Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de Oct-Noi-Dec 2003 (12)


Recommended Posts

Buna, fetelor! Pentru inceput, vreau sa va spun ca va "urmaresc" de ceva timp, dar nu am incercat deloc sa ma alatur voua. Acum am net non-stop si sper sa ma primiti si pe mine, cu intrebarile si experienta mea de mamica tanara. [copil] al meu s-a nascut pe 11 nov. 2003; 4,100 kg si 53 cm. Este un baietel adorabil care a ineput deja sa gangureasca si sa vorbeasca cu mami a lui!! [cool] Acum suntem putin adormit, desi m-am odihnit 4h si vreau sa fac baita ca-mi place tareeee muuuult... Sper sa ma adaugati si pe mine pe listuta voastra! Pupici multi, Adriana si [bibe] Mihnea-Stefan
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 139
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna fetelor[flo] Eu am disparut zilele astea ca iar m-am tinut de distractii[cheers]. Vineri a fost sotzu si simbata am facut schimb, am iesit eu. Si iar am stat pina la 3 dimineata in disco, a fost super. Adameasco incearca si tu reteta asta antidepresiva[;)], la mine vad ca a mers bine! Asa o iesire cu fetele, o bericica ceva si un dans si-ai sa vezi ca te vei simti mai bine! Pai simbata si-asa am inteles ca sta sotul la datorie, asa ca incearca! Ven, trebuie sa incerci sa vezi cum e cu un alt laptic. De ex, cind al meu vomita(si Aldito bandito e senisbilicos la stomac) si mai are si diaree, deci cind are o perioada asa mai rea, aici dr imi spune sa-i dau pt citeva zile(2-3 depinde), mliupa 1 laptele lui normal in amestec cu milupa HN (nu neaparata HN25 cu electrolit, amindoua sunt pt stomacele deranjate), si amestecul sa fie progresiv de la un sfert milupa1+ 3sferturi milua HN, apoi jumate jumate si tot asa pina ce elimini milupa HN. Al meu reactioneaza bine la metoda asta, avind in vd ca milupa HN e mai slab poate iti va cere sa pape mai des. Dar ma gindesc si eu cum e sa fii stricat la stomac si sa vomiti si apoi sa maninci tot ceva satios..nu prea merge, mai degraba poftim o supa nu friptura nu-i asa? Si pt ca amindoua sunt milupa nu e cazul sa-ti faci probleme ca schimbi laptele, Aldito a mincat fara probleme in ambele cazuri. Chiar acum o sapt a avut tot asa o perioada si i-am dat laptele asa pt 2-3 zile si a fost apoi totul ok. Milupa HN 25 cu electrolit mi s-a dat at cind a avut virusul ala la stomacel( gripa la stomac cum se zice aici, tre sa fie si in Romania dar cu alt nume). Sper ca totul va fi bine cu puiutul tau. Ancuta si eu as incerca disperata sa gasesc alt dr... te inteleg prin ce treci. Eu nu am avut niciodata probleme cu dr aici. Ai pe alese! Pupici:)) Vikinga& bb Aldo http://community.webshots.com/user/vikinga109
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, am avut cea mai cumplita noapte de cand am nascut.... Nu am pus geana pe geana mai mult de 4 ore toata noaptea, in vreo 5 reprize de somn... Maturisesc sincer ca nu mai rezist. Mai frustrant este ca parea ca nu are nimic Luca. Pur si simplu se trezea si mieuna pana ajungea in brate. Nu ii era foame, nu ii era sete, nu urla de durere de nimic... Eu ajung la casa de nebuni. Bietul Alexandru a facut cu schimbul cu mine in drumurile noastre spre dormitorul princiar. :)) Sunt cu ochii scosi din cap si rosii de plans (ca m-a busit si plansu' de vreo 3 ori...). Imi cer scuze daca v-am zapacit de caop cu vaitaturile mele, dar tre sa ma plang si eu la cineva... A, si colac peste pupaza s-a trezit la 7 de dimineata, dupa ce a a dormit pe la 10 jumate aseara... Adriana si Mihnea, bine ati venit! Promit ca va trec si pe voi la lista. Ven, bine ca nu are nimic grav Markus. Simona, merci de incurajari. [pup] [pup] http://community.webshots.com/user/adamestii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ilena, ai incercat sa-l ignori pe Luca? Uite, si Matei a mai avut tentative de sculat noaptea, si am zis ca in loc sa-l strang de gat (glumesc) mai bine il ignor. A protestat vreo 5 minute, a vazut ca nu se prezinta nimeni la el si dupa ce s-a mai foit vreun sfert de ora, s-a culcat la loc. Noaptea fiind intuneric si liniste in casa, eu zic ca ar trebui sa adoarma la loc. Matei doarme in camera cu noi si ii aud orice miscare, mai ales ca de la 6 pana la 8 dimineata nu mai doarme bine, mai mult se foieste, dar Luca, avand si camera lui, ar trebui sa-l lasati in pace sa vedeti poate se da pe brazda. Carmen si bb Matei Gabriel http://community.webshots.com/user/carmen77102
