Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de Oct-Noi-Dec 2003 (12)


Recommended Posts

Buna fetelor! Aseara eram tare multumita. Ne-am achizitionat un robot de bucatarie, cu gandul ca incepem diversificarea alimentatiei la bb. Marca: Platinium. Acum nu mai sunt asa incantata. De ce? Am vrut sa fac suc de mere. Numai suc nu iese. Are pulpa la greu. Care mai aveti robotei de bucatarie? La voi cum iese sucul? Are si pulpa? O fi vreo smecherie si n-o stiu eu? Stiu ca faza cu suculet trece repede si apoi trebuie sa-i bag cu pulpa de fruct, dar totusi... daca zice suc, pai suc sa fie. Hai lamuriti-ma si pe mine. Robotii vostrii cum fac sucul? O sa incep cu suculet de mere de azi. O lingurita, apoi doua s.a.m.d. Apoi o sa introduc si sucul de morcovi. La fel. Voi cum ati inceput diversificarea? Raportam si noi prima intoarcere de pe burta pe spate. Aseara dupa baita. De doua ori. Am fost tare incantati. Dupa aceea n-o mai uteam opri. A trebuit s-ao tin bine ca sa-i fac m,asaj pe spate. Si inca o chestie super. De la botez nu-mi mai plange copilul dupa baita. Ca urla de mama focului. E asa liniste si ea e atat de fericita! Pupici si va rog ajutor in privinta robotului! http://community.webshots.com/user/mnicol77 Manuela si Letitia-Elena (3 luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 139
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna dimineata! Reusesc si eu sa fac mai mult decat sa va citesc mesajele in aceasta dimineata! De obicei apuc sa citesc ce s-a mai scris, si, cand sa-mi dau si eu cu parerea, ba incepe [copil] sa se matzaie, ba se opreste conexiunea [bang], ba se face ora sa plec la serviciu [duel] Asadar, mai pe scurt (cum altfel???): gagica mea papa acum, la 3 luni jumate, sucut de mere si morcovel, 60 ml, iar azi incepem cu o limgurita de mandarina, sa vedem ce zice. Ea se descurca binisor cu sucul, ii place; doctorita zice sa incep si cu pulpa, amestecata cu biscuit, dar eu nu ma grabesc, o mai duc cu vorba pana la 4 luni. Am inceput sa-i ingros si un biberon de laptic, cel pe care i-l da bona in cele 5 ore cand sunte plecata de acasa, sa se sature pitica si sa nu sufere de fomitza. ca stiti, iubita mea nu serveste lapte praf nici s-o pici cu ceara, asa ca programul meu este urmatorul: muls, mancat, alaptat pitica, spalat vase, calcat (cand apuc, noroc ca pe ale Mariei la calca bona), pus biberoane la sterilizat, facut dus, muls, muls, muls, dosare, alergat la serviciu, hranit pisicutza mititica in brate in fata calculatorului, lucrand sau citind ce mai patimesc si alte mamici si... FERICITA NEVOIE MARE[:)] Voi cumva descurcati cu treburile in casa, ca mie mi se pare ca nu o voi scoate la capat niciodata!!! noi lucram amandoi de ne sar capacele, si in casa nu prea mai avem timp... mi-e si rusine sa mai primesc pe cineva [:I] Cu programul Mariei de somn ne-am obisnuit noi, ca ea nu [:)] in general, doarme noaptea, de la 11-12 pana pe la 5-6 dimineata, dar de cateva nopti mi se trezeste pe la 2 jumate razand si cu o pofta de joaca nebuna. e adevarat ca doarme ziua destul, ca o scoate si bona la plimbare cam 2 ore, timp in care doarme bustean, mai doarme apoi pana vine sotul de la serviciu, si in masina cand vin ei doi sa mai ia pe mine de la serviciu. dar eu nu dorm ziua, asa ca nu-i impartasesc pofta de joaca de noaptea... sau, ma rog, nu astfel de joaca... hi hi hi[:D] cam atat pentru astazi, ma duc sa ma joc cu puiutza, pe curand... sper... Bianca si [copil] Iulia Maria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

incerc sa recuperez [bonjovi] am luat-o pe Iulia Maria si-i dau sa pape. ma gandeam sa va propun ceva, dc aveti timp si chef: in loc de obisnuitele lamentari, temeri, care ne fac atat de bine (ne mai descarcam de tensiune), hai sa ne laudam un pic bebeii, si sa ne sfatuim sau povestim care cum ne jucam cu ei, cum le dezvoltam simturile, cum ii ajutam sa creasca mai destepti si mai frumosi [mamica]] asa... sa incep eu, ca tot m-am apucat: Mariei ii place la nebunie sa se joace. sta pe spate in patut sau in scaunul de masina, pus tot in pat, si-i atarn nistre caluti, de care trage cu ambele manutze si-i rasuceste si-i invarte de ametesc bietii de tot, dar fata mea ba [bis] trece apoi la diversele jucarii de plus puse in pat pe langa ea, si le ia in brate, le baga, inevitabil, in gura (sunt toate spalate, normal), si se chinuie sa isi bage in acelasi timp si manutza in guritza...