Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de Oct-Noi-Dec 2003 (12)


Recommended Posts

Fetiliiii...[q][q] io sunt racita moarta, ce o fi cu mine de racesc asa usor aici, zau nu stiu...azi avem si noi zapada si cica mai tine inca vreo 5 zile...si e frig rau, -5 grade [:D][:D] pentru ei, ca prin Ro vazuram si friguri mai grele de -30!! Zana mea e nastrusnica rau...ai vostri tot asa "vorbareti"sunt, ca a mea cand o apuca ganguritul nu o mai opresti. Willa eu ii cant, cand pot, nu acu, ca n-am voce de racita ce sunt...husbandul ii trage cu chitara si io cu vocea, "hotel california", din Rod Stewart, Elvis, ca aveam vreo 4 caiete cu versuri si corzile de chitara...in rest fac exercitii cu piciorusele ei, masaj in fiecare seara...sper sa nu se-nvete prost cu asta, sa-i fac pana s-o marita cum zice Ileana [:D] Acu va las ca am de facut temele pentru la scoala [:D] [pup] pe toate, Lena si [bibe] Freya (3 luni si 26 de zile)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 139
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Salut fetelor! Hai, ca iar o sa scriu roman, sa recuperez. In primul rand [s][s][s] pentru Andrea si Anna Cristina. Apoi vreau sa va multumesc pentru raspunsurile relativ la cantitatea de lapte pe care o papa bebeii vostri. M-am mai linistit. Il mai las in pace o vreme, sa pape cat vrea. [:)] Allya, am mai vb noi pe messenger, dar inca o data, felicitari pentru crestinare. M-a impresionat descrierea pe care ai facut-o bisericii. Daca ai poze de la botez, please share! In primul rand sa-ti vedem ingerasul in costumasul cel alb, apoi sa vedem si ce-i in jur...[:D]Cat despre diversificare, am ajuns la concluzia ca asa e cel mai bine, citesti , te documentezi bine, intrebi pediatru, apoi hotarasti cum faci. Mamica stie cel mai bine ce e potrivit puiului ei. Instinctul nu ne insala...instinctul si reactia copilului..ca daca iti scuipa noile alimente, poti sa uiti de diversificare pentru o vreme.[:D] Ma bucur ca Alex a pus asa bine in 2 saptamani. Tot inainte![:D] Dragut pediatrul tau. In Romania nu prea gasesti medici cu astfel de atitudine... Sympa , mult succes la consulat.[:)] Ce dulce e Andrea cu morcovelul intins pe fatza.[:)] Sa vezi cand o sa invete sa-l imprastie ca o stopitoare[:D] Ileana , nasoala noaptea cu vaccinul. Dar am vazut ca acum e ok. Ma bucur pentru tine. Si lasa cosmarurile pentru cei care au timp de asa ceva.[:D] Noi, cu orele de somn numarate pe degetele de la o mana...macar alea sa fie linistite.[:D] Felicitari pentru intoarceri!!! La cat mai multe ! [:D] E foarte bine dezvoltat Luca. Alina, e marisor bine Alex al tau! Si ce bine doarme, te invidiez...[:I] Carmena, si eu ma intrebam ce am facut de i s-a schimbat programul la Andrei? Aveam program de papa, de nani..si acum..papam haotic, adormim cand ne taie capul.Si eu care credeam ca pe masura ce cresc, lucrurile pe care le invata si programul pe care si-l fac se pastreaza. Neeeee...Stefan e intr-adevar dolofanel bine. [:)] Cu ce greutate s-a nascut?Apropos de asta, nu ar fi fain sa avem pe prima pagina si greutatea si lungimea cu care s-au nascut bebeii? Ar fi o lista completa de tot [:D]. Ma ofer sa fac eu asta, nu de alta dar eu am postat lista la partea asta. Adriana, si eu am avut lapte timp de 2 luni. Bine, nu pentru toate mesele, ci asa, o masa, doua mai pe sfarsit. Acum s-a terminat. Asta e, la urmatorul voi stii mai bine ce sa fac. Lena, tare bine mi-o picat povestea ta cu cei de la consultatiebureau[cool][cool][cool]. Ven, eu am incercat sa-i dau lapte cu tetina cu flux rapid, ca mi se parea ca prea se chinuie sa traga la tetina cu flux normal. Dar nu am avut succes. Ii venea prea tare in