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmen, am incercat si metoda asta, dar nu merge... Ori se pune pe un plans sfasietor de nu-l mai pot opri, ori pur si simplu sta treaz cate o ora si se joaca, mai scanceste, etc... Si daca-l las sa stea treaz poate se invata asa si nu mai atipim deloc noaptea... Sunt tare amarata si nu stiu ce sa-i mai fac. Am sa sun dr pediatra azi si sa vorbesc cu ea. [pup] http://community.webshots.com/user/adamestii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ileana, imi pare tare rau ... sincer[:(], eu nu stiu zau, in locul tau sigur cedam pana acum. Nu stiu daca mai tii minte, dar la scurt timp dupa ce l-am adus pe Matei de la maternitate avea un program cam ca cel al lui Luca si tu m-ai intrebat cum rezistam ... ei, acuma te intreb eu pe tine. Si nu vreau sa te dezamagesc, dar nu stiu daca o sa aiba ce sa-i faca mare lucru pediatra, eu am o prietena cu o fetita de 8 luni (Giulia), care de cand se stie o scoala de 4 ori pe noapte pentru leganat si ceai. Cred ca daca asa si-a facut programul, mare minune ar fi sa si-l mai schimbe. Asa ca sfatul meu: CAUTATI O TANTI de la tara, mai in varsta, care sa nu va ia multi bani, ca altfel a sa ajungeti amandoi sa cedati psihic si nu e bine nici pentru voi, nici pentru Luca, care are nevoie de tine vesela, nu deprimata. Stiu ca e usor de zis si greu de gasit, dar nu imposibil. In definitiv o gura in plus la masa nu o simti, un loc de dormit se gaseste (in camera cu Luca), iar daca ii mai dati vreo 2 milioane cred ca ar fi multumita. Eu as fi recurs la asta si cu Matei care, din cate vad, e mult mai linistit ca Luca, dar noi stam la 2 camere si nu mai aveam unde sa mai bag o persoana ... dar la voi spatiu este daca stati la casa ... asa ca ... ia in consideratie si varianta asta. Pupici Carmen si bb Matei Gabriel http://community.webshots.com/user/carmen77102
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna! Incerc si eu sa ma alatur voua, asa ca am sa incep cu prezentarea: Eu sunt Bianca (sau Willa, cum va place), am 27 de ani, iar [copil] Iulia-Maria este nascuta pe 7 nov. 2003. Ea este un copil minunat, cuminte, nu plange decat daca are ceva ;-) Am avut colici pana la 2 luni jumate de nu am dormit decat cu randul cu sotul, dar acum cine isi mai aduce aminte ;-))) am avut si esofagita de reflux, dar dupa debridat si metoclopramid suntem mult mai bine ;-) Acum am reinceput si serviciul, 4 ore pe zi, si incercam sa facem fata ;-) chiar ma uit la colegele de serviciu (nemaritate, fara copil) cum se planga cat sunt de obosite si ma bufneste rasul... las' ca o sa vada ele ce-i aia oboseala ;-) dar nici una dintre ele nu-i asa fericita cum sunt eu! Cam atat pt prima interventie... ;-)) Bianca si [copil] Iulia Maria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmen, multumesc de sfaturi... Sa stii ca si daca erai in situatia mea rezistai, ca nu aveai de ales. Nu cred ca e o solutie treaba cu femeia in casa, cel putin nu mi se pare. Nu e vorba de spatiu, cu toate ca stam la bloc, nu la casa, dar avem un apartament cu 4 camere. Nici de bani si nici de mancare, insa nu asta e raspunsul la problemele noastre. Ideea este ca nici el nu pare sa se odihneasca bine, nici noi. Trebuie gasita o solutie sa doarma. Am vorbit cu pediatra. Concluzia ei a fost ca probabil se trezeste de cele mai multe ori din cauza de durere de dinti, cu toate ca nu urla, probabil il deranjeaza. Mi-a zis ca daca se face cald afara sa incerc o plimbare seara inainte de baie, poate se mai linisteste. I-am zis cam cat doarme ziua si mi-a zis ca e putin, poate e obosit prea tare si de aia se trezeste asa des... In concluzie a zis ca se intereseaza si poate gasim un tratament homeopat de linistire si calmare. (Dr asta merge si la un cabinet homeopat). Trecem noi si peste asta... curabdare si tutun, ca la mine merge. [:D] Oricum, mi-am mai revenit. Peste 2 saptamani vine si mama acasa si o sa am ajutor si o sa aiba cine sa stea cu el ziua sa pot dormi si eu la pranz o ora, doua... Bianca, bine ai venit in clubul nostru! Dana este cea care a postat lista la capitolul asta, asa ca o sa va treaca si pe voi pe listutza cand are timp. [s] sarbatoritelor zilei de azi, Maia Nicole si Sandra! Ileana si Lca (4 luni si 3 saptamani) [pup] http://community.webshots.com/user/adamestii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! Am cam lipsit de pe forum, dar am avut un motiv intemeiat. Sambata am avut botezul si am fost in pregatiri. Am avut o fata tare cumintica si la biserica si dupa aceea, acasa. S-a jucat si a ras cu toata lumea (cred ca a fost cam zapacita vazind atatea fete noi). Dupa botez nu a dormit decat vreo jumatate de ora. A adormit abia seara la 10. Dar n-a fost maraita deloc. Ieri a venit nasa sa-i faca baita si a imbracat-o asa frumos intr-o rochitica de voal alba. Am facut poze. Promit sa le pun curand pe net. Una peste alta mama s-a distrat de minune, am dansat pana mi-am rupt picioarele. Iar fata a fost o dulcica. Ileana, nu prea stiu ce ar trebui sa-ti spun ca sa iesi din starea in care esti. Poate doar: FII TARE si multumeste-i Domnului ca-i sanatos. Se va linisti el odata si-odata. Si poate reusesti cu un pic de terapie homeopata. Va pupic. http://community.webshots.com/user/mnicol77 Manuela si Letitia-Elena (3 luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...