Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Calatorie in strainatate: BANI vs. INVITATIE


Recommended Posts

Se pare cä in fiecare tarä existä reguli si reglementäri proprii. Si eu am folosit invitatia aceasta inainte pt. a nu fi nevoitä sä am cash la mine. Si aici existä formulare tipizate, dar la birourile notarilor. Ambasada nu are nimic de a face cu aceste invitatii din moment ce persoana care face invitatia semneazä in fata notarului pt. confirmarea celor scrise. Noi insä am formulat de acasä o invitatie in ambele limbi (ro si suedezä), am listat-o si apoi am legalizat-o la notariat. Am scris datele personale ale noastre, cä sotul imi va asigura intretinerea pe durata vizitei si la sfarsit am mentionat chiar cä invitatia e valabilä in anii 2002 si 2003 (de exemplu). De bani nu a mai fost nevoiela vamä! Invit. (la care am avut si chitanta de la notar atasatä) am folosit-o de mai multe ori. Asa se procedeazä aici ... m-am gandit cä iti este util sä afli cum este in alte täri. Inima are ratiuni pe care ratiunea nu le cunoaste.(Blaise Pascal)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Pentru domnisoara din Portugalia:sa stii ca mama mea a venit relativ recent cu invitatie iar la Otopeni vamesii doar au intrebat-o daca are invitatie sau bani si nici macar nu s-au uitat pe ea.Asa ca eu cred ca daca ii faci o invitatie si o legalizesi la un notar in Portugalia iar apoi va fi tradusa in Romania nu or sa aiba probleme parintii.Succes!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cum este in Portugalia, dar in US noi am fost la un notar roman care ne-a eliberat un act affidavidof support (adica invitatie). Este in limba romana si nu mai implica legalizarea. Costa doar 15 $. Sau varianta cealalta este direct la ambasada romana. In felul acesta este direct legalizata. De ce trebuie sa legalizezi un act emis de o ambasada care reprezinta institutia statului? Eu zic sa te duci acolo. Ei stiu cel mai bine ce ai de facut. Nu-ti recomanda Western Union . Au preturi mari. La 100$ comisionul este de 20-25$. Noi am trimis de curind o suma mare de bani in Ro. Am facut transfer bancar de la banca noastra din US la BRD in Ro(trebuie ca parintii tai sa aibe cont acolo, contul se poate deschide cu 100$). La toata tranzatia am platit 40$(aici in US) iar celui care scoate in Ro banii i se mai retin o,5% din suma extrasa. Fa calculele si vezi ce te avantajaza mai mult. Succes!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele, sinteti intr-adevar extraordinare! Acum cel putin am un plan de bataie, de abia astept as vina lunea, as merg la serviciul pt straini si eventual as sun si la Ambasada Romaniei as vad daca ei stiu de unde se poate lua formularul respectiv. Va multumesc foarte mult. Kim, ideea cu notarul de origine romana este foarte buna, din pacate nu cred as gasesc asa de usor unul pe aici. Inca o intrebare, sper as nu abuzez, transferul bancar prin intermediul BNR-ului cit timp dureaza? Multumesc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kim, iti multumesc mult, mi-ai raspuns la intrebare. Intr-adevar, a fost greseala mea, vroiam sa scriu BRD, nu BNR. Imi cer scuze. In ultimele 2 zile am accesat foarte prost site-ul si cind am reusit am scris repede-repede din amintiri si-am trimis. Transferul dureaza mult mai putin decit imi imaginam.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...