Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Firme de constructii


Recommended Posts

Atentie la firmele de constructii fiindca trebuie urmarite ce fel de materiale iti baga in casa: poti sa te trezesti ca instalatia electrica sau tevile de scurgere cedeaza dupa cativa ani pentru ca materialele sunt ieftine si proaste de exemplu tevi turcesti in loc de italienesti care sunt foarte bune.. samd. Tata lucreaza in domeniu si mi-a zis ca la vilele alea din Baneasa care costa peste 500EUR/mp au pus materiale naspa insa cei care le cumpara nu stiu asta.. Deci aveti grija si mai este ceva o casa trebuie ridicata " la rosu" cum se spune(fara finisaje) si apoi trebuie sa mai stea macar 6-10 luni sa respire: sa seusuce betonul altfel daca pui parchet te trezesti ca se umfla...cei care le fac in 6 luni si gata te poti muta sunt cam naspa... Cel mai bine este sa poti sa o faci pe cont propriu fiindca reduci cheltuileile la jumatate adica in loc sa angajezi o firma care-ti spune ca te costa 300-400EUR/mp si te duce in 500-600 mai bine iei o echipa de muncitori persoane particulare(sunt destui ) si cumperi tu materialele cele mai bune si alergi dupa preturi si oferte bune si o scoti la 300-350 EUR/mp De exemplu eu am luat caramida de 7000 lei in loc de 10-12 cat eventual o pun ei si parchet masiv cu 280000 in loc de 400000 cu cat este la angruri sau alte firme de unde se aprovizioneaza constructorii. Si mai pun si un adaos si uite asa ajungi la vile de 100 000 EUR in loc de 50 000 EUR. Noi o sa facem asa ceva in regie proprie dar tata alearga dupa muncitiori, mama le gateste si cautam materiale bune dar la preturi de producator...plus ca dupa ce construim lasam 1 an casa sa respire si apoi o finisam... Cine nu are posibilitati poate incerca si cu firme dar sa fie atenti la termenii contractului Monicutza
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 13
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Dragä Monica, scuzä-mä, dar eu nu am mai auzit de asa ceva...sä lasi casa intre 6-10 luni sä respire. Eu stiu cä betoanele au un anumit timp de uscare, in functie de ce fel de beton este...cel mai rapid, are un timp de 24 de ore, de exemplu, iar celui mai "lent" si mai ieftin, ii ingäduim o säptäminä. Cind construiesti casa, incepi de indatä ce se terminä cu inghetul, iar temperatura de afarä tre´sä fie de peste 5 grade plus...altfel ingheatä betonul. Trebuie sä ai si banii, ca sä poti ridica totul, inclusiv acoperis pinä toamna, cind incep ploile. Asta este singura chestie importantä...toamna trebuie sä ai casa izolatä, adicä sä ai acoperisul terminat ( sä nu plouä in casä ), sä ai geamuri si usi...in felul ästa esti sigur cä nu mai inträ umiditate in casä pe timpul ploios si cel rece...dupä aia poti continua cu restul la primävarä, dacä nu ai reusit sä faci totul in primul an. Ideal ar fi sä fie si incälzirea gata pinä toamna, cä asa mai incälzesti peretii, dacä nu este gata fasada externä, ca sä izolezi si peretii. Dacä incepi din primävarä, päi are betonul tot timpul din lume sä se usuce pe timpul verii si poti pune si parchet, poti face si tencuialä...dar nu se meritä, in cazul in care casa nu este izolatä, asa cu am zis mai inainte. Am läsat si noi un santier asa cum era, cä nu ne-au plätit si a venit toamna...nu-ti spun, ce milä imi era de casa aia! Pupici de la Cami.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by camelia-daniela
Dragä Monica, scuzä-mä, dar eu nu am mai auzit de asa ceva...sä lasi casa intre 6-10 luni sä respire. Eu stiu cä betoanele au un anumit timp de uscare, in functie de ce fel de beton este...cel mai rapid, are un timp de 24 de ore, de exemplu, iar celui mai "lent" si mai ieftin, ii ingäduim o säptäminä. Cind construiesti casa, incepi de indatä ce se terminä cu inghetul, iar temperatura de afarä tre´sä fie de peste 5 grade plus...altfel ingheatä betonul. Trebuie sä ai si banii, ca sä poti ridica totul, inclusiv acoperis pinä toamna, cind incep ploile. Asta este singura chestie importantä...toamna trebuie sä ai casa izolatä, adicä sä ai acoperisul terminat ( sä nu plouä in casä ), sä ai geamuri si usi...in felul ästa esti sigur cä nu mai inträ umiditate in casä pe timpul ploios si cel rece...dupä aia poti continua cu restul la primävarä, dacä nu ai reusit sä faci totul in primul an. Ideal ar fi sä fie si incälzirea gata pinä toamna, cä asa mai incälzesti peretii, dacä nu este gata fasada externä, ca sä izolezi si peretii. Dacä incepi din primävarä, päi are betonul tot timpul din lume sä se usuce pe timpul verii si poti pune si parchet, poti face si tencuialä...dar nu se meritä, in cazul in care casa nu este izolatä, asa cu am zis mai inainte. Am läsat si noi un santier asa cum era, cä nu ne-au plätit si a venit toamna...nu-ti spun, ce milä imi era de casa aia! Pupici de la Cami.
Era vorba de intervalul intre ridicarea la rosu si finisarea ei.. pt ca de obicei firmele de constructii iti ridica casa zic ei in 6 luni deci 3 luni constructie la rosu (inclusiv geamuri,acoperis etc) si 3 luni finisari sa zicem parchet,gresie ,faianta si d'asta ziceam ca nu mi se pare normal ca in 6 luni sa fie gata functionala.Asa da intradevar o termini la rosu pana in toamna si abia primavara pui parchetul si restul...pentru ca asa vom face si noi.. Cand am vrut sa pun parchet un parchetar mi-a zis ca daca il pun imediat cum am costruit se umfla si degeaba deci cel mai bine dupa 3-5luni de iarna... Poate ca am uitat sa precizez dar subscriu si eu aici..ce vroiam eu sa subliniez era ca nu mi-as face o casa doar in 6 luni nestiind ce materiale baga aia in ea!!![bang][bang] [si-eu] Monicutza
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...