guritza si nu reusea sa inghita. Ii curgea pe barba si era asa de speriat saracu... [bang][bang] Ma bucur enorm ca Markus e ok, de fapt am mai pove noi despre asta. Cat depre doctori, mai bine sa tac... [bang][bang][bang][bang] Manuela, felicitari pentru intoarceri! Bun, acuma ca v-am trecut in revista[:D], sa trecem si la noi un pic. Azi am fost la vaccin. Evident ca a fost cum ma asteptam: a urlat de am izbucnit in lacrimi acolo. Nu stiu ce a crezut medicul de familie despre mine, ca oi fi slaba de nervi, dar putin imi pasa. Copilul meu suferea si eu nu puteam sa-i fac nimic. Ma rog, i-a trecut destul de repede dupa aia. Acasa nu mai avea nimic.I-am dat Eferalgan, preventiv si astept reactii. De papat, a luat cam 140 ml. E ok. L-a cantarit si acolo si coincide cu cantarirea mea de aseara. Are 6 kg si 58 cm. E mai micutz de inaltime puiul meu, dar cu cine sa semene inalt. Cu mine poate, ca am 1.55 [:D][D][D] Si al meu e marait, dar are si momente in care imi vine sa-l pap de cuminte ce e. Azi dimineata, pana m-am imbracat si aranjat, el a stat cuminte si a conversat foarte fericit cu perdeaua. Ieri a avut momente in care am crezut ca las in urma mea doar un contur in perete si praf pe strada(desi asta e putin probabil, ca la noi ninge si e ud tare). Dar aseara am inregistrat un nou succes. Puiul meu a descoperit ca se poate juca cu jucariile de la balansoar. Si le lovea si radea de numa. Si cand se oprea din lovit, era tare contrariat si se uita incruntat de ce nu se mai misca jucariile. Am inceput sa-i agat si alte jucarioare care zornaie. Carusel avem cu fructe si legume. Inca nu avem rabdare mai mult de 20 minute, ne plictisim repede. Am ajuns la concluzia ca Andrei are o alarma in funduletz [:D], alarma care il anunta cand mami pleaca din pat, de langa el. Si alarma aia e asa de rea, ca il trezeste pe baietzel doar ca sa-i spuna ca e singurel. Trebuie sa gasim solutii sa scoatem din funduletz alarma rea [:)][8D][8D] Mai aveam de zis multe,dar nu-mi aduc aminte acum... [pup],Dana si Andrei(12 dec 2003) http://community.webshots.com/user/dpintilie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lena, ma gandesc ca imunitatea ta o fi de vina.Imi dau si eu cu parerea. Mananci fructe crude? Poti sa iei Echinaceea, e numai buna pentru cresterea imunitatii. Willa, lui Andrei ii place sa ma joc cu piciorusele lui. Si sa ma bat pe mine, pe obraji, cu manutzele lui. Sper sa nu invete sa faca chestia asta si singur, ca m-oi pomeni ca ma bate copilul mai incolo. [:D] Ii cant tot felul de melodii, nu singura ci acompaniata de Winamp.[8D] Sau in rand cu matza pe care i-a cumparat-o tati, cu tot felul de beculetze si melodii si un mieunat puternic la sfarsit de melodie. Apoi mai avem o enciclopedie cu animale. Caut animalele cele mai colorate si i le arat. Evident ca habar nu are ce e acolo, dar daca e rosu, e perfect[:D]. Fizic il stimulez deocamdata cu pusul pe burtica si cu ridicatul de manutze cate un pic. Si bineinteles, plimbat prin casa in pozitie verticala, sa vada lumea de sus. Tati ii face masaj cu ulei. In rest, povestile cu mami sunt frumoase tare si il distreaza pe baietzel. Inca se straduieste aproape degeaba sa scoata pe guritza ceva. Ii mai ies niste chiote si "inghe...", dar mai asteptam un pic cu ganguritul. Le facem pe toate in ritmul nostru. [pup],Dana si Andrei(12 dec 2003) http://community.webshots.com/user/dpintilie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumim fetelor pentru felicitari.Suntem deja mare....de-abia astept sa mergem la control sa vedem cat am mai crescut. Tati s-a urcat pe cantar cu ea si pare si fi slabit..sper sa ne fi inselat noi..sper....i-a cumparat mami o jucarie mare de tot pentru 4 luni...se tot uita la ea , dar nu o poate tine in brate ca e mai mare decat ea. http://community.webshots.com/user/sympa200
