Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Intoarcerea acasa: cit costa un trai decent in RO?


Recommended Posts

Draga Nemo, urmaresc de mult subiectul acesta (cu tristete). Daca prin trei decent intelegi sa nu mori de foame, sa ai gaz, apa calda si telefon, cred ca si 500 de dolari ajung, depinde cit sinteti de cumpatati. Daca prin trai decent intelegi sa fii tratat ca OM de catre functionari, sa ai medicamentele si tratamentul necesare daca te imbolnavesti tu sau copiii, sa poti calatori in occident fara conserve la punga, atunci nu, nu-ti ajung. Dumnezeu sa te ajute, sper sa nu fii prea dezamagit cind te intorci.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 129
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by amuleta
Draga Nemo, urmaresc de mult subiectul acesta (cu tristete). Daca prin trei decent intelegi sa nu mori de foame, sa ai gaz, apa calda si telefon, cred ca si 500 de dolari ajung, depinde cit sinteti de cumpatati. Daca prin trai decent intelegi sa fii tratat ca OM de catre functionari, sa ai medicamentele si tratamentul necesare daca te imbolnavesti tu sau copiii, sa poti calatori in occident fara conserve la punga, atunci nu, nu-ti ajung. Dumnezeu sa te ajute, sper sa nu fii prea dezamagit cind te intorci.
Asa e, un "trai decent" nu se reduce doar la bani... Dar depinde cu ce se multumeste fiecare in parte. Numai bine tuturor, Julie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In cei 2000$ nu am inclus pretul biletelor. De acord cu voi ca modul in care esti tratat de functionari publici conteaza foarte mult. Imi amintesc destul de clar de rusinea mea cand trebuia sa mituiesc pe cineva pentru un serviciu... dar acum atata timp cat nu o sa am un bussines sau o slujba cred ca am sa-mi pot inchide ochii sau sa ma revolt la cei cativa functionari cu care am de a face. deasemenea mediul inconjurator tocmai de aceea am ales un oras nici foarte mare nici foarte mic, frumos si cu aer curat. Bun... de cumpatata sunt cumpatata ... mai putin cu electricitatea ca tare imi place sa am toate becurile aprinse in toata casa (nu stiu de unde m-i se trage dar nu poci sa ma tratez:)...). Va sarut si zile cat mai bune! mamica fericita a unui baietel!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deja nu ma mai pot abtine; mai oameni buni, voi vorbiti de mii de dolari pentru un trai decent in Romania. Bun, voi majoritatea celor care au raspuns la acest subiect, ii au, iar multi, printr-e care si eu, citim, ne minunam si trecem mai departe. Dar pe masura ce se inmultesc raspunsurile , eu ma simt din ce in ce mai jignita. De ce? Pentru ca se spune de fiecare data "pentru un trai decent". Noi traim, cu mult sub 1000 de dolari pe luna, dar totusi pot spune ca ducem (sau duceam anul trecut), un trai decent. Pentru voi, cei cu "doar" 5 sau 6 sute de dolari, sau mai putin, traiesc indecent, in mizerie, fac foamea, sau nu au cu ce se imbraca. Stiu, nu astea au fost cuvintele voastre, dar asa s-ar intelege, daca spuneti ca doar de la 1000 de dolari in sus poti trai bine. Noi nu avem atat, si totusi, traim decent, si mult mai bine decat altii. E adevarat, nu mergem la restaurant in fiecare saptamana (nici macar luna), nu imi iau ceva de imbracat (cu exceptia copilului), in fiecare luna, nu plecam in fiecare week-end la Sinaia sau Snagov, etc. Dar avem o masina cu care sotul se duce la servici zilnic, eu ma duc la coafor de doua ori pe luna, avem ce manca, si televizor color si masina de spalat, si multe alte lucruri, care te fac sa traiesti decent. Iar la sf. de saptamana, o intalnire cu prietenii la o bere, un teatru, un strand (vara), sunt la fel de reconfortante ca si un munte, sau restaurante costisitoare. Si exemplele ar putea continua. Da, acum vine partea cu gropile, caiini, respectul functionarului, tratamentul la doctor si celelalte..., pe care spunea cineva ca nu le poti cumpara nici cu 2000 de dolari. E adevarat, dar cu asta luptam noi in tara; ce