Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Hepatita?


Ana71

Recommended Posts

Sotului meu, in urma unor analize de rutina i s-au descoperit valori mari la transaminaze (la TGP 109 fata de 41 valoare normala si la GOT 77 fata de 38 val. normala). El a avut hepatita de tip A cand era copil, dar pana acum transaminazele erau in grafic (cei drept la limita superioara). Electroforeza i-a iesit bine, bilirubina din urina negativ, formula leucocitara buna. El se simte bine(nu e galben, nu e obosit). Dr de familie spune ca poate fi si un ficat mai sensibil din cauza stresului si alimentatiei (cu o seara inainte de a-i lua analizele am fost invitati la restaurant unde a mancat destul de mult si am petrecut pana noaptea tarziu), dar trebuie sa verifice daca nu e hepatita cronica. Am inteles ca nu se pot face acesti markeri de hepatita (pentru 4 tipuri de virusi) decat la Sp. Colentina. Sunt speriata si sper ca nu e hepatita. Ati facut vreodata aceste analize? Cunoasteti si alt spital/policlinica unde se pot face (in Bucuresti)? Credeti ca aceste valori ale transaminazelor poate indica o hepatita?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Ana, transaminazele marite sunt si din cauza oboselii. Daca sotul tau este obosit si stresat, atunci asta poate sa fie cauza. Dar, cel mai bine este sa mearga sa-si faca analizele. Cat despre faptul ca nu este galben, asta n-are nici o relevanta. Eu am avut hepatita (cand eram studenta) si nu m-am ingalbenit de loc, ma verificau medicii sub limba, sa vada daca nu m-am taiat[:D]. Daca elecroforeza a iesit bine, inseamna ca nu este hepatita B (raportul albumine/globuline cat a iesit?). Ca sa va linistiti, faceti si restul investigatiilor. Sanatate multa! Claudia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu intotdeauna... si eu am analizele cam proaste.. nu stiu sa-ti spun exact valorile pt ca am analizele in Ro. ca sa-ti dau un termen pe care il stiu..cam invechit.. Timolul..e cam acelasi lucru.. deci am avut timolul la un moment dat si 5 iar cam maximul este 4. totusi nu am facut hepatita... doar ca hicatul este mai sensibil.. nu fumez decat f rar, nu beau, doar destul de mult (cel putin 8 ore pe noapte), nu mamanc grasimi, nu fac efort prea mare.. astea mi-a zis mie doctorul ca poate influenta valorile analizelor si de astea trebuie sa te feresti.. singurul si poate cel mai grav este stresul..
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult pentru raspunsuri. Raportul albumine /globuline (A/G) din electroforeza a iesit 2,07 (valori normale intre 1,39 - 2,23). Ce inseamna acest raport? De fapt, toate valorile de la electroforeza sunt in grafic (normale). Pe la sfarsitul saptamanii cred ca o sa-si faca si markerii pentru hepatita . Aveti idee unde se fac si cam cat costa?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sotul tau este supraponderal??? daca da, poate fi vorba si de o steatoza hepatica.... in orice caz, dupa analize ar fi bine sa si faca vaccinul TWINRIX (contra hep |A si B) ,,,,si sa tina putin regim.. Nu ar strica sa ia ESSENTIALE deja (2 dupa fiecare masA)- 1 luna apoi HEPAVIT - 1 luna , apoi iar ESSENTIALE. sa nu mai bea cafea, alcool sa nu manance prajeli,,, ce mai... putin si des multa branza de vaci.. portocale... peste slab si legume fierte ag
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru virusii B sau C nu sunt suficiente analizele pe care spui ca le-a facut sotul tau. TGO, TGP si celelalte iti arata doar un ficat obosit, cel mult hepatita virala A. Pentru celelalte sunt necesare niste analize speciale pentru virusi. Acestea se fac doar daca le ceri in mod special. Ele nu intra pe lista analizelor de rutina. Cea pentru virusul C se plateste (chiar daca ti le da medicul pe trimitere ), cealalta este gratis . Si le poti face oriunde nu doar la Colentina. Tot ce ti-am spus stiu de la mama mea care si-a facut aceste analize si zilele urmatoare asteapta rezultatul. Mirela, mamica de Andreiut
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by adi_dalma
Sotul tau este supraponderal??? daca da, poate fi vorba si de o steatoza hepatica.... in orice caz, dupa analize ar fi bine sa si faca vaccinul TWINRIX (contra hep |A si B) ,,,,si sa tina putin regim.. Nu ar strica sa ia ESSENTIALE deja (2 dupa fiecare masA)- 1 luna apoi HEPAVIT - 1 luna , apoi iar ESSENTIALE. sa nu mai bea cafea, alcool sa nu manance prajeli,,, ce mai... putin si des multa branza de vaci.. portocale... peste slab si legume fierte ag
Da, este supraponderal. Ce este steatoza hepatica? E grav?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by mirelam
Pentru virusii B sau C nu sunt suficiente analizele pe care spui ca le-a facut sotul tau. TGO, TGP si celelalte iti arata doar un ficat obosit, cel mult hepatita virala A. Pentru celelalte sunt necesare niste analize speciale pentru virusi. Acestea se fac doar daca le ceri in mod special. Ele nu intra pe lista analizelor de rutina. Cea pentru virusul C se plateste (chiar daca ti le da medicul pe trimitere ), cealalta este gratis . Si le poti face oriunde nu doar la Colentina. Tot ce ti-am spus stiu de la mama mea care si-a facut aceste analize si zilele urmatoare asteapta rezultatul. Mirela, mamica de Andreiut
Te rog sa-mi spui si mie unde a facut mama ta aceste analize? A facut si unele gratuite? Si, in cate zile primeste rezultatele? Multumesc mult pentru toate raspunsurile!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Markerii hepatici nu se deconteaza de casa de sanatate,se platesc si se fac la orice laborator,inclusiv al medicului de familie,noi acolo i-am facut.Si urmeaza sa-i facem si la Fundeni,unde nu o sa-i platim pentru ca i se face internare.(dar o sa platim onorariul medicului) dori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...