Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum va dramuiti voi banii?


Recommended Posts

HEy ALba, buna ideea cu rezervatul la vanzatoare!!! [cool] Cred ca tot in 80% din cazuri nu m-as mai intoarce! Ar mai fi o idee,sa plec fara bani de acasa. Dar am cardul, asta-i buba, cardul. Are avantajul (pt. ei,magazinarii) ca nu dau BANUL din mana,doar semnez.Si ce usor e sa semnezi,nu? Ar trebui sa ma alimentez cu cash si sa las cardul acasa.Cand va trebui sa scot bancnotele din portofel poate nu-mi mai e asa usor ca si cu semnatura.... Imi promit ca de maine [:o)] o sa fiu mai cumpatata ! [^] Laura si papusica din burtik (31+ saptamani) [img]http://skins.hotbar.com/skins/ecardsSite/ec/newbab/newbaby_humor_0418_2_prv.gif [/img]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 54
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Cred ca la noi e simplu: nici eu nici jumatatea nu sintem cheltuitori. Sfatuitorul nostru financiar e uimit de citi bani ne ramin. Nici nu imi doresc nu stiu ce chestii scumpe - timp liber mi-as dori mai mult, dar de ala nu prea am.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
pai si eu fac cam la fel ca flavia cu deosebirea ca mie ceea ce-mi ramane impart pe zilele ramase pana la salariu si stiu sigur cat am pe zi de cheltuit. bineinteles ca nu prea ajung atunci cand fac cumparaturi mai mari dar incercam sa ne descurcam cum putem (doua saptamani traim relativ bine si celelate doua visam la ziua de salar) ella
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by cezarutza..... Si e si mai dezolant pentru cel chibzuit din casa, pentru ca lui ii revine sarcina INGRATA sa tot atentioneze pe celalalt: Sa nu mai cumperi d`asta scump! sau Vezi sa nu te intinzi la supermarket mai mult de lista pe care ti-am facut-o .... si tot asa ... si cateoadata ma simt O MARE COTOROANTA [q], care pune reguli si interzice cheltuielile ... asa ca ferice de cele ale caror barbati trebuie sa poarte corvoada asta pe spate!
Offf... cata dreptate ai! Si eu am de "munca" sa-mi conving sotul sa se rezume la ce are. Si nu o data am avut discutii de genul acesta. Insa este mult mai usor acum decat la inceput, parca l-am mai trezit un pic. Greul insa tot la mine este. Asa ca sustin si eu :"ferice de cele ale caror barbati trebuie sa poarte corvoada asta pe spate!" Sau si mai bine: Ferice de cei care nu au probleme cu banii. Sunt si din aceia pe aici? [bang]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lauraa, eu am mai capatat un obicei: prima data c and vad ceva ce-mi place zic: ce frumos e, ce pacat ca nu-mi trebuie!:)) Asa ca de multe ori patesc invers, vin acasa si ma gandesc ca totusi acel ceva mi-ar cam trebui... dar merita oricum. In schimb asta nu merge aproape niciodata cand e vorba de lucruri de copii, daca ai vedea ce e la mine in casa.... Sotul de-abia asteapta sa incepem sa le vindem, sa le dam, ca nu se mai poate. aici am pus embargo: 6 luni nu mai cumpar un capat de ata pt copii! Andra are mai multe haine decat mine, Patrick are de 2 ori mai multe ca i-am luat si lui, nu a fost de ajuns ca avea de la sor-sa. Asa ca, pana la craciu, daca se poate, nimic! Nici de paste n-au primit nimic(decat iepuras de cioco si oo milka mov:))), bunicul s-a gandit cat s-a gandit si pana la urma le-a pus bani pe cec, ca nu a gasit nimic sa le ia. Asa ca... perioada de austeritate! Vorba Corinei, cand te gandesti ca altii n-au dupa ce bea apa, iar la mine imi rup gatul impiedicandu-ma de jucarii prina casa, si nu pt ca nu-s la locul lor, ci pt ca nu mai au loc la locul lor1 gata, m-am vaitat destul, de parca nu eu le-am luat[mariaj] Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
[i] In schimb asta nu merge aproape niciodata cand e vorba de lucruri de copii, daca ai vedea ce e la mine in casa.... Sotul de-abia asteapta sa incepem sa le vindem, sa le dam, ca nu se mai poate. aici am pus embargo: 6 luni nu mai cumpar un capat de ata pt copii! Vorba Corinei, cand te gandesti ca altii n-au dupa ce bea apa, iar la mine imi rup gatul impiedicandu-ma de jucarii prina casa, si nu pt ca nu-s la locul lor, ci pt ca nu mai au loc la locul lor1 gata, m-am vaitat destul, de parca nu eu le-am luat[mariaj] Cristina
Tre'sa ma invatati si pe mine cum sa rezist sa nu-i mai cumpar lucruri la copil de la tot felul de hainute pina la jucarii,carticele si alte cele. Efectiv am ajuns ca nu pot sa mai merg in oras fara sa ma intorc acasa cu ceva pt copil,fie ca-i o bluzita sau niste clame,fie ca-i o palariuta sau mai stiu eu ce.In camera ei nu mai e loc nici sa arunci un ac,dulapul e depasit demult asa ca unele lucruri mai sunt si prin dulapurile noastre asa ca stiu ca tre'sa ma opresc dar...In fiecare luna zic ca acum ma opresc cu shopuiala pt copil si eu zic,eu aud [bang]. Alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by tinatache
Lauraa, eu am mai capatat un obicei: prima data c and vad ceva ce-mi place zic: ce frumos e, ce pacat ca nu-mi trebuie!:)) Asa ca de multe ori patesc invers, vin acasa si ma gandesc ca totusi acel ceva mi-ar cam trebui... dar merita oricum. In schimb asta nu merge aproape niciodata cand e vorba de lucruri de copii, daca ai vedea ce e la mine in casa.... Sotul de-abia asteapta sa incepem sa le vindem, sa le dam, ca nu se mai poate. aici am pus embargo: 6 luni nu mai cumpar un capat de ata pt copii! Andra are mai multe haine decat mine, Patrick are de 2 ori mai multe ca i-am luat si lui, nu a fost de ajuns ca avea de la sor-sa. Asa ca, pana la craciu, daca se poate, nimic! Nici de paste n-au primit nimic(decat iepuras de cioco si oo milka mov:))), bunicul s-a gandit cat s-a gandit si pana la urma le-a pus bani pe cec, ca nu a gasit nimic sa le ia. Asa ca... perioada de austeritate! Vorba Corinei, cand te gandesti ca altii n-au dupa ce bea apa, iar la mine imi rup gatul impiedicandu-ma de jucarii prina casa, si nu pt ca nu-s la locul lor, ci pt ca nu mai au loc la locul lor1 gata, m-am vaitat destul, de parca nu eu le-am luat[mariaj] Cristina
Si eu ca si Alina. In ritmul asta... nu stiu![bang] ~~Adela&Julia (1an si 10 luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