sa facem? Sa plecam cu totii, iar ultimul sa stinga lumina? Nu ar fi mai bine sa incercam sa facem ceva in privinta asta? Acolo ne-am nascut, acolo am crescut, acolo ne sunt stramosii, asta e lupta noastra, asta e crucea pe care trebuie s-o ducem. Si fara suparare, Julie, comentariul tau cu: "Asa e, un "trai decent" nu se reduce doar la bani... Dar depinde cu ce se multumeste fiecare in parte.", mi se pare un pic jignitor. Noi nu ne multumim cu ATAT. Vrem mai mult, vrem mai bine, si incercam sa facem ceva pentru asta, nu sa plecam de acolo. Asta ar fi cel mai usor pentru noi, pentru ca deja suntem in SUA, unde sotul meu are o bursa de studii. Ni s-a oferit posibilitatea sa ramanem aici, cu toate actele in regula, dar, probabil multi o sa ziceti ca suntem cam..., noi o sa ne intoarcem in tara. Cu tot ce a invatat sotul meu aici, sa incerce sa puna in practica acolo. S-ar putea sa reuseasca, s-ar putea sa nu. Ramane de vazut! Dar este CEVA, incercam sa facem CEVA pentru tara! As mai avea multe de spus, dar m-am cam departat de subiectul initial; iar pentru Nemo, daca reusesti sa-ti convingi sotia, veniti in tara. Puteti traii cu 1000 de dolari bine, toate lucrurile pe care le-ai scris ca ti le-ai dorii aici, le poti avea. Eu iti inteleg dorul de casa, si pe mine ma chinuie. Unul dintr-e raspunsuri, e dat de sotia ta, nu-i asa? Iar la sfarsitul mesajului are un citat din Blaise Pascal: "Inima are ratiuni pe care ratiunea nu le cunoaste", dar se pare ca nu l-a inteles. Revin la subiect: in alta ordine de idei, sa-mi fie cu iertare, dar eu nu m-am lovit de gandaci in maternitate, (am nascut la Bucur),am stat cu o alta fata in salon, si nu a fost nici o nenorocire, asternuturile ni se schimbau zilnic, si am fost tratata cu respect. E adevarat, am "cotizat", dar fiecare face asta nu? Iar cand vre-un functionar, incearca sa ma ia de fraiera, cu tot respectul il pun la punct, si sa vedeti ce frumos vorbeste dupa aceea. Si se mai rezolva si treaba. Pana la urma ei traiesc din banii nostrii, nu? Mai raman chestiile cu cainii vagabonzi (de care mi-e o frica...!), mizeria, gropile. Nu am raspunsuri pentru toate. Nu pot decat sa sper si sa incerc sa fac ceva. Dar si aici m-am lovit de niste chestii! ca am crezut ca s-a mutat Romanica aici![bang] Sper ca nu am ofensat pe nimeni, nu am vrut sa supar pe nimeni, dar astea sunt parerile mele. Si nu numai pareri. Sunt lucruri traite, si pe care le voi mai retraii, probabil. Dar bune si rele exista peste tot. Depinde ce parte a paharului vrem sa o vedem: aia plina sau aia goala! Numai bine si sanatate! Laura, mama lui Andrei http://community.webshots.com/user/tcatlaura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by tlaura
Deja nu ma mai pot abtine; mai oameni buni, voi vorbiti de mii de dolari pentru un trai decent in Romania. Bun, voi majoritatea celor care au raspuns la acest subiect, ii au, iar multi, printr-e care si eu, citim, ne minunam si trecem mai departe. Dar pe masura ce se inmultesc raspunsurile , eu ma simt din ce in ce mai jignita. De ce? Pentru ca se spune de fiecare data "pentru un trai decent". Noi traim, cu mult sub 1000 de dolari pe luna, dar totusi pot spune ca ducem (sau duceam anul trecut), un trai decent. Pentru voi, cei cu "doar" 5 sau 6 sute de dolari, sau mai putin, traiesc indecent, in mizerie, fac foamea, sau nu au cu ce se imbraca. Stiu, nu astea au fost cuvintele voastre, dar asa s-ar intelege, daca spuneti ca doar de la 1000 de dolari in sus poti trai bine. Noi nu avem atat, si totusi, traim decent, si mult mai bine decat altii. E adevarat, nu mergem la restaurant in fiecare saptamana (nici macar luna), nu imi iau ceva de imbracat (cu exceptia copilului), in fiecare luna, nu plecam in fiecare week-end la Sinaia sau Snagov, etc. Dar avem o masina cu care sotul se duce la servici zilnic, eu ma duc la coafor de doua ori pe luna, avem ce manca, si televizor color si masina de spalat, si multe alte lucruri, care