Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

nastere normala sau cezariana la cerere?


Recommended Posts

salve sunt in 34 de saptamani si la inceputul lui martie trebuie sa merg la dr si cred eu, este momentul in care sa hotaram cum sa nasc. Pana acum am tot zis nastre normala, peste tot asa scrie ca cezariana nu este recomandata decat in anumite conditii. si totusi... multe mamici fac cezariana la cerere. de ce? mamicile care ati nascut normal ati regretat ca nu ati cerut cezariana? Ati vazut in spital mamici cu cezariana, s-au recuparta mia greu? mamicile care ati optat pe cezariana la cerere: cum v-ati recuperat? mai greu decat cela cu nastere normala? ati regretat ca ati ales cezariana? astept parerile voaste. probabil ca sunt putine cele care au nascut in ambele feluri ca sa faca o comparatie mai buna. pupici si sanatate la toata lumea Malina [gravi] 34 sapt
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 22
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Este un subiect controversat. Din cate stiu s-a mai discutat. Eu am nascut normal si nu am regretat nici un moment. am avut o nastere usoara. Mie imi e groaza de spitale, ace etc. si am ales nasterea normala pt. ca numai ideea unei operatii ma ingrozea. Mi-a fost f. frica de epiziotomie si nu am scapat de ea, dar mi-am revenit relativ repede. In spital am vazut mamici cu cezariana, f. greu deplasabile, cu perfuzii etc. As fi suportat mult mai greu asa ceva. Pe de alta parte, stiu mamici care au nascut cu cezariana, si-au revenit f. repede si sunt convinse ca asta a fost cea mai buna solutie pentru ele. Oricare ar fi varianta aleasa, eu iti doresc nastere usoara si bb sanatos! Cornelia http://community.webshots.com/user/cornelianis
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am facut cezariana,nu la cerererea mea,ci la indicatia doctorului,desi nu era neaparat necesara,fiindca i-a fost teama de eventuale complicatii.Si regret ca am facut cezariana si in ziua de azi.In primul rand ca eu n-am stat niciodata in spital pana atunci si mi-e groaza de spitale,asa ca mi-a fost tare greu ca nu m-am putut misca si am stat si mai mult decat as fi stat in cazul unei nasteri normale.In al doilea rand ca la noi,la Iasi,ti se da copilul in grija la 24 de ore de la operatie si mi-a fost foarte greu sa am grija de el cand mie mi-era greu sa ma ridic din pat,iar el avea aproape 4 kg(am simtit ca mi se desface operatia prima data cand l-am luat in brate).In al treilea rand,mi s-a rupt apa inainte de operatie,asta a fost o intamplare la mine,dar am inteles ca pe aici majoritatea doctorilor asteapta declansarea nasterii ca sa faca cezariana,asa ca l-au scos cu forcepsul pe baietelul meu si a avut rani la cap din aceasta cauza cateva luni si are un os mai iesit in afara chiar si acum.In al patrulea rand,am avut o acumulare de lichid sub piele intr-o parte a operatiei si am avut sonda si din aceasta cauza am mai suferit o luna si ceva dupa aia.Apoi am inteles ca,copiii nascuti prin cezariana sug mai greu,la mine a si fost asa,abia dupa 10 zile a supt,iar eu aveam canalele blocate si lapte mult.Bine,dar asta e parerea si situatia mea,am prietene care au nascut prin cezariana si sunt foarte incantate,am inteles ca acum se practica si o altfel de taietura dupa care te recuperezi mai usor,de recuperat m-am recuperat si eu destul de usor din momentul in care s-a prins definitiv,pe la vreo 2 luni si ceva -trei faceam deja abdominale,dar perioada statului in spital a fost pur si simplu un cosmar!oricum,eu cred ca-i mai bine sa n-ai muschii taiati si sa pleci repede acasa.Iar o a doua nastere dupa o cezariana e mai mult ca sigur tot prin cezariana,cel putin in Romania,asa cred,nu prea risca doctorii. Oricum,oricare ar fi alegerea ta,iti doresc sa ai o nastere usoara!