Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Intoarcerea acasa: cit costa un trai decent in RO?


Recommended Posts

Te intelg perfect ca ti-e dor de tara si te joci cu ideea repatrierii. E bine sa afli parerea multora inainte de a va hotari pentru sau impotriva. Eu n-am mai fost de mult in tara (din pacate) asa ca nu sant la curent cu salarii, cheltuieli, samd; asa ca am cautat pe net. Si am gasit printre altele http://www.cdep.ro/pls/steno/steno.stenograma?ids=5392&idm=1,26: "Un studiu al Biroului European de Statisticã "Eurosat" aratã cã salariul de 1,5 euro primit de un angajat din România pentru o orã de lucru este de 15 ori mai mic decât media consemnatã în statele din Uniunea Europeanã, care este de 22,7 euro. Dintre cele 10 þãri vizate a adera la UE, numai salariile din Cipru (10,74 euro/orã) ºi Slovenia (8,98 euro/orã) pot fi comparate cu cele din UE. În Polonia, cea mai mare þarã din grupul celor 10, salariul este de 4,48 euro/orã, în timp ce un angajat din Letonia primeºte numai 2,42 euro, aproape de 12 ori mai puþin decât în Suedia. Nivelul remuneraþiilor este ºi mai scãzut în þãrile care aspirã sã adere la UE în 2007: România (1,51 euro/orã) ºi Bulgaria (1,31 euro/orã). În schimb, impozitarea salariilor din România se menþine printre cele mai ridicate din Europa. Executivul a redus, în 2003, contribuþiile totale pentru asigurãri sociale de la 57% la 52% din salariul brut. Potrivit unui raport al Organizaþiei pentru Cooperare ºi Dezvoltare Economicã (OCDE) impozitele pe salarii au scãzut, anul trecut, în statele membre, cu procente cuprinse între 2,6% (Ungaria) ºi 4,2% (Olanda). În Franþa, din salariul mediu lunar de 1.301 euro, un angajat poate sã-ºi cumpere 130 kg de carne, 1.300 litri de benzinã, iar dacã îºi doreºte o maºinã, poate sã ºi-o cumpere în 3-4 luni. În Germania, cu un salariu mediu lunar de 1.347 euro, un angajat poate sã-ºi cumpere 134 kg de carne, 1.347 litri de benzinã, iar o maºinã, tot în 3-4 luni. În Elveþia, unde salariul mediu lunar este de 2.144 de euro, se pot cumpãra 213 kg de carne, 2133 litri de benzinã, iar o maºinã, în doar douã luni. În România, cu un salariu mediu de 130 de euro, un angajat poate sã-ºi cumpere 18 litri de benzinã, în jur de 50 kg de carne, iar o maºinã în 3-4 ani. Contribuþiile pentru asigurãrile sociale sunt în România de 52%, în vreme ce în Franþa ºi Polonia, ele ating 38%, în Slovacia ºi Austria 37%, în Belgia ºi Cehia 35%, în Grecia ºi Germania 34%, în Ungaria 33%, în Italia 32%. Aºadar, stimaþi colegi, noi românii suntem primii la impozite ºi ultimii la salariu pe continentul european." Sper ca ti-am putut fi de ajutor. Articolul se refera la salariul mediu. I-ti doresc succes! Si sa speram ca vei gasi un loc de munca la fel de bine platit ca cei care ti-au raspuns anterior. Daca va hotarati sa va intorceti. E o decizie grea de luat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 129
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Nemo,si eu fac parte dintre cei carora le e dor de tara..si intrebarea asta mi-o pun zilnic:Cind plec de aici?Cind ma intorc acasa?Si ma lovesc de aceeasi problema ca si tine..nu mai sint la curent,in Romania ma simt un pic "pe linga"(sint plecata de multi ani)..parca nu mai pricep ce se intimpla..si mi-e teama.Dar parerea mea este ca,daca avem curaj sa ne asumam riscul,merita intoarcerea!!Indiferent de pretul pe care trebuie sa-l platim. Rayuela [gravi]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O familie cu 1-2 copii are nevoie de vreo 1000$ pentru un trai decent. Dar depinde mult ce intelegeti prin trai decent. Daca vrei mai mult decat mancare acceptabila, casuta medie, concediu mediu mai trebuie ceva peste suma aceasta... In orice caz problemele gen gropi, comportament si altele nu se rezolva nici cu 10.000... Doar in timp. Numai bine, Mihai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nemo, mai gindeste-te!!!!!!!!Eu am facut treba asta la sfirsitul lui 1993, sperind ca o sa sparg norii!!!!!!Si am spart..........buzunarul!Am reusit sa termin tot ce adunasem ca o furnicuta, muncind timp de doi ani si jumatate( 12 ore minim pe zi, 7 din 7).Rezultatul a fost o catastrofa, in sensul ca am pierdut ceea ce reusisem sa am