te fac sa traiesti decent. Iar la sf. de saptamana, o intalnire cu prietenii la o bere, un teatru, un strand (vara), sunt la fel de reconfortante ca si un munte, sau restaurante costisitoare. Si exemplele ar putea continua. Da, acum vine partea cu gropile, caiini, respectul functionarului, tratamentul la doctor si celelalte..., pe care spunea cineva ca nu le poti cumpara nici cu 2000 de dolari. E adevarat, dar cu asta luptam noi in tara; ce sa facem? Sa plecam cu totii, iar ultimul sa stinga lumina? Nu ar fi mai bine sa incercam sa facem ceva in privinta asta? Acolo ne-am nascut, acolo am crescut, acolo ne sunt stramosii, asta e lupta noastra, asta e crucea pe care trebuie s-o ducem. Si fara suparare, Julie, comentariul tau cu: "Asa e, un "trai decent" nu se reduce doar la bani... Dar depinde cu ce se multumeste fiecare in parte.", mi se pare un pic jignitor. Noi nu ne multumim cu ATAT. Vrem mai mult, vrem mai bine, si incercam sa facem ceva pentru asta, nu sa plecam de acolo. Asta ar fi cel mai usor pentru noi, pentru ca deja suntem in SUA, unde sotul meu are o bursa de studii. Ni s-a oferit posibilitatea sa ramanem aici, cu toate actele in regula, dar, probabil multi o sa ziceti ca suntem cam..., noi o sa ne intoarcem in tara. Cu tot ce a invatat sotul meu aici, sa incerce sa puna in practica acolo. S-ar putea sa reuseasca, s-ar putea sa nu. Ramane de vazut! Dar este CEVA, incercam sa facem CEVA pentru tara! As mai avea multe de spus, dar m-am cam departat de subiectul initial; iar pentru Nemo, daca reusesti sa-ti convingi sotia, veniti in tara. Puteti traii cu 1000 de dolari bine, toate lucrurile pe care le-ai scris ca ti le-ai dorii aici, le poti avea. Eu iti inteleg dorul de casa, si pe mine ma chinuie. Unul dintr-e raspunsuri, e dat de sotia ta, nu-i asa? Iar la sfarsitul mesajului are un citat din Blaise Pascal: "Inima are ratiuni pe care ratiunea nu le cunoaste", dar se pare ca nu l-a inteles. Revin la subiect: in alta ordine de idei, sa-mi fie cu iertare, dar eu nu m-am lovit de gandaci in maternitate, (am nascut la Bucur),am stat cu o alta fata in salon, si nu a fost nici o nenorocire, asternuturile ni se schimbau zilnic, si am fost tratata cu respect. E adevarat, am "cotizat", dar fiecare face asta nu? Iar cand vre-un functionar, incearca sa ma ia de fraiera, cu tot respectul il pun la punct, si sa vedeti ce frumos vorbeste dupa aceea. Si se mai rezolva si treaba. Pana la urma ei traiesc din banii nostrii, nu? Mai raman chestiile cu cainii vagabonzi (de care mi-e o frica...!), mizeria, gropile. Nu am raspunsuri pentru toate. Nu pot decat sa sper si sa incerc sa fac ceva. Dar si aici m-am lovit de niste chestii! ca am crezut ca s-a mutat Romanica aici![bang] Sper ca nu am ofensat pe nimeni, nu am vrut sa supar pe nimeni, dar astea sunt parerile mele. Si nu numai pareri. Sunt lucruri traite, si pe care le voi mai retraii, probabil. Dar bune si rele exista peste tot. Depinde ce parte a paharului vrem sa o vedem: aia plina sau aia goala! Numai bine si sanatate! Laura, mama lui Andrei http://community.webshots.com/user/tcatlaura
...subscriu in TOTALITATE Saphir, in curand [mamica]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am citit mesajele de pana acum si as vrea sa spun un lucru . Eu sunt ardeleanca si nu ma regasesc in multe din descrierile unora despre Romania. Romania nu se reduce doar la Bucuresti si la zona sudica a tarii unde exista hotii, functionarii nepoliticosi, cainii, tiganii,gropile, spaga,probleme ale mediului inconjurator de care s-a vorbit. Ardealul este din punctul asta de vedere o alta lume. Eu as zice ca daca cineva s-a saturat de toate astea sau ii e groaza sa se intoarca in Ro din cauza lor poate sa se mute in Oradea, Cluj, Baia Mare sau alte orase din zona asta. In felul acesta nu mai e de rezolvat decat problema banilor pt. ca oamenii sunt de treaba si natura deosebita. Sunt locuri de mers la schi, de imbaiat, de catarat, mult mai ieftin decat in alte parti. Servus
