Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de Oct-Noi-Dec 2003 (12)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 139
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna fetelor, ura! mi-a reparat nasica lui Alex incarcatorul! arata ca o improvizatie dar merge super! (ar face aia de la Mac infarct sa vada cum arata...[:D] dar merge super! sper sa tina!). Sa va povestesc de Alex! Acuma gangureste ca un porumbel si ii place tot in piciorute, se tine f bine, uneori nici nu trebuie sa-l sprijin ca sta cateva momente singur in picioare! il tin doar asa de forma, in rest il tin de sub brate ca sa nu i se intample ceva la coloana. De rostogolit s-a mai rostogolit, dar chestia asta o face sporadic nu prea il incanta si de obicei de pe spate pe burtica se intoarce, numai odata a facut invers. Si-a descoperit de vreo saptamana picioarele si e cu ele prin gurita uneori si in general doar si le admira f incantat si se trage de degetele [:D]. Se joaca cu niste animalute de plus de 2 ori mai mari ca el...sub supraveghere bineinteles... Noua nu ne-au iesit dintisori inca desi se poate sa iasa ca baleste si roade tot si isi freaca gingia cu ce apuca. Acuma mie mi-au iesit la 5 luni si la barbatumi-o nu stiu, deci ereditar ar trebui cam pe la 5 luni eventual sa ii iasa, ca cica dintii ies in functie de asta. Felicitari dintosilor din grupa noastra![flo] La Botez a stat 2 ore ca un ingeras! numai a zambit tot timpul! nu-mi venea sa cred! stiti ca eu ma asteptam la crize de plans! a fost si f sociabil! nici pisu nu a facut! ca statea intr-un prosop golut! i-a placut f mult si cand a fost bagat in cristelnita! A papat Sfanta Impartasanie f frumos si tot ca a zis parintele ca popa se face! Dupa Botez a dormit vreo 5 ore si apoi a stat f cuminte! nici nu i-a prea trebuit sa manance! A primit de la nasite (da! el a avut 2 nasite, 2 fete! parintele ne-a dat unda verde...) o cruciulita f frumoasa de aur. Si de la parintele a primit o Bilblie in engleza, niste iconite si carticele de rugaciuni. Biserica (catedrala) unde a fost botezat este superba! si f mare, pictata superb si totul sclipeste de eleganta si curatenie. Cristelnita era ca o fantana de marmura cu interior de argint, mare ca incape si un adult in ea si cu un sistem prin care au introdus apa calda reglabil ca si temperatura. In cristelnita parintele a turnat si niste ulei de masline. Locul unde este cristelnita este o incapere speciala cu un perete mare dintr-un vitraliu cu scena botezului lui Isus Hristos de catre Ioan Botezatorul si cu iconite pe ceielalti pereti si cu un altar propriu, pe jos sunt covoare si astfel acolo se poate face cald sa nu raceasca bebelusii. Biserica in sine e f mare, cu patroana pe Fecioara Maria si sunt bancute ca sa stai jos in timpul slujbei iar la intrare sunt betisoare parfumate ce se pot aprinde de santal si mir si si loc pt lumanari. Lumanarile sunt facute toate cu o cruce aurita in stil ortodox, e f frumos! Alex-Dinu a fost imbracat intr-un costumas alb de catifea cu niste modele delicate din fir aurit si argintiu, caciulita a vut una obisnuita caci i-am dat-o numai la Impartasanie ca era ud pe cap si apoi la bufet o vreme sa nu raceasca. De dat am dat la biserica 85$ (nu ni s-a cerut nimic) si eu cred ca a fost f bine. Am fost dupa, la 2 bufete chinezesti ca mie mi-a fost aproape rau e de cat am mancat...