[cool] toate jucariile de plus au fie bilutze in ele, fie sunt din acelea cu nisip, asa ca scot si sunete placute, si-i place mult cand le misc eu si-i vorbesc cu ele... ce-i mai place mult de tot? sa nu radeti si sa incercati si voi, dc nu ati facut-o deja: cand ea sta in patut, si la radio e vreun cantec mai ritmat, ii cant si eu cum ma pricep si dansez, dar exagerand mult miscarile cu bratele mai ales si mimica fetei. incepev imiediat sa rada si sa dea si ea din manutze si piucioruse de zici ca acum acum isi ia zborul... [surf] si rade tot timpul iubita mea, rade de se rostogoleste, de-mi dau lacrimile de bucurie si duiosie... ei, sa va aud! Bianca si bb Iulia Maria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ura!!! Am papat prima lingurita de suc de mar! N-as putea sa va spun daca i-a placut sau nu pt. ca un sfert i-a curs din gurita ( nu stim noi ce-i aia lingurita). Dar la masa urmatoare mai incercam cu o lingurita. Am hotart: ritmul va fi 2, apoi 4, apoi 6 lingurite si tot asa. Si bubulinei mele ii place sa-i cant. Sta si ma asculta si rade ... Si ne jucamcu tot felul de jucarioare zornaitoare care o distreaza la nebunie. Si-i mai place cand mami o ameninta ca o mananca si incepe sa-i pape manuta. E toata numai un ras. Da' treaba cu sucul de mar fara pulpa la robotul meu tot n-am rezolvat-o. Am incercat in toate felurile posibile. Nimic. Pulpa la greu. http://community.webshots.com/user/mnicol77 Manuela si Letitia-Elena (3 luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aa, am vrut sa-ti raspund la chestia cu sucul de mere la storcator: nu stiu de alte masinarii, dar si al meu scoate greu sucul de mere, mai ales cred acum iarna cand merele sunt mai putin zemoase. prin urmare, uneori trebuie sa pun vreo 2 mere pana incepe sa scoata si suc. si acesta este f gros. asa ca eu il trec prin strecuratoare, amestecand putin cu lingurita, ca sa curga. sper sa reusesti![greutati] Bianca si bb Iulia Maria ;-)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Manuela, eu am si storcator de fructe, si robot.In storcator sucul iese cu pulpa, iar la robot iese doar sucul ,fara pulpa. Eu nu prea ii cint pt. ca nu am voce, in schim ii place la nebunie si rade cind scot tot felul de sunete. Si ii plac jucariile care fac zgomot. Le tine in minuta si le scuturaaaaa........ Aaa, , si cu clovnii de la carusel povesteste cind sta in patutul ei. ana si bb sandra(23.10.2003)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Probabil ca e din cauza merelor mai putin zemoase. Si eu strecor apoi pt. suculet. Asta e. Ana, si noi avem la carusel tot clovni. Si ne distram de minune cu ei. Dar cred ca o sa ajunga sa-i urasca pt. ca noi de cate ori vrem sa o mai lasam singurica dam drumul la carusel. Se uita ea, rade, dar la un moment dat se plictiseste. Si cand se uita in jur... nimeni. Pupici. http://community.webshots.com/user/mnicol77 Manuela si Letitia-Elena (3 luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am pierdut mesajul ... ce idioata sunt!![bang] Hai sa reiau. Ven, laptele cu cereale i-l dau lui Matei cu tetina cu flux variabil de la Avent. A inceput sa sa impace si el mai bine cu biberoanele Avent, ca pana acuma a preferat Nuk, cu toate ca mie mi se pareau mai faine Avent.. ma rog, chestie de gusturi [:D] Adriana, sa stii ca si eu am vrut sa-l alaptez pe Matei (si chiar am reusit 4 luni, dar cu completare lapte praf). Ce sa faci, unele mame au lapte mai putin, altele mai mult. Din pacate, eu am facut parte din categoria celor care au avut mai putin. Apogeul meu a fost de 80 ml lapte, si copilul nu se satura cu atat. Insa nu mi-a refuzat sanul pe motiv de biberon, a supt cat a fost ce, chiar si 30ml, dar acuma am secat cu totul. Ce sa fac, bine ca am rezistat si 4 luni, si i-am transmis o imunitate buna, zic eu, nu am avut nici o problema de sanatate cu el, nu a fost nici racit, nimic. Fetelor, i-am luat azi lui Matei niste supa la borcanas de la Bebelac, si nu cred ca va puteti imagina ce s-a strambat [xx(]... am ras si eu si Florin de ne-am spart de fata lui. Era dezgustat!! Bine, ca dupa aia am gustat si eu si nu avea nici un gust pasta aia [xx(].. si i-am dat dreptate. Maine o sa incerc sa ii fac eu, sa vedem, poate am mai mult succes. Haideti ca s-a sculat Carmen si bb Matei Gabriel http://community.webshots.com/user/carmen77102
