Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

"Educatia" sexuala in scoala


Recommended Posts

Draga tifu, ca sa nu crezi ca sunt vre-o tembela aterizata pe aici pe internet, vreau sa-ti spun cateva lucruri: 1. Cred in Dumnezeu si in Isus Cristos, cred cu tarie si nimeni nu ma poate convinge ca nu exista. 2. Acelasi lucru pe care mi l-au spus fetele la maternitate mi l-a spus si preotul venit acasa ca sa-mi citeasca (ca numai dupa ce imi citeste sunt curata ca sa pot gati, etc.). Deci, explica-mi chestia asta... Si inca ceva, stiu exact ce vreau de la viata (ce am reusit sa fac pana acum demonstreaza asta si mai stiu ca ce am reusit sa fac am facut cu voia si ajutorul Lui). Si daca Dumezeu nu voia sa facem sex atunci nu conditiona procreerea de asta si daca nu voia sa ne placa atunci fii sigur ca nu ne placea... Dar mai exista o vorba veche si adevarata: Un om informat face cat doi! de asta vreau ca fiica mea sa afle tot ce implica sexul (placere si responsabilitati) si sa aiba o atitudine degajata vis-a-vis de acest subiect. Nu vreau ca fiica mea sa fie o frigida careia sa-i fie frica de "aia"... Anca si bebelina Alexandra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 96
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Oz iti sustin parerea[cool] Descintec super dulce printesa ta si te apreciez pt felul cum o educi, mai exact cum ii supraveghezi din umbra informatiile[mamica]. Antoioana, Tifu vreau sa va intreb daca aveti copiii si cam ce virsta au. Va intreb asta in ideea ca poate acum totul e idealizat, dar de ex cind copiii sunt mari realitatea va arata ca alte sunt nevoile lor de informatie. Eu cel putin am dus lipsa de informatii realiste dpdvd al sexualitatii si am facut din necunoastere citeva greseli grave, si asta din cauza mentalitatii din familiile romanesti. Si apropo nu am fost singura cu astfel de probleme, toate prietenele mele au trebuit sa invete din experienta proprie realitatea. Si asta nu e tocmai ok, chiar daca e vb de virsta de 17-18-19 ani, problemele sunt la fel de dureroase. Vikinga& bb Aldo http://community.webshots.com/user/vikinga109
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu imi amintesc ca tot ce au putut face parintii mei, la varsta critica, a fost sa "lase" o carte despre educatia sexuala pe care eu s-o "gasesc"... Era o carte veche, din perioada interbelica, pentru ca pe vremea odiosului era imposibil sa gasesti ceva in domeniu. Cartea era foarte buna, scrisa cu mult bun simt, trata si problemele sentimentale si abstinenta, dar continea foarte multe capitole de anatomie, fiziologie, medicina, inclusiv descrierea simtomatologiei unor boli in domeniu, metode de contraceptie. Atunci nu era perimata. Eu aveam cam 12-13 ani si cartea a adus informatia de care aveam nevoie. Din pacate nu am putut comunica cu parintii mei. Sper ca eu sa fiu mai curajoasa in calitate de parinte, dar pentru ca sunt constienta ca e o mare incercare pentru parinti sa discute acest subiect, sunt de parere ca este bine ca educatia sa se faca si in scoala. Andra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi putem vorbi cate-n luna si in stele, daca nu exista toleranta, care dupa umila mea parere este apanajul credintei crestine...da sau nu? atunci ce sens are sa discutam...S-au spus multe la subiectul acesta dar as vrea sa stiu ce parere au ce-i care sustin ca educatia sexuala nu este necesara in scoala...ce reactie ar avea pusi in fatza faptului implinit ca ar avea un copil homosexual? Din cate vad nu s-a raspuns la intrebarea aceasta, l-ar iubi, l-ar accepta sau l-ar parasi sufleteste pentru totdeauna, l-ar arata cu degetul ca pe un stigmatizat? Ca doar ei l-au crescut, nu...deci cine ar purta vina, ca vad ca explicatia ca ar fi ceva genetic, nu e acceptata. Cu stima pentru multe dintre raspunsuri, [flo][flo] Lena
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by anca tanasica
Draga tifu, ca sa nu crezi ca sunt vre-o tembela aterizata pe aici pe internet, vreau sa-ti spun cateva lucruri:
Draga Anca, imi pare rau daca asta te-am facut sa crezi. Departe de mine gandul asta.
quote:
1. Cred in Dumnezeu si in Isus Cristos, cred cu tarie si nimeni nu ma poate convinge ca nu exista. 2. Acelasi lucru pe care mi l-au spus fetele la maternitate mi l-a spus si preotul venit acasa ca sa-mi citeasca (ca numai dupa ce imi citeste sunt curata ca sa pot gati, etc.). Deci, explica-mi chestia asta...
Daca asta ti-a spus preotul inseamna ca asa este. Daca tu crezi ca nu-si cunoaste datoria si spune si el din burta, atunci du-te la alt preot si intreaba-l. Asta daca chiar te intereseaza acest detaliu. Problema este ca nu trebuie sa ne apucam (ma refer si la mine) de credinta dupa capul nostru si sa incepem a critica canoanele sfintei biserici. Indiferent cat de tare credem in Iisus Hristos. S-ar putea ca nu Iisus Hristos sa fie subiectul credintei noastre (daca nu-L cunoastem). Stii cat de mari au fost Sfintii care ne-au dat canoanele si scrierile dupa care se ghideaza biserica ortodoxa?
quote:
Si inca ceva, stiu exact ce vreau de la viata (ce am reusit sa fac pana acum demonstreaza asta si mai stiu ca ce am reusit sa fac am facut cu voia si ajutorul Lui).
Ma bucur pentru tine. Eu nu ma pot lauda cu acelasi lucru. Pe mine ma incearca mereu incertitudinea si intrebarea daca ceea ce am facut e bine. Si ce am reusit sa fac pana acum demonstreaza asta (si in cazul meu).
quote:
Si daca Dumezeu nu voia sa facem sex atunci nu conditiona procreerea de asta si daca nu voia sa ne placa atunci fii sigur ca nu ne placea...
Te intreb ca nu mi-e clar: Care crezi tu ca este rolul actului sexual? Placerea noastra sau procreerea?
quote:
Dar mai exista o vorba veche si adevarata: Un om informat face cat doi!
Pai cam aici este subiectul de discutie. Informat dar cu ce? In farfuria plina cu supa cunostintelor psihologiei, sexologiei, homosexologiei, perversologiei samd turnam o picatura de credinta (si aia departe de canoanele bisericii ca prea-s exagerate)? Vezi, mie nu prea imi place certitudinea asta seaca a acestei vechi si adevarate vorbe Draga Elena, Unde ai intalnit tu in Biblie: "Omul si nevasta lui erau amandoi goi si nu le era rusine"? In Biblia ortodoxa scrie: 25. Adam si femeia lui erau amandoi goi si nu se rusinau.
quote:
Adam si Eva puteau sa se vada unul pe celalalt asa cum erau in realitate,fara rusine, dezamagire sau frustrare.Relatia sexuala pe care a planuit-o Dumnezeu pentru ei le-a adus binecuvantarile placerii si asta inainte sa fi fost data porunca de a naste copii (Genesa 3-16). Eu cred ca planul lui Dumnezeu pentru placere noastra nu s-a schimbat. Cand descoperim multele amanunte complexe ale trupurilor noastre care ofera atat de multe senzatii fizice intense pentru ca sotul si sotia sa se poata bucura impreuna, putem fi siguri ca El a intentionat ca noi se experimentam o satisfactie deplina in relatia de casatorie.
Pai parca la Facerea lumii 3-16 scrie:16. Iar femeii i-a zis: "Voi inmulti mereu necazurile tale, mai ales in vremea sarcinii tale; in dureri vei naste copii; atrasa vei fi catre barbatul tau si el te va stapani". Oare planul lui Dumnezeu este pentru placerea noastra, nu pentru indreptarea sufletului nostru? Oare nu El insusi a rastignit trupul omului? Oare de ce nu ne-a dat el insusi un exemplu de cum se face sex daca asta era parte din planul lui? Tifu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si inca ceva Elena. Imi pare rau ca am omis. "Adam si Eva puteau sa se vada unul pe celalalt asa cum erau in realitate,fara rusine, dezamagire sau frustrare" Oare asta nu este imaginea inocentei pe care o vedem si la copiii nostri mici care se joaca impreuna si nu le pasa daca sunt goi sau imbracati, nu le pasa daca sunt fetite sau baietei? Oare vrei sa intelegem din asta ca si noi ar trebui sa ne purtam fara rusine? Vezi ca biblia asta poate fi interpretata in fel si chip. Tocmai de aia, indicat ar fi sa lasam interpretarea in seama sfintilor nostri parinti iar preocuparea nostra sa fie ascultarea. Draga vikinga, avem 2 copii: o fetita de 2 ani si 7 luni si un baietel de 7 luni iar pe mine, ca parinte incepe sa ma ingrozeasca teama ca nu am sa fiu capabil sa le dau ceea ce au nevoie pentru sufletul lor. Mi-e teama ca voi gresi si nici macar nu am sa-mi dau seama. Si mai teama mi-e ca pe langa mine, or sa-i educe si societatea si asta e ceva care scapa controlului. Ai vreo formula magica? Tifu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vikinga, parintii mei sunt foarte pudici, si acum le-ar veni foarte greu sa discute anumite lucruri cu mine. Asa ca m-au lasat in ceatza si din cauza asta, ca si tine, am facut greseli grave. Eu as vrea sa fiu altfel cu copiii mei, sa fiu apropiata de ei, sa le fiu prietena. Educatia de la mine sa o completeze si eventual sa o corecteze pe cea de la scoala. Nu ma credeti infatuata, luati doar partea buna din ce am spus! Dar stii ce? In cazul meu, nu lipsa educatiei sexuale o imput cel mai tare parintilor mei, ci pe cea a educatiei crestine!!! Consider ca daca as fi avut-o pe cea din urma, lipsa celeilalte n-ar fi fost atat de grava. Repet: vreau educatie sexuala in scoala, dar sa presupuna mult mai multe decat tehnica pura :). Numesti tu asta idealizat? In titlul subiectului am folosit ghilimelele ca sa sugerez ce ma ingrijoreaza din aceasta educatie primita la scoala (nu ca as fi impotriva ei, iar ce ma ingrijoreaza aflati exact din articolul respectiv). Cum putem preintampina noi, parintii, eventualele probleme? Descantec, super povestea cu fetita ta! :) Si-acum foarte concret: a vazut cineva CD-ul "Programul national de Educatie pentru sanatate în Scoala româneasca, Ghid multimedia pentru profesori, partea I", CD aparut sub egida Ministerului Educatiei si Cercetarii si finantat de U.N.P.D. - România (Programul Natiunilor Unite pentru Dezvoltare)? Lena, eu am raspuns la intrebare: l-as iubi oricum si nu l-as parasi indiferent daca ar fi vorba de ceva genetic sau orice altceva. Numai bine la toti! anto
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...