[:D] Maine facem vaccinurile si va fi si controlat de pediatru, sa vedem. Eu am tot citit despre diversificare si nu am vazut nici un impediment in a da sucuri de la 4 luni facute in casa de mami, desi aicea se recomanda dupa 6 luni. Cele din comert intradevar desi sunt facute fara zahar sunt din concentrate, asa ca oricum eu tot nu-i voi da... asa ca i-am facut suc de morcov fara pulpa si i-am dat o lingurita si a doua zi i-am dat o lingurita de suc de mere si ii plac f mult! Intradevar inca nu digera ca lumea abia i se formeaza enzimele, de exemplu morcovul a fost clar nedigerat era portocaliu in kk, dar o lingurita de gust nu-i face rau sa se invete cu gustul, ca nu-i dau in loc de lapte si nu-i dau din sticla, numai de la 6 luni o sa ii dau din sticla nediluat cu apa si deci cantitati mari. Precizez ca Alex are 4 luni. Altceva nu i-am dat, doar lapte de mami, ca acuma nu ne mai trebuie lapte praf ca mami are destul laptic. Probabil ca pe la 4 luni jumate sau de saptamana viitoare o sa incep cu cerealele si supa de legume si legume piure (sa vad ce zice si pediatrul) cate 5 zile fiecare cereala, apoi leguma, astfel ca pe la 5 luni va ajunge la legume, abia la 6 luni o sa-i dau si piure de fructe. Acuma asa am simtit eu ca e bine sa fac si asa am tot citit si sortat informatiile. Intradevar e f bine ca sa incepi diversificarea numai de la 5-6 luni dar eu trebuie sa incep deja de la 4-5 luni, ca merg la lucru si nu o sa ma pot ocupa de el. Alergii nu a facut si a tolerat f bine cele 2 sucuri [pofta]. va pupic si mai scriu eu..., allya si alex-dinu (28 oct 2003) http://community.webshots.com/user/allyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Harnicute mai sunteti..ati scris o gramada azi... Bine-ai revenit Allya..sa stii ca ti-am dus lipsa....ma bucur, ca ti-ai rezolvat problema cu laptop-ul.Sa-ti traiasca prospatul crestinut....Deci....sa inteleg ca si tu incepi asa cate putin diversificarea. Pai si eu o sa incerc sa-i dau cate ceva ca doar trebuie sa se obisnuiasca cu diferite gusturi, nu?Deja, isi baga picioareel in gura....??Eu ma tot joc cu Andrea si i le bag eu..dar singura nu o poate face inca. Doar se uita la picioare, si le ridica pe sus dar nu poate inca sa le duca singura la gurita. Allya, asteptam sa pui si tu poze de la botez. Sandrap, tu crezi ca puiul tau nu se satura doar cu laptele tau??Sau de ce sa-i introduci lapte praf?Chiar daca nu a luat asa de mult in greutate daca se satura cu laptele tau , nu stiu daca mai e nevoie sa-i introduci si completare. Cred ca maine o sa mergem inca o data la doctor, ca se pare ca nu-i mai trece ochisorul lui Andrea. Nu ii curge asa de tare ca sapt. trecuta dar nu i se opreste si nu mai suport sa o vad asa. Dupa 4 zile de picaturi cu antibiotic , ar fi trebuit totusi sa fie mai bine. Azi am fost la pasapoarte..sa ne facem amandoua pasapoartele, si peste 3 saptamani o sa ni le trimita acasa.Vineri trebuie sa merg la consulatul Rom. sa o inregistrez pe Andrea si sa-mi dea si certificat romanesc-cica fara ala Andrea nu poate sta mai mult de 3 luni in Romania, ca trebuie sa plateasca viza.Am fost pe la consulat tot azi...si ne-a chemat vineri. Va pup fetelor..ca mi s-a facut un somn. Andrea 25.10.2003 http://community.webshots.com/user/sympa200
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Allya, bine ai revenit si sa va traisca tanarul crestin! [pup] de la noi, sa fiti sanatosi si sa va bucurati de el! Apropo de cat lapte tre sa pape, am intrebat-o ieri pe dr pediatra cat lapte ar trebui sa pape Luca, in conditiile in care are 2 mese diversificate si 3 de lapte. Si mi-a siz ca ideal e sa pape 200 ml la fiecare masa de lapte, al meu papa per total cam cu 50-80 ml in plus. Deci, e ok asa. Noi am avut iar o noapte nasoala rau, dar acum nu ma mai supar, stiu ca a fost de la vaccin. A facut iar febra destul de mare, cam 38, asa ca scoala copilu, ia-i temperatura, pune-i supozitor, i-am pus la un