Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

"Rusii" de dupa cezariana...


danat

Recommended Posts

Scurt, o intrebare: dupa 4 luni de la cezariana mi-a venit primul kiklu, a durat cam 10 zile, vreo 5-6 zile foarte abundent, cu dureri moderate spre tari in primele 2 zile, parca mai usoare un pic decat inainte de sarcina. Eh, ma ingrijora cantitatea, dar am zis ca asta o fi prima oara dupa atitea luni...Buuuun. Acum 2 zile a aparut al doilea kiklu, la fel, curge in nestire, schimb la tampoane intr-o veselir, culoarea e normala, putine cheaguri, durerile...hmm, sa zicem suportabile, doare capul in schimb tare, dar tratam cu ibuprofen, nu asta ar fi problema. Problema care ma macina este cantitatea. Este normal ca dupa cezariana sa fie asa abundent??? Inainte de sarcina aveam normala cantitatea, chiar mai putina in utlima vreme. Stiu ca am 2 fibroame nu prea mari (cam 2 cm bucata [:D]) pe care mi le-a vazut la inceputul sarcinii si nu stiu cum au evoluat sau involuat in sarcina, ca bebele ocupa tot ecranul ecografului si nu mai erau vizibile. A patit vreuna din voi asa (ma refer la cantitate), e normala? danat http://community.webshots.com/user/danateu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu am nascut natural acum 1 an si 4 luni, primul ciclu mi-a venit la doua luni de la nastere si am avut cicluri foarte abundente pana luna trecuta cand mi-a venit mai putin ca deobicei. Sper ca incepe sa se regleze. Eu in afara de cantitate-care ma obliga sa folosesc primele 3 zile allways ultra long-alte probleme nu am avut. Dana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi-a venit ciclul la 5 luni dupa nastere si primele 2 luni mi-a venit foarte abundent,dar apoi s-a reglat asa cum imi venea de obicei. Cred ca si cele 2 fibroame au o contributie importanta in sangerarile astea abundente,ar trebui sa vezi au mai crescut sau au mai scazut,sa vezi ce-i cu ele.Te-as mai sfatui sa iei ceva supliment de vitamine si fier,probabil ai si o usoara anemie din cauza ca pierzi asa mult sange. alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua! Si eu am avut o cezariana, acum 8 luni. Primul ciclu a venit dupa 4 luni jumatate caci am alaptat, nu prea abundent,dar cu dureri de cap groaznice. Atinut cam 5 zile, apoi a inceput sa se regleze, iar acum iau anticonceptionale si cantitatea este destul de redusa, iar durerile mai putin puternice. Vreau sa te intreb daca tu simti in zona operatiei? Sau te pisca opetatia? Spune-mi te rog ce simptome ai tu dupa cezariana?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici dupa prima si nici dupa a doua cezariana nu am avut mai abundent decat de obicei. Da, prima data, putin mai mult, insa dupa aceea s-a reglat. Daca zici ceva de niste fibroame poate ar trebui sa vezi ce mai e cu ele, poate-s tot acolo si iti fac probleme. Dar la fel de bine s-ar putea ca la tine sa dureze cateva luni pana se regleaza cantitatea. Eu zic sa nu te sperii, dar in acelasi timp sa mergi la un control, oricum la 6 luni vine cel obligatoriu asa ca le rezolvi pe amandoua. Bafta! Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

desi am alaptat fata in primele 3 luni am avut ciclu tot la fiecare 2 saptamani,foarte abundent si tinea cam 4-5 zile.dupa ce am terminat cu alptatul am inceput sa iau anticonceptionale si m-am reglat super.in privinta cicatricii e totul o.k.,nu amorteala,nu piscaturi,nu dureri sau alte neplaceri,atat ca mi se pare ca puteau sa "carpeasca" un pic mai finut doctorii aia.controlul de la 6 luni l-am sarit[hop][:D],dar tu sa nu faci asta caci fibroamele trebuie investigate neaparat.multa sanatate, virginia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Delphin, eu nu mai vreau sa iau anticonceptionale caci orice am luat a avut invariabil efectul "infloririi" celulitei si ceva crestere in greutate din cauza retentiei mari de apa in tesuturi. In plus, aveam cam des dureri de cap inexplicabile si de bila.[bang] Asa ca recurgem la alte metode anticonceptionale. Cat despre operatie, imi simt locul chiar de pe la 2 luni dupa, dar stiu ca medicul mi-a atras atentia ca poate dura mult si bine pina cand incepi sa simti in jurul taieturii, fiindca toti nervii au fost sectionati pe acolo. Simptomele de acum, deci dupa mai bine de 5 luni, sunt o usoara durere cand il car pe bebe mai mult in brate sau cand ridic ceva greu, durere care trece la putin timp dupa aceea, si poate niste junghiuri cind sunt schimbari meteo. In rest, mai nimic, chiar am inceput sa pot sa dorm pe burta. A! Ceea ce ma enerveaza cel mai rau, de-mi vine sa tot [bang], este pliul ramas deasupra taieturii, e drept ca il vad ca se retrage cu fiecare luna, dar inca exista, de parca ar fi o mini-burtica lasata peste cusatura. Si nu ma simt in stare, din punctul de vedere al muschilor abdominali, sa fac abdomene. Simt ca nu ma ajuta burta, si incepe sa ma doara inauntru, asa ca m-am lasat deocamdata pagubasa. danat http://community.webshots.com/user/danateu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Inca ceva: inafara de faptul ca curge din plin, vreau sa va zic ca curge zvacnind, adica , cand ma ridic de pe scaun sau din pat parca vine mareea [bang]. Chiar azi am fost cam ametita (apropos de anemie, cine stie...?!??!! nu mi-am facut griji pina acuma) danat http://community.webshots.com/user/danateu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pt. Danat Cu anticonceptionalele eu momentan ma impac bine, ce te sfatuiesc pe tine este un sterilet, si acesta poate diminua cantitatea si durerile de cap. Sunt sterilete si cu difuzie de hormoni, in mica cantitate ce este drept. In privinta pliului, la mine a disparut dupa sedintele de reeducare abdominala, adica sedinte de facut abdomene, dar usor. Incepe incet incet, cu exercitii pt. muschii abdominali inferiori, adica foarfeca.Succes![pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...