Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

"Educatia" sexuala in scoala


Recommended Posts

quote:
Originally posted by anca tanasica
Draga iubiiubi, daca citesti cu (macar) putin atentie, vei vedea ca raspunsul pe care-l citezi tu e scris de sotia lui tifu nu de tifu.
eh, atunci se pare ca e razbel in familia tifu/anto... :))))
quote:
Originally posted by anca tanasica
si, inca ceva, iubiiubi, ma asteptam ca replica sa o dea tifu pe care l-am "atacat" nu tu?!?!?!?!
eu nu am dat nici o "replica", mi se parea doar nedrept sa-l "acuzi" de lucruri nefacute (eu nu l-am perceput pe tifu ca fiind impotriva educatiei sexuale in scoli...). sau acest dialog este strict intre tine si el?!? :)) oricum, vad ca nu mi-ai raspuns la intrebarea MEA :)), cea legata de diversitate. toate ca toate, dar sper ca nu te-ai suparat...[flo] http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iubibubi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 96
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Iubibubi, vb de diversitate, am uitat sa-ti spun sa-mi mai citesti o data mesajul: "Tifu tu nu ai inteles ca diversitatea e cheia evolutiei? Ce ne-am face daca am arata toti la fel, am vorbi la fel, am gandi la fel? Brr..." Credeam ca e clar, e bine sa fim diferiti (ca vorba, ca port, ca idei, etc....) Anca si bebelina Alexandra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by oz
cred ca iarasi subestimezi adolescentii. Hai sa-ti spun parerea mea, in adolescenta dragostea este ceva destul de neclar, ei sunt prea tineri ca sa se implice emotional atat de profund, pe de alta parte hormonii sunt in floare.
hmmmm...Romeo si Julieta nu aveau 35 de ani.. si undeva, spuneai ca daca s-ar intampla sa fie homosexual copilul tau, ai lupta pentru fericirea lui (mie mi-ar fi placut sa spui si cum). Nu noi trebuie sa luptam pentru fericirea copiilor, ei trebuie sa o faca. Stiti ce imi place mie la copii: ca rastoarna toate sistemele noastre de valori, ca apoi sa se intoarca la ele. Cei mai frumosi oameni sint cei care, ca sa ajunga la ei insisi, rup, sfasie, fac bucati-bucatele tot ceea ce reprezinta parintii. Copii care isi gasesc singuri drumul, care refuza de multe ori sa citeasca ce-i indemnam noi, care au muzica lor, ideile lor, hainele lor. De asta educatia mie mi se pare un sofism: cred si nu cred ca se poate face. In educatie eu cred ca disciplinarea mintii, formarea logicii, a intuitiei, educarea atentiei fata de tot ce misca in jur. Restul nu au decat sa caute: idei, sentimente, intrebari fundamentale. Aveti mai multa incredere in ei..si stati pe aproape [flo] D.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oz, Descintec [asia] [flo][flo][flo] Si sper ca n-ati pus la suflet faptul ca altii au pareri mai inchistate ca voi, ca nu merita... La urma urmei, fiecare are dreptul la propria parere si daca n-ar avea unii pareri diametral opuse in anumite privinte, nu s-ar mai isca frumusete de dezbatere, n-ar iesi ce este mai bun din fiecare. Mie personal imi place cum ginditi, nici eu nu sint de acord cu acceptarea neconditionata a unor reguli impuse de o biserica sau alta, fara a incerca sa cercetezi si sa cauti adevarul. De altfel, cum s-a mai zis aici, biserica a gresit in nenumarate rinduri, dovada ca cei care o conduc, indiferent de legatura lor (sau nu) cu Dumnezeu, sint pina la urma tot oameni, iar greseala este umana. Si de altfel e mult mai simplu si mai comod sa crezi tot ce ti se spune si se impune, decit sa faci efortul de a cerceta si de a ajunge singur la adevar. Dar adevarul obtinut prin truda si prin propria sudoare mie mi se pare ca e mai valoros decit cel impus si acceptat ca atare. Ca de asta ne-a dat Dumnezeu minte, sa gindim, sa fim altfel decit bietele animale. Imi pare rau daca am analizat gresit punctele de vedere ale unora si va rog sa nu dati cu pietre, ca nu am intentionat sa jignesc pe nimeni, mi-am exprimat doar parerea personala. Sau puteti da cu pietre, dar numai cei care sinteti fara pata [:D] Simona
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

