Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Intoarcerea acasa: cit costa un trai decent in RO?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 129
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Si eu spun ca 1000 $ pe luna nu e suficient ca sa traiesti decent in Romania, cu un copil, daramite cu doi sau trei...sora mea, sotul ei si un copil de 3 ani, abia trag de acesti bani lunar si nicodata nu sunt de ajuns, in cazul in care au casa lor si masina, dar banii se duc in speta pe mancare o gramada de bani, cum spunea cineva 70-80$ saptamanal si pe prostii, nu fandoseli si trufandale. Cat despre "acasa" si eu zic ca este acolo unde este familia ta, si sufletul tau, in cazul meu aici. Puteti sa dati cu pietre dar eu nu simt nevoia sa ma duc curand in Romania...mama si restul oricum ma viziteaza, altceva, amintirile le am cu mine in inima mea! Numai bine, [flo] Lena
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Se poate trai in Ro chiar si cu mai putin de 1000$ ,dar asta depinde de obiceiurile fiecaruia. Noi daca am avea 1000$ /luna cred ca am fi mai mult decat fericiti si nu ne-am mai gandi sa plecam din tara. Cand esti nevoit te descurci si din 300$ , 2 pers + bb , am dat acest ex. pt. a demonstra ca orice e posibil in ROMANIA. I-mi cer scuze daca prin acest subiect am ranit pe cineva , dar asta e experienta mea de viata in RO. Toate cele bune! Ione` www.saracut.go.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nemo, iti inteleg perfect dorul de tara.Eu zic ca ar fi bine sa mergi cam 1 luna in Romania si sa-ti cauti serviciu, sa vezi daca iti convine salariul.La meseria ta ai sanse sa gasesti un serviciu bine platit.Daca nu sunteti pretentiosi, parerea mea e ca cu 800-1000 $/luna poti trai decent.E bine ca va puteti cumpara apartament, indicat ar fi sa aiba centrala termica ca sa nu platiti taxe mari iarna. Noi in viitor intentionam sa ne mutam in Romania dar nu avem nevoie sa cumparam apartament pentru ca exista si nici sa cautam serviciu pentru ca venitul lunar e asigurat si oricum noi intentionam sa deschidem si o firma (cred ca agroturism).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oameni buni,sa fim seriosi acum! Cu 1000$ se pote trai decent in Romania,si asta incluzand tot,plus o distractie,un gratar,o iesire in oras cu prietenii! Sa nu fim absurzi...in Romania gasesti acum absolut orice,la preturi decente. Nu-i inteleg pe cei care spun numai vorbe proase despre Ro. Si aici unde sunt eu se fura:i s-a furat cumnatului meu bicicleta din fata magazinului. Sunt unii care se uita foarte urat la mine,pentru simplu fapt ca-s strain. Am vazut cand i s-a furat unei doamne poseta. Oriunde in lume poti trai bine si decent...trebuie doar sa te descurci:"Cum iti asterni asa dormi". Un exemplu: O doamna japoneza(vecina cu mine)a fost jefuita de niste tineri rebeli(tot japonezi)...foarte amarata d-na respectiva,dar cand am discutat cu dansa m-a mirat o chestie;nu era suparata,ii intelegea, ca-s tineri..etc. Imi spunea ca si Japonia are lipsuri,probleme.... Dar niciodata n-am auzit un japonez sa-si vorbeasca tara de rau..indiferent de context.......... No comment! Rusine celor ce-au facut-o..celor care au exagerat in privinta traiulul decent in Ro.... Ce Dumnezeu,ganditi-va mai bine! Sorina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sorina, depinde ce intelege fiecare prin trai decent. Eu de ex., prin trai decent inteleg sa-mi pot permite in concediu sa ma duc la mare la hotel si sa stau 10 zile. Dar nu pot. Tocmai de aceea merg la gazda unde imi prepar singura mancarea. Nu pot sa spun ca e usor. Cand te intorci de la plaja la ora 12 si te apuci sa pregatesti pranazul nu-ti pica tocmai bine. Dupa un an de munca consider ca ar trebui sa-mi pot permite un rasfat de 10 zile. Asta consider eu un trai decent. Preturile sunt mari in Romania, iar veniturile nu sunt corelate cu ele. Eu imi mentin parerea ca un trai decent in Ro se asigura cu 1500-2000 $ pe luna (venitul familiei). Eu cu sotul si copilul intidem cei aproape 1000$ (pe care ii castigam noi) de la o luna la alta. De economii nu prea vorbim. Si putem spune ca suntem norocosi: avem casa si masina de la parinti. Daca ar trebui sa dam 200-300 EURO rata la creditul ipotecar si inca 150-200 EURO rata la masina cum ar fi? Aurora
