Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

casatoria cu un australian.Avantajele ei acolo?


Recommended Posts

Buna, Elvie, este asa de bine cand va gasesc aici, prezenta voastra este tonica si sunteti persoane calde,ceea ce este asa de bine.. as sta mai mult, dar rebuie sa fug fiindca am ceva de lucru Insa Elvie, am sa revin cu amanunte:) :)Ei, nu foarte multe, ca nici eu nu am toate datele, drumul e lung, dar sigur, ceea ce este cel mai impotrtant, iar eu am de gand sa ajung acolo si totul sa fie mai mult decat bine! Iti doresc o zi frumoasa si mult zambet in suflet. Pupici. Carmen H
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 32
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Draga Carmen, dupa 4 ani de Australia, pot spune ca am facut alegerea corecta: violenta este destul de redusa daca o raportezi la RO, m-as avinta chiar sa afirm ca Aus. e mai pasnica ca Statele, discriminarea rasiala/confesionala/sexuala si de ce mai vrei tu se pedepseste zdravan, de aceea toti se feresc sa intre in asemenea belele, inclusiv la angajare si in mediul social. Practic lumea nu are prejudecati ca uite ala e alb, sau poarta hainele traditionale in loc de a se imbraca la moda, sau uite ca aia poarta voalul musulman, sau uite ca vecina se imbraca mai bine ca mine sau are masina mai scumpa. Ai sa vezi dupa ce vii aici ca te pufneste risul cind te gindesti la criteriile din RO de evaluare a unui om! E alta lume!!! E mai toleranta, ti se zimbeste pina si pe strada fara vreun motiv pervers, pur si simplu te saluta si te-ntreaba: nu-i asa ca vremea e superba? Ca sa nu mai vorbim de comentariile aruncate "in treacat" de unii barbati din RO, aici poti face puscarie frumusel daca cineva de acuza ca te-ai luat de el/ea pe strada sau oriunde(harrassement se cheama acuzatia), eu a trebuit sa vin in RO ca sa-mi aduc aminte cum e sa vezi pe strada ca o tipa e pipaita "accidental"(m-a ferit Dumnezeu sa patesc asa rusine), aici n-ai sa vezi asa ceva!!! Referitor la serviciu, daca te "tin curelele" poti sa ai si 10 servicii, nu intereseaza pe nimeni afara de Taxation Office! Treaba cu vechimea in munca inexistenta, fiecare angajator contribuind din salariul tau la un fond de pensie(procentul depinde de salariu) iar cartea de munca deasemenea inexistenta. Contractele se fac pe termen limitat sau nu, depinde de angajator, in ultimul timp se pare ca le convine mai mult "casual", adica pe termen limitat, au ei mai putine obligatii fata de tine - fond de pensie, maternity leave(concediu neplatit [bang] de nastere), asigurare in caz de accidente. Daca vrei sa pleci dintr-un loc de munca in altul, pur si simplu le spui ca de la data de.. pleci, nu se supara nimeni, gasesc oricind pe cineva sa te inlocuiasca! Dar ai sa vezi, stilul de munca nu este ala turbat din RO, in care seful arde gazul prin sedinte sterile si subalternii (unii, care sint mai constiinciosi) trag si pt. el si ceilalti trintori cu pile din serviciu! Efectiv ti-e rusine sa mimezi munca, daca vrei sa trindavesti o poti faca acasa traind din ajutorul de somaj, la serviciu oamenii au respect fata de indatoririle lor si DEOSEBIT respect unii fata de altii, indiferent de pozitia ierarhica!!Lumea nu este intriganta ca-n multe locuri de munca din RO, a intreba despre viata personala este ceva lipsit de bun-simt, se admit cel mult intrebarile despre copii si cele de cum ti-ai petrecut timpul in week-end sau vacanta, "sueta" e ceva ce se "consuma" in pauza de cafea sau prinz iar tigara [hot] NUMAI afara, in aer liber, nimeni nu are mila de fumatori sa le amenajeze loc de fumat la serviciu, la fel si in locurile publice, este interzis, se mai admit inca in circiumi si la terasele in aer liber. Hai ca te-am capiat, mai scriu si alta data, te las sa-ti faci "digestia" cu ce ti-am zis pina acum..