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sympa, nu e nici o problema daca face kk verde. Datorita bilei, nimic neobisnuit[:)]. Si Andrei are perioade cu kk verde. Cat despre cantarit...Nu stiu cat e de relevanta cantarirea in brate la cineva. Depinde de cantar, cred. Daca e de tip electonic, poate ca merge...Cu cel pe care il am eu, nici vorba sa-l cantaresc pe Andrei. [pup],Dana si Andrei(12 dec 2003) http://community.webshots.com/user/dpintilie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mersi Dana..pai tocmai de aia stau eu asa mai linistita, ca nu e electronic cantarul si stiu ca e tare relativa chestia. iti dai seama ca pentu bebei cateva sute de grame fac mult.....da'...tot ma gandesc pentru aia[bang][bang] http://community.webshots.com/user/sympa200
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

SYMPA e OK si kk verde....poate fi asa pur si simplu sau de la suc, eu am observat ca de la cel de mar e verde si de la cel de morcovi portocaliu, ca nu le digera complect, adica f putin.... DANA o sa pun niste poze, nu stiu cum au iesit ca sa fie graitoare, pe aparatul meu digital nu am multa memorie si de asta eu nu am facut decat cateva poze, dar prietenii au facut un filmulet si inca alte poze digitale si niste poze clasice (pe astea nu le-am vazut inca, sper sa fi iesit bine...) SANDRA acuma am vazut ca fetita ta Sandra e nascuta cu 3 zile mai devreme ca Alex deci e normal cu greutatea! asta dupa teoriile americanesti (am eu niste carti cu grafice) si dupa pediatrul meu ca l-am intrebat si de Alex si de fetita ta. El mi-a zis si ca pot fi erori de cantarire de 500g sau chiar mai mult! deci daca puiuta ia in greutate, atunci e f bine! Doctorul a mai zis ca Alex nu are hipertiroidism, asta e ritmul lui de crestere si daca a avut analize care nu erau bune a fost din cauza influentei mele ca io am asa ceva... Deci e f probabil ca el sa se fi ingrasta doar 300 g nu 500g de la ultima cantarire....important e ca s-a ingrasat! VEN, DANA dragelor multumesc f mult! [pup] ILEANA eu am visat o prostie inainte de Botez cum ca am mers la biserica cu toti invitatii cu tot calabalacul si zice parintele: imi pare rau dar a venit printul "nu stiu care" si va dati seama ca nu putem tine acuma Botezul si presedintele Iliescu ne-a vizitat biserica (chestia asta e adevarata.... si am inglobat-o in vis bineinteles) si acuma a venit printul asa ca mucles....m-am trezit tare indignata...si apoi nu m-am mai culcat deloc in noaptea de dianinte de Botez ca cine stie ce prostii mai visam...inainte de casatorie iara am visat o tampenie cum ca eram stirbi si batrani si tot nu reusea slujba....apoi am visat ca sotul meu aveo barba luuuunga pana la genunchi si era ca un piticot si ne ocupam de o ferma....[:D] iara inainte de nastere am visat ca nascusem un baietel atat de mic ca era cat palma si il tineam in palma si nu respira si era asa inert....mintea mea inainte de evenimente importante sau situatii stressante bate niste campii bazate pe temerile mele nefondate de nu-i adevarat....psihanaliza s-ar impotmoli f tare in fata dream-urilor mele tampite...