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nemo, atat vreau sa iti spun : eu si sotul meu castigam impreuna cam 500 $ pe luna si traim f. bine mersi in Ro. Avem un copil. Nu schiem si nu avem alte hobby-uri costisitoare, dar ne descurcam. Avem casa noastra si masina. Aici avem parintii, rudele, prietenii pe care nu i-am parasi niciodata. Asta e parerea mea, poate altii cu spirit de aventura mai mare ma vor contrazice, dar asta e, fiecare cu parerea lui.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cei ce castiga atat de mult in Romania sunt cazuri rare.Cred ca sub 10 la suta din tinerii din Ro nu vor sa emigreze in alta Tara din cauza ca au primit totul de-a gata si n-au dus lipsa de nimic.Mai cred ca 5% din cei ce vor sa stea in tzara nu au vazut niciodata occidentul si nau cum grad de comparatzie.Asa ca va sfatuiesc pe cei ce vor sa revina in tara dupa ce au sansa de a ramane in alta fac o mare prostie.Va spun ca a trebuit sa revin dupa o perioada de 2 ani in Germania si a fost un cosmar reintoarcerea in infern. Este doar o parere si nu la toti li se intampla la fel.[alcool][bang] pa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sincera sa fiu nici eu nu cred ca se poate trai decent in Ro o familie cu doi copii cu doar 1000$. Sa fim seriosi! Cu mia asta de dolari reusesti sa itzi platesti toate datoriile(sa fii "la zi" cu ele) si sa itzi asiguri hrana. Asa din afara, la o simpla privire suma pare mare, dar cand incepi sa aduni : intretzinere, lumina, telefon fix, telefon mobil, internet, impozit pe casa, salubritate, bona etc o sa vezi ca tu de fapt nu ramai cu mai nimic. Iar la capitolul mancare e ceva de jale! Pt mine care vin odata, de doua ori pe an in Romania nu mi se pare fantastic de mult,dar pt cineva care traieste acolo zi de zi este. Daca ai ghinionul sa ai vre-un leasing la masina si vre-un credit ipotecar esti dat naibii cu banii. Din start itzi zboara din buzunar 400 $. Acum depinde ce intzelegi tu prin trai decent. Daca te multzumesti cu programul servici- casa- televizor-somn si iarasi de la capat, atunci da, e ok cu 1000$. Dar daca mai vrei sa iesi pe la un restaurant, sa vezi un film sau un spectacol, sa itzi faci un plan de vacantza in miezul sezonului , atunci e imposibil. Poate ca or sa fie voci care or sa ma combata si or sa imi spuna ca daca ai 300$ faci un concediu de o saptamana la mare(de ex). Da,dar asa cum am spus depinde de fiecare: daca ma mutzumesc sa imi platesc doar cazarea si apoi sa ma duc zi de zi cu patura pe plaja si sa mananc conservele de acasa, cu rosiile chifligite din punga si cu apa clocotita luata de la o cismea atunci ma si intorc cu ceva bani[bang] Dar eu am cu totul alta viziune despre o vacantza. Despre vacantze in strainatate nici nu potzi vorbi in Ro. Doar din salarii nimeni nu isi poate permite asa ceva.
AAAA!! Si inca ceva: daca esti fumator( si cand spun fumator nu ma gandesc la persoanele care fumeaza un pachet pe saptamana)atunci mai apere un minus in buget. Un pachet de tzigari e in jur de 30-35.000 de lei (nu stiu sigur ca eu de fiecare data vin cu tzigarile mele din Japonia). Sigur exista si Carpatzi care sunt mai ieftine[:)] Glumesc! Comparativ cu alte state tzigarile din Ro sunt mai ieftine, dar raportandu-le la salariile primite sunt destul de scumpe. Ca sa nu mai vb de bautura. Era sa cad jos cand mi-a spus la casa ca sticla de gin pe care am cumparat-o e 700.000 de mii. [alcool] Asa cum am spus: sunt persoane care sunt multzumite cu mult mai putin. Dar pentru mine, prin absurd gandindu-ma sa ma mut in Romania, sa mai am un sotz si inca doi copii , atunci 1000 $ ar fi putzin. In ceea ce am enumerat mai sus nu am luat in vedere "accidentele", datorita carora trebuie sa umbli la buzunar iar. Si fereasca Dumnezeu de vre-un accident de-asta mai dificil(s-a imbolnavit cineva din familie- medicamentele te rup cat sunt de scumpe-, ti-ai "botzit" masina, ti s-a stricat frigiderul/ aerul conditzionat sau ti s-a spart un geam termopan[;)]-asta presupunand sa il ai).
In timp ce in strainatate pentru orice mizilic itzi permitzi sa te urci in masina si sa te duci sa il cumperi, in Romania e un adevarat lux. Daca stai si intr-o zona mai periferica si trebuie sa traversezi orasul ca sa ajungi la cel mai apropiat supermarket , daca ai serviciul ceva mai departe de tine, iar copii invatza la vreo scoala pana la care faci vreo 30 de minute cu masina, atunci esti rupt la buzunar de bonurile de benzina . Daca ambii parintzi au masina, deja se transforma in isterie momentul care faci un calcul si vezi catzi bani bagi pe luna in benzina. Nu vb de asigurari, intretzinerea masinii etc. Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...