moment dat sosetele inmuiate in putina apa cu otet, d-astea. Colac peste pupaza i se infundase iar nasucul. [bang] S-a trezit cam din ora in ora, daca nu mai des, nu a vrut sa pape decat juma de portie dimineata la 8, adica la 11 ore dupa masa de seara. V-am zis eu ieri ca a fost cuminte si ca ne pregatea ceva pt noaptea. [:D] Iar eu cat am dormit am avut un cosmar cum ca moare copilu, ca am citit eu odata ca una dintre cauzele mortii subite este somnul pe burta la copii febrili. Si parca ma lua bucuria cand il auzeam ca se trezeste si plange. [:D] Am luat-o razna, nu? :)) Ieri am uitat sa va raportez primele rostogoliri de pe spate pe burta. Tare-i place sa se invarta asa. [:D] sper sa am azi o zi mai buna, sa nu fie prea marait. si inca ceva: are 8 kg Luca la 4 luni si 23 de zile. [pup] http://community.webshots.com/user/adamestii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am reaparut si eu intr-un final. Sambata ne-am crestinat si noi, si a ost Alex destul de cuminte. Au ost 6 copii(3 fete si 3 baieti) si el a fost cel mai mare ca aspect, varsta nu stiu. La restaurant a dormit non-stop, desi muzica zbiera, asta e cuvantul potrivit. Eu i-am pegatit de acasa 3 sticlute cu formula, si el n-a mancat nici una. Fericirea mea ca m-a lasat sa ma distrez. Julia23 si Kokolina mi-au facut o mare surpriza, au trecut pe la retsaurant. Au furat-o pe Julia de la nunta si asa ne-am cunoscut in sfarsit. Chiar nu ma asteptam !!! Apropo Julia23, astept vesti de la tine, sa ne vedem.Sa ma anunti cam cand iesiti afara, sau lasa-mi nr. tau de fix, ca pe mobil nu pot sa sun deocamdata. Am fost ieri la pediatra, care ne-a intampinat cu dar de ce ati venit. Pai, macar o data pe luna pot sa-mi masor si sa-mi cantaresc copilul ???? In fine, are 7 kg si 62 cm., aproape ca n-a lasat-o pe asistenta sa-l cantareasca. Al meu mananca acum cate 140-160 ml la o masa, si are 5 mese pe zi. Bea si 40 ml de suc. Maine ii dau si de morcov. Il culc la ora 21 :30, ca i se inchid ochii de somn la ora aia, si se trezeste pe la 7-7 .30. Si noi ne tinem in picioare si chiar mult timp, nici nu mai vrea sa stea culcat in brate numai pe vertical. Ma minunez de cate progrese face copilul meu, in ritmul asta zice tati, vom merge peste 2 luni. Al meu a inceput sa saliveze foarte tare, chiar ii curge saliva din gura, acum fara batista nici un pas nu facem. Asta ce inseamna ca ne vom intalni cu dintisorii in curand ????????? Cam atat, va pup !!! alina si bb Alex(12 saptamani) http://community.webshots.com/user/alinkava
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetele, sa va traiasca bebeii, eu mai citesc ce scrieti dar de scris chiar ca nu mai apuc. Am facut si un subiect separat pe "generale" insa e destul de urgent si sper sa nu ma traga cineva de maneca(pe buna dreptate!) ca intreb in 2 locuri: am nevoie de un text integral la un certif de lauzie, adica cum sa sune adev. aia de la medicul de fam ca sa-mi dea concediu postnatal. Il mai stie cineva? Mersic! Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

BB-ul meu a luat-o razna, de doua trei zile se culca doar la 12-12.30, de-mi pica ochii in gura de somn si el este plin de energie![bang]Fir-ar s fie, ca se invatase sa se culce la 10-10.30 si dormea pana la 6.00-6.30! Nu stiu de ce s-a schimbat, ca n-am facut nici o schimbare in programul lui de seara! Acum doarme dus, ca ieri am avut o zi de maraiala, incat aseara pe la 11 m-a apucat plansu'!. Cand are zile d-astea ma intreb, la ce mi-o fi trebuit mie copil, nu stateam eu fain mersi? Dar si cand e scump si rade...imi cam dau seama de ce am vrut...