Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de Oct-Noi-Dec 2003 (12)


Recommended Posts

SANDRA mama, tu esti slaba? slabesti f usor, ai insomnii, esti mai agitata, plina de energie, vezi uneori tulbure, ai palpitatii? ca daca da fa-ti niste teste pt tiroida, ca poate ai hipertiroidism si atuncea si fetita ta poate avea si de aceea nu se ingrasa suficient, asa e cazul meu si al lui Alex. Nu te speria ca nu e de speriat dar e bine de stiut. Si fa-ti initial doar tu analizele si repete-le de cateva ori sa fie sigur ca sunt bine facute. Alex e baiat si stii ca baietii trebuie sa fie mai grasi si mai mari ca fetele si la 3 luni jumatate abia atingea 5.5 kg la o lungime de 70 cm, deci raportat la lungime chiar era cam slab si a si slabit de la 5.7 kg la 5.5 (totusi era la nivel mediu in grafice si si dupa parerea medicilor pediatri si endocrinologi), acuma mie mi se pare ca s-a ingrasat un pic, o sa vedem azi la dr. Si eu il alaptez si m-am chinuit sa-l alaptez dar merita, nu-i mai dau deloc lapte praf, am fost nevoita sa-i dau o perioada e o poveste lunga. Daca insa nu slabeste deloc ci nu se ingrasa atat de mult, numai se ingrasa nu te speria e in regula e bine sanatoasa. Nu stiu de ce medicii sar in sus cand un bebe e mai slabut, totusi in grafice de nivel normal si un pic sub normal cum e fetita ta si baietelul meu si al lui Ancuta si cand un bebe depaseste graficul nu se impacienteaza, vorbesc de medicii din Romania, caci astia americani ii pun pe bebei le regim: adica 1 masa de lapte praf mai diluat si le scot sucurile si cerealele din diversificare. In general bebelusii alaptati sunt mult mai slabuti si rareori grasuti, desi se poate daca primesc lapte de mama din sticle si nu direct de la san pt ca atunci cand suge laptele e mai bogat la inceput in proteine si abia la sfarsit cand goleste sanul vine laptele gros gras cu multe calorii care il satura, iar cand pompezi laptele se amesteca si deci ii dai lapte mai gras mai plin de calorii si deci se va ingrasa olecutza mai mult. Nu te ingrijora daca ii dai o masa de lapte praf si restul de al tau e in regula va beneficia si de anticorpii si nutrientii tai si nu va avea nici o problema. Eu cred ca nu o sa-i mai dau suc la Alex decat de struguri albi-diluat si numai o lingurita si daca se constipa, acuma ca a vazut ce gust au celellate si am sa urmez planul de diversificare pe care l-am postat. Cred ca Botezul are un efect f pozitiv minunat pe bebei si ei sunt inconjurati de si mai multi ingerasi ca de obicei cu ocazia respectiva de asta sunt atat de cumintei si zambesc [:D][copil] ELENA mama, ce te tot scuzi atata, tu ai zis din experienta ta si daca eram pe forum in perioada respectiva si eu ziceam si de reflux esofagian cat si de pyloric stenosis (care poate aparea desi mai rar si la nou nascuti si la bebei mai mari de cateva luni). Bine ca Markus e bine si si Alvarica.[flo] pupici, allya si alex-dinu (28 oct 2003) http://community.webshots.com/user/allyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 139
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Fetelor, in sfarsit a adormit, dupa vreo 3 ore de plans......[q] Eu una nu stiu ce sa ma mai fac cu colicile astea a le lui......