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dodo, draga mea, Stii ce-mi fac cuvintele tale? Imi dau aripi!!! Acum mi-as lua zborul spre acolo, dar mai trebuie putintica rabdare asa ca stau aici si astern frumos toata informatia primita si ma bucur de toate vestile primite si ma umflu in pene sa cunosc oameni asa cum esti tu… Oferi cu larghete informatii pe care altii le-ar trunchia atat cat omul sa isi dea seama de ceva, dar sa nu ii foloseasca in totalitate, iti spun asta din patanii de-ale mele.. Ma bucur sa te cunosc sa va cunosc si suntfericita ca am ajuns pe site-ul acesta..Stii cum am ajuns, de fapt, aici? Cautam pentru o prietena niste tincturi din plante:), pe google! Si am ajuns aici:) am fost curioasa ce spune acest deprecopii.com?:) Ca sa vezi- ajungi exact in locul in care trebuie sa ajungi, atunci cand drumul tau incepe sa aiba deschidere.. Multumesc pentru raspunsurile de astazi, pentru sufletelul meu suna foarte bine si Dodo, am sa reusesc, sa stii! Am sa ajung acolo!! Ma ung pe suflet cuvintele tale… …oftez…Citeam si ma gandeam la cat de multe inghitim uneori aici si de cate ori tinem capul sus cu toate ca ne vine sa ne strigam tristetile si umilintele in gura mare, ma gandeam la oameni cu adevarat prietenosi si calzi, stiu ca si despre noi se spune ca suntem prietenosi si calzi, ca popor, dar poate asta era adevarat in totalitate atunci cand erau cam toti la fel si aveau cam aceleasi lucruri si mai putini termeni de comparatie..sau .oh, nu vreau sa fiu nedreapta si nici sa gresesc…inca pierdem ore si zile in sir pentru o amarata de adeverinta ceruta si nu neaparat necesara, inca trebuie sa scoatem din geanta pachetul de cafea sau bani ( mai sigur) daca vrem ca functionara sa-si scoata nasul de la ghiseu si trebuie sa fim super rabdatori pana doamna de la banca termina convorbirea cu prietena si sa zambim frumos cand seful ne spune :daca nu-ti convine salaru’ sau nu-ti plac conditiile, poti sa pleci!- fiindca stii bine ca nimeni, de maine, nu te va primi, fiindca fie ai peste 30 de ani, fie nu vrei sa accepti doar jumatate din salariul pe care il aveai anterior, fie nu ai fusta destul de scurta, fie incerci sa gasesti un mediu de lucru normal si sa nu stai inca 3-4 ore neplatite peste programul tau normal, desi inteleg ca asta se practica destul de des pe aici…desi sunt si companii care platesc orele suplimentare.. In fine… fara sa ne plangem, mergem mai departe, dar simtim ca vrem mai mult. Avem nevoie de altceva, de alt aer, de increderea ca se poate si altfel, de vointa si dorinta de a incerca si de a reusi, avem nevoie sa iubim din tot sufletul si sa ramanem noi insine, sa zambim pentru ca azi e primavara si pentru ca vantul se joaca de-a ascunselea prin parul tau…Este nevoie de un timp al nostru si stiu ca daca esti constient de ceea ce vrei, de ce-ti doresti cu adevarat, de felul cum esti tu si de cum stii sa mergi mai departe, de cum stii sa spui ceea ce-ti place si ceea ce nu, de ceea ce-ti doresti cu adevarat, poti resusi sa faci tot ceea ce-ti doresti. Iar eu, desi iubesc multe in tara asta si desi am atatea locuri dragi si atatia oameni pe care ii am aici, la inimoara si merita sa fie pusi aici, simt ca trebuie sa plec acum cat mai este timp si cat inca mai pot sa realizez multe in anii ce vin. :)oopps, scuze, cred ca am fost cam trista astazi, am recitit de multe ori randurile tale si-mi dau seama ca se poate trai si altfel… Si ca daca esti un om adevarat, aciolo esti respectat pentru ceea ce esti si pentru felul tau de fi si de a-I trata pe cei langa care traiesti sau lucrezi… Sunt multe pe care le-as tot pune pe hartie..Dodo, iti aduci aminte ca ti-am spus odata ca am sa arunc o