Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

frumusete cu drojdie de bere!


amik

Recommended Posts

fetelor,cunoste cineva niste retete de frumusete cu drojdie de bere? de fiecare data cand auzeam de una nu aveam asa ceva in casa.acum mi-am cumparat,dar nu imi amintesc neam ce as putea face cu ea...in afara de aluaturi![:D] thanks! Alexandra mare si Alexandra mica...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Initial creeata de amik
fetelor,cunoste cineva niste retete de frumusete cu drojdie de bere? de fiecare data cand auzeam de una nu aveam asa ceva in casa.acum mi-am cumparat,dar nu imi amintesc neam ce as putea face cu ea...in afara de aluaturi![:D] thanks! Alexandra mare si Alexandra mica...
"Tenul gras si predispus la aparitia cosurilor trebuie intotdeauna demachiat cu lotiune demachianta, resturile machiajului favorizand iritatiile. Dupa care se trateaza cu zeama de portocala sau de mar, incare se striveste o banana. Pasta obtinuta se aplica pe obraji, iar dupa 15 minute se indeparteaza cu apa rece. Deasemeni o bucatica de drojdie de bere proaspata, luata dimineata, inainte de micul dejun, are efecte surprinzatoare." "Drojdia de bere contine aproape toate elementele de care are nevoie metabolismul pentru a functiona cit mai bine. Analiza sa biochimica arata ca ea contine nu mai putin de 17 vitamine diferite (majoritatea din complexul B), 16 aminoacizi, 14 saruri minerale si circa 46 la suta proteine. In plus, prin metoda de uscare folosita si prin prepararea sa la temperaturi foarte ridicate, sint conservati aproape toti constituentii, desi celulele vii sint distruse termic. Drojdia de bere contine, de asemenea, nu mai putin de 20 de milioane de celule pe gram, de unde i s-a dat numele de drojdie vie (aceasta se poate procura si sub forma de gelule). Prin continutul sau bogat in toate aceste elemente enumerate mai sus, drojdia de bere constituie un aliment natural complet, un remediu preventiv si curativ. Drojdia de bere intirzie procesul de imbatrinire Folosirea curenta a drojdiei de bere are de asemenea un efect regenerator, care poate ajuta organismul sa ramina tinar si in forma. Nutritionistul american Paul Bragg, care era la rindul sau un mare amator de drojdie de bere, afirma ca aceasta nu contine numai o mare cantitate de proteine, minerale si vitamine, ci si acid nucleic. Astazi se stie faptul ca acidul nucleic conduce procesul de formare a celulelor noi, care le inlocuiesc treptat pe cele deteriorate. In mod normal, acidul nucleic isi pierde treptat aceasta capacitate de a comanda reinnoirea celulelor. Dupa Bragg insa, acidul nucleic continut in drojdia de bere poseda capacitatea misterioasa de a intirzia imbatrinirea prematura. Persoanele in virsta, carora li se prescrie drojdie de bere, pot constata in doar citeva luni o ameliorare a starii generale, precum si un surplus de energie binefacatoare. Pielea devine supla, tenul se coloreaza, totul dovedind o stare buna de sanatate. Consumind drojdie de bere timp indelungat, o armata de celule vii patrunde in organism, nu numai pentru a ataca toxinele care circula in singe, ci si pentru a intari sistemul imunitar al acestuia. Aceasta actiune se reflecta in general asupra principalelor functiuni ale organismului. In plus, drojdia de bere poate reface flora intestinala distrusa de medicamente si antibiotice. Despre drojdia de bere s-au scris chiar si teze de doctorat Doctorul Fournat de la Facultatea de Medicina din Lyon este chiar autorul unei teze de doctorat privind drojdia de bere. El consemneaza faptul ca drojdia de bere are actiune in afectiuni diverse, precum: enterite, colite si diaree, ciroza ficatului, toate formele de avitaminoza B, diabet, furunculoza, acnee si seboree, scleroza in placi. Dupa alti autori, precum Arnozan, Faisan si Pietta, drojdia de bere poate fi folosita in caz de osteomielita, pneumonie, gripe, variola sau anemie. Toti autorii sint unanim de parere ca folosirea in scop terapeutic si preventiv a drojdiei de bere cistiga din ce in ce mai mult teren. Pe piata occidentala exista deja drojdie de bere imbogatita cu seleniu (agent antioxidant) sau cu siliciu. Cura de drojdie de bere are eficienta daca este urmata timp de trei-patru luni, iar efectele ei nu intirzie sa apara. In general, drojdia de bere se administreaza de doua-patru ori pe zi, dimineata si seara. Ea poate fi amestecata cu lichide, dar trebuie neaparat luata intre mese. Dizolvata si bauta inainte de masa, taie pofta de mincare, micsorind numarul de calorii primite de organism. Efectele unei linguri de drojdie de bere se resimt aproape imediat si se mentin timp de mai multe ore. " sursa: http://www.inoan-press.com/san/noi/s45.html Eu am facut acum cativa ani o cura cu drojdie fiindca aveam lipsa de vit B. Mancam o bucatica de drojdie (cat o nuca) dimineata. Eeei n-am observat efecte miraculoase poate ca trebuia sa fac cura de mai multe ori?? Nu stiu! Succes! [:D] ~~ Adela & Julia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare fetelor! lamuriti-ma si pe mine cu un lucru. Care drojdie de bere este cea "proaspata"?!? Eu am trait cu senzatia ca stiu care e cea proaspata, anume aceea la pachet/cub etc. Insa am fost la un medic naturist care ...atunci cand i-am zis ca iau cate o bucata de drojdie ...a facut ochii cat cepele! Ptr ca drojdia de bere este cea care se obtine in procesul de fabricatie...si ca este un lichid, si ca se ia cu lingurita...etc Si ptr ca n-am de unde sa obtin drojdie lichida din fabrica...apelez tot la asta de care spuneati si voi. Eu acum vreau sa stiu daca drojdia de bere asa zis proaspata (cea care se foloseste la aluaturi samd) are vreun efect benefic. Ptr ca eu am mai facut cure de drojdie, dar..nu pot sa zic ca s-a intamplat ceva dupa! Before judging somebody, walk a mile in his moccasins.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sou.. eu am facut o "curita" cu drojdie de bere proaspata, de aia care cumperi pt cozonac, paine sau mai stiu eu ce.. ceva f deosebit nu am simtit. probabil pt ca am facut doar cutita si nu cura.. eu am facut-o ca mi se pusesera pitici pe creier.. am auzit de la multa luma ca ar fi f buna.. multe vitamine, chesti-de-astea.. stiu ca se poate folosi si ce uscata care e la fel de buna si bogata in vitamine.. bafta la cure..[:)] [:D] pupici
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...