Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum va dramuiti voi banii?


Recommended Posts

la mine treaba e si mai grava .intru in magazin ,umplu n carucior merg la casa si acasa constat ca am cheltuit f putin .e cazul sa ma intorc sa mai cumparam ceva .Toti banii sunt la noi .NU avem nici credit card ,nici savings .Totul purtam cu noi si mai suntem si foarte calatori .Nu mai mancam acasa ca nu prea stam pe acasa si restaurantele ne omoara .Ba mai mult daca am multi bani la mine gen 1000 de dolari imi vine sa-i impart cand aud lumea cum se plange .Ii dau la soacra-mea ,la cumnata-mea .Mama are ,nu duce lipsa de nimic dar ii cupar si ei cadouri .Si cand se termina banjii ma dau de ceasul mortii si incep sa lucrez ca nebuna sa-i fac inapoi si sa incep din nou povestea .Noi nu avem salarii .Noi facem bani pentru noi adica cat muncim atat avem .Suntem traducatori si avem si unele afaceri de intermediere turism .Dar oricat de multi bani ar intra intr-o luna nu piutem pune deoparte .cAT AVEM ATAT CHELTUIM
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 54
  • Creat
  • Ultimul răspuns
a POATE va intrebati de ce-i impart asa in stanga in dreapta fara sa ma gandesc sa strang .pENTRU CA SUNT MANA LARGA SI IMI PLACE SA FAC PE CINEVA FERICIT SI PENTRU CA MI S-A CONFIRMAT ca cu cat dai mai mult cu atat primesti mai mult .Teoria rezonantei .Bineinteles ca nu primesti de la persoanele la care ai dat .Acestea din urma s-ar putea sa si uite ,dar face viata in asa fel sa primesti .te recompenseaza ea .Cu cat am fost mai economa si mai precauta cu atat aveam impresia ca nu avem si ca traim un calvar .Asa ca nu prea ma plang anca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ankka13, ai dreptate, cu cat dai mai mult cu atat primesti, dar nu mereu. Experienta mi-a aratat ca atunci cand am avut un necaz, si n-am mai avut, cei care m-au parasit primii au fost tocmai cei carora le dadusem cel mai mult. Ba in plus i-am surprins razand de mine!!!!! tocmai cand aveam nevoie de un ajutor, de un umar pe care sa ma sprijin si sa plang. Asa ca ai grija.... Acum cand mi-am revenit oarecum, iti dai seama ca mi-am schimbat comportamentul-dau, dar am cat de putin deoparte si pentru zile GRI...."mintea romanului de pe urma" multa intelepciune...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Primul lucru , 500.000/luna pusi deoparte ( ca mai mult nu-mi permit), asa ca si cum n-ar fi ( daca aveam salariul mai mic cu 500.000 ce faceam?). Uit de ei. dupa aia, Romtelecom, Distrigaz, Electrica. Lapte, pampers,tedi,etc. Dero, sapun, sampon, tampoane, etc. mancare + tigari benzina nu ( ca n-am masina) trasnport local nu ( ca e orasu' mic si merg pe jos) cosmetice nu ( ca oricum zac nefolosite prin sertare si rancezesc) haine copil ( cele noi pentru oras , ca de terfeleala la joaca, mi le paseaza o prietena de la baietelul ei mai mare , le purtam noi si dupa aia le pasam la altii mai mici). haine eu ( port ce am pana nu se mai pot purta) haine el ( isi cumpara singur). Cheltuieli mari pentru casa si teren( gen impozite, mobilier, electrocasnice si jucarii pentru barbati - camera filmat, etc.) nu-mi intra in atributiuni. Poate pare aiurea da' la noi fiecare e cu banii lui. Cheltuielile referitoare la copil le suportam impreuna ca si copilul tot impreuna l-am facut .
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cunosc toate supermarketurile din imprejurimi cu respectivele preturi.nu cumpar un produs mai scump (calitate -pret) sub nici un motiv,in rest detergenti-merg la o fabricuta (15 km) si cumpar cantitati industriale paine fac in casa conservele si pasta care au data de scadere lunga le i-au de la en-gros faina de la moara hainele numai din Elvetia ca sant mult mai ieftine copii si sotul ii tund eu ca la 15 € tunsul m-ar termina iar cand e nevoie de spese mari (frigider ,televizor..) aleg modelul dupa care incepe vanatoare ,unde e pretul cel mai bun,iar cand ajung sa vorbesc de pret cu vanzatorul incep si cer reducere,pana acum mi-a tinut figura la cateva chestii(microunde 30 € pt.ca avea o mica zgarietura,frigiderul 50 € pt. ca era ultimul , masina de cusut 30 € pt.ca am mai luat doua si le-am dus inapoi ca erau defecte,sotul s-a enervat si a zis ca sa-i plateasca ziua pieduta si ne-au facut reducere ) Si uite asa daca ies la un restaurant nu imi fac complexe ca raman fara bani,casa e plina de jucarii,santem modern imbracati si mai pun si ceva deoparte Cred ca e foarte util sa fii atent la micile cheltuieli 50 de centi pe zii cheltuiti aiurea intr-un an sant 182.5 €
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...