intrebare despre maori pe site? Ei bine, am facut-o! n-am sa iti spun ca printre altele, sunt inculti si tigani si seamana cu africanii:):)…acum zambesc cu gura pana la urechi, dar azi m-am revoltat, este uimitor ce raspunsuri am putut sa primesc de la persoane care NU traiesc in Autralia, NU au vazut un maori in viata lor, NU cunosc nimic despre cultura si civilizatia lor, NU au de-a face cu nimic legat de maori people, dar AU comentarii si inca urate. Trist si iar trist.Mi-a placut extraordinar insa raspunsul lui Andreea din Olanda, o tipa desteapta si deosebita, ale carei cuvinte le-am apreciat mult.Insa am fost dezamagita…Cum poti sa faci astfel de catalogari despre oameni despre care nu stii absolut nimic? that’s not fair! Eu am pus un sb simplu:”maori in Australia.cine imi poate spune mai multe?” si ta na na naa…. Europa a avut cuvantul! Catalogati ca nomazi, lenesi si tigani.ce sa spun!! Am sa ma casatorresc cu omul asta pe care il respect extraordinar pentru felul de a fi, de a privi lucrurile, de a avea rabdare, de a-si respecta familia, traditiile si cultura si am sa ma intorc aici si am sa le dau raspunsul potrivit celor care au vazut un bau-bau in locul unei pesroane normale:) Gata, ca te-am zapacit si eu.Toate cele bine si sa ne auzim curand. PS: Este adevarat ca fructele acolo nu au gustul pe care il stim noi? adica..rosiile, castravetii, ardeiietc?…sunt curioasa, am auzit asta de 100 de ori pe putin.is that true? Also..se pot planta seminte obisnuite in gradina din spatele/fata casei (chiar, cum sunt casele acolo? Exista curti, ca la noi, mai mari sau mai mici, sau este genul ala englezesc in care te iti faci bezele cu vecinii?)) si sa mai si obtii o recolta care sa te multumeasca, macar pentru capitolul salate?/..asta asa, pentru placerea de a manca ceva pus de manutza ta.:) Te pup, Dodo Salutari si zambete fetelor de aici! La ora asta voi faceti nani, este 2.45 pm aici, asa ca ia sa va zic eu un “somn usor, dragelor.nani.” PPS sunt inca multe in mesajul tau la care am vrut sa fac referire, dar ma intorc maine:)Nu scapi:) Carmen H
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acuma ca un P.S la ce ti-am scris, sa nu crezi ca aici chiar discriminarea nu exista cu desavirsire, ea exista dar este "voalata", pt. a nu intra sub incidenta legii. Deasemenea acuzatia de discriminare trebuie probata, si care-i fraier sa-ti spuna in scris sau fata de martori, la angajare de ex., ca nu te angajeaza ca esti femeie sau vede ca esti de culoare? O sa-ti spuna elegant ca te anunta ei cind vor lua o hotarire si primesti o scrisoare politicoasa ca au gasit pe altcineva mai potrivit pt. postul respectiv. Discriminat? - poti sa zici ca da. Dovezi? Ioc!!! Ce poti sa faci? Cauti alt job, pina la urma vei gasi, daca esti perseverent si ai un gram de noroc. Anyway, oamenii de rind sint amabili, nu se uita la tine ca dupa urs daca esti mai altfel, e chiar lipsit de bun-simt sa te holbezi la cineva iar aici este asa un amalgam de rase si culori, ca nimeni nu apare ca o pata de culoare pe un fond alb imaculat!! Ziceai de case, depinde...depinde de arhitectura zonei, daca e zona de case stil vechi, victoriene, nu-ti dau permis sa-ti faci casa dupa cum ai tu chef, trebuie sa fie in armonie cu restul. In orice caz, stilul de "bloc" nu am vazut decit in City, pt. Office-uri sau cladiri ce servesc ca locuinte de "serviciu", foarte scumpe dealfel dar si moderne..Dar lumea nu se inghesuie in City, prefera "la tara",[:D] in suburbii, unde casele sint ca pret raportate la distanta fata de Metropola si suprafata de teren si cea a casei. Sistemul de "townhouse" se aplica dar nu peste tot, depinde de structura arhitecturala a zonei..