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ven, imi pare rau ca inca va mai chinuitit cu colicile... Poate scapati si voi la un moment dat si roaga-te sa-i iasa dintii mai tarziu. [:D] Mie nu mi-a ascultat Dzeu rugile... [:D] Si noi ne jucam toata ziua. Cea mai mare bucurie a lui Luca este cand il tin in picioare pe picioarele mele si rad la el. Si rade in hohote de se ineaca atunci cand ma stramb la el si scot interjectii de geul: "vum, bum, vaj, baz, etc." E bucuros rau cand il fac avion si alergam prin casa. [:D] Dar apogeul veseliei lui este atins cand vine tati de la sericiu. Lasa orice treaba si rade la el minute in sir, chuie, "vorbeste", parca povesteste ce a facut toata ziua. La noi s-a fumat treaba cu caruselul, mai prezinta interes doar dimineata vreo ora si seara inainte de baie vreo juma de ora. In rest sta dupa mine prin casa in landou, cand am treaba la bucatarie ma urmareste cu mare interes, apoi mergem si ne uitam la TV amandoi, asa mai prind si eu cate un film... Prost, ce-i drept. [:D] Se joaca acum cu un iepure si o rata de caucuic, le roade de a scos vopseaua de pe el. Inelele de dinti nu-i plac deloc... Spal la greu rata si iepurele si i le dau sa le roada. Cand are chef se uita la maini, iar schimbatul pampersului e un motiv serios de joaca, gadilaturi, chiote de bucurie. Willa, parca tu intrebai cum e cu treaba... La tine e mai greu ca mergi si la servici, dar macar ai gasit o bona de incredere. La mine nu e asa greu, sau nu mi se pare ca ar fi. Am o femeie care face curat o data pe saptamana, inca o data mai aspiram noi, de fapt sotul, iar eu ma ocup de ordine (care trebuie facuta toata ziua, ca e la ordinea zilei sa calc pe jucarii care chitaie [:D]), rufe spala masina,. de calcat nu calc ca n-am chef, iar mancare fac o data la 2-3 zile, depinde de chef. Eu sunt si fericita posesoare a unui catel care este plimbat o data cu copilul si a doua matze care nu ma incurca deloc. [:D] De saptama viitoare apare si mama acasa (a fost plecata 2 luni jumate) si o sa-mi fie si mai usor... Am tabieturile mele: dimineata primul lucru este sa beau cafeaua cititnd forumul, apoi ma apuc de sterilizati bibe, de facut ceai, de ordine. Dupa ora 14 - 15 nu prea mai fac nimic in casa, stau cu cupilu', citesc, ma uit la tv. Cam asta e la mine... Manuela, daca iese pulpa la mar, strecoar-o prin tifon sa faci sucul. Carmen, orice supa pe care i-am dat-o lui Luca mi s-a parut odioasa la gust... [:D] Si aia din borcanas, si aia de la mine. Mai ales aia din borcanas. Aia de la Hero are gust de peste stricat, asa mi se pare mie, dar el de 2 zile o rade. [:D] Si Luca a renuntat la biberoanele Avent, dupa ce am luat vreo 4 mari si 3 mici, de-am dat o groaza de bani pe ele. Acum am biberoane de la Nuk, da cu tetine de silicon de la baby Nova, d-alea normale. Numa' alea ii plac. Are gusturi ieftine, ce sa zic. Costa vreo 60 de mii 2 tetine. Hai ca m-am intins cat o zi de post. dar daca doamna face curat si copilu' doarme, ce sa fac? :)) [pup] http://community.webshots.com/user/adamestii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bravo Ileana..se pare ca vaccinul i-a priit lui Luca, si-acum doarme bine. Sa-l tina tot asa ca si mami trebuie sa se odihneasca. Mnicol, nu stiu cum arata robotul pe care l-ai cumparat tu.Eu stiu ca aveam in Romania un storcator de fructe care era prevazut cu 2 vase...in unul se ducea sucul si in celalalt pulpa.Ala era perfect.Aici am unul..tot bun e, doar ca sucul iese intr-un bol si pulpa ramane in interior, deci am mai mult de lucru cu el.Si felicitari pentru intoarcere. Trebuie sa ai si tu grija de-acum pe unde o lasi...sa nu cada. Willa, intrebai de cum ne descurcam cu treburile pe-acasa. Pai eu de-abia fac fata sa adun de pe-aici si sa gatesc..daca ar trebui sa merg si la munca nu stiu zau ce m-as face.... Si lui Andrea ii place sa se joace mult.Cu trapezul...la care trebuie sa-i tot schimb jucariile ca se plictiseste repede de ele. ii place sa aiba companie din ce in ce mai mult...sa ne maimutarim...ii place cand ii facem baie..imi face numai apa pe jos..de sta tati cu mopul langa noi. Noi ii facem baita in bucatarie... Pupici..revenim mai incolo Andrea 25.10.2003 http://community.webshots.com/user/sympa200
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...