bine macar ca nu-s singura:)) Cand vad o bluza: cate are? x. bun, deocamdata nu-i trebe. Cand vad o pereche de pantaloni: a, si din astia are n perechi, lasa ca vad ceva frumos mai incolo. si uite-asa "mai incolo" tine pana la iesirea din magazin:) Cat despre jucarii, pur si simplu nu mai intru in magazin. Mai fetelor, ce-ar fi sa ne mai facem noi veacul pe la locurile de joaca, ca acolo nu ne vinde nimeni nimic? Ce tot atata mers prin magazine? la aer curat, nisip, topogan... acolo-i de noi. Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In parc e salvarea ca nici acasa n-am stare [alcool] si i-am comandat 3 rochite, o jucarie (casuta), si un costumas de vara de prin cataloage. Al meu sot mai are putin si ma bate [:D] cand vede ca iaaaaar am primit un pachet in posta.[fuga] ~~Adela&Julia (1an si 10 luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga alison7, cred ca esti contabil, dupa tot ce ai scris: "Noi ne dramuim banii astfel: am o agenda, un caiet, in care scriu lunar veniturile si cheltuielile. La cheltuieli scriu in principal taxele lunare, intretinere, telefoane, cablu, curent, etc. nu scriu si cheltuielile mai marunte. Apoi la sfarsitul lunii fac scaderea intre venituri si cheltuieli si imi da cat am mai cheltuit pe alte lucruri mai marunte (piata, alte cumparaturi, etc.) Aceeasi situatie o am si pe computer intr-un document de Excel. Nu e mare lucru, dar ca sa am totusi un control al banilor care vin si care se duc…" Eu scriu chiar si cheltuielile mai mici, care mananca si alea o gramada de bani. Da nu prea ma descurc, chiar si dupa ce le-am notat, intr-un fel de tabel, nu "vad" unde se duc banii - si cum sa-i fac sa stea!!! Poti sa-mi arati cum faci tu in Excel ? Rodica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...