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by angelp Cred ca sub 10 la suta din tinerii din Ro nu vor sa emigreze in alta Tara din cauza ca au primit totul de-a gata si n-au dus lipsa de nimic.Mai cred ca 5% din cei ce vor sa stea in tzara nu au vazut niciodata occidentul si nau cum grad de comparatzie. pa
Angelp, cu prima parte ai dreptate, in cazul nostru casa ne-au cumparat-o parintii, dar la masina mai avem si acum rate. Cu a 2-a parte nu se potriveste, in cazul meu, pentru ca am vazut si eu cateva tari din occident si am fost impresionata de curatenia si civilizatia de acolo, si am avut si eu o depresie atunci cand m-am intors si am facut comparatia cu Romania la aceste capitole. Dar cu timpul mi-a trecut depresia si acum am o familie si suntem fericiti, chiar daca nu castigam sume imense pe luna. Si tot nu as emigra. As mai merge in excursii in strainatate daca voi mai avea ocazia, dar nu as ramine acolo definitiv.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by tlaura
Deja nu ma mai pot abtine; mai oameni buni, voi vorbiti de mii de dolari pentru un trai decent in Romania. Bun, voi majoritatea celor care au raspuns la acest subiect, ii au, iar multi, printr-e care si eu, citim, ne minunam si trecem mai departe. Dar pe masura ce se inmultesc raspunsurile , eu ma simt din ce in ce mai jignita. De ce? Pentru ca se spune de fiecare data "pentru un trai decent". Noi traim, cu mult sub 1000 de dolari pe luna, dar totusi pot spune ca ducem (sau duceam anul trecut), un trai decent. Pentru voi, cei cu "doar" 5 sau 6 sute de dolari, sau mai putin, traiesc indecent, in mizerie, fac foamea, sau nu au cu ce se imbraca. Stiu, nu astea au fost cuvintele voastre, dar asa s-ar intelege, daca spuneti ca doar de la 1000 de dolari in sus poti trai bine. Noi nu avem atat, si totusi, traim decent, si mult mai bine decat altii. E adevarat, nu mergem la restaurant in fiecare saptamana (nici macar luna), nu imi iau ceva de imbracat (cu exceptia copilului), in fiecare luna, nu plecam in fiecare week-end la Sinaia sau Snagov, etc. Dar avem o masina cu care sotul se duce la servici zilnic, eu ma duc la coafor de doua ori pe luna, avem ce manca, si televizor color si masina de spalat, si multe alte lucruri, care te fac sa traiesti decent. Iar la sf. de saptamana, o intalnire cu prietenii la o bere, un teatru, un strand (vara), sunt la fel de reconfortante ca si un munte, sau restaurante costisitoare. Si exemplele ar putea continua. Da, acum vine partea cu gropile, caiini, respectul functionarului, tratamentul la doctor si celelalte..., pe care spunea cineva ca nu le poti cumpara nici cu 2000 de dolari. E adevarat, dar cu asta luptam noi in tara; ce sa facem? Sa plecam cu totii, iar ultimul sa stinga lumina? Nu ar fi mai bine sa incercam sa facem ceva in privinta asta? Acolo ne-am nascut, acolo am crescut, acolo ne sunt stramosii, asta e lupta noastra, asta e crucea pe care trebuie s-o ducem. Si fara suparare, Julie, comentariul tau cu: "Asa e, un "trai decent" nu se reduce doar la bani... Dar depinde cu ce se multumeste fiecare in parte.", mi se pare un pic jignitor. Noi nu ne multumim cu ATAT. Vrem mai mult, vrem mai bine, si incercam sa facem ceva pentru asta, nu sa plecam de acolo. Asta ar fi cel mai usor pentru noi, pentru ca deja suntem in SUA, unde sotul meu are o bursa de studii. Ni s-a oferit posibilitatea sa ramanem aici, cu toate actele in regula, dar, probabil multi o sa ziceti ca suntem cam..., noi o sa ne intoarcem in tara. Cu tot ce a invatat sotul meu aici, sa incerce sa puna in practica acolo. S-ar putea sa reuseasca, s-ar putea sa nu. Ramane de vazut! Dar este CEVA, incercam sa facem CEVA pentru tara! As mai avea multe de spus, dar m-am cam departat de subiectul initial; iar pentru Nemo, daca reusesti sa-ti convingi sotia, veniti in tara. Puteti traii cu 1000 de dolari bine, toate lucrurile pe care le-ai scris ca ti le-ai dorii aici, le