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine v-am gasit! Am si eu o intrebare pentru voi cei casatoriti in Australia.O cunostinta de a mea tocmai se va casatori cu un australian si era nelamurita in privinta "istoricului relatiei".Eu una nu stiu nimic despre asa ceva aici la mine deoarece nu a fost nevoie.Deci lamuriti-ma care e treaba cu acest istoric si cum se intocmeste. Aliada
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aliada, bun venit! Eu inca nu sunt casatorita , eu "o sa":) asa ca sunt aici pentru ca exista persoanele acestea extaordinare care ne accepta cu toate intrebarile nostre, puse mai bine sau mai putin bine. hhmmmm Uite ca asta e ceva nou pentru mine, "istoricul relatiei".Dodo, este cumva vorba despre ceea ce spunea Elvie, "dovezi ca relatia voastra dureaza de ..etc, scrisori, note de telefon, fotografii, etc? Chiar sunt curioasa.Dodo, Oz, Elvie, cine salveaza niste mari curioase si ne ofera informatii pretioase? many thanks in advance Carmen H
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dodo, e ok:)Nu-ti imagina ca daca imi cresc aripi citindu-te am si inceput sa zbor:)Vreau sa spun, niciodata n-am fost o visatoare, mai degraba foarte realista si analitica, foarte,ohh, cateodata nici n-as vrea sa fie asa fiindca asta trezeste si simtul meu critic..recunosc, am bucatica mea de romantism pe care o mai las din cand sa apara de acolo de unde e ascunsa, insa nu cred si nu am sa gresesc imaginandu-mi ca hop! in clipa in care am sa ajung pe aeroport toata lumea are sa aplaude si are sa se bucure si are sa ma intampine cu flori, job-urile au sa-mi fluture prin fata ochilor si toate grijile au sa dispara ca prin farmec iar problemele au sa treaca asa, ca si cand nu ar fi fost.:) Tu esti nemaipomenita ca ma "instruiesti" si ma lamurersti si ma accepti cu toate zecile ele de de ce-uri, ma lasi sa imi iau multe date din tot ce-mi spui si eu sunt incantata sa vin si sa mai aflu cate ceva si dupa cum vezi, nu pierd ocazia sa tot intreb. Trebuie sa fie bine, este ceea ces imt si ceea ce vreau.Vreau sa plec si am sa o fac.Imi doresc asta din tot sufletul. Fara regrete. Iti doresc un weekend placut si frumos si toate cele bune.pe curand! Carmen H
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aliada, bine-ai venit! Din ce stiu eu de la cine s-a casatorit in RO, in afara de certificatul de casatorie a trebuit sa aduca niste dovezi care sa demonstreze ca nu e o casatorie "aranjata", ci are un "istoric", adica va cunoasteti de X ani, aveti un cont bancar comun sau numai al tau dar "viitorul" varsa periodic niste bani, poze impreuna, eventual o "Statutory Declaration" din partea "aussie" ca te cunoaste de X ani, ca are intentii serioase cu tine, ca el e om serios, platitor "silitor" de taxe, ca are posibilitati sa te intretina, in caz ca nu muncesti cel putin pe perioada de viza temporara a ta, in fine, orice dovada in sprijinul relatiei voastre, sa o faca credibila..
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...