Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Intoarcerea acasa: cit costa un trai decent in RO?


Recommended Posts

Uof, uof, Laura, nu-mi rastalmaci cuvintele. Sa mai zic o data? Un trai decent, in opinia mea patetica, nu se rezuma doar la bani, televizor color si mers la coafor/restaurant. Prin trai decent eu inteleg mai mult decat confort material - confort spiritual. Si adaug: consider confortul spiritual mai important (parere pur subiectiva, la care am dreptul) si nu neaparat conditionat de cel material. Poti sa ai un salariu de sub 100 de euro in Romania si sa fii fericit. Sau poti sa ai un venit de 2000 de euro in aceeasi Romanie si sa te simti nemultumit. Acelasi lucru e valabil si in strainatate (cu proportiile de rigoare). Depinde foarte mult de ce vrea fiecare de la viata si, inca o data, cu ce/cat se multumeste. Scuze celor care se simt jigniti - chiar nu am avut nici o clipa intentia sa ranesc pe cineva. J.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 129
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by Julie
Uof, uof, Laura, nu-mi rastalmaci cuvintele. Sa mai zic o data? Un trai decent, in opinia mea patetica, nu se rezuma doar la bani, televizor color si mers la coafor/restaurant. Prin trai decent eu inteleg mai mult decat confort material - confort spiritual. Si adaug: consider confortul spiritual mai important (parere pur subiectiva, la care am dreptul) si nu neaparat conditionat de cel material. Poti sa ai un salariu de sub 100 de euro in Romania si sa fii fericit. Sau poti sa ai un venit de 2000 de euro in aceeasi Romanie si sa te simti nemultumit. Acelasi lucru e valabil si in strainatate (cu proportiile de rigoare). Depinde foarte mult de ce vrea fiecare de la viata si, inca o data, cu ce/cat se multumeste. Scuze celor care se simt jigniti - chiar nu am avut nici o clipa intentia sa ranesc pe cineva. J.
Acum ai zis-o mai bine. Scuze, poate am inteles eu grsit prima oara, (m-am cam aprins, ce-i drept), dar recunoaste, ca poti s-o interpretezi si asa! Pupici![flo] Laura, mama lui Andrei http://community.webshots.com/user/tcatlaura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stimati forumisti, Vad ca discutia pe tema "traiului decent" se cam incinge si ma tem ca Nemo va fi mai derutat acum decat inainte de a deschide acest subiect. Cred ca ar fi mai util daca i-am oferi mai multe "date tehnice" decat daca am face observatii si comentarii subiective. Nu cred ca el nu stie ca poti trai in Romania cu mult mai putin decat 1000 USD. Am facut acest lucru si eu si probabil ca foarte multi dintre noi l-au facut sau il fac inca. Din cate stiu eu salariul minim in tara noastra draga este de 2.800.000 lei (BRUT !!!) si exista o multime de oameni care traiesc din el. Nu stiu cum o fac si sper din tot sufletul ca situatia economica a acestei tari sa se redreseze si sa o ducem cu totii din ce in ce mai bine. Vreau sa va reamintesc si o vorba romaneasca care zice cam asa : "Cat ai atata cheltuiesti" si care cel putin in cazul nostru se adevereste cu varf si indesat. Probabil ca nici eu, nici sotia mea nu suntem chibzuiti dar nu am reusit decat cu chiu cu vai sa strangem ceva banuti indiferent cat am castigat. De aia ne-am bagat in tot felul de rate(casa, masina) pentru ca pe alea vrei nu vrei le platesti. Departe de mine gandul de a ma da mare sau de jigni pe cineva dar ma vad nevoit sa repet: "trai decent" nu inseamna acelasi lucru pentru toata lumea. Mai vreau sa spun ca dupa ce te-ai obisnuit cu un anumit standard (material, profesional, social, etc) este foarte greu sa accepti sa cobori sub el, fara ca asta sa insemne snobism. Va rog sa