Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Intoarcerea acasa: cit costa un trai decent in RO?


Recommended Posts

quote:
Originally posted by otau
Sorina, depinde ce intelege fiecare prin trai decent. Eu de ex., prin trai decent inteleg sa-mi pot permite in concediu sa ma duc la mare la hotel si sa stau 10 zile. Dar nu pot. Tocmai de aceea merg la gazda unde imi prepar singura mancarea. Nu pot sa spun ca e usor. Cand te intorci de la plaja la ora 12 si te apuci sa pregatesti pranazul nu-ti pica tocmai bine. Dupa un an de munca consider ca ar trebui sa-mi pot permite un rasfat de 10 zile. Asta consider eu un trai decent. Preturile sunt mari in Romania, iar veniturile nu sunt corelate cu ele. Eu imi mentin parerea ca un trai decent in Ro se asigura cu 1500-2000 $ pe luna (venitul familiei). Eu cu sotul si copilul intidem cei aproape 1000$ (pe care ii castigam noi) de la o luna la alta. De economii nu prea vorbim. Si putem spune ca suntem norocosi: avem casa si masina de la parinti. Daca ar trebui sa dam 200-300 EURO rata la creditul ipotecar si inca 150-200 EURO rata la masina cum ar fi? Aurora
Inseamna ca nu va pricepeti sa va chibzuiti banii. Am vazut lista actulizata a preturilor la diverse si daca o raportez la declaratia ta de 1.000 $ atunci salariul unui neamt ar trebui sa fie de vreo 10-15.000 euro pe luna ! iar al ununi japonez sa treaca de pragul de 25.000 dolari pe luna))(curent, gaz, etc). Iar daca pentru tine "trai decent" inseamna 10 zile la mare pe an si mancat la retsaurant, sorry pentru voi. Eu (pe vremea cand traiam in Ro - dintr-un salar regulat de 100-150 $/luna acum 3-4 ani) reuseam sa economisesc ca sa-mi pot permite mici luxuri, dar niciodata nu mi-am imaginat "traiul decent" prin mersul la mare 10 zile si mancat la restaurant (si desi preturile de atunci sunt comparabile, mi-as fi putut permite). Mergeam cu prietenii, dormeam in cort, gateam ce mancam (si ce pescuiam) si ne simteam perfect. (erau si cupluri, care veneau cu copii mici cu noi (1-2 ani)! Iar daca iti doresti 10 zile de concediu "ieftin" cine te opreste sa mergi in Grecia sau alte tari exotice, unde poti sta 1 saptamana la vreo 100-150 $. ( o prietena de-a mea a fost in Grecia in vara la acest pret !) Lia-S
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 129
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Imi cer scuze, si sper sa nu deviez prea mult de la subiectul initial. Citesc si ma ingrozesc! $ 1000.00/luna/ trai decent? [q][q][q]Sora-mea, singura cu copil, are nici $ 400.00/luna. Da, apartamentul este achitat si nu are nici masina. Soacra-mea, femeie singura, cu apartament achitat si fara datorii, va iesi in curand la pensie, venit lunar, nici $ 300.00 Nu este inclus ajutorul financiar pe care il mai primeste din cand in cand la noi. Cum se descurca oamenii aceastia? Este dureros![q][q] Ma ingrozesc, mai ales ca am urmarit saptamana trecuta parlamentarii ce-au "rezistat" saptamana cu 400.000 de lei. Cristina Sanatate, ca-i mai buna ca toate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi ne descurcam decent cu o suma care e foarte departe de 1000 de dolari si avem si doi copii. Si platim intretinere la 3 camere si cinci persoane, si benzina, si telefoane, si internet, si mancare din belsug (e drept nu icre negre sau alte delicatese), si mergem si in concediu si mai punem si niste bani deoparte. E adevarat, nu mergem la restaurant, preferam sa ne invitam prietenii acasa sau sa facem un gratar la padure,dar eu zic ca ne descurcam rezonabil. Si pana acum un an castigam jumatate din cat avem acum, si tot ne descurcam destul de bine. http://community.webshots.com/user/adrianacalin http://www.babiesonline.com/babies/e/ena/ http://www.babiesonline.com/babies/a/antim
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M-i se pare totusi ca se exagereaza ... hai chiar asa cati dintre romanii care traiesc in Romania au salarii de 1000$? Nu vorbesc de oameni de afaceri sau mafioti. Cred totusi ca cu chibzuinta se poate trai in Romania cu aceasta suma de bani. Eu am fost in concediu in Romania pentru doua luni si nu am cheltuit mai mult de 2000$ cu o petrecere mare in jur de 25 de persoane la un restaurant, platit chiria la apartamentul pe care l-am inchiriat (4 camere),iesit la restaurant atat doar noi doi cat si impreuna cu prietenii (consumatia a fost platita de noi in 99%din cazuri), platit o fata sa stea cu baiatul cateva ore pe zi , abonament pentru o luna la sauna si masaj, nu am circulat decat cu taxiul doar de cateva ori am luat autobuzul doar asa de distractie ... de gatiti am gatit foarte rar de obicei aveam semi preparate si alimente pentru micul dejun plus ca ne-am cumparat si ceva haine atat pentru asta micu cat si pentru noi...Nu cred ca aceste doua