Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ne mutam impreuna?


Recommended Posts

Amuleta,sa stii ca te contrazic.Eu sint de parere ca nu poti cunoaste un om decat cand stai zi de zi cu el,nu cand te intalnesti pentru cateva ore la sfarsit de saptamana si toate sint bune si frumoase.Nu,asa nu il cunosti,il cunosti cand te lovesti zilnic de problemele lui,cand va puneti probleme impreuna in cea ce priveste cuplul vostru,cand il vezi cum se comporta in intimitatea data de caminul vostru.Eu m-am mutat cu sotul meu la doua saptamani dupa ce l-am cunoscut si am declansat o adevarata furtuna in familie,a fost o surpriza hotararea mea pentru parintii mei mai ales ca sora mea fusese prietena cu barbatul ei 4 ani dar au stat separat,fiecare la parinti pana s-au casatorit,asa ca eu iesam din tiparul si traditia familiei,chiar daca aveam 24 de ani, facultatea terminata si serviciu.Dar nu regret nici o secunda,atunci cand ne-am casatorit,dupa 2 ani,am stiut ce iau(desi se spune ca pe un om nu-l cunosti nici intr-o viata-sper sa nu am surprize).Eu le consider pe fetele care se marita fara sa traiasca(in toate privintele) cu partenerul inainte de casatorie niste curajoase,eu nu as fi riscat si daca ar fi sa o iau de la inceput as proceda la fel.Aici nu este vorba de modernism sau moda veche,mie mi se pare ca este vorba de instinctul de conservare. Oana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 38
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Vezi, Mate, instinctul meu de conservare mi-a spus exact invers. Desigur, depinde de firea omului dar statisticile, cel putin cele americane arata ca o coabitare nu te face mai pregatit pentru casatorie si nu reduce rata divortului deci nu vad unde este avantajul. Am gasit pe internet urmatorul studiu, imi pare rau ca n-am avut timp sa-l traduc, este in engleza http://www.smartmarriages.com/cohabit.html
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

noi ne-am mutat impreuna dupa 2 saptamani...a fost ceva instantaneu...eram tineri rau de tot 19 ani amandoi ...nu pot sa spun ca ne iubeam ..dar asa a fost scris...abia dupa aproape un an ne-am dat seama ca intradevar ne iubim si nu putem respira unul fara altul.... ce vreau sa-ti este faptul ca altfel va formati, va cizelati , va descoperiti calitatile si defectele , va completati cand sunteti impreuna zi-noapte. noi ne-am casatorit dupa 4 ani ...si pot spune ca dupa nunta parca am inceput de la capat ...a fost o noua deschidere spre viitor...acum vb cu incredere despre FAMILIA noastra...plus ca am ramas insarcinata.... deci oricat ar spune lumea CA CE CONTEAZA UN ACT ?? ---pt noi a fost ca o reinviere a dragostei ce ne-o purtam asa ca nu-ti face prob si ganduri ca n-o sa mai insemne nimic nunta sau DUPA.... si cei cel mai frumos...ca atunci cand ni se pare ca parca licareste flacara un pic mai slabut , apare ceva in viata noastra care o face si mai puternica..... pupici pt bebici,mamici si burtici
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Lai, eu , odata demult, am iubit pe cineva ENORM de mult, eram inca in RO, si el a fost prima mea dragoste. Eram si foarte tineri, vroiam sa fim impreuna, DAR...citez (nu mai conteaza pe cine, oricum cineva important in viata mea...) "cum sa stai cu el impreuna, fara sa te mariti, ce o sa zica lumea?"...cum aveam numai 19 ani, am tinut cont de aceasta parere, si ca sa pot sta cu iubitul meu, m-am maritat cu el...nu mai lungesc, eram groaznic de nepotriviti, si dupa cativa ani ne-am despartit...daca atunci, la inceput, as fi putut sa stau cu el, sunt aproape sigura ca nu m-as fi maritat cu el...Sigur, fiecare are experienta lui, dar eu ma bucur din suflet ca lumea s-a mai schimbat de atunci, si daca fiica-mea o sa vina peste vreo 10 ani la mine sa imi zica ca vrea sa se marite, eu o sa o implor inainte sa stea macar o vreme cu iubitul ei sub acelasi acoperis, sa il cunoasca si in zilele lui mai bune si mai rele, si suparat si vesel, si nervos si expansiv...Sigur, asta nu poate fi o garantie pentru o eventuala casatorie fericita, dar oricum in aceasta viata nu exista decat o singura garantie...aceea ca ea se va termina odata... Iti doresc din suflet sa hotarasti asa cum va fi mai bine pentru tine.. Cu drag, Mirunda "Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Lai, Si eu spun Nu va mutati inca impreuna. Daca amandoi va doriti f. mult acest lucru, atunci desigur, nu cred ca este o catastrofa daca o faceti. Parerea mea este insa ca situatia in care sunteti acum, fiecare la casa lui, chiar dc. tu stai mult pe la el este mult mai potrivita. De ce sa te grabesti sa gusti si din partile mai putin placute ale relatiei voastre? Tu ai inca nevoie de libertate, de timpul tau pentru studiu, pentru intalniri cu prietenii etc. Este adevarat ca nu cunosti un om pana nu traiesti cu el in casa, dar dc. te muti cu el prea devreme, eu cred ca iti iei din placerea inceputurilor si intri mai repede in rutina, nu stiu, nu ma exprim bine... Nu pot sa iti explic, asa simt, NU te muta inca cu el, ai toata viata inainte pentru coabitarea cu un barbat. Apar mai multe probleme cand impartiti casa amandoi si de ce sa grabesti lucrurile? Cand va veti pune problema foarte clar ca relatia voastra se indreapta catre castatorie, poti sa o faci, dar nu inca. Spui ca el va pleca dupa doi ani, ati discutat deja ce se va intampla cu voi atunci? Nu mai continui, parerea mea este NU, nu inca, lasa-ti inca placerea unei relatii mai poetice, mai tineresti... Te sarut si numai bine, Lia ruxij
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ca la servici, perioada de proba in care proaspatul angajat isi vede constiinios de treaba, iar dupa ce trece perioada de proba, se simte mai in largul lui si o lasa mai moale? E posibil ca chiar daca stati impreuna, lucrurile sa decurga intr-un fel inainte de casatorie si altfel dupa, garantii ca daca la inceput e OK, asa va fi mereu, nu vei avea niciodata
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele, Va multumesc mult pentru parerile voastre si pentru faptul ca mi-ati impartasit experientele voastre. Amuleta, multumesc pentru link-ul pe care mi l-ai trimis, am citit articolul si am gasit multe lucruri interesante in el. Ca "social scientist in the making" ce ma aflu, partea din mine care tocmai e in curs de a fi invatata sa citeasca analitic si critic si sa intoarca pe o parte si pe alta fiecare pas al unui astfel de studiu inainte de a-l accepta ma face sa am unele indoieli cu privire la rigurozitatea stiintifica a studiului, la obiectivitatea cercetatorilor, la anumite explicatii alternative ale unora dintre rezultate bla bla hai sa nu va plictisesc cu asta. Intuitiv insa, sunt lucruri discutate acolo care "au sens", si insasi posibilitatea ca ele sa fie adevarate e o tema de gandire. Lia, Mirunda si toate celelalte fete - multumesc ca ati pus suflet in raspunsurile voastre. Mai astept pareri, ma ajuta mult sa-mi limpezesc gandurile, si o sa va tin la curent cu ce se mai intampla (probabil ca va mai trece ceva timp pana sa ne decidem cu mutatul; la inceputul verii o sa mergem acasa, la mine in Romania si la el in Serbia, o sa-mi cunoasca si el familia si eu pe a lui, simt ca va fi un moment destul de important in relatia noastra si poate dupa aceea se vor mai clarifica niste lucruri legate de cursul pe care il va lua relatia noastra.. deocamdata suntem la capitolul a trecut perioada in care nu exista nici un norisor pe cer si invatam cum sa avem opinii diferite si cum sa le/ne acomodam..) [pup] Lai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