nu ma judecati gresit si sa intelegeti exact ce vreau sa spun. Nu m-am nascut in vila, n-am avut mosteniri, am fumat Carpati in facultate si am baut bere la litru dar cu binele te obisnuiesti foarte usor. Sa nu creada cineva ca mancam la restaurant (poate de 2 ori pe luna - o pizza sau o friptura) sau ca ne imbracam numai in haine de firma saptamana trecuta mi-am luat un ceas de mana de 280.000 lei). Vara trecuta am fost o saptamana la mare, la 2 Mai, la gazda si apoi cateva zile la munte in casa unor prieteni dar ... cheltuim in trei mai mult de 1000 USD/luna fara sa iau in calcul ratele pe care le avem. Pe ce ?! : - intretinerea lunara a casei (gaze, electricitate, apa, canal, gunoi, telefon, cablu) : peste 200 USD in lunile de iarna - benzina (doua masini) : cca.80 - 100 USD/luna - asigurari (casa, bunuri, viata) : cca.100 USD/luna - bona copil : 100 USD/luna - telefoane mobile : cca.80 - 100 USD / luna - o mega-aprovizionare intr-un cash&carry (detergenti de tot felul, hartie igienica, cosmetice, ape minerale, suc, bere, vin, servetele, pungi de gunoi, cafea, lapte,conserve, cereale + cateva mici nimicuri) : spre 200 USD Si iata ca am ajuns la vreo 800USD fara sa punem : fructe, mezeluri,paine, haine, alte cheltuieli ale masinilor, impozite si taxe, filme, carti, restaurante, jucarii, excursii, renovari casa, obiecte de folosinta indelungata, etc. In incheiere va rog sa intelegeti ca nici nu ma plang, nici nu ma dau mare vreau doar sa dau un exemplu pentru informarea lui Nemo.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

perfect de acord cu Julie [flo] eu ma prinsesem din prima, dar asta poate pt ca si eu as fi zis la fel, si as fi considerat ca nu trebuie sa intru in detalii [:D] fiecare are propriul sistem de valori, se multumeste cu un anume nivel, deci depinde de foarte multi factori. jos palaria, in fata celor care inca mai au speranta ca in Ro va fi bine. din pacate, m-am simtit de prea multe ori o "outsider"a, cind am incercat sa schimb ceva, acolo... legat de intrimplari din Romania, un mic exemplu: eram la posta de linga lacul Morarilor (Bucuresti), asteptam la o coada de vreo 20 de persoane, sa trimit niste ceaiuri anticolici pt bebele sorei mele in Japonia; timp de o ora (fara exagerare) nu ne-a bagat nimeni in seama, nu a chemat pe nimeni de la coada celor care trimiteau pachete, sa predea pachetul. cind le-am batut obrazul, reprosindu-le ca la coada sunt mai ales pensionari, care trebuie respectati si nu sa fie tinuti in picioare cu orele, si am intrebat o functionara de acolo de ce nu se ocupa nimeni de preluarea pachetelor de mai bine de o ora, mi-a spus "suntem putine aici, si acum suntem ocupate cu impachetarea altor pachete (!) plus ca avem salarii mici! daca nu va convine, este si alta posta pt trimiteri internationale, la Bucur Obor!". scurt! evident, atunci am replicat ca, daca ne-ar fi tratat ca pe niste oameni din buzunarul carora isi iau, pina la urma, salariile (ca doar sunt bugetari, nu?), le-as fi sustinut opinia cum ca au salarii mici. ...insa, pt ca se comporta asa, "consider ca aveti EXACT salariile pe care le meritati". am incercat sa vorbesc cu diriginta postei, sa fac reclamatie, dar - evident - era "plecata la o sedinta, si nu mai revine azi". si m-au poftit sa plec! ei bine, absolut nimeni din cei 20 de oameni care stateau la coada cu mine nu m-a sustinut! NIMENI! nici cei tineri, care ar trebui sa schimbe, totusi, niste mentalitati, si nici cei in virsta, carora le plingeam de mila ca stau atita in picioare! dimpotriva, se dadusera "mai incolo" de linga mine, ca sa arate ca ei nu-s cu mine, si ma priveau de parca eram vreo