[bang] Saracu copil, nici nu stie ce-i aia viata fara sa te doara ceva [q] Elena, ma bucur ca Markus n-are nimic, iti dai seama, ca stiind de cazul vostru, mi-am facut o mie de probleme, si postul tau m-a intristat, ca si-asa eram tare necajita [:)] Dar mi-a trecut, bine ca-i bine!!! Vikinga, da, sigur si Markus are stomac sensibil ca Aldo. Mie mi-a zis sa-i dau HN25 timp de 5 zile, dar azi, dupa o victorie (a papat un biberon cu 3- HN25 + 1-Milumil 1), am inregistrat si un esec, adica la urmatoarea masa, dupa ce a papat jumate din aceeasi combinatie, n-a mai vrut nici chip,a urlat si a trebuit sa-i fac Milumil 1 (2 masuri)+Humana fara lactoza (2 masuri)...pe ala l-a baut......Om vedea maine ce-a mai fi..... Sunt rupta, fetelor, simt ca mi-ar trebui cel putin 1 saptamana de dormit cate 12 ore pe noapte sa-mi revin......dar cine sa mi le dea ??? [:D] Mos Craciun, la iarna, poate.......[:D] Va pup si somn usor si lung!!! Venera si [copil] Markus (10 decembrie 2003) http://community.webshots.com/user/rothgross
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca vad ca merge forumul acum...am scris de dimneata un mesaj lung pe care bineinteles ca l-am pierdut.... Carmena, sa stii ca si Andrea a facut un inceput de panaritiu care s-a rezolvat singur pe masura ce i-a crescut unghiuta.Tare mi-a mai fost frica si de ala!!! Ileana, chiar astea iti mai lipseau acum..cosmaruri...Macar atat cat dormi , sa dormi linistita.Asta e pentru ca te gandesti prea mult. Lena..stai linistita ca si barbatu-meu e la fel.Dupa primul vaccin, dupa ce s-a trezit Andrea si-a inceput sa urle,( probabil ca o durea infectia), a inceput sa faca ca trenul.A zis ca nu mai duce copilul la nici un vaccin..ca ala a fost si primul si ultimul pe care l-a fcaut.Si doar niciodata el nu intra in cabinet cu mine ....de frica ce ii e de doctori. Si bravo tie ca le-ai spus la alea ce stii...ele au impresia ca noi suntem coborate de pe creanga sau ce?Si aici majoritatea stiu ca Romania e un fost stat al URSS-ului. De unde pana unde nu stiu.... dar sa va povestesc o faza tare..eram la primul meu job in Canda si lucram cu niste spanioloaice de prin America de Sud...mai era inca un roman care se tot lauda ca el a vazut aproape toata Europa..la care una din spanioloaice il intreba; Da' ai vizitat si capitala??Am crezut ca n-am inteles bine..la care ea mai intreaba odata....da-o ncolo de treaba. Nu zic nici eu ca stiu toate capitalele,sau statele de prin Africa sau mai stiu ce altele ..dar chiar continente??? Hai ca s-a trezit Andrea..intru mai incolo.. Pupici Andrea 25.10.2003 http://community.webshots.com/user/sympa200
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa e Ven si eu am avut probleme cind a trebiut sa-i dau milupa HN25. Il enerva rau de tot conistenta. Dar am avut noroc ca i-am adt numai atunci cu virusul ala. dupa aia cind era deranjat la stomacel si voma dr mi-a zis ca e deajuns milupa HN (nu HN25) tot asa in combinatie. Asta e absolut ok. L-a baut fara probleme, mai ales ala cu gust de banane, ala de morcov nu a fost asa de incintat. Si 3 zile cit i-am dat au trecut repede. Daca vezi ca-i prieste bine humana in combinatie cred ca e ok. I-am dat si humana, daca iti amintesti ti-am mai zis povestea cind nu gasisem la farmacie milupa HN25 si a luat sotzu humana de m-am luat rau de tot de el[:D]. Pupici si toate cele bune. Si sa nu fii necajita, ca al meu tot sensibilicos e dar daca am grija dupa masa cam 20-30 min cum il "manevrez" totul a reintrat in normal. Vikinga& bb Aldo http://community.webshots.com/user/vikinga109
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