[:D] MANUELA noi avem 4 luni si abia i-am dat 2 lingurite de suc pe care le-a papat (survolat) cu mare pofta si ne-am oprit si o sa-i dau mai incolo de la 5 luni asa DE GUST SI DE PROBA una alta, acuma sucul mie mi se pare OK dupa 4 luni totusi nu o sa-i mai dua daca asa zice pediatrul meu, dar depinde de teorii de pediatrii de mamici ce si cum fac [pup] FELICITARI PT INTOARCERI! bravo la 3 luni! am zis eu ca bebeii astia a i nostrii sunt super precoce! [flo][bis] ROBOTUL de bucatarie, cred ca depinde de care ai, eu am cumparat separat un robot pt piure, tocat, amestecat, batut etc, un blender (face piure, pasta din legume si fructe), si un storcator de fructe care scoate afara toata pulpa si astfel raman si cu pulpa separat si cu suc curat. Eu folosesc mere f zemoase si le curat bine de coaja si samburi altfel nu iese sucul cum trebuie. Mai a facut si Alex o reactie la unul din vaccinuri ca i s-a umflat un piciorus de numa si era rosu tare bietul piciorus si a urlat de numa ca plangea in hohote cred ca il durea tare rau, asa ca a trebuit sa stau toata noaptea cu el in pat si a supt tot la cate o ora (cred ca instinctiv si-a luat o doza mare de anticorpi, i-o fi fost si sete si laptele de mami fiind dulce e calmant ca si suptul), febra nu a facut, asa ca nu i-am dat nimica si acuma dimineata e bine, nu mai are nimica saracutul. Ce chestie! la primul vaccin nu a avut nimica dar la asta al doilea sa faca asa o reactie urata! I-am pus o compresa sterila si peste un obiect din asta rece ce se tine in frigider e ca o compresa speciala si cred ca l-a ajutat si asta. pupici, allya si alex-dinu (28 oct 2003) http://community.webshots.com/user/allyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor Am aparut si noi pe aici dupa atita timp,mi a fost dor de voi dar nu am avut timp deloc sa mai intru,ma bucur ca sinteti si voi si bebeii bine. Noi simbata am facut nunta si botezul,a iesit superb,chiar nu ma asteptam sa iasa asa bine,a fost o nunta ca in vis si eu imi faceam probleme cum o sa iasa pt ca noi ne am ocupat singuri de tot,nu am permis la nimeni sa ne ajute,nici macar cu sfaturi. M am suparat putin ca in loc sa ajungem la biserica la 1 cind trebuia am ajuns la 2 fara un sfert si a trebuit sa i facem intii botezul printesei si dupa accea cununia noastra,iar in biserica a fost cam frig,bine ca nu a racit pitica cit a stat dezbracata. Printesica a fost f cuminte la botez,nu a plins deloc nici cind a bagat o in apa nici dupa,iar la restaurant am tinut o in biroul sefei care a fost f draguta si ne a permis sa stam acolo,cam cu o ora inainte de final am luat o si pe ea sa stea cu noi la masa,in rest papa si somnic toata seara. De abia astept sa scoatem pozele sa le pun sa le vedeti si voi,ea a fost cea mai frumoasa de acolo,toata in alb,o miresica mai micuta. De citeva zile am inceput si eu sa i dau ceai,iar ieri i am dat suc de mere,citeva lingurite,dar se cam strimba.Mie 4 luni mi se pare rezonabil sa incep sa i dau diversificare fata de 6 luni ca la carte. Printesica se joaca toata ziua cu jucariile,le tine in minute,le baga in gurita,iar cind ii dau cu lingurita o tine si ea. Deja are o personalitate f puternica,daca nu o las sa se uite la tv sau monitor incepe sa urle si sa tipe si se potoleste doar cind o las iar sa se uite,de multe ori le tin inchise ca sa nu se mai uite. Ieri am fost cu printesa si i am facut gauri in urechiuse,e f haioasa cu cercelusi,i a pus pt o luna cercei medicinali si dupa ii schimbam. Fetelor eu i am cumparat inel gingival si vad ca i place sa l bage in gurita,decit sa o vad toata ziua ca suge degetul mai bine asta. Lena si eu am racit acum 2 zile si ma simt f rau,iau doar paracetamol si ceaiuri calde cu multa lamiie,sper sa nu ia si pitica mea de la mine,pina acum vad ca totul e ok. Fetelor care alaptai exclusiv bebeii vostri cam de cite ori fac kk pe zi acum,ca pitica mea face doar o data,iar inainte facea cam de 5-6 ori,si cite mese papa pe zi? Va pupam Julia23 http://community.webshots.com/user/julia062003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...