draga Simona, nu se pune problema sa ma supar pe cineva. Si nici nu mi se pare ca cei care au postat aici au pareri inchistate. Dimpotriva, imi place ca sint oameni care se framanta, care isi pun probleme despre felul in care sunt educati copiii lor. Mie postarile lui tifu, oz, antoioanei, Elenei mi s-au parut mai la obeict decit ale mele, chiar am preferat sa tac si sa ii ascult. Cit despre conchita, nu mi se pare nimic mai frumos decit o educatie cum a schitat-o ea, cu cartile lui petrarca, shakespeare, ovidiu, kundera in mana. Si nici nu sint impotriva "amestecului" bisericii in trebile educatiei sexuale. Cu siguranta si morala crestina are ceva de spus in sensul asta. Tot cea ce am vrut sa spun in postarea anterioara a fost ca, de cele mai multe ori, copiii ne rastoarna toate sistemele si pe mine ma face sa zambesc uneori zadarnicia efortului nostru de le trasa drumul. D.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Scoala are rol de informare, dar mai ales de formare. Ma gandeam ca in timpul scolii inveti multe lucruri, unele le pastrezi pentru toata viata, altele le uiti, unele iti sunt utile, altele nu. Dar, mai devreme sau mai tarziu, devii activ sexual. Asa cum stau lucrurile acum, la scoala inveti tabelul lui Mendeleev, structura materialelor, inveti sa rezolvi ecuatii logaritmici, dar nimic despre viata sexuala si risti sa intri nepregatit pe un taram necunoscut sau despre care ai auzit cate ceva, din surse mai mult sau mai putin demne de incredere. Da, eu cred ca educatia sexuala trebuie facuta in scoala. Societatea nu o poate lasa doar in sarcina familiei, unii parinti poate nu pot sa abordeze cu copii astfel de subiecte, poate nu toti copiii se simt comfortabil sa puna intrebari parintilor, fiecare familie e diferita. Dar trebuie predata altfel decat celelalte materii, probabil ca ar fi mai eficient daca s-ar face separat cu fetele, separat cu baietii. Iar cei care predau trebuie sa fie constienti ca ceea ce spun ei ii afecteaza in mod direct pe cei care ii asculta, nu e ca si cum ai preda limbaje de programare, unui grup din care poate 2-3 sa fie interesati.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt de parere ca sexualitatea si tot ce este legat de ea trebuie sa inceteze sa mi fie un subiect tabu. Si, in plus, ce legatura are Biserica cu asta? De ce este impotriva? Ca doar nu ii va indemna la Educatie Sexuala sa nu respecte cele 10 porunci, sau mai stiu eu ce. Vor fi ore in care li se vor da informatii, mai departe depinde de fiecare copil cum intelege sa practice ceea ce invata, si de familia in care creste. Dar cunostintele in acest domeniu le sunt necesare. pana la urma, eu am avut un coleg, in clasa a VIII a, care m-a intrebat, in legatura cu o fata care era " suspectata" ca nu ar mai fi virgina, urmatoarele: "Dar daca Lavinia o sa faca operatie de apendicita saptamana viitoare, doctorul nu va vedea ca nu e virgina?" Dupa imaginatia lui, himenul era undeva la vedere acolo, imposibil sa nu fie vazut imediat. Si parintii lui erau doctori, dar nu s-au deranjat sa ii explice si lui cate ceva. Ancuta & [copil] Martijn, (24.10.2003) http://community.webshots.com/user/Busch_family
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...