[:D] Se pare ca ii trece panaritiu de la piciorus, Doamne ajuta! Ven, eu sunt la a 3 a zi de regim, e OK pana acum am slabit cam 2 kg. Si eu ma gandeam ca s-ar putea sa am probleme cu ridicatul din pat la sfarsit, dar trebuia sa fac ceva in privinta greutatii, nu neaparat estetic vorbind(dar si asta conteaza!)ci mai ales ca ma dor rau de tot picioarele (gleznele) si spatele, si ma gandeam ca sigur este de la greutate. Eu n-am avut mai mult de 60 kg niciodata si acum conduc cu mandrie[bang]73 kg la 1.65 m! Puiutul meu papa cam 150 ml la o masa, uneori si 200, alteori si 120[bang]-are in continuare 6 mese pe zi, rareori doar 5. Si al meu a luat bine in greutate, are 6.700 kg si 64 cm la 2 luni si jumatate, dar nu-mi fac griji, e prematur sa discuti de obezitate la un copil de 2 luni! Am inteles de la toata lumea ca pana la 3 luni ia asa in greutate, apoi ia mai putin! Oricum, deja vad la al meu ca atunci cand mananca ar vrea sa si rada, sa gangureasca sau sa priveasca atent nu stiu ce obiect din casa...inainte nu facea asa, papa la greu! Acum ne chinuim cam 1/2 ora sa papam un biberon de 170 ml, si mai si lasa uneori in el! Eu ma bucur ca papa si nu e sclifosit, las ca nu prea are cu cine semana grasan![:D] In rest toate bune! Azi am program de calcat hainute de bb, ca daca ieri am stat doar cu el in brate...[:D] La multi ani tuturor sarbatoritilor ! Va pupicim, Carmen si Stefan 2 luni jumatate http://community.webshots.com/user/carmena092003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, raportam : victorie !!! Stiti cum se zice, urma scapa turma, nu ? Tin sa va zic ca puisorul meu, desi e cel mai mic, nu ne-a facut grupa de rusine la vaccin. Eu tremuram ca varga, de aia nici nu m-am uitat cind l-a intepat in piciorus. Am auzit la un moment dat ca se mitziie, a plins vreo 10 secunde, dar nu prea tare, in brate la mine s-a linistit, apoi in carucior spre casa a dormit ca ursuletul. Acasa s-a trezit dar n-a plins, i-am dat supozitorul de paracetamol cum mi-a zis dr., i-am pus compresa cu apa statuta la piciorus si acuma doarme iar. Sint curioasa daca face febra sau daca va fi miriit mai spre seara. Si tocmai azi tati a avut treaba si ne-a lasat singuri sa mergem la vaccin. Si afara s-a pus pe un nins si e o vreme dusmanoasa, de nicicum nu se potriveste cu ce anunta astia la meteo la TV. Felicitari noilor crestini, sa va traiasca sanatosi si cuminti ! Tinatache, imi pare rau, nu stiu sa-ti raspund la intrebare fiindca eu am intrat direct in CIC dupa ce-am nascut. Allya, bine ai revenit. Chiar imi lipseau postarile tare lungi si detaliate [:D] Ileana, ma bucur ca ti-ai revenit din apatie, mamico, ca Luca o sa-si revina si el cu somnul. Stiu ca sint timpite cosmarurile astea, si eu am avut, nu chiar cu moartea, dar am visat ca bb meu a crescut intr-o seara asa mult ca a inceput sa vorbeasca, sa se dea singur jos din pat si sa mearga, si toata lumea zicea ca e posedat. Asta a fost inainte de botez... Stupide visele astea... Pupici [pup] Simona si bb Codrin (14.12.2003) http://community.webshots.com/user/simonarata
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[s]Andrea,[s]Anna Cristina Sympa,mie dr mi-a spus sa ii introduc lapte praf si la 3 luni cind am fost la control pt. ca lua foarte putin in greutate(am avut sapt in care a luat doar 20gr), dar eu nu i-am dat,iar acum la controlul de 4 luni a spus sa il introduc neaparat. In ultimele 2 luni lua maxim 120gr pe sapt, si asta mai rar.In general cam 80gr/sapt.Totusi, si eu incerc cat mai mult sa ii dau doar de la sin,doar ultima masa de seara ii dau lapte praf.Si eu speram sa ii adu numai sin. ana si bb sandra(23.10.2003)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...