aici, drept de lucru, carte de sejur, doua servicii bune, etc.Acum am revenit de doi ani si ma chinui din rasputeri sa asamblez piesele puzzle-lui, cu ffff mare dificultate.Nu mai sint nici la fel de tinara, nici entuziasta si acum am si un copil, pe care trebuie sa-l protejez si sa-i deschid un drum.Dar ma agat cu dintii si imi dau pumni in cap, gindindu-ma ce bine ar fi fost totul, daca nu luam o hotarire pripita!As fi avut posibilitatea sa ma reintorc pe diverse perioade oricind, oricum.Nu mai este cazul acum!!![bang].Si problemele grave de sanatate, pe care le-a avut copilul meu, nu cred ca ar fi putut aparea aici ( erori medicale!!). Gindeste-te bine si-ti tin pumnii, sa iei cea mai buna hotarire, in special ptr copilul ( si urmatorii!!!) tau.[detectiv]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Salmida
NEMO---Dacä ti-e asa "dor infernal de tarä " ce mai conteazä dacä träiesti decent sau nu ?..crezi cä vei gäsi un salariu de 1000 ?..ferice de tine..!! Succes ! SOTUL ! Inima are ratiuni pe care ratiunea nu le cunoaste.(Blaise Pascal)
Era vorba despre veniturile cumulate ale lui nemo si ale sotiei sale pentru suma de 1000 $, nu doar ale lui nemo. Deci el sa zicem ca va castiga 700 $ si sotia 300 $ (sau 800 si 200) ceea ce este perfect posibil in Bucuresti.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu de-abia am castigat la loteria vizelor si in aprilie voi pleca definitiv in State impreuna cu sotul. Desi stiu ca acolo nu alearga cainii cu covrigii in coada si nici nu vom fi asteptati cu flori suntem dispusi sa ne asumam acest risc: de a lasa totul aici si a incepe de la zero. Si noi avem un venit cam de 900$/luna (impreuna) si daca economisesc 100$ este mare minune. In conditiile in care nu avem inca nici un copil. Si mai trebuie sa ne mai ajutam parintii pentru ca in R sunt salarii si pensii de mizerie. Si mie imi place sa patinez si sa inot, dar nu ai vrea sa stii cate sute de $ costa un abonament la inot la un bazin civilizat, iar schiul prin definitie este un sport scump in R. Asa cum te-au sfatuit multi intai faceti un exercitiu de supravietuire de minim o luna si obligatoriu includeti o vizita sau 2 la doctor, platiti impozitul (chiar si pentru o cunostinta), numai pentru a vedea in cel fel sunteti tratati de functionari, duceti o masina la reparat ca sa vedeti ca intai platiti din buzunar si dupa saptamani sau luni societatea de asigurari binevoieste sa va deconteze banii...Si ar fi nenumarate exemple. Sau incercati sa faceti un credit la banca sa vedeti de cate mii de acte aveti nevoie. Lista ar putea continua... Si te asigur ca salariile de 1000 in Bucuresti nu le gasesti prea usor. Iar femeile peste 30 de ani incep deja sa aiba probleme in a-si gasi de lucru. Asumat-va acest risc de a veni minim o luna in R si mai vorbim dupa aceea. Va doresc numai bine si sa aveti noroc indiferent de ce decizie veti lua. Carolyne
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Julie
Fa o lista cu plusurile si minusurile traiului in Ro si una cu plusurile si minusurile traiului in strainatate - si indrazneste sa fii subiectiv :). Poate in felul acesta va fi mai usor sa iei decizia care ti (vi) se potriveste. Succes! Julie
corect! un exemplu (personal) ro: + parinti, rude si ceva prieteni (nu multi, ca majoritatea au plecat [:D] ) + ma simt "ca acasa", mananc sarmale, racituri, muraturi, vorbesc limba materna, am acces (mai usor) la cultura nationala -(minus) sunt la cheremul unei societati bazate pe cu totul alte valori: injustitie, coruptie, spaga, nepotism, "hai ca ne-ntelegem noi", etc, decat cele pe care le pretuiesc eu: corectitudine, promovarea competentei si a valorii -(minus) aer, apa si ce mai tine de mediu otravite sistematic, plus alimente si bauturi a caror calitate (aproape) nu conteaza (adica nu sunt verificate temeinic si nu se intampla mai nimic daca sunt necorespunzatoare) -(minus) drumul catre o societate adevarata este mult mai lung si mai anevoios decat la altii (vecini) si eu nu traiesc 200 de ani sa apuc inaugurarea "Republicii Capitaliste Romania" ...s.a.m.d. la urma urmelor, nemo, de ce nu incerci intai sa stai o luna, doua, inainte sa te hotarasti definitiv?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...