nebuna, care s-a trezit cu pretentii peste noapte. nu are rost sa insist cu alte povestiri de gen, si doar atita spun: poate ca, atunci cind romanii vor invata sa fie uniti, sa se ajute unii pe altii, sa se sustina, sa isi ceara drepturile, poate ca atunci imi voi dori sa ma intorc. pina atunci, prefer sa stau aici, unde macar stiu pentru ce muncesc, macar stiu ca functionarii au invatat ca eu, clientul, merit respectul lor, ca eu, clientul, daca, impreuna cu alti "tz" clienti, nu mai cumpar de la magazinul unde lucreaza, el risca sa isi piarda jobul. va doresc bafta tuturor, oriunde v-ati afla. si o mica rugaminte: fiti uniti, dragi romani! pina la urma, voi toti ati avea de cistigat din asta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by tata lu Toma
Stimati forumisti, Pe ce ?! : - intretinerea lunara a casei (gaze, electricitate, apa, canal, gunoi, telefon, cablu) : peste 200 USD in lunile de iarna - benzina (doua masini) : cca.80 - 100 USD/luna - asigurari (casa, bunuri, viata) : cca.100 USD/luna - bona copil : 100 USD/luna - telefoane mobile : cca.80 - 100 USD / luna - o mega-aprovizionare intr-un cash&carry (detergenti de tot felul, hartie igienica, cosmetice, ape minerale, suc, bere, vin, servetele, pungi de gunoi, cafea, lapte,conserve, cereale + cateva mici nimicuri) : spre 200 USD Si iata ca am ajuns la vreo 800USD fara sa punem : fructe, mezeluri,paine, haine, alte cheltuieli ale masinilor, impozite si taxe, filme, carti, restaurante, jucarii, excursii, renovari casa, obiecte de folosinta indelungata, etc. In incheiere va rog sa intelegeti ca nici nu ma plang, nici nu ma dau mare vreau doar sa dau un exemplu pentru informarea lui Nemo.
Pai sa ma scuzati, fara suparare, dar am impresia ca ne depasiti la unele cheltuieli lunare, desi locuiesc in Japonia unde toate sunt de 5-10 ori mai scumpe (cel putin) decat in Romania. Daca ati trai aici, cu cel mai dolofan salariu de salariat aici ati fi muritori de foame ! ma distreaza rubrica "intretinerea lunara a casei" chiar e posibil sa paltiti peste 6 milioane pe perioada de iarna ? De ce nu va puneti o centrala, faceti economii un an si apoi nu va mai doare capul. Iar apa = vreo 7.000/ m cub, telefonul = 6 dolari/ luna (abonament), curentul 0,3 do/ kw (- oare cate sute consumati ?), gaz - 0,4 $/m cub ... Asigurare - 100 $ ? nu-i cam mult ?!? E socant, dar cred ca exagerati putintel. Lia-S
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aida, cine ai vrea sa te sustina, romanii care isi dezgroapa mortii si le scot inimile pt. a bea cenusa lor cu apa, intr-u izbavirea sufletului? Sau cei care dau milioane la vrajitoare pt. a-si rezolva problemele? Sau cei care nu stiu cu ce se mananca legislatia Romaniei? Sau cei care se duc in occident si schimba etichete la produse? Si noi traim sub 1000 USD pe luna, dar e f greu-cu un copil.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lia-S, cu tot respectul, noi avem centrala (fapt pe care insa il platim printr-o chirie mai mare la apartament), si tot au sarit de 6 mil cheltuielile casei pe luna ianuarie. Si nu stam in sauna, avem cam 20 de grade in casa, exceptind camera copilului unde sunt 23. Acuma, poate o sa ma sfatuiesti sa fac un pic de economie sa-mi cumpar un apartament ca sa nu mai platesc chirie (4 mil. pe luna, ap de 2 camere intr-un amarit de orasel de provincie). Trebuie insa sa te dezamagesc din start: pt un credit de 15000 de euro pe 20 de ani (cit costa o GARSONIERA in acelasi amarit de orasel), banca pretinde salarii de baza cumulate pe familie minim 300 de euro, cu care noi, familie formata din doi intelectuali, ambii bugetari, nu ne putem mindri, din