furat geanta din masina, in timp ce stateau la semafor; le-a spart geamul fata dreapta cu ele in masina si le-au luat-o de pe scaun!...de atunci imi tin geanta sub cotul stang cand conduc...e mai incomod, dar mai sigur...nu las nimic pe scaunul din fata...ca a devenit fenomen de masa... Adina+BB38W
nemo, iti cer scuze pt deviere de la subiect dar uite ca eu de chestii din astea nu auzisem. Si cand ma gandesc cam cum arata scaunul meu din dreapta cand merg cu amandoi copiii la cumparaturi!!! Ma ingrozesc, sincer! Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga nemo, bine ai venit in famila DC. Daca nu ai uita ce era in tara inainte de plecare, te poti intoarce linistit te vei reacomoda repede. Daca in schimb te astepti sa gasesti cine stie ce schimbari poti sa stai linistit acolo unde esti. Iar cu adunatul si cheltuitul banilor te descurci oriunde, daca vrei, nu conteaza ca e in tara sau in strainatate. In opinia mea cred ca tot e mai bine sa te certi cu ai tai pe limba ta. Bafta multa in orice vei alege. Ciufulici
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nemo, vad ca parerile sunt impartite.Super normal. Dar de ce nu faceti voi un test? Gaseste-ti ceva in ro si veniti cu totii o luna de proba in tara, luindu-ti concediu din Germania, puteti sta la parinti, dar pe ei ii trimiteti in concediu ca sa nu aveti ajutoare.... si incercati sa duceti macar viata: sculat, plecat dimineata, aprovizionare, gasit medic de familie pentru voi, copii, gasit gradinita.... tot tacamul. Macar asa ai un demo mai credibil....Intrucat problema nu cred ca vor fi banii... ci neadaptarea. Uiti mii de chestii.. eu am fost de curand acasa si mi-am lasat fetita pentru vreo luna si jumatate la mama. Si evident ca am alergat pentru diverse cum nu mai facusem demult...am gasit medic..ca nu se stie niciodata, fetita nu avea cod numeric personal pe certificatul de naster si deci am fost la politie (intreaba telefonic unde, au zis la capitala, du-te acolo,... nu la sector...veniti maine... hhmm nu e inca gata... a acum e gata, dar a dat zapada si nu a curatat nimeni prin jur.... ) In plus am vrut frigider nou ca sa aiba loc super curat pentru mata...Zici ca dai un ban pe o marca nemteasca si e bun, nu? Nu... m-a trimis mama cu un domn care se pricepe la compresoare.. ca multe sun asamblate in Turcia si pacat de marca... Acum pentru prima oara dupa multa vreme nu mi-e dor de acasa, dar ma doare inima. Trist e ca nu mi-e mai drag de tara in care sunt. Anne-Sarah [mamica]si mamica sa Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

parerea mea este ca e o decizie majora, aceea de a te intoarce in tara. de admirat curajul tau. eu nu-s asa de puternica, desi de dor nu duc lipsa. dor de familie am, dar nu de tara. apropos de furatul din masini: mai e faza aceea, cind iti zgirie masina cu cheia, pe partea dreapta, te dai jos de la volan, iesi dupa respectivul, si, intre timp, un altul intra pe la sofer si-ti ia ce apuca. eu circulam in tara cu geanta NUMAI sub scaun [:D] pur si simplu nu avea ce sa le atraga atentia, la mine in masina. in tara, ma intretineam singura, lucram in IT, si aveam 700$. web designer. cu banii astia, imi plateam si chiria. desi eram fara sot si copil, problema cea mai mare era ca, din salariul asta, imi ajutam si parintii, care sunt pensonari. deci trebuia sa compensez lipsurile sistemului romanesc, in ceea ce priveste pensionarii. bani pentru medicamente, telefon, cumparaturi la metro. nu era problema, normal ca imi ajutam parintii, numai ca asa ajungeam sa ma descurc la limita cu banii cistigati, desi era un salariu destul de bun, pentru o persoana singura. a, si sa nu uit de banii dati pe benzina, pe reparatia masinii cu care am intrat in "tz" gropi, schimbat amortizoarele (cam 700.000 bucata, parca). deci... nu te-as sfatui sa te intorci. n-o sa rezisti, si vei vrea sa pleci iar.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Io cre'ca Nemo ne-a dat tema de casa si a disparut in ceata! Ori s-a intors in Romania![:D]Fara sa mai tina seama de parerile noastre! Caz concret: Sora mea, venit in Canada, dupa ce-i povestisem cu lux de amanunte tot ce stiam (si nu sintem de putini anishori p'aicea). Deci, vine, nu-i place (ca la Romania crestea mamaita copilul, venea tata socrul cu purcelul de Craciun si cu mielutu' de Paste, etc), aici s-au trezit cu raspunderea pe cap si nu le-a placut! Pe scurt, s-au intors in tara, intoarcerea a fost groaznica, depresii ,lacrimi,tot un circ, vor inapoi in Canada,dar isi dau seama ca odata ajunsi aici le va fi "infiorator de dor de Romania". Asa ca stau acolo si isi trag pumni in cap ca n-au stat aici.[bang] Asa ca vezi si tu ce-i mai bine! Mult noroc!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nemo, Eu m-am intors anul trecut in Bucuresti cu 2 copii de 3 ani din Dallas, am stat din noiembrie pina in aprilie, sotul meu a lucrat in State aceasta perioada de timp, si am putut lua un apartament cu 3 camere si l-am aranjat. Dar eu am avut de a face cu mesteri...mari hoti, norocul meu a fost ca baietii nu au fost bolnavi...masina frumoasa mare adusa,aproape imposibil de inmatriculat, adusa inapoi. Pe scurt, ingrozitor pentru o femeie singura cu 2 copii, daca era si Billy poate ar fi fost altfel. El a venit sa ne ia. Sa ma ierte cei din Romania, dar mi s-a parut ca nu exista respectul pentru copii...adica o mama cu un copil e vazuta ca un fel de om fara nici un fel de viata, ori in occident copiii sunt vazuti ca o mare valoare.Nu am vazut o singura mamica in parc cu copilul la 11 dimineata, numai oameni tare in virsta.... De jucarii nici vorba sa ma apropii, ce luam cu 10 dolari in State de calitate acolo era 30 si tot asa, le cumparam chinezarii, de care ei s-au bucurat. Conditiile din apartament, desi al nostru avea de toate, termopane, usi de metal,parchet, sunt ca la bloc si daca stai la casa va fi foarte greu sa traiesti. Nu stiu, eu m-am intors si din cauza ca rudele mele nu au fost atit de saritoate la ajutat cu copiii, si daca tot eram singura, am preferat sa fiu aici unde conditiile sunt mult mai lejere, adica ma urc in masina si ii duc in parc chiar daca parcul e la 10 mile... Nu stiu, eu a trebuit sa ma conving pe pielea mea, ca sa pot sa merg mai inainte. Insa un lucru la care nu voi renunta va fi concediul in fiecare an acolo, pentru ca vreau copiii mei sa cunoasca Romania...deci, good luck oana olson
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...