Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Regim pt. alaptat


Recommended Posts

scumpe mamici !!!! am si eu o intrebare care ma macina in ultima vreme: CE MANCATI ATUNCI CAND ALAPTATI ??? adica , tineti un anumit regim pt a avea laptic la bb si mai ales pt a fi cat mai bogat in de toate... eu mai am un picut si abia astept sa alaptez...ca si burtica, alaptatul mi se pare ceva unic, magnific...si as vrea ca puiul meu sa alapteze cat mai repde si cat mai mult (mai ales ca fac cezariana)... precizez ca deja mi-am format canalele (sau o parte--cica macar 7)si curge ceva albicios... e de bine , nu??? multumim mult!! pupici pt bebici,mamici si burtici
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 14
  • Creat
  • Ultimul răspuns
imediat dupa cezariana si in general sa bei cat mai multe lichide(in jur de 2l pe zi).dupa operatie nu ai voie decat ceai deci fii pregatita!eu nu am avut un regim special.de preferat sa maninci zilnic:lactate,ou,fructe si legume,carne.sa eviti citricile,fasolea,varza,alcoolul,cafeaua,ceaiul negru,tutunul si bauturile acidulate! iti urez sa ai laptic cat mai mult!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maluba, trebuie sa te alimentezi cam ca-n timpul sarcinii (variat si bogat in vitamine). Nu schimba profund regimul de alimentatie pentru ca bebe s-a obisnuit cu gustul a ce mananci tu de cand era in burtica. Multi doctori recomanda continuare unui regim cu vitamine. In primele saptamani este bine sa eviti totusi cateva alimente gen : ardei, varza, usturoi..(se digera greu si dau mult gust laptelui), citricele in cantitati maricele (risca sa dea diaree puiului). Dar apoi se pot introduce si acestea incet, incet, fara exagerari. Din alimentatia ta nu trebuie sa lipseasca fierul... eu papam spanac in fiecare zi... si-l urasc de cand eram mica... Dar de ce nu fac mamicile pentru un bebe mic. De asemenea trebuie sa bei MULTE lichide inainte si dupa fiecare alaptare. Incearca in masura in care poti sa le pregatesti sa mananci mancaruri mai lichide care favorizeaza lactatia (supe, ciorbe, dar si restul mancarurilor lasa-le cu mai mult lichid nu le ingrosa). Daca poti bea lapte mult..min un litru pe zi. Daca nu compenseaza cantitatea cu alte lactate. Dintre fructe...cele care contin multa apa, gen ananas, sunt de asemenea de favorizat. Nu o data vei simti nevoia unui energizant. Cum cafeaua nu e buna deloc stiu de la mama o reteta de energizant natural gustos: jumatate de lamaie, doua lingurite de miere si apa plata.... Deci doar citronada, dar cu miere. Si pentru moralul tau... alaptand in cateva saptamani vei repune kilograme. Multe, putine dupa metabolismul tau... nu e timpul de regim, dar cand vei incepe sa divesifice manacarea lui bebe deja vei incepe sa le pierzi...natural. Nastere usoara si bebe voinic, sanatos si frumos. Si pune bebe-ul la san repejor, mai ales dupa cezariana. Anne-Sarah [mamica]si mamica sa Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

multumesc mult de raspunsuri!! chiar mai devreme am cumparat revista COPILUL MEU si este dat tot despre alaptare! lapte am baut toata sarcina dar din asta pasteurerizat si fiert bine ca , de la laptele de vaca ma stricam la burtica[q][q]!! da sa va mai intreb ceva: mama mea nu ne-a alaptat pe mine si fratele meu decat 2 luni! e adevarat ca e o chestie ereditara???? ---si cu nasterea se pare ca e la fel: nici ea nu a putut naste natural...astea le stiu de la matusel ca din pacate mami meu nu mai traieste si nu-mi poate confirma... ----- sper din suflet sa nu fie adevarat! pupici pt bebici,mamici si burtici
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Maluba, Ma bag si eu in discutie... In primul rand, vreau sa-ti impartasesc din experienta mea de mamica de 3 luni: bebenacul meu [bibe] a reactionat foarte urat (dureri mari de burtica si planset[q]) la SALATA VERDE SI CARNE DE RATA!!!!!!!! Eu am papat foarte multa salata verde in timpul sarcinii si am crezut ca bebe o va tolera, dar de unde! In afara de faptul ca facuse diaree, avea si dureri acute de burtica. Asa ca, ai grija! Poate la tine nu se va intampla, dar nu strica sa eviti. In ceea ce priveste carnea de rata, este considerata vanat si nu este buna deloc pentru bebe. Si nu am mancat mult! In rest, eu iau niste pastilute Nutrinatal pe baza de anason, chimen si care linistesc si colicile lui bebe si stimuleaza si lactatia. In ultimul rand, am citit in mai multe publicatii ca Dumnezeu le-a facut pe femei de asa natura incat fiecare poate alapta. Orice femeie isi poate alapta bebelul, chiar daca are glande mamare mai putin voluminoase, gabarit mai putin impresionant si o nutritie mai saraca!!![il] Asa ca, faci cum crezi! Pupici pentru [bibe], mamici si [gravi] Adriana si [bibe] Mihnea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am citit pe un site american ca sa vezi la ce face bebe colici, sa le elimini din alimentatie si apoi sa le introduci cate putin ca sa se poata obisnui cu ele. De la 2,5 luni bebelina mea nu a mai avut colici si am mancat de toate. Cu lactatia nu cred ca e adevarat, atata vreme cat mananci bine si te odihnesti suficient nu ai cum sa pierzi laptele. Eu cand am iesit din maternitate nu aveam lapte si acasa am inceput cu galactogil si muls din greu si acum am suficient. Sa nu te grabesti cu diversificarea ca si asta e o cauza de diminuare a secretiei de lapte. Anca si bebelina Alexandra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multe lichide ( 2- 3 l apa pe zi este super bine), fara sucuri acidulate sau sucuri de citrice, cafea, alcool, mai putzin lapte in primele luni (produse lactate produc colici la bb). Mancare: fara ysturoi, varza, sarmale, orez (mancaruri care constipa sau mancaruri care te face sa mergi prea mult la [consti], "nu ai vrea sa ai un bb constipat sau cu viteza la kk in primele luni") shi alte manacruri grele in primele 2 luni. Manaca tot ce itzi place tzie in rest... aproximativ aceeleashi feluri de mancre ca shi atunci cand erai gravida, usturoiul face laptele sa miroase urat tare shi bb sar putea sa il refuze. Odihna multa, plimbari cu bb la are. Dupa cezariana la 6 ore mie mi-a dat sa mananc budinca foarte subtzire, shi sa beau suc de mere... a doua zi mancam oua, supa cu taietzei, pireu, paine, a treia zi a zis doc ca pot sa cer sa imi aduca manacarea mea preferata, am mancat pui shi paste de la un restaurat chinezesc... De ce in Ro ai voie cateva zile numai ceai? PS: Mie mi-a zis tot timpul cat alaptez sa beau calciu ca sa poata bb sa asimileze cat mai mult. Gabbriela & Julian [copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...