Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum va dramuiti voi banii?


Recommended Posts

Cum va "monitorizati" voi cheltuielile? I mean ... faceti la inceputul lunii o planificare stricta a cheltuielilor? puneti totul pe hartie? Sunt curioasa cum procedati, pentru ca in ultima vreme constat ca noua nu ne mai ajung banii si asta nu fiindca ar fi atat de putini ci pentru ca ne trezim cumparand chestii care nu ne sunt neaparat necesare ... ma rog, ideea e ca ne trezim fara bani in buzunar[alcool] Ancuss
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 54
  • Creat
  • Ultimul răspuns
anca, si la noi se fac multe cheltuieli fara rost ... de exemplu ... un CD-WRITER ... care chiar nu ne trebuia ... bilete la loto in fiecare saptamana ... care nu ne-au adus nimic ... si alte cateva "maruntisuri" ... dar avem "date fixe" pentru anumite cheltuieli ... adica intre 10 si 15 ale lunii trebuie sa platim gazele si lumnina, iar intre 1-10 chiria ... asa ca intai le platim pe astea ... si restul de bani trebuie sa ne ajunga pana luam altii ... eu ... "econoama casei" ... reusesc sa fac si mici "rezerve" ... ca nu strica niciodata un banut pus bine. ioana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[alcool][bang]cunosc senzatia...te trezesti leftera si cand te uiti unde s.au dus paralele...nici nu stii pe ce s.au dus de fapt[:D] eu m.am decis sa ii impart de la inceput pe "taxe" apoi trag de rest ..si tot trag..pana intru in rezerva,ca tocmai atunci imi sticlesc okii dupa ceva pe care TREBUIE sa am[olala] oricum ,la mine este o incompatibilitate ancestrala[alcool]intre bani si propriul buzunar...oarecum m.am resemnat[8] la voi cum e? http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=mamica%20dulce
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa fiu sincera, pt mine banii nu reprezinta mai nimic. Cateodata doar moneda de schimb. Nu am pretentii de tezaurizare[:D]. In okii mei bancnota aia reprezinta un ruj frumos,cealalta tortul cu ciocolata, ailalta un parfum etc. Si ii multzumesc lui Dumnezeu ca m-a ferit de calcule si lipsuri. Datoriile din Ro (ma refer la intretzinere, impozit, lumina etc) le plateste ori fratele meu ori mama iar aici in Japonia sotzul meu se ocupa de toate. Eu am banii mei pusi in rucsac si daca nu imi ajug ma duc la primul oficiu postal si scot cat mai am nevoie de pe cecul meu. Adevarul e ca nici nu cheltui foarte mult sunt singura pt ca prefer sa merg impreuna cu sotzul meu si sa plateasca el.[:D] Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aoleu,m-ati lovit unde ma doare!Eu una nu sunt in stare sa fac economii!Cind luam banii,platim tot ce avem de plata,din cei care raman zic mereu ca pun deoparte,insa [bang]nu reusesc niciodata.La loto se pun bani de 2 ori pe saptamina,insa iubitul meu sot pune din banii lui de buzunar,nu zic a si cistigat din cind in cind,dar la cit a pariat el pina acum.... Cin nu mai am,imi da sor'mea,draguta! Valentina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:D] Dupa regula cat avem atata cheltuim, si un pic peste![:D] Acum serios vorbind si pe mine m-ati lovit la punctul sensibil cu acest subiect. Pe scurt noi facem asa: luam bani pe 1 si pe 15 ale lunii si avem o lista cu cheltuieli lunare (fix, mobile, intretinere, cablu, lumina, etc) si in functie de data scadentei le platim fie pe 1 fie pe 15. Apoi: dupa fiecare data de salariu mergem la cumparaturi de haleala, bagam benzina, si mai achitam diverse neprevazute (haine, diverse mofturi). Si cam atat. Nu stiu cum reusim dar niciodata nu am fost in stare sa punem ceva bani la pusculita, sau sa facem investitii in casa, desi bani ar fi...[bang] [pup] Andreea http://community.webshots.com/user/androix
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pai eu chiar ca ii dramuiesc. Adica inainte de iinceperea lunii estimez; cat intretinere cat telefoane ( aici mai umflu putin ca nu stiu cat chef am de vorba) cat inotul pustiului, bona etc. le trec pe hartie in tai si fac o socoteala cam cat mai ramane din salarii. apoi in ziua de salarii daca nu au venit yet facturile ii impart pe plicuri si ii pun bine si doar ce ramane practic ii arunc pe nimicuri. recunosc ca si eu pateam ca voi de multe ori dar de cand am inceput sa fac putina ordine parca nu mi se mai intampla. De exemplu pentru estimare te ajuta f mult facturile din lunile trecute iar pentru papica unde ie mai greu efectiv am adunat cateva luni bonurile de la alimentara siam facut o medie in euro si deobicei depasesc cu putin.Apoi in ziua de plati adun toate plicurile si gata. Suna foarte rigid dar nu este , pur si simplu nuse mai intampla sa ramai fara. sau chiar ajungi sa iti permiti ceva in plus. Sper sa va ajute. Flavia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si noi ne facem lista cu cheltuielile lunare (da fapt sotul se ocupa, chiar daca eu sunt economista in casa[:D]), dar mereu apar cheltuieli neprevazute[alcool] mult mai mari decat cele trecute la rubrica "Alte cheltuieli" (cand intervin eu). [pup] [pup] [pup] Cosmina, [dual] Diana-Maria & Amalia-Ioana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi intai platim toate facturuile(intretinere,gradinita, telefon fix si mobil, cablu, lumina). Mergem apoi in hipermarket si facem cumparaturile lunare (food si non-food). Luam la noi max. 3.000.000 lei si nici un card altfel ne aluneca ochii pe cine stie ce si e vai si amar. De restu' de bani cumparam ce mai e nevoie in cursul lunii. Oricum constatam ca este o inventie extraordinara cardul de credit. Cu ajutorul lui ne-am pus termopane, gresie in balcoane, etc. Acu' mi-a venit ideea sa-mi schimb frigiderul dar intai sa umplu cardul de credit si mai vedem. Si eu si sotul meu suntem recunoscuti in familie drept cam stransi la punga, adica atunci cand cumparam ceva studiem bine piata si gasim noi cel mai mic pret la produsul care ne intereseaza fara a face insa rabat la calitate. Aurora
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mda, foarte adevarat, cat ai atata cheltui! Noi cheltuim doar din salariul meu (care vine in lei) si punem deoparte cel al sotului (care vine in euro). Din salariul meu cu care nu ma plang nu raman bani de la o luna la alta...tot timpul este ceva de cumparat...un patut la copil,un televizor, renovare apartament, frigider nou... Din al sotului - concediile sau alte cheltuieli in valuta (mba, etc)... Si uite asa punem prea putin deoparte fata de ce visuri avem. Oricat am avea avem ce face cu ei... Adina+BB38W
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...