Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Regim pt. alaptat


Recommended Posts

Fetele ti-au zis cam ce si cum si cat sa mananci. Eu vreau sa-ti spun ca nu e nimic ereditar in ceea ce priveste alaptarea. Mama deloc nu a alaptat, iar eu, pe primul pitic l-am alaptat aproape 5 luni. Asa ca nu-ti baga in cap chestii aiurea. La fel nu are nici o importanta marimea sanilor dinainte de sarcina. Poti sa ai sani micuti si sa ai lapte. As mai adauga ceva. Pe langa mancare si baut multe lichide e nevoie de odihna. Sa te odihnesti cat poti, lasa gandurile negre si temerile de orice fel, fii optimista si vesela. Bebe sanatos! "Ma-ma" si cu bebe la bord de ~27 de sapt.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 14
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Si eu am avut aceleasi temeri ca si tine referitor la alaptare. Mama ne-a alaptat f putin pentru ca nu s-a putut. Pentru ca aveam sanii mici(marimea 70), mi-am facut mereu probleme. Doctorita mea m-a linistit spunand ca trebuie sa-ti doresti cu adevarat si se poate. Si asa s-a intamplat. Am alaptat spre mirarea tuturor 1 an (si a fost alegerea mea), din care 5 luni numai lapte, si bb a crescut f bine (la nastere avea 2900 g si la 4 luni 8 kg). Mie mi-a recomandat doctorita dupa nastere Metoclopramid(are ca efect secundar stimularea lactatiei) si 2 litri de ceai de anason si chimen(care stimuleaza lactatia si il ajuta pe bb la burtica). Noi nu am avut colici deloc. Mi s-a recomandat sa mananc fara condimente multe, fara alimente care fermenteaza si dau balonari, fara multe cruditati(au multe fibre si irita), fara acidulate si ce ti-au mai spus fetele. Trebuie sa bei multe lichide. Cat despre ceai eu am preferat sa-l beau eu decat sa il dau lui bb. Inca un secret pt lactatie: alapteaza la cerere nu cu program. Si daca la inceput nu suge bine bb, mulge-te ca sa stimulezi secretia. Nastere usoara, mult laptic si bb cuminte si sanatos! Pupici, Andreea & [copil] Octaveatza
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu e neaparat ereditar, asa citisem si eu, dar la mine s-a demonstrat contrariul. Pe mine mama m-a alaptat 2 saptamani, iar eu il alaptez pe baietel de 6 luni si nu se stie ptr. cat timp de acum incolo, ptr. ca am lapte destul de mult. Dar nici nu pot spune ca nu am facut nimic ptr. lactatie : -mananc f. diversificat si consistent -beau multe lichide (pe langa apa plata, cam 3l de ceai de chimen si anason zilnic) -iau Nutrinatal zilnic, si ocazional Galactogil Succes! Tigresa si tigrisorul Horia http://horia.photoart.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu e nimicuta ereditar cu alaptatul. Mama m-a alaptat doar trei luni, iar eu am alaptat sapte luni, dar as mai fi putut sa alaptez inca fara probleme daca nu aveam un fierastrau mica de galusca care prinsese gust la rontait de sani. Multe lichide, doar alaptat fara biberon de completare si liniste sufleteasca sunt cheia spre succes. Daca vrei sa-i dai fainos sa doarma mai bine noaptea pompeaza laptele tau..pune-i fainos si completeaza de la san daca inca mai vrea. Si cand incepi diversificarea... nu folosi orice biberon. Desi scumpe cele de la AVENT mi-au asigurat trecerile san-biberon, biberon-san fara necazuri. Anne-Sarah [mamica]si mamica sa Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

va multumesc mult de indicatii ..sunt f pretioase pt mine ca vrea ca bebelacul meu sa fiu un grasun sanatos .. cu sanii nu-mi fac prob.....la inc am avut prob cu sfarcurile dar am lucrat cu constiintiozitate la ei si sper eu sa nu fac rani in ceea ce priveste masura ..ha ha ha.. de la 80 am ajuns la 100[q] ...ma rog sa-mi dea inapoi dupa alaptat ca innebunesc sa caut lenjerie intima LA VOI AU REVENIT SANII LA NR CARE IL AVEATI INAINTE???????? va pupacesc si stiu ca pot conta pe voi oricand am o nelamurire pupici pt bebici,mamici si burtici
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...