AM fost la dr si Alex e bine, i s-au normalizat analizele si s-a ingrasat 500g de 2 saptamani de cand am fost la endocrinolog are acum 6 kg si l-au masurat si are 66 cm nu 70, iar craniul e de 41 cm. [cool] Dr mi-a zis sa nu-i incep inca diversificarea pana la 6 luni, mi-a zis ca nu ii face rau daca o incep deja decat ca nu va mai bea lapte de mama suficient si atuncea sa ii dau macar vitamine cu fier daca incep totusi si vitaminele astea sa i le dau oricum si daca numai alaptez. El a zis ca se incepe cu cereale pt ca au vitamine si fier, dar daca ii dau supliment de vitamine pot sa incep cu orice. El a zis ca 2-3 zile sunt suficiente ca sa depistezi o intoleranta la un anumit aliment, 5 sau o saptaman e bine daca copilul e f alergic. Deci o sa astept pana la 5 luni cu toate si apoi ii dau numai de gust si sa vad posibile intolerante din fiecare deci cate o lingurita de bebelusi si abia dupa 6 luni o sa-i fac treptat mese. Eu cred ca e bine sa ma iau dupa el pt ca are 2 copii frumosi si sanatosi si e un medic f bun si citit si la curent cu noutatile in domeniu si si cu experienta. Deci numai lapte de mami inca o vreme. A zis ca daca e constipat sa-i dau suc (adica daca e tare si trec mai mult de 4-6 zile). A primit si 4 vaccinuri in piciorute si a urlat acolo de s-a inrosit si tare mila i-a fost la asistenta ce i le-a facut si si ea si dr pediatru l-au luat in brate si l-au dragalit, la pediatru ii e tare drag si mi-a zis sa il sun zi si noapte daca am vreo problema cu el. I-a studiat pielea cu atentie si mi-a zis ca e prea uscata si sensibila ca la fius-o si sa-l dau cu lotiune de corp sau ulei pt bebelusi, sa-i spal hainutele separat cu detergent fin de bebelusi si sa-i cumpar hainute f fine de bumbac. Acuma puiutul e bine si nu e marait dupa vaccinuri sa vedem maine, data trecuta a fost f bine nu a avut nici o reactie si nu a trebuit sa-i dau nimica. ILEANA pai nu te mai tot gandii la prostii, a trecut Luca de varsta la care sa fie in pericol de SIDS si pt ca se intoarce crede-ma ca instinctiv o va face daca il deranjeaza la respiratie sa stea pe burtica. Sus moralul! te pupacim ffff mult [pup] si pe tine si pe puiutul de Luca![flo] VEN draga sanatate multa si nu te mai tot ingrijora ca o sa creasca Markus f bine si nu sa-l mai supere nimica![pup][flo][copil] va pupic, allya si alex-dinu (28 oct 2003) http://community.webshots.com/user/allyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamici, Astazi am fost cu Maia la control medical. Are 5.900 g si 60.6 cm, parametrii sunt optimi asa ca stam cuminti. Doctora mi-a spus sa nu-i dau nimic altceva in afara de lapte pana la 4 luni, si sucuri de fructe abia la 6 luni. Nu prea stiu ce sa fac. La Miruna am inceput usor, usor, de la 3 luni cu suc de morcov si mara. Ce credeti voi, cum e mai bine ? Mitzi, imi cer scuze ca nu am putut vorbi in seara asta. Te sun vineri, santate tuturor, Z Miruna 5 ani Maia 3 luni
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E pentru a doua oara pe ziua de azi ca mi-am pierdut mesajul.Nu mai suport ..acum din cauza calculatorului meu care nu stiu ce naiba are de o vreme incoace ca-l apuca asa deodata si se inchide singur..cine stie ce virusi sau conflicte mai face.... Allya, ma bucur pentru Alex ca e bine si i-au iesit toate analizele bine. A luat chiar foarte bine in greutate in ultimele 2 saptamani. Zeeva, tu stii cel mai bine daca e bine sau nu sa incepi diversificarea. Stii ca aia de-aici ne recomanda doar dupa 6 luni sa o incepem.Poate totusi e bine sa astepti macar pana la 4 luni. Eu azi i-am dat pentru prima oara o lingurita de suculet de morcov..si doamne ce i-a mai placut!!Se uita la castonasul meu si se mira de ce nu-i mai dau. Am facut si 2 poze..sa vedeti si voi in ce hal a putut sa arate..toata portocalie....le-am pus in ultimul album a lui Andrea.Nu vreau sa incep adevarata diversificare..vreau doar sa-i dau asa cate o lingurita, doua din fiecare. Inca