pacate! Dar am deviat de la subiect. Ceea ce voiam sa spun insa este ca cred ca si tu ai deviat putin. Subiectul era despre suma necesara pt un trai decent in Ro, si nu despre "sfaturi pt gospodarirea bugetului pt cei din Ro". Cred ca nu ai inteles prea bine, ceea ce ii determina in primul rind pe romani sa-si paraseasca tara nu este neaparat situatia de fapt, cit lipsa de perspective. Si cu asta iti raspund si la exemplul personal cu mersul cu cortul la mare. Poate ca asa ceva se potriveste la 18, hai poate si la 25 de ani. Dar la 35 sau 40, sa ma scuzi, poate ca o sa-mi dai voie sa am alte pretentii... problema este ca bugetul meu ramine la fel in valoare absoluta, sau mai rau, scade! Acestea nu le-am scris nici din dorinta de a polemiza, nici pt a jigni pe cineva, totusi, mi se pare un pic deplasat sa dai lectii de la distanta in felul in care o faci tu. Nu poti sa impui tuturor oamenilor sa aiba pretentiile de la viata pe care le ai tu. Poate ca altii au alte pretentii si nu ii poti blama pt asta. Numai bine, Catalina. This is the first day of the rest of my life!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ira, eu totusi nu cred ca toti romanii sunt cum ai scris tu (apropos: vad si eu aici Protv International, am vazut stirea cu cel dezgropat - brrrrrr). Sunt si oameni care isi doresc sa schimbe mentalitati, insa - din pacate - toate lucrurile trebuie sa se faca in echipa, si acolo nu prea ai cu cine sa faci echipa... Dar departe de mine ideea de a generaliza. Pacat de tara si de (unii dintre) oamenii de-acolo...[:(]
quote:
Originally posted by Ira
Aida, cine ai vrea sa te sustina, romanii care isi dezgroapa mortii si le scot inimile pt. a bea cenusa lor cu apa, intr-u izbavirea sufletului? Sau cei care dau milioane la vrajitoare pt. a-si rezolva problemele? Sau cei care nu stiu cu ce se mananca legislatia Romaniei? Sau cei care se duc in occident si schimba etichete la produse? Si noi traim sub 1000 USD pe luna, dar e f greu-cu un copil.
____________________________________________ oriunde ati fi, fiti uniti, dragi romani... http://community.webshots.com/user/atomskin-date
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Ira
Aida, cine ai vrea sa te sustina, romanii care isi dezgroapa mortii si le scot inimile pt. a bea cenusa lor cu apa, intr-u izbavirea sufletului? Sau cei care dau milioane la vrajitoare pt. a-si rezolva problemele? Sau cei care nu stiu cu ce se mananca legislatia Romaniei? Sau cei care se duc in occident si schimba etichete la produse?Si noi traim sub 1000 USD pe luna, dar e f greu-cu un copil.
Ira ne batem cu pumnul in piept ca vrem sa shimbam mentalitatzi, ca noi suntem altfel,......dar de fapt e un balon de sapun. In momentul in care nu o sa ne mai intereseze de capra vecinului si o sa lasam deoparte barfa asta de mahala si aratatul invinuitor cu degetul, abia atunci poate ca o sa se "miste" si....mentalitatea.[xx(] Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dupa parerea mea o societate sanatoasa stie sa-si evalueze defectele si le vindeca, atata timp cat va exista ignoranta, atata timp cat vom refuza sa vedem tumorile societatii in care traim, nu cred ca va exista rezolvare de la sine. Sau nu asta ai vrut sa spui, Raluca? Departe de mine gandul ca asa sunt toti romanii, insa nici sa ne prefacem ca totul merge ca pe roate, nu? Da, recunosc ca nu mi-a placut ce am citit aici in legatura cu etichetele, mi se pare o fapta care se incadreaza destul de bine in peisajul romanesc, ar fi fost mai normal sa ignor acea postare? Poate, dar cateodata ignoranta inseamna aprobare, nu crezi?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...