vroiam samai adaug ceva.. desi sunt in general pentru mutatul impreuna impreuna inainte de casatorie nu exclud si cealalta varianta. mama mea s-a casatorit si nu a stat impreuna cu tatal meu inainte de casatorie. au fost fericit 24 de ani, pana moartea i-a despartit.. si sunt foarte multe exemple de casnicii, in care partenerii nu au locuit impreuna inainte de casatorie, unele au esuat unele nu.. totusi conceptia care era pe atunci ca fata trebuie sa se marite virgina, ca nu are voie sa iasa afara le plimbare decat sub atenta supraveghere a parintilor si in nici un caz locuitul impreuna inainte erau atunci..foarte putin astazi.. in acelasi timp cgiar si cuplurile care locuiesc impreuna inainte de casatorie..unele se despart dupa un timp, unele dureaza pana dupa casatorie iar altele ani buni.. nu cred ca exista o regula care trebuie aplicata. asta depinde de fiecare in parte. ce simte ca este mai bine. noi am hotarat sa locuim impreuna un timp pentru ca fiind din tari diferite stilul de viata este diferit. eu locuisem inainte, singura si prin alte tari si in mare cunosteam stilul de viata din afara tarii. totusi am consideratca e ai bine sa locuim inpreuna inainte de a face pasul acesta...nu ne-am casatorit nici acum din alte cauze care nu au nici o legatura cu compatibilitatea noastra.. sunt lucruri pe care le cunosti la persoana respectiva locuind inainte de casatorie cu el si care te pot ajuta in decizia de a face sau nu pasul cel mare.. sunt totusi si situatii in care poti avea un divors chiar si dupa ce ai locuit inainte cu persoana respectiva pentru ca oaenii se schimba. nu poti spune dupa 20-30 de casatorie ca cunosti cu adevarat, din scoarta in scoarta persoana respectiva pentru ca ea dea-lungul timpul se schimba in bine sau in rau.. gata nu tipati ca a ma opresc..[:D] nu stiu daca te-am bagat mai ult in ceata... scuze.. pupici!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt de acord cu mutatul impreuna innainte de casatorie. Sa-ti spun cum a fost si la mine. Eram de 4 ani impreuna cand el a venit in Franta, la cateva luni am venit si eu dupa el, deci automat am locuit impreuna, si nu eram casatoriti. La inceput vroiam sa ne casatorim, sa fie totul perfect, dar nu aveam familia aici sa o facem, si uite asa, am inceput sa ma gandesc ca si cu casatorie si fara, il iubesc, ne intelegem si asta este cel mai important. Dar o sa mergem intr-o zi in Romania sa fiu si eu mireasa, ca imi doresc...Nu stiu cum este in SUA, dar aici sunt putini cei care se casatoresc direct, innainte de a fi stat impreuna o perioada. Si, totusi, divorturile cresc pe zi ce trece...Va pup! oana-cannes "Si maine mai este o zi..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...