vreo 3 zile o sa-i dau tot morcov, pe urma mar..vedem noi ....sa se obisnuiasca cu gusturile. Sunteti cam lenese fetelor de cand aveti yahoo-ul si Messengerul....ia puneti mana si mai scrieti si aici ce mai faceti....ca eu cu fusul asta orar nu prea apuc sa vorbesc cu voi...ca sotul lucreaza si Andrea ma cam tine in priza si nu prea ma lasa sa stau pe net.Asa ca..la orele la care intru eu mai mult voi deja dormiti..poate chiar incepeti sa va treziti. Haideti ca merg si eu la culcare ca-mi pica ochii in gura de oboseala.. Pupici..Andrea 25.10.2003 http://community.webshots.com/user/sympa200
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aoleu, ce-ati mai scris.... Ieri m-am moshcait toata ziua si n-am apucat sa scriu nimic si-mi propusesem sa intru pe net aseara dupa ce am culcat copilul... Dar, surpriza, nu mergea netu'. [:D] Asa ca m-am dus repede la culcare, sa recuperez. A dormit tare bine Luca azi nopate, nu s-a mai trezit deloc intre 12:30 si 7:00 de dimineata, i-am dat sa pape si acum doarme iar. Lena, felicitarile mele pentru indicidentul de la caibinetul medical. [bis][cool]. Sa le-o mai dai in freza daca mai ai ocazia, da? [:D] Allya, stiu ca a trecut pericolul de moarte subita, dar daca-s nebuna, ce sa fac? [:D] Adriana (alias BBcloanta) eu nu mai alaptez ca n-am mai avut lapte. Felicitari pentru perseverenta ta in ale alaptatului. Ven, ma bucur ca e ok Markus. Copilul meu a preferat dintotdeauna tetinele cu flux mare, daca ii dau o tetina cu flux mic nu papa tot. Am observat ca daca nu termina portia in 20 de minute, nici ca o mai papa. La el masa dureaza intre 15 si 20 de minute. Si treaba cu ramasul la un medic pediatru doar pt ca a lucrat sotul tau cu ea mi se pare o porcarie. Gandeste-te ca e spre binele copilului tau. Inventeaza o scuza si pleaca de la ea... Sympa, normal ca ma gandesc prea mult daca nu apuc sa dorm cum trebuie. [:D] Si inainte de a posta un mesaj da-i un copy. Sau scrie-l intr-un editor de texte mai intai. Ma duc la spalat biberoane, ca s-au adunat la greu. Iar nu mai manaca copilu' meu supa mea, am trecut inapoi la borcanase. S-o fi gandit ca m-am saturat sa fierb ata la legumele alea. [:D] Ileana si Luca (4 luni si 24 de zile) [pup] http://community.webshots.com/user/adamestii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'Neata, dragelor!! Multumesc de incurajari, nu's ce m-as face fara voi, pe bune!!! Mi-am mai revenit si eu cu moralul, si Markus se simte din ce in ce mai bine, ieri i-am dat un singur supozitor cu paracetamol, si e ok. Colicile nu ne-au dat pace nici aseara, v-am mai spus, eu ma mai nasc odata cand scapa copilul asta de colici........si aseara am fost singuri, tati a venit numai la 22:00 acasa [q]..... Piticu s-a culcat la 10, dar papase ultima data la 20:30, asa ca s-a trezit la 02:30, a papat si s-a culcat frumos la loc. S-a mai trezit la 08:30. A fost prima data azi dimineata cand l-am tot auzit foindu-se, dar de obicei il mai las, pana "se-ngroasa gluma" [:0].......si vazand ca nu se mai ingroasa, m-am dus la el si......surpriza: statea frumos si zambea la ursuletii de pe cosulet, si dadea din manute si picioruse, de-mi venea sa-l mananc!!! [il][pup][:X] Azi SPER sa ajung sa ma vopsesc, ca atunci cand v-am spus n-am mai reusit ....[:(] Vikinga/Laura, eu ii dau acuma asa, Humana SL cu Milumil 1, ca vad ca merge.... Allya, ma bucur ca Alex e super-ok. Numai bine va doresc in continuare [:)] Va pupacim!!! Venera si [copil] Markus (10 decembrie 2003) http://community.webshots.com/user/rothgross
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...