luni au fost doua luni obisnuite pentru cineva care ar trai in Romania ... asa ca daca i-au in calcul ca nu va trebui sa platesc chirie la apartament, bani pe taxiuri, mai putine iesiri la restaurante , fara sa mai scot de la buget bani pentru o petrecere ... cred ca m-as incadra destul de bine in cei 1000$... chiar as pune deoparte pentru o excursie in Grecia. Am intrebat de clinici particulare si ceneva aii mi-a spus 30E pe luna sau 1500E anual... nu stiu cat de valabila este informatia dar de ce as plati 1500E/an(125E/luna) cand pot sa pletesc doar 30E????? Am frati si surori care traiesc in Romania si care mi-au spus ca fara risipa cu 300-400E te descurci bine ... chiar asa cati din cei de acasa nu ar vrea sa aiba un salariu de 500$pe luna???? mamica fericita a unui baietel!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lia, preturile la serviciile pe baza de abonament difera in functie de serviciile care ti se asigura. La 1500 E anual (nivel "Gold Family") ti se asigura totul in pre-spital, adica te intereseaza personal doar ce trebuie sa "cotizezi" in spital, daca te internezi. In rest, consulturi, investigatii, vizita la domiciliu, etc., toate iti sint asigurate, spre deosebire de cel mai scazut nivel, Bronze. Home, wherever you are... Simina & Andrei (Deiutzu)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cit despre emigrarea din considerente financiare, eu dadusem exemplul doar pt. nemo, care zicea ca s-ar putea descurca cu 1000 USD lunar aici. Noi vrem sa emigram de mai mult timp, dar au fost diferite "evenimente" care ne-au intirziat. Noi vrem sa emigram din cauza mizeriei umane care ne inconjoara si care se adinceste pe zi ce trece. Nu vreau sa ma lansez in polemici privind aceasta realitate a Romaniei, dar cei care traiesc aici poate ca ma vor intelege. Sint sigura ca in citiva ani am putea cistiga chiar mai mult decit acum, dar ce-i in jurul nostru ne dezarmeaza complet si nu vreau ca si copilul meu sa creasca aici. Asta-i tot. Home, wherever you are... Simina & Andrei (Deiutzu)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lia, cred ca esti tare cumpatata daca v-ati descurcat, in conditiile in care ati vizitat tara, cu 2000 $. Pe noi, vizitele in Romania ne terminau dpdv financiar, dar ce-i drept cheltuiam si pe bilete de avion si cadouri, dar nu mergeam cu taxiul, nu am dat petreceri, nu am platit chirie.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu acum 2 ani pe vremea cand mai eram in Romania si lucram aveam salariul de 5.000.000 lei si pot sa spun ca a fost destul de rezonabil, nici prea bine dar nici prea rau.Bineinteles ca nu mi-am permis sa-mi cumpar tot ce am vrut dar nici nu am mers la restaurante sa mananc sau in bar decat foarte rar,am preferat sa ma intalnesc cu prietenii acasa la mine sau la ei. In plus aveam de platit lunar taxe, telefon, curent, cablu dar am invatat sa ma economisesc ca sa ma pot descurca. Nici aici in Suedia nu stau cainii cu colaci in coada, sunt atat de multe de platit, incat nu ramai cu prea mult in mana. Anul trecut am fost de Craciun cu prietenul meu acasa si am stat 25 de zile, deci aproape 1 luna. Am cheltuit 800 de euro dar ne-am si facut de cap: am fost in bar si night-cluburi in fiecare zi, am mancat doar la restaurant, au fost cadourile de Craciun, petrecerile de Craciun si Revelion.Concluzia mea e ca se poate trai destul de bine in Romania cu 800-1000 euro pe luna daca stii sa fi cumpatat!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by tata lu Toma
Curent : 0.10 USD/Kwh Scutece unica folosinta : 0.3 USD/buc Abonament bazin : 100 USD/luna(la un club civilizat) Carne porc : 6 USD/kg Telemea : 3 USD/kg Lapte UHT : 1USD/L Hartie igienica (nu smirghel): 3 USD/8 role Benzina : 0.8 USD/l
cam atat platesc si eu aici pentru astea, benzina este insa mai ieftina. E incredibil cum se descurca oamenii acolo!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pt o vacantza de 3 persoane( mama, tata , copil) doar 2000$ pe 2 luni mi se pare fantastic de putzin. Eu o singura persoana cam atat cheltui atunci cand vin in tzara, pe luna. Biletul de avion si toate celelalte sunt extra.Adevarul e ca imi fac orice placere: imi cumpar haine, papuci, nu mananc niciodata acasa si daca am chef fac o comanda la reustaurantul unui hotel de langa mine si pt o suma destul de mica mi le aduce cineva acasa, anul asta am prins si o prezentare de moda, masaj, sauna, pedichiura, cosmetica etc Dar avand in vedere ca stau maxim 2 luni si asta o data, maxim de 2 ori pe an se zice ca mi-as permite extravagantza. Dar deja m-am indepartat de subiect! Voiam doar sa iti spun Lia ca te-ai descurcat fantastic cu doar 2000$ , 3 persoane! Toata admiratzia mea! [cool] Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...