poti avea. Eu iti inteleg dorul de casa, si pe mine ma chinuie. Unul dintr-e raspunsuri, e dat de sotia ta, nu-i asa? Iar la sfarsitul mesajului are un citat din Blaise Pascal: "Inima are ratiuni pe care ratiunea nu le cunoaste", dar se pare ca nu l-a inteles. Revin la subiect: in alta ordine de idei, sa-mi fie cu iertare, dar eu nu m-am lovit de gandaci in maternitate, (am nascut la Bucur),am stat cu o alta fata in salon, si nu a fost nici o nenorocire, asternuturile ni se schimbau zilnic, si am fost tratata cu respect. E adevarat, am "cotizat", dar fiecare face asta nu? Iar cand vre-un functionar, incearca sa ma ia de fraiera, cu tot respectul il pun la punct, si sa vedeti ce frumos vorbeste dupa aceea. Si se mai rezolva si treaba. Pana la urma ei traiesc din banii nostrii, nu? Mai raman chestiile cu cainii vagabonzi (de care mi-e o frica...!), mizeria, gropile. Nu am raspunsuri pentru toate. Nu pot decat sa sper si sa incerc sa fac ceva. Dar si aici m-am lovit de niste chestii! ca am crezut ca s-a mutat Romanica aici![bang] Sper ca nu am ofensat pe nimeni, nu am vrut sa supar pe nimeni, dar astea sunt parerile mele. Si nu numai pareri. Sunt lucruri traite, si pe care le voi mai retraii, probabil. Dar bune si rele exista peste tot. Depinde ce parte a paharului vrem sa o vedem: aia plina sau aia goala! Numai bine si sanatate! Laura, mama lui Andrei http://community.webshots.com/user/tcatlaura
Jos palaria, Laura! Daca ar fi toti ca voi…... P.S. Ia uitati-va la nr. de vizualizari al subiectului, f. multi il urmaresc, dar putini au curaj sa isi spuna parerea...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hai ca l-am lamurit bustean pe nemo! sa mai adaug si eu la ceata deasa... cred ca am mai povestit pe undeva pe aici dar cu riscul ca ma repet nu ma pot abtine: am plecat inainte de revolutie din ro dar in '91 m-am intors ca nu mai puteam de dor si in plus constatasem ca tembelismul nu era redus la patria muma, mi-am facut pana si repatriere (bani dati si picioare alergate in lung si lat de bucuresti)... am rezistat 3 ani jumate dupa care am mai tocit un rand de pingele si am mai dat o groaza de bani... sa plec din nou. ce pot sa comentez decat ca mai bine stateam in banca mea in '91. il inteleg pe nemo asa de bine insa, cu toata experienta mea tot mai am zile cand gandesc (nu indraznesc sa articulez insa ca-mi dau seama ca as fi caraghioasa) ca as vrea sa mai traiesc in ro; eu nu am vrut sa mai calc pe acolo 4 ani pana cand l-am pierdut pe tata, apoi m-am dus dupa alti 2 ani jumate ca mama e singura si am organizat renovarea casei si in ultimii doi ani m-am dus mai mult pentru fiica-mea sa-si mai vada si ea familia si prietenii si sa mai auda romaneste ca nu prea bungheste (intelege ea cam tot dar cu vorbitul nu prea se leaga). subscriu la propunerea cu petrecut 3 luni acolo in viata 'reala' ca eu in 9 ani jumate am fost doar de 3 ori in vacanta (o data 5, a doua 11 si a treia 14 zile) si desi ma bucur nespus sa-mi vad persoane atat de dragi inimii mele abia astept sa ma intorc acasa/aici. as fi vrut sa fiu o musca mica sa particip la vacantele persoanelor care s-au descurcat cu asa putini bani ca pe mine orice escapada in ro ma costa cat un concediu sofisticat oriunde altundeva. anul trecut in aug-sept am stat o sapt. la mare si una la munte: hotel 1200 euro, masina 1300 lire plus benzina si spalat la 2 zile ca se facea de n-o mai cunosteam in parcare de atata praf, la restaurante de la 5 milioane pe zi (4 persoane, fara alcool ca eram doua muieri cu 2 fetite si cu masina)... sa nu uit de biletele de avion care-s mai scumpe decat sa ma duc in america (daca sunt doar 2 curse directe si nici un charter ca nu mai vrea nimeni in vacanta in ro - s-au dat pe bulgaria si mai ales croatia). eh... ma doare sufletul ca tot romanca mi-s dar realitatea trebuie privita in ochi si dat piept cu ea. nemo - stai acolo ca stai bine!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...