Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Calatorie in strainatate: BANI vs. INVITATIE


Recommended Posts

Imi cer scuze daca s-a mai vorbit cumva pe aceasta tema. As avea mare nevoie de un sfat, si poate macar vreuna dintre fete sa aiba vreo informatie pe aceasta tema. As vrea sa ma viziteze parintii mei si am inteles ca la iesirea din tara au nevoie sa arate celor de la vama biletul de avion dus-intors, si o anumita suma de bani (in jur de 100 de euro/zi), bani care pot fi inlocuiti de o invitatie. Cum n-as vrea sa fiu nevoita sa le trimit bani si pentru vama, bani la care sa pierd un anumit procent in urma tranzactiilor bancare, poate sa imi dea cineva vreun sfat in legatura cu respectiva invitatie? Exista vreun formular stas pe care trebuie sa il completez eu sau sotul meu (portughez), sau e vorba de o scrisoare/declaratie obisnuita? Parintii mei trebuie sa mearga sa legalizeze invitatia la ambasada Portugaliei la Bucuresti? Sau ar trebui sa merg eu la ambasada Romaniei de aici? Si daca ajung pe aeroport cu invitatia, nu risca sa dea peste vreun vames prost dispus? Va multumesc foarte mult.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul răspuns
eu am calatorit intotdeauna si cu invitatie si cu bani pt ca era mai sigur.. cred ca se poate si fara bani. eu mi-am luat deoarece vamesii nu prea au incredere in fetele tinere care calatoresc in strainatate..intelegi ce vreau sa spun.. invitatie trebuie sa fie o declaratie prin care tu iti asumi raspunderea sa ii cazezi, sa le asiguri tot ce e necesar pe perioada sederii. invitatia trebuie stampilata de primaria unde locuiesti tu sau de politie. si semnata de ei si de tine. apoi ea trecuie tradusa si legalizata de notar. sper ca ai inteles.. daca mai ai intrebari... pupici si bafta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cind am venit in Franta, am avt aceeasi invitatie ca pe vremea vizelor, adica formular oficial completat de cel care invita,stampilat de primarie, si tradus si legalizat in Romania. S-a uitat nenea vamesul la ea pe Otopeni, a intors-o pe toate partile,si de bani nu m-a intrebat nimic. A doua oara am venit pe aceeasi invitatie, am trecut granita la Bors, si nici macar nu s-a uitat la ea,mi-a cerut-o in schimb tipa de la aeroport...devi intereseaza-te daca un asemenea formular exista si in Portugalia, dupa mintea mea ar trebui sa existe, ca doar mai sint natii care au nevoie de viza Schengen...cred ca si pentru vames, un formular oficial are alta prestanta... Cu bine, Elena
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc mult de tot. Intr-adevar, auzisem si eu de formular, si acum vreun an am si umblat dupa el. Ma rugase o colega romanca sa-l invitam pe prietenul ei, ca sa scape de bani. Si am umblat in disperare dupa formular, de la primarie ne-au trimis la serviciul pasapoarte, de la pasapoarte la serviciul pentru straini, dar de formular n-am dat. Unde mai pui ca se uitau la noi ca la nebuni. Pina la urma, in criza de timp, i-a trimis bani. Am sa incerc sa ma mai interesez la politia pentru straini, sa vedem daca ei macar legalizeaza invitatia. Va multumesc. Traducerea si legalizarea se face la Abasada Romaniei de aici, sau se poate face si in Romania?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

la ambasada?????????????????? eu am avut stampila de la politia din oras aici iar in Ro am dus-o la un birou de traduceri unde m-au tradus-o si legalizat-o... am uitat sa-ti spun ca nu de fiecare data cand am calatorit in afara mi-au cerut bani si invitatie.. de ce nu le trimiti si bani? vre-o 3000 de euro?? nu e asa de mare comisionul la banci...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Unele tari nu au formular. De exemplu in Olanda la primaria Eindhoven-ului iti pot da si ei un formular, dar poti scrie si tu o invitatie (de cand pana cand, cu ce vine, ca ii platiti toate costurile de sedere si ca sunteti responsabili pentru ea), iar primaria doar iti legalizeaza semnatura ta. Daca nu iti poate legaliza semnatura si un notar! Anne-Sarah [mamica]si mamica sa Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by emoison
Traducerea se poate face in Romania, si probabil e si mai ieftin asa, cel putin Ambasada Frantei are niste preturi la legalizari de te sparge la buzunar...
Draga Elena, cred ca ambasadele Romaniei au cam acelasi pret peste tot. Anul trecut am facut procuri pt schimbarea pasaportului si din curiozitate m-am uitat pe internet la preturile practicate prin alte parti. Cel putin in Franta erau aceleasi preturi. La care mai pun si drumul, ca nu sint in Lisabona, o zi lipsa de la laborator, numai bucurii... Dar eu sint optimista! Multumesc mult.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In US, tariful la ambasada Romaniei , pentru traducerea si legalizarea unui act e de 90 dolari. Cam mare, in conditiile in care, doar legalizarea la un simplu notar e 1 sau 2 dolari maxim. De tradus se poate traduce in Romania si legaliza, mai mult de 150 mii nu te costa. Comisioanele bancare sunt diferite, dar prin transfer bancar e cel mai bine de trimis bani. Au comision cam 40-50 dolari daca trimiti pana la 5000$ (sau 10000$- depinde de banca). Singura problema este ca face cam 3-4 zile in schim, nu ca prin Western Union sau Money Order unde ajung instantaneu. Bafta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, va multumesc mult de tot, sinteti niste dragute! Nu m-am asteptat sa am asa multe raspunsuri, si intr-un timp atit de scump! Si sfaturile voastre imi sint chiar folositoare! Polux, eu ma gindeam sa trimit bani (ca oricum trebuie sa le trimit de avion) prin Western Union, sa ajunga mai repede. Dar zici ce e mai bine prin intermediul bancii?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...