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uite, eu am nascut cu cezariana la cerere si nu regret. M-am recuperat foarte repede, de a doua zi am mers pe picioarele mele, la 4 zile am iesit din spital. Nu spun ca nu e mai greu, celelalte mamici mergeau pe picioarele lor la 4 ore dupa nastere, dar mie tare frica mi-a fost. Mi-au pus perfuzii sa-mi declanseze nasterea si nu s-a intamplat nimic, iar in timpul asta am stat in sala de nasteri, unde iti spun drept ca mi s-a facut pielea de gaina. Toate urlau si spuneau Doamne, nu se mai termina, Doamne, nu mai rezist! Poate ca as fi incercat si eu o nastere naturala daca mi se facea anestezie peridurala, dar in spitalul unde am nascut eu (in Timisoara) nu se face peridurala decat la cezariene, la nasterile normale nu se permit anestezii [bang]. Copilul meu a avut si circulara de cordon de 2 ori in jurul gatului, deci oricum nu regret ca am ales cezariana. El a fost mai putin traumatizat in felul asta. Iar despre partea cu suptul, trebuie sa-ti pregatesti sanii din timp daca optezi pentru cezariana, sa-ti masezi sfarcurile cu un prosop aspru si sa-ti desfunzi canalele (te mulgi manual), si nu o sa ai probleme. Acuma e drept ca eu sunt tanara (27 ani) si poate de aia m-am si recuperat asa usor ... depinde de la persoana la persoana. Dureri nu ai pentru ca ti se lasa montat un cateter prin care iti dau calmante vreo 2 zile ... ce sa-ti mai spun, daca mai vrei detalii, da-mi PM Carmen si bb Matei Gabriel http://community.webshots.com/user/carmen77102
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Haideti sa raspund si eu--o mamica ce-a vrut cezariana si pana la urma a nascut natural[:D]. si mie mi-era foarte foarte frica de nastere normala,d e frica ca a rup, ma doare, nu suport, etc si am cerut cezariana .Dupa lupte seculare am obtinut aprobarea si hartia semnata, aveam operatia programata pt 10 februarie 2004(is proaspata, deh[:D]) si s-a intamplat ca pe 6 febr dimineata sa ma trezesc cu contractii, in jumatate de ora s-a rupt apa, am ajuns la spital si dilatatie deja 4...si practic nu aveau timp sa pregateasca sala ca eu nasteam.Mi-au facut epidurala..si sincer, recunosc cu mana pe inima ca mi-a fost nu bine, ci extraordinar de bine..Practic, de la prima durere si pana la aparitia baietelului au durat 3 ore..fara 4 minute mai exact[:D]. Ma si mir catd e repede am nascut..si mi s-a spus chiar ca la al doilea bebe nasc intr-o ora...[:D] Nu regret nici o clipa nasterea naturala, dar fara anestezie muream de durere, mi s-au parut groaznice... restul au trecut, parca nici n-a fost.. Nastere usoara si alegere potrivita[bis] 'Fiecare dintre noi este un inger cu o singura aripa.Si nu putem zbura decat imbratisandu-ne unul pe celalalt.' Iubi si Bubu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu am ales cezariana la cerere, fara motiv , doar pt ca imi era foarte frica de nastere normala. Dupa operatie simti o durere ca si cum ai avea febra musculara in toata zona burtii, dar care trece cam in 2-3 zile. Apoi inca vreo saptamina o sa te ridici din pat cu precautii si cam asta-i tot. Asa a fost la mine. Norocul meu a fost ca a venit mama la mine si s-a ocupat de ridicat copilul din pat, de faut ce mai era prin casa, pt ca eu as fi dormit incontinuu. Ar fi foarte bine sa stea cineva cu tine, poate fi sotul, mama, o prietena, oricine. Simona & BB Eugen http://community.webshots.com/user/simonabb
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am nascut natural si nu regret nici o secunda chestia asta. Daca ai langa tine un medic bun care sa asiste nasterea (cu perfuzii si eventual epidurala) nu ai nici o problema. Eu am nascut in 2 ore fara epidurala si in secunda in care dr.mi-a pus in brate comoara am uitat de toate durerile. Anca si bebelina Alexandra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am nascut prin cezariana dar nu la cerere. M-am internat joi dimineata cu contractii. Mi-au fact injectii, mi-au pus perfuzii, tot ce se putea ca sa nasc si nu am reusit. Cat am stat in sala de travaliu si am vazut cum nasteau celelalte ma gandeam ca mai bine imi faceam cezariana. Si tocmai ca am facut-o. Vineri seara, la 10.20 m-au dus in sala de operatii. Norocul meu a fost ca nu am avut dureri mari in astea 2 zile de cand au inceput contractiile si pana la operatie. Operatia s-a prins perfect, a 4-a zi am plecat acasa, copilul a supt din a 2-a zi, fara probleme, fara pregatire anterioara. Mai greu era sa ma dau jos din pat, in rest faceam tot: ridicam fata din patut, o tineam la san. Nu regret deloc operatia, chiar imi zic cum am putut sa ma gandesc sa nasc normal? Nu vreau sa te sperii dar nici sa te mint. Sanatate tie si bb-ului tau. Iuliana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am avut aceleasi dileme dar m-a linistit medicul meu care mi-a spus clar sa-mi iau gandul de la cezariana (el nu face decat daca, medical, este nevoie). Am nascut normal si ii multumesc si pe aceasta cale pt. decizia pe care a luat-o. Cezariana este de fapt